Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (34)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Buna dimineata!

Noi ne-am intors de ceva vreme di pi la Iesi si ne-a placut foaaaaaarte tare orasul. Am fost la universitate, ne-am plimbat in sala pasilor pierduti, am dat o tura pi sientru si am admirat Palatul culturii, si Trei Ierarhi.. ce mai, e un oras foarte frumos. Pacat ca nu am putut sa stam mai mult. Da' mai venim!
Referatele mele au fost ok... mi-am batut capul de pomana.

Dragos a fost cel mai cuminte copilas, pe drum a dormit, a ras, a povestit... I-a priit si lui iesirea asta. Din pacate, cred ca a racit un picut. Era cam rece in apartamentul in care am stat. Nu are febra, dar tuseste din cand in cand si ii curge nasucul, ocazie cu care am luat si noi in sfarsit batista bebelusului. I-a ffost frica de ea!!!

Puiul meu are acum 6 luni si vreo saptamana. Ce face: sta in fundic, umbla in patru labe de nu pot sa-l las singur nici o clipa, paseste daca il sustin de sub brat, bolboroseste - cel mai tare a fost cand eu ii spuneam cu cea mai calda voce cu care m-a inzestrat natura: "puiul mamii cel cuminte", la care replica lui a fost "bla-bla-bla". Pacat ca nu l-am inregistrat.

O chestie uimitoare - pentru mine - Dragos face abdomene!!! La baie, il tin pe spate in cadita si daca ii tin piciorusele, se ridica singur- singurel in fundulet,fara sa se tina cu mainile si fara nici un ajutor, doar din abdomen. Nu va spun ce i-a crescut ficatu' lu' taica-so!

Ce nu facem: nu papam decat fructe dimineata, in rest tzitzi, nu avem nici un dintisor si nici un semn ca s-ar ivi vreunul, nu zicem "mama' si nici "tata". Dar avem timp.

De saptamana viitoare mergem la grupul de socializare - o gasca de mamici si bebeloi care se joaca sub indrumarea unui psihopedagog care ne arata ce si cum. Am facut si evaluari psihomotorii si psihopedagogice, si totul e ok. Sotul meu zice ca-l ducem acolo "ca sa-l laudam", ca e clar ca totul e in regula cu el. Dar asa ma simt eu mai bine.
Pupici la bebei si mamici si "La multi ani" la toti sarbatoritii!


"Politicians and diapers should be changed regularly, and both for the same reason."

Dana mamica lui Dragoselu' - 20 martie 2007
http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=87842&whichpage=5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

neata tuturor ... si neata Roxanici

ce bine e sa stai pe forum !!! imi era dor ... dar cu mutatul asta nu prea am avut asa mult timp! Se adunasera asa multe de facut...am impachetat 55 cutii si trimis cu masina mare pe 6 august ...cand am ramas si fara net... dupa care eu am mai ramas cu odorasul acolo caci tati pleca in deplasare tocmai in Japonia si pe urma venea sa isi dea examenul de doctorat si as fi vrut sa fiu si eu prin preajma. Apoi venit aici si despachetat cele 55 cutii si sters geamuri, perdele ... caci tati era la munca si e perioada de proba si vine tot tarziu acasa, iar eu una sunt satula de stat printre cutii, geamantane & co. ... si uite asa ne-am petrecut noi timpul cat nu v-.am citit! Asa-i ca nu va suparati pe mine ca nu v-am salutat si nu v-am spus : LA MULTI ANI !!! la fiecare noua lunisoara implinita ?

Iar ieri cand am intrat pe site mi-au cazut ochii pe titulul unui articol pe prima pagina: Preeclampsia si sarcina ... si mi-a amintit de cum am nascut eu ... Ei,dar au trecut toate ...noi sa fim sanatosi de acum .

Hai pupice ...ca trebuie sa incep sa imi iau notite ce si cum cu diversificarea!

