Miresele anului 2006 (81)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Neata!
...am revenit si eu de la munci grele

...dimineata am auzit de Dobrin si desi stiam ca e bolnav nu mi-a venit sa cred...era prieten cu bunicul meu in tinerete si culmea s-au stins amandoi in acelasi an, amandoi cu cancer la plamani....of,of

am auzit si de ceata...sper sa se ridice nu cumva sa avem vreo surpriza si sa nu poata decola Marius


You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.



Noi 2...
www.flickr.com/photos/10138152@N02/sets/" target="_blank">...si o clipa din viata noastra!

www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Drum bun Gio!
Oana sa dea DD sa nu fie probleme cu traficul aerian. Inca n-am auzit nici un avion trecand pe aici.

14 cu posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Kitzy distractie placuta la nunta...cine stie poate o sa va simtiti bine si o sa stati mai mult...si eu sunt cu dormitul devreme dar daca trec de 12 noaptea rezist pana la 6 dimineata
Gio rum bun spre Alba si un weekend placut!

...cu vremea sper sa fie bine si sa zboare avioanele astea...ca noi nu ne-am mai vazut de 3 saptamani ...asa ca inca mai sper sa nu fie probleme si sa vina Marius la mine azi


You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.



Noi 2...
www.flickr.com/photos/10138152@N02/sets/" target="_blank">...si o clipa din viata noastra!

www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Oana tin pumnii sa nu fie probleme de decolare si sa va puteti vedea.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Aly am dat o raita prin prajiturile tale si mi s-au oprit ochii pe tarta cu ciocolata JO. Am gasit si reteta care ai postat-o , dar cum se face tarta?
Ca acolo ziceai numai ca trebuie coca de tarta de 25 cm, dar cum se face coca asta? Ca am inteles ca tu ai facut-o.

14 cu posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

E drept ca n-am scris reteta pentru coca, deoarece sunt multe retete pentru coca de tarta si am zis ca fiecare face cum vrea. Iti scriu aici o reteta pentru coca de tarta, tot de la JO:
115 gr. unt
100 gr. zahar pudra
225 gr. faina
2 galbenuse
2 lg. lapte sau apa rece
sare, zahar vanilat
Se amesteca ingredientele, mai putin laptele. Cand arata ca niste firimituri de paine se adauga laptele sau apa. Se amesteca fara sa se framante. Se da la rece in folie cel putin o ora. Dupa ce aluatul este pus in forma se da din nou la rece inca o ora. Se coace 15 minute la 175°C sau pana e usor aurie. Pentru a nu se ridica la copt se inteapa cu o furculita si se acopera cu folie de aluminiu inainte de a se da la cuptor.
Cand am facut tarta am folosit alta coca, care nu a iesit bine deloc. Reteta asta a iesit bine si din cantitatile de mai sus a rezultat suficient aluat pentru doua tarte (cu coaja subtire cum imi place mie). Pentru umplutura, sincera sa fiu, mie mi s-a parut un pic cam prea amaruie (iar mie chiar imi place cioco amaruie) pentru data viitoare mi-am propus sa folosesc ciocolata cu lapte, acuma vezi si tu.
Mai intreaba-ma daca e ceva ce n-ai inteles.



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

...gata tocmai m-am intors de la stoma, si va gasesc vorbind de tarte

...si cu gandul la stoma am uitat vestea cea buna!
Azi fac cinste cu sampanie ...la toata lumea, cu sau fara alcool depinde preferinte...
pentru noastra!


You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.



Noi 2...
www.flickr.com/photos/10138152@N02/sets/" target="_blank">...si o clipa din viata noastra!

www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Ok, merci mult. M-am lamurit! Pt maine mi-am programat prajitura Sumeghi care arata super si tarta cu cioco urmatoarea. Trebuie sa le incerc pana la craciun!
Apropo: la prajitura Krem a la Krem alta dilema: nu trebuie faina?! Cum saracie sa se coaca fara faina?
Ca eu la o prajitura din greseala am omis faina si am pus-o asa la copt si a ramas un aluat care il puteai turna in pahar.

14 cu posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Ooooooo, v-ati luat masina? S-o stapaniti sanatosi si sa aveti noroc de ea!!!!! Eu servesc o sampanie fara alcool, avand in vedere situatia mea

14 cu posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Oana sa stapaniti sanatosi si sa va plimbe multi ani fara reparatii capitale si fara aventuri in trafic!

Kitzy sotzul saliveaza dupa sumeghi de saptamana trecuta, din pacate n-am gasit nuca suficient de buna pentru gustul meu (era de anul trecut si mi s-a parut ranceda) si n-am dispozitia necesara sa desfac de coaja 300 de gr. de alune, asa ca o sa mai saliveze. Sa ai mare grija cum intorci foile de la sumeghi, pentru ca sunt super extra fragile (vezi ca si la astea, la toata cantitatea aia se pune doar o lingura de faina si una de pesmet iar foile ies ca un fel de pricomigdala). La krem asa e reteta, nu-i nici o greseala. Budinca instant contine amidon iar blatul o sa iasa foarte pufos si cu o tenta foarte usoara de blat insiropat. O sa vezi tu cand o faci. Este o praji foarte foarte fina, vei vedea, si foarte usor de facut.

Va doresc un weekend cat mai placut, eu am zburat acasa, ca trebe sa-mi fac gulasul si prajitura de azi, ca sa am maine mai mult spor la curatenie.



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput