Inimioare de iulie - august 2005 (17)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Fetele, va citesc, dar zau daca apuk sa scriu ceva...in fine, nu ma mai plang, ca stiti deja plaka..

Noi ne pregatim de turta, sambata o serbam, avem petrecere, nu facem acasa, ca de la lista de 11 pers am ajuns la 24 asa ca am gasit o locatie misto, unde se mananca paste si pizza excelente, dar vom avea un meniu clasic.

Merge bine pitika, o sa va pun poze de la turta, i-am pregatit tot, tinuta, tort, balonase.

Fetele, ma trec niste fiori si am niste fluturasi in burta, parca traiesc iar tot ce mi s-a intamplat acum un an. As mai face un copil pt senzatiile si minunatiile care se intampla pe parcursul sarcinii, la Maria am trait mai intens sarcina, pt ca stiam ca va fi ultima...sau ma rog...asa sper eu



Albinutzza& Luca bondarelu' 07 Iulie 2005 & Albimik Maria Antonia
1 Februarie 2007


The piano keys are black and white, but they sound like million colours in your mind (Katie Melua)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Monica operatie usoara si refacere rapida! E bine ca ai cu cine sa-l lasi pe Mihnea. Nici eu nu as fi dus copii la cresa daca as fi avut parintii disponibili. Dar de multe ori cand ii vad cat de mult au evoluat, cate au invatat acolo, imi dau seama ca nici colectivitatea nu e o solutie rea,din contra.

Albinutza la multi ani si petrecere frumoasa Mariucai! Am vazut-o mergand e dulce si frumoasa foc! Sa va traiasca!

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Corect Laura ei sunt ca un burete care absoarbe orice informatie. Dar mama se ocupa f mult d eel si a invatat si poezii si cantecele, deseneaza, picteaza si tot tacamul. Singurul lucru care ma tine s anu il dau la gradinita sunt bolile pe care le va face inevitabil in colectivitate(poate le face sau poate nu). Nu stiu cum sunteti voi cand avetipiticii bolnavi dar eu una nu sunt om la cel mai mic semn de boala al lui Mihnea. Nu dorm si nu mananc pana nu il vad pe picioare(sunt paranoia sigur).Stiu ca nu pot s ail tin intr-un glob de sticla si incerc s anu fac asta s afiu prea protectoare chiar daca imi este greu s ama abtin dar cat pot si mai ales existand posibilitatea il feresc.
Week placut si numai bine la pitici.

Noi avem o petrecere importanta in familie - ai mei parinti implinesc maine 40 d eani de casnicie si le-am organizat o petrecere surpriza la un restaurant cu prietenii lor. Sper s aimi iasa bine ca o pun la punct din septembrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Monica La multi ani parintilor tai ! Casa de piatra si petrecere frumoasa! Ai dreptate si tu cu bolile, dar depinde de copil. Ai mei din septembrie de cand merg la cresa au avut cateva viroze usoare, care au trecut fara febra si fara antibiotic. Am prietene care tin copii acasa, nu ies in colectivitate, dar au facut in ultimele luni si pneumonii si infectii in gat .. tot tacamul.
Eu am avut bona la copii vreo 4 luni. Am fost multumita de cum ii ingrijea, dar nu le-a spus niciodata o poezie sau un cantecel. Iar eu cand vin de la servici, oricat as vrea, nu reusesc sa compensez lucrul asta. De asta zic ca e o solutie buna pt copii mei cresa. Socializeaza mai mult, invata sa nu mai stea 'bot in bot' numai ei 2 toata ziua. Ajunsesera prea dependenti unul de celalt, desi si la cresa tot 'grupati' stau , Rares o protejeaza pe Bianca, are grija de ea.

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns truli-luli spune:

Multumesc fetelor pt lamuririle legate de somn. se pare ca Ana mea se incadreaza la copiii care dorm mai putin. Ne adaptam la situatie si atat timp cat ea e ok ma consider multumita.

Albinutzza am urmarit-o pe micuta plimbareata. Curajoasa foc! Mor dupa burtica ei revarsata din pantaloni, imi amintesc de Ana la varsta asta. Felicitari parinti fericiti cu doua minuni! Petrecere frumoasa la turta.

