Inimioare de iulie - august 2005 (17)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

salutam pe toata lumea...

Am intrat sa va dam raportul ....deci.... Ana merge deja de 3 saptamani la gradinita si ii place ! Se trezeste bine dimineata si chiar o grabeste pe Maria (bona) sa ajunga la gradi ! Educatoarea spune ca papa tot si in principiu ar fi cumintica...spun in principiu pentru ca in 3 saptamani avem 2 plangeri de la educatoare !

Prima data a hoatarat fiica-mea ca e cazul sa hraneasca toti copii si intr-un moment de neatentie al educatoarei s-a ridicat de la masa si a inceput sa le indese mancare la ceilalti copii......

Iar a doua plangere a fost mai serioasa....s-a infipt intr-o fetita pentru ca a intraznit sa o dea la o parte cand se suia pe topoganul din curte....

Om vedea, dar dupa cum pare e mai infipta decat cea mare.....cu mai multa personalitate...dar vedem cum reusim sa luptam. Deja am instaurat un procedeu de pedeapsa pentru prostiutele din casa...

Truli luli...felicitari pentru BB ! Stai linistita ca o sa fie totul bine.....si in august o sa postezi poze reusite de bebelus sanatos si voios !




Brianamica mamica de 2 fete cucuiete

“Întelegerea trecutului ne determină abilitatea cu care intelegem prezentul.”


www.flickr.com/photos/9344489@N02/" target="_blank">POZE FETE CUCUIETE
ANA ESTE ATAT DE MARE
DAR SA VEDETI ELA CAT DE MARE E ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns truli-luli spune:

Multumesc Briana pt incurajari. Sa dea DD asa sa fie, abia astept sa tin pe bebe in brate

Ma bucur ca Ana s-a acomodat bine la gradi iar reclamatiile educatoarei nu demonstreaza decat ca ai o fata hotarata si cu initiativa

Nu stiu de vaccinul urmator, chiar ma gandeam ca trebuie sa ma interesez si nu stiam unde pt ca pediatrul pe care il gasisem aici a murit anul trecut dar ati venit voi cu informatii. Multumesc! Noi probabil il vom face prin mai. Nu cred sa fie vreo problema sa il impingem spre limita de 35 de luni mai ales daca ma gandesc la copiii care din diverse motive au trebuit sa decaleze programul de vaccinari.

Vreau sa va intreb ceva: cat dorm copiii vostri pe zi? Ana niciodata nu a fost genul care sa doarma mult, nici noi nu suntem, dar in ultimul timp doarme cam 10-10.5 ore pe zi si astea toate noaptea. Tot mai rar se intampla sa adoarma la pranz iar daca o face isi decaleaza ora de somn seara exact cu nr de ore pe care le-a dormit la pranz, deci per total tot acolo suntem. Oare e ok? Nici eu nu dormeam la pranz cand eram mica dar nu mai stiu exact de la ce varsta insa in jurul nostru sunt tot copii care fac nani la amiaza si parca numai noi facem nota discordanta.

Cami12s+ si ANA (17.08.2005)

poze Ana
varsta Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Buna fetele!Vad ca iar a aparut o perioada de latenta pe la noi...unde sunteti dragele mele,nici o noutate in ceea ce va priveste?
Briana ma bucur ca Ana s-a adaptat la grdi si ca nu aveti probleme!Cat despre reclamatiile educatoarei...sa tot vina de aceasta natura,nu e mare supararea.. Va pupam!
Cami sa dea DD sa treaca cat mai repede perioada greturilor si sa poti papa orice!Sa fiti sanatosi cu totii,BB sa creasca mare.O echo ceva?In ceea ce o priveste pe Codruta ea doarme la pranz intre 1-2.5 ore dar dupa mult tam-tam.Ca nu vrea,ca nu-i e somn,mult e pana pune capul jos.Iar seara adoarme foarte tarziu dupa parerea mea,niciodata mai tarziu de 23-23.30 si doarme pana pe la 9-9.30 dimineata.Per total cred ca doarme destul de bine.Nu stiu cat e normal...
Acum sa va spun ca de ieri sunt la cura de slabire.Si am hotarat sa tin dieta cu care a slabit Catalin Crisan...Timp de 14 zile nu mananc decat carne de orice fel,branza 100g pe zi si un ou.Sa vad ce rezultate sunt,voi sa-mi tineti pumnii sa ma pot abtine.Fetele sunt bine,Codruta canta si danseaza foarte des,spune ca daca vrea sa fie vedeta cum a zis mamaita,trebuie...Iar cea mica a inceput sa stie cand ajung acasa,sa vedeti ce chiuie,se bucura in toata regula.
Haideti fetele,sunt foarte multe absente de la catalog....

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:



Kasi si Victoria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanasm spune:

buna mamici de inimioare!
eu sunt o de iul-aug 2008...si doersc si eu sa nasc in Ungaria; am vazut ca aveti in listutza o mamica monicaI care a nascut tot acolo, la Fehergyarmat (unde as vrea si eu sa nasc)
imi puteti spune va rog daca mamica aceea mai e activa pe forum...sau daca aveti o adresa de mail la care as putea sa-i scriu?
va multumesc si numai bine in continuare!

Oana
9+
o noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna!
Suntem si noi pe aici, mai in umbra asa . Cei mici sunt bine acum. Au trecut printr-o viroza, dar am scapat din nou dupa cateva zile doar cu siropuri de tuse, ceaiuri si vitamine. Din pacate, ne fac nervii creti in fiecare dimineata, de cum urcam in masina ca 'nu la copiiii!!!'. La Rares mai merge distragerea atentiei, ii mai dau cate ceva (o jucarioara, un desen) in mana sa duca sa arate la copii. Dar Bianca se tine ca maimutzica agatata de gatul nostru si tipa "Nuuu, nu la copii, nuuu!" O tine cam 1-2 minute maxim dupa ce intra, apoi e vesela si se joaca de parca nimic nu s-ar fi intamplat.

Vaccinul de 2 ani jumate inca nu l-am facut. Mai stam un pic, sa ii vad ca sunt bine. Bantuie si pe aici viroze la greu, intr-o vreme nu veneau nici jumate din copii la cresa, restul fiind bolnavi.

Briana felicitari Anei ca ii place si vrea la gradinita. Ma gandesc ca in toamna, cand o sa mearga si ai mei la gradi, o sa fie altfel. Aici se cam plictisesc, ca nu fac prea multe chestii educative. In principiu, se joaca cu jucarii si se uita la desene animate. Mai coloreaza, mai picteaza sau lipesc cate ceva, dar nu in fiecare zi. Si niciodata nu ii scoate afara, indiferent de vreme.

Cami iti tinem pumnii sa fie totul bine. Eu am avut cerclaj facut la 12 saptamani si mi-a prins super bine. Am stat in pat foarte mult (cam tot timpul), dar la mine a fost o sarcina cu probleme din start. Mi-am gasit ceva de lucru de acasa, eram toata ziua pe DC, nu pot spune ca a fost foarte greu.

Nicoll bafta multa in actiunea de slabire! In noaptea de Anul nou mi-am propus ca 'target' pt anul 2008 sa slabesc 10 kg. Inca nu am dat jos nici unul . Dar vreau. Marea mea problema este lipsa de miscare. Ne deplasam cu masina, la servici stau in fund pe scaun, acasa ma misc din bucatarie in sufragerie si inapoi. Am niste filmulete cu pillates, dar greeeu ma mai urnesc sa fac macar 20 min din cand in cand.

Kasina, cuscraa ce-a fost asta? Nu ai nimic sa ne spui?!

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Cami ai mei dorm de pe la 21:30-22 pana pe la 7:30 (cand de fapt ei dorm dusi si eu trag de ei sa ii scol, ca trebuie pana la 8:30 sa-i las pe ei la cresa si sa ajung si eu la munca). La pranz dorm cel putin 1 ora, cel mult 3, dar in medie cam 2 ore.

Oana sarcina usoara si nastere fara probleme! Din pacate, nu te pot ajuta, nu mai stiu nimic de Monica.

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caterina71 spune:

Buna fetelor

Revin dupa o luuuuunga absenta, partial motivata. Am avut sesiune in week, ultima, mai am de terminat proiectul si sustinut dizertatia. Asa ca m-am mai eliberat. Despre noi: suntem bine noi, fetele, tati e racit, dar il tinem in carantina. Ali a inceput si ea sa manance uneori nepasat!!!!, adica bucatele de pui fiert si orezul cu legume nepasat. Dar nu a devenit o obisnuita, doar accidental catadicseste. Si-i place la nebunie sa manance supa cu galuste si piure de cartofi cu ficatel. In rest n-ar manca nici un fel de mancare gatita, trebuie sa facem presiuni, mai mult mama, ca ea sta cu ea cand sunt eu la servici. Si ma pregatesc s-o inscriu la gradi, ca aici de acum se fac listele pentru la toamna. Intre timp in week avem program de mers la locuri de joaca si e foarte incantata, n-ar mai pleca de acolo...

Sa ma opresc, altfel ocup toata pagina...

Pupici,
Cati si Ali-Pili (24.07.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caterina71 spune:

Sa revin si eu cu programul de somn: seara de la 23.00-23.30 pana la 6.30-7.30 dimineata si la pranz 2 ore de pe la 13-13.30. Nu-i prea mult, dar mereu ea a dormit la limita inferioara a normalului...

Pupici,
Cati si Ali-Pili (24.07.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Multumesc ptr raspunsurile referitoare la vaccinuri. Si eu m-am gandit sa il fac prin mai adica la 35 d eluni.
Mihnea doarme dela 22.30-23 pana dimineata la 7.30 cel mai tarziu 8 si apoi la pranz doarme 3 ore cand e la munte si 4 ore. Dar el de mic a fost f matinal.

La gradinita eu ma gandesc sa il dau la 4 ani pana atunci sta cu parintii mei.

Eu va trebui s asuport o operatie la chirurgie maxilo faciala din cauza unei pacatoase de masele de minte.

Pupam toate mamicile si toti piticii

Mergi la inceput