Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (23)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Teo, tot nasol se va circula si sapt viitoare. Mie una a inceput sa imi fie teama sa plec cu masina din cauza aglomeratiei. Hmmm, oare ar veni cu echo cu tot? I-am trimis lui Tutu pe mail cadou un Craciunel mic
Ana, vorbaret Vladutul tau!
Eu ma retrag, mi-am cumparat Carticica practica pt Craciun si Revelion si ma duc sa o cercetez ca sa imi completez lista de bucate.

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

quote:
Originally posted by slippers76

Cum maine probabil o sa fiu intr-o alergatura de dimineata pana seara (deh, puturoshii alearga mai mult, e vorba de cumparaturi), si cum maine Vlad implineste trei luni, va aratam de astazi cum am crescut noi in ultima luna si cat de vioi si voiosi suntem:
http://www.flickr.com/photos/16792873@N07/sets/72157603338504167/

Si daca tot am bananait vreo ora pe flickr, m-am uitat la toate pozele de bebei. Toti sunt de-a dreptul fotomodele, dar sper sa nu va suparati pe mine, eu nu pot sa ma mir destul cat de e frumusica ochioasa lui Luy. Cum v-a iesit asa frumoasa si ochioasa, si mai tarziu sunt sigura si focoasa?

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts



frumos foc vlad...imi place poza pe burtica si vai ce buzisoare frumoase are

Betty78deMario-Alexandru 16aug2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Despre Lisa: e bine, activa, energica, smecherila. Nu stiu cati cm are, ca am tot uitat sa o masor. Insa la 8 saptamani, adica luni, avea 5.2kg, hranita in exclusivitate la san, cand, cum si cat vrea ea, inclusiv "biberonatul" (asa ii zic eu la molfaitul ei favorit) la greu.

Azi am fost la pediatru la control. Totul f bine, a zis el, desi eu m-am dus cu o lista de o pagina, scrisa marunt - Picio, ia aminte .

Lisa face kki f apos, cu zgomot, practic il improsca afara. Pediatrul a zis ca e ok, pt ca mananca la san, iar laptele de la inceput e f bogat in lactoza, astfel incat ii fermenteaza in burtica, de aici kk apa si zgomotele intestinale, mai ales ca a pus bine pe ea, se dezvolta armonios, nu o doare etc. As putea mulge, decanta, elimina aposhenia si apoi sa ii dau partea mai grasa. Insa e bataie prea mare de cap, conform medicului. Ce pot face e sa o tin doar la un san o data, sa il goleasca complet, desi hamesila mananca uneori la amandoi, pana nu mai poate sufla. Apoi ma plimb ca sa scoata gazutele, ca altfel are crampe si o doare si plange. Ce mai fac e sa imi dau jos flapsurile sutienului la partea opusa celei de la care manaca, sa rasucesc in jos si tamponul de san (sau sa bag acolo servetele de hartie, din alea de bucatarie) si sa las sa curga partea de la inceput a laptelui din san, partea cea mai apoasa, ca atunci cand ea ajunge sa suga acolo, sa nu ia atata lapte apos. A zis ca o sa isi revina cand incepem diversificarea...

Desi ii dau Infacol, are crampe (colici?) seara, undeva intre 5 si 7. Medicul a zis ca in perioada asta sunt la maxim, dar se vor estompa cu timpul. Din pacate, nu am ce ii face, decat sa o tin si sa o dragalesc sa nu se supere prea tare. Desi am observat ca e agitata daca o handralesc prea mult dupa mine. E de-a dreptul nefericita in capsula si in carut. Sta ea cat sta, uneori si doarme, dar doarme fortat, f nefericita. Insa se trezeste dupa putin timp si vrea in brate. Azi insa a stat cumintica la pediatru, desi tremuram de frica sa nu faca show pe acolo, cu plans fara respiratie si pana la invinetit. Insa a fost super cuminte, a povestit cu doctorul, l-a privit, i-a dat din maini si picioare, s-a uitat dupa el, i-a scos limba etc

Limba mai alba e ok, desi multi medici o diagnosticheaza drept candida. A zis ca la Lisa nu e cazul, ea are doar asa, ca o umbra alba pe limbuta, nu e limba efectiv acoperita de o panza alba,iar cerul gurii e ok. Deci, fara griji aici...