Monica eu cred ca fiecare dintre noi am vrea sa ne tinem puii cat mai feriti de boli si probleme. Nici eu nu dorm noptile cand e Ana bolnava, n-am liniste pana nu ii trece. Din fericire nu s-a mai intamplat de ceva vreme. Va trebui ca pana la urma sa le si dam drumul. Tu ai avantajul ca ii ai pe parintii tai care au bunavointa si dispozitia sa se ocupe de el asa cum iti doresti. Cred ca toti bunicii isi iubesc nepotii dar nu toti sunt dispusi sa se ocupe de ei zi de zi, din daruire si dragoste. Eu am o bona de care sunt multumita cum o ingrijeste pe Ana , stiu ca o iubeste, o scoate la plimbare in parc la copii, dar parca vad pe Ana ca nu ii mai ajunge, parca cere o noua etapa. Sau poate mi se pare vom vedea cum va fi in primavara cand vom face prima incercare.

Cami13s+ si ANA (17.08.2005)

poze Ana
varsta Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acusor spune:

Buna fetele!

Petrecere frumoasa, Albinutzza! Chiar ma gandeam azi, ca am vazut un calendar cu bebei, ca, daca m-ar tine buzunarul si nervii, as face o gramada de copii .

Referitor la cresa, si eu am avut un nod in gat cand l-am dat. Dar a evoluat frumos. A racit de cateva ori, dar usor. Vorbeste multe si merge cu placere la cresa. Mai greu cu sculatul dimineata si cu imbracatul. Desi e sperietoare p-acolo, la cat de nazdravan e, prieten la catarama cu doamnele de acolo. Le spune saru'mana cand vine si cand pleaca si bate "cuba" cu ele .
Seara il ia de obicei buni si mai sta si cu ea vreo 2 ore pana venim noi. Bunica e responsabila cu masinile. Ea ii spune marcile .
De mancat, a inceput sa manance mai bine si mai mare. Mananca singur, nu mai te lasa sa-i dai.
Mai greu cu olita, ca nu prea vrea sa stea pe ea. Si la cresa, au program de olita. El e singurul care se ridica si pleaca.

De cand s-a facut oarecum mai caldut, l-am dus in parcul Tineretului si l-am dat in masinutele care sunt la intrarea in parc.
Domnle', nu puteam sa-l mai luam de acolo, desi, cand l-am urcat in ele plange de mama focului. Dupa cateva secunde, ii place la nebunie. Chiar azi dimineata mi-a amintit de masinute a parc (masinute, la parc).

Cam astea sunt noutatile noastre. Luna asta ma duc la prospectat gradinitele din jur. Sa vad care e treaba cu inscrierea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Neatza fetele, sunt chiaunika, dar am terminat!!! Gata ne-am dezmotat! A fost foarte bine, totul a fost superb, revin cu poze mai tarziu.

A ales: cartea, oglinda si cheile. Prietenii nostri radeau ca o facem bibliotecara Ma rog, vom vedea ce va deveni

revin mai tarziu!




Albinutzza& Luca bondarelu' 07 Iulie 2005 & Albimik Maria Antonia
1 Februarie 2007


The piano keys are black and white, but they sound like million colours in your mind (Katie Melua)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Albinutza felicitari! Ma bucur ca a iesit bine si v-ati simtit bine. Interesante alegerile Mariei. Asteptam poze

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Am pus poze aici

http://good-times.webshots.com/album/562365746ZhXibx?vhost=good-times




Albinutzza& Luca bondarelu' 07 Iulie 2005 & Albimik Maria Antonia
1 Februarie 2007


The piano keys are black and white, but they sound like million colours in your mind (Katie Melua)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valcampan spune:

sa-ti traiasca 'motata'. Am admirat pozele, sunteti o familie implinita sunt mindra de voi.
Eu am avut o perioada urita care sper sa se termine caci imi caut de lucru si m-am cam saturat de interviuri, teste, promisiuni desarte. Nu mai comentez de ce imi caut de lucru caci sunt clipe urite de care vreau sa uit.
Noi suntem ok in rest. David a devenit obraznic chiar imi fac griji caci mai are un pic si 'i se urca in cap' lui mamaie. Mama mea il iubeste atit de mult incit nu poate sa-l certe pt nimic. Iar eu ma cert cu ea pe tema asta. In fine sper ca se va mai cuminti in timp. Citeodata am senzatia ca incearca acum sa vada cit i se permite , e o perioada de maxima curiozitate gen 'ia sa vad de ce zice mama nu'.
Saptamina viiotare o sa faca vaccinul, probleme cu racela nu am mai avut. Amindoi luam echinaceea de o luna si vad ca ne-a ocolit viroza . Chiar va recomand sa luati si voi.
Ma retrag la somnic. Va pup.

Mergi la inceput