Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (53)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns phili spune:

KISS de ce ti-a zis doctorul de banana sa nu-i dai????
eu chiar nu inteleg de unde diferentele astea de opinie...pe ce se bazeaza unii si pe ce se bazeaza altii?asta in cazul in care diferentele sunt foarte mari.Greu mon cher cu diversificarea asta,sper sa fi facut totusi bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

phili - banana, sustin unii medici, nu trebuie introdusa inainte de 8 luni. ar fi alergena.
tot dupa 8 luni: cerale cu gluten adica orz, secara, grau si nu mai stiu ce, ou-doar galbenus,rosie, mamaliga cu branza si un pic de smantana, ficat de pasare (ar fi bun din curta cuiva cunoscut de la tara. din comert nu prea pt. ca la fel ca si la oameni tot ce mananca gaina pe baza de pesticide se opreste in ficat si ar fi toxic).
tot dupa 8 luni ar trebui sa incercam sa dam mancare din ce in ce mai solida, adica legumele zdrobite cu furculuita sau tocate fin.

Eu am procedat la fel ca si in cazul zanei: la inceput doar fluid, apoi cand am introdus carnea am tocat-o din prima fin, dupa aceea zarzavatul il toc milimetric. Deja pe Ian l-am invatat sa bea apa din canita normala sau din pahar si nu se ineaca.
Eu la amandoi nu am folosit, biberon sau suzeta. Mancarea inca de la inceput cu lingurita din castronel, lichidele din canita normala.
Ingrid la 1 an si 2 luni bea apa din sticla de jum. pet si toate mamicile din parc se mirau cum am reusit. Ingrid la 1 an si jum. manca singura singurica, adica ii puneam mancarea pe farfurioara, cu lingurita in ea, suplimentul de laptele (inca mai sugea de la mine seara, noaptea si dimineata) in pahar si manca singura tot .
A fost bine.

Zadi-mami de zana si zan
Ingrid (25.12.2004)
Ian (16.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Ela, 200g e ok, credeam ca iese mai mult. Noi din ce ati mancat voi odata mancam de 2 ori, la fructe rares mananca cu chiu cu vai un mar cu o bucatica mica de banana si cerealele cred ca vreo 6 cupe cum ai pus tu. Numa ca la noi is mese separate. Vad ca si alti bazaitori tot asa manca fructele, o fi raresu mofturos.


Banana si mie mi-o zis dr mai usurel cu ea dar nu prea mi-a placut explicatia pe care mi-a dat-o si de-aia nici nu v-o zic.

Am votat si noi tzatzele Karra, nu am gasit regulamentul concursului, putem vota zilnic sau o singura data ptr fiecare cont tot concursul? BTW vezi ca te-a votat desprecopii, a pus ochii pe tine, hihihi

Vroiam sa ma laud cu ultima mea achizite, ca is tare mandra de ea. Ultimul model de geanta Louis Vuitton, cu 2 pietre semipretioase pe lateral. Ia bagati ochiu aici. Geanta e obiectul pozei, da?! nu io.

Kiss si io zic ca a luat bine in greutate Horica. Manca-l-ar mama de rocker pletos, ca tot nu l-am laudat niciodata, da' de fiecare data cand ma uit la poze imi place de el si de ciuful lui prins cu moatze.

Gabdyd, ma fac ca nu inteleg ce-ai zis tu acolo cu stelutele...aia cu dreptul de autor o stiam, deci atentie cu ideile originale.


Eliana, io am storcator Philips(io is fan filips la electrocasnice, stiu ca tu esti braun), stoarce bine, n-am ce zice, dar e mare, face zgomot ca avionul la decolare si muncesc bine sa ii spal sita aia .

hai ca io azi m-am ocupat de poze:raresu seamana cu ta-su mai mult sau cu ma-sa?. Cam stiu raspunsul dar sa vedeti si voi...

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

Lamuriti-ma si pe mine, care e poza lui Sori de la pagina 12, ca nu ma prind.

arissa - mami de Maya(18.03.2007)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

quote:
Originally posted by roxanici

Vroiam sa ma laud cu ultima mea achizite, ca is tare mandra de ea. Ultimul model de geanta Louis Vuitton, cu 2 pietre semipretioase pe lateral. Ia bagati ochiu aici. Geanta e obiectul pozei, da?! nu io.




Poza cu Sori e pe pag 13... sorry... v-am indus in eroare


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Roxana da' lasa ca si parul vostru e misto nu mai spun de Vuitton

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flopici spune:

Super geanta...ai apucat sa o brevetezi inainte? :))

Bone...eu am bona de cand copilul avea 4 luni. 2 luni am stat cu ea acsa...si aveam impreuna grija de copil. Cred eu ca in 2 luni poti sa iti dai seama daca e un om bun sau un om rau.I-am dat cati bani mi-a cerut, tocmai in ideea de a fi multumita. I-am zis ca poate manca orice din frigider, tocmai ca sa nu fie tentata sa manance mancarea copilului.Si copilul e bine ingrijit. Este foarte implicata si o iubeste pe martha. Lucrurile astea le simt...ma bazez pe instinctul meu. Eram si eu speriata si ma gandeam ca voi apela la camere, insa am renuntat la idee, pentru ca nu e nimic in neregula cu copilul.Am si un copil care nu plange, doarme, mananca, se joaca.

E adevarat, se intampla si lucruri oribile, insa cred ca le poti depista. Ea imi spune ce face copilul zilnic...kk, somn, papa, joaca...cum si cand. Sambata si duminica stau toata ziua cu copilul si are cam acelasi program. Mai sunt si alte indicii din care iti poti da seama ca ceva e in neregula.

Marha e incantata de fiecare data cand o vede...RADE.

Acest mesaj nu e un mesaj pro bone.Mi-as fi dorit sa fie mama sau soacra cea care are gfrija de bebe. Mama e la Ploiesti , e in varsta si obosita, soacra e la urziceni, si e bolnava. Asa ca nu am de ales.

Sunt constienta insa ca sunt printre norocoase. Exista si bone ca cele din povestile voastre.

Noi cu banana avem probleme. Nu o toleram.
Prima oara am incercat pe la 6 luni, cu o ligurita, 2 zile la rand. A vomitat la masa respectiva de fiecare data. Am facut pauza pana acum, la 8 luni, cand i-am dat un borcanel nestle cu fructe, printre care si banane. Vomitat din nou.Asa ca noi mai asteptam cu banana, desi vine sezonul... :(

Felicitam dintosii si copilasii care stau in picioare. Mi se face si mie pofta de copil in picioare...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flopici spune:

Help, nu o mai gasesc pe Karra 80 cu poza tzatzoasa...ca sa votez cf noului regulament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii&page=8" target="_blank">Aici e Karra, a patra poza de pe al doilea rand.
Am gasit pe Sori, mersi Elyanne.
Pun si eu o poza de 8 luni aici. Acum am vazut si ultimele poze de la 8 luni, m-am topit printre zambete si ochi frumosi

arissa - mami de Maya(18.03.2007)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Roxana, speranta moare ultima
Io tot cu tac'su am impresia ca seamana... da' ca sa nu te superi pre tare... seamana cu tine la sprancene
Da' nu's fan braun... doar blander vroiam... mi se parea cel mai bun... si inca mi se pare... asta tefal stropeste... nu e anti-splash (cum s-o scrie)

Asa... deci poate fi orice marca... bun sa fie... adica sa scoata cat mai mult suc, cat mai limpede sau daca are pulpa sa fie cat mai pasata..... daca pricepeti ceva


Asa... facui clatite... m-a apucat nebuneala... sper sa ma lase... ca nu vreau sa stau in bucatarie astazi...

Sa mai zic noutati la capitolul bebei...
Nu mai sterilizez... mi se puse pata... Am strans sterilizatoru' si nu-l mai scot... nu mai vreau.
La Elena n-am sterilizat niciodata tot timpul (cum faceam la bb-ei la inceput si pana pe la 6 luni)... le sterilizam mai rar... si apoi deloc... Si n-a patit nimic... Sper sa fie ok si la astia...

Azi au mancat musaca (cu carne de vita) ... am amestecat-o si cu iaurt, cand le-am dat sa pape.



Mergi la inceput