Ochiul stang inca ii curge (doar in unele zile) lipicios - e din cauza canalului care trebuie sa se desfunde spre nas. Daca nu se rezolva pana la 12 luni, trebuie sonda. Pana atunci, e ok si pot sa o spal cat de des cu ser fiziologic.

Am fost si eu racita cobza, de miercuri. De fapt marti m-am trezit cu durere groaznica in gat, ca am baut apa de la frigider seara precedenta. Si treptat, treptat mi s-a infundat nasul, apoi a inceput sa curga, stranutam, aveam capul cat o banita... Am luat Paracetamol de 1000 si pe azi am fost ok. Lisa pare sa fie ok pana acum, sper sa nu fi luat nimic de la mine...

Aaa, si Myral, si Lisa ar sta doar sus toata ziua. Adica mai sta in patut si se uita la carusel si la alte jucarii de pe acolo sau sta pe canapea si se uita la jucarii pe care i le aratam sau daca povestim cu ea si sta si singura (nu mult, doar vreo 10' ). Insa nu doarme DELOC pe spate ziua. Si doarme NUMAI in brate!!! Azi dimineata am pus-o in patut dupa ce a adormit si nu am apucat sa o acopar, ca s-a trezit, m-a cautat cu mainile si a inceput sa planga. Apoi a adormit din nou si am pus-o pe laterala putin, cu tot cu perna in pat, langa mine, ca am zis sa mai apuc sa dorm si eu macar 1/2h, ca era 6am . Ei, da, s-a trezit dupa 10'. Am luat-o in brate, am venit jos cu ea, am mancat micul dejun, am baut cafea si ea a dormit adanc o ora jumate si s-a trezit numai pt ca facuse pp si cred ca ii era rece la fundulet si, in plus, trebuia sa o schimb sa plecam la pediatru...

L-am intrebat pe medic daca e normal, ca sunt ingrijorata de coloana. A zis ca asta e personalitatea ei. Mai ales daca doarme noaptea, ziua ii e ok sa doarma si 10 minute. A zis ca asa e ea si ca e ok, e un copil f energic, activ, curios. Deci, o iau ca atare si incerc sa sa obisnuiesc. Si eu, si sotul meu suntem energici, activi, nu m-oi astepta acum ca odrasla sa nu fie asa, nu??? Desi abia apuc sa ma spal pe ochi dimineata si aia cu drumuri intre baie si carusel .

Maine implinim si noi 2 luni!!! Si mergem la o petrecere a unui baietez care implineste 1 an. Sper sa scapam fara show. Si vreau sa ajungem si pe plaja, desi de vreo cateva zile ploua...

Saptamana viitoare avem si noi vaccin. Sper sa fie ok.



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

RoxanaG please spune-mi si mie cum tratezi problema mov?
Ca ma confrunt cu aceeasi problema.
Mersic.


Mamica fericita de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Sim, ce carticica e asta? Ca eu mi-am luat revista cu dulciuri de la Burda, si deja mi-am pus pe lista vreo 5 fursecuri. De saptamana viitoare ma apuc de copt fursecuuuuri! E placerea mea cea mai mare.

Betty, buzele sunt mostenire de la tati. Las' ca nici flacaul tau nu e mai prejos, mai ales la buze.

Adimercedes, cred ca toti bebelinii adora sa strea la verticala, sa vada tot. Al meu cel putin e in extaz cand ma plimb cu el prin casa si poate "vorbi" cu toate lucrurile. La multi ani pentru maine!

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Despre mine: incep sa ma deprim de la burta asta care nu mai scade. Inca nu intru nici in cei mai largi pantaloni ai mei, nici in camasi. Pana mai ieri umblam doar in trening si tricouri - aratam si inca arat ca un carnat. Am avut nenorocul sa pun crema de plaja pe pantalonii (de gravida!!!!) pe care ii purtam, singura pereche ce intrau pe mine. SI i-am papat asa de frumos, ca nu mai iese. Asa ca ieri mi-am luat copilul si mama si m-am dus la mall. Mi-am cumparat o pereche de blugi negri, o pereche e pantaloni albi (la astia nu stiu ce m-o fi apucat, dar mi-au placut cu aratau) si un costum de baie (nici unul din celelalte nu mai intra pe mine).

Desi am inceput sa ma duc la sala la Pilates si Body Balance, inca muschii mei sunt varza si imi vine sa ma sui pe pereti!!! Am de dat jos vreo 7kg, ca sa ajung la greutatea de dinainte de sarcina, cand oricum trebuia sa dau jos vreo 3-4 si asta NU ca sa arat fotomodel (!). Deci am de dat jos 10kg, nu stiu cand voi scapa de ele, mai ales ca alaptez in exclusivitate si nu am de gand sa fac cure de slabire. Sa vedem cu ce ma ajuta intinsul pe muzica in intuneric .

De cearcane nu mai zic nimic [Q].

Mai intru eu, va citesc, doar ca imi e f greu sa va prind din urma, gureselor.

Acum fug la dus si somic, ca la mine e imediat 1am si parca vad ca Lisa se trezeste la 4-5, ca a adormit devreme azi, dupa baita .

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diwana spune:

tuturor Puiutzilor, Mamicilor si Taticilor cu nume de Andrei si Andreea. Sanatate din belsug, fericire si bucurii!!!!!!!!!

tuturor bebelushilor si bebelushilor care azi aniverseaza lunite

Teodora, Mihnutzu e un dulce, dulce

Rodicamaries, intr-adevar, cine i-ar putea rezista?

Cecilia, Cristi are un zambet ca te topeste nu alta. Lauda-te in continuare ca ai cu ce

Diwana si pitic Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by slippers76

Adimercedes, cred ca toti bebelinii adora sa strea la verticala, sa vada tot. Al meu cel putin e in extaz cand ma plimb cu el prin casa si poate "vorbi" cu toate lucrurile. La multi ani pentru maine!



Slippers, multumesc de urari . Da, si pe Lisa am tinut-o azi cu fata inainte, adica nu pe umar, si a studiat biroul vreo 10'. Isi tine capul f bine si e ca un calut naravas. Fornaie, da din picioare, deh, jar mananca . Insa azi a descoperit degetele mele pe care le miscam ca un pianist hipertirat si a stat topita si s-a uitat la ele vreo 10'...



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Bernix, ce veste proasta imi dai tu. Eu am un implant dentar si ma gandeam ca nu poate fi mai rau ca atunci cand mi-a facut operatia sa-mi monteze partea metalica a implantului. Tu acum ma inspaimanti cu vestea asta...
Oricum, vreau sa aman extractia pana prin martie-aprilie cel putin!
Dar partea cu slabitul suna taaare bine, numai nu acum, ca am nevoie de laptic si trebuie sa mananc.
Eu am de unde da jos, am 20kg in plus... Si Adimercedes se plangea de 7-10...

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yaia spune:

Annisio mama, harnicuta ca intotdeauna! Bravo! Asa-mi placi!
Din pacate, ideile de cadouri pentru mine nu merg. Sotul meu nu considera hainele cadouri. Cand vreau sa cumpar haine sau ma uit dupa haine, rade si imi zice "carpe-carpe?" Eu trebuie sa scornesc alte chestii si sa ma gandesc la ce-i place, dar in acelasi timp sa nu fie jocuri pe calculator ca si asa sta prea mult la el (de, defect profesional), de acvariu nu pot sa-i iau ca nu ma pricep...mi-au ramas doar cartile si filmele...
Da tu dai inainte, daca lui B ii plac hainele cadou, super!
Si cand vine vorba de cadou pentru Tudor, iar e greu, ca are o gramada de jucarii, nu-i trebuie nimic si habar nu am ce sa-i luam...poate vreo jucarie pe care sa o foloseasca mai tarziu...

Irina, mami de Tudor Cristian (08.10.2007)

Mergi la inceput