Magda Matei 9.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

ahh,

uitasem ce vroiam sa iti spun ROXANICI (ca nu degeaba te salutasem in mesajul de mai sus) . Cunoastem ca sapunurile BIO pot avea parfum. Dupa cum spuneam am un sot "sensibil" la parfumuri ...etc. Sunt sapunuri BIO care nu au parfumuri, clar ca sunt si BIO cu parfumuri, probabil trandafirii care au dat mirosul in sapunul de la tine erau crescuti tot fara prea multe chimicate! Eu sper mereu sa fie ceva de ele ... ca e clar ca nu pe tot ce scrie BIO si este ... Dar lui ii prieste si atunci dau un pumn de bani pentru el si pentru bondarel. Eu ma spal cu cele obisnuite, macar eu sa miros frumos

Si din ce mai face nou al nostru bondars: acum vreo 2 zile il tot auzeam ca maraie la el in patut. Cand ma duc sa vad ce face ... el cu gura pe stinghiile de la patut ! Si atunci mi-a crescut inima de bucurie ca am luat patutul netratat si nelacuit ! Vezi doamne, nu am dat degeaba banii pe pat din magazin BIO !

Magda Matei 9.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamana123 spune:

la multi aaani kisstherain!!! si tuturor bebicilor sarbatoriti azi!

intru si io sa scriu doo vorbe. elenagiulia, imi pare rau ca tre sa treci prin asta!!!dar va fi bine in curand, ai sa vezi!

biky, io ii dau peste; deja i-am cumparat un borca ce contine peste si cred ca o sa i-l dau maine. aici se da peste de la 6 luni. mi se pare normal asa, ca doar carnea de peste e mai usoara si mai sanatoasa decat aia de vita, nu?!

ddana, si maria mea face abdomene tot asa de vreo saptamana! e mortala!

si acum sa va zic de maria! am fost miercuri la cantarit si are 6.690gr. la 6 luni jumate.sau v-am mai zis? m-am tampit pe buneeeee!. mananca de ieri fructele si cu lingurita, ca pana acum nu voia deloc asa, doar in bibe si cu laptic. nu vorbeste decat vcale si f rar zice cate un bzaaa, da' ca pelticii. si cate un memee. in schimb, stie numele personajelor de pe peretii din camera, de fapt ii stie doar pe tina si tom... si nu-i prea place sa pape lapticul decat daca i-l da mami. si mami vrea sa profite de buni, ca mai sta la noi 2 sapt!!

madmat si magdutah, bine ati revenit! ma bag si io acum la vizionat poze!
pupe,

ana, mama Mariucai (11.03.2007)
varsta mariei


www.sonia.as.ro" target="_blank">Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Am uitat sa va zic ca grasunelul meu are 9 kile 400. Si chiar nu l-am indopat; v-am zis, papa doar lapte de tzitzi si dimineata o canuta cu piure de fructe. Bag sama ca o fi ereditatea. Lungimea = 75 m. Mi-a zis o amica medic ca trebuie schimbate cartile de pediatrie, ca nu mai corespund realitatii "din teren", ca sa zic asa, ca tot mai multi copii sunt mai mari decat prevede legea.
va pup inca o data!


"Politicians and diapers should be changed regularly, and both for the same reason."

Dana mamica lui Dragoselu' - 20 martie 2007
Cum mi-am petrecut inceputul lumii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Doamne, Dumnezeule, Maica Domnului, am vrut sa zic 75 de centimetri, nu metri!!!

"Politicians and diapers should be changed regularly, and both for the same reason."

Dana mamica lui Dragoselu' - 20 martie 2007
Cum mi-am petrecut inceputul lumii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Salut,

intru cu cateva vorbe:

Muuulte lunisoare frumoase si pline de soare si miere albinutelor si bondarilor nascuti pe 28!
Kisstherain

Biky: si noi suntem fotomodel, 6.650 la 5 luni (imbracat, ca n-am avut curaj sa il cantaresc dezbracat sa imi dea cat ii daduse doctoritei la 4 luni ) si nici perspective sa ia prea mult n-are... ce sa facem, l-o fi mostenit pe tati, pe care il tin eu de mana sa nu-l duca vantul. De ce am scris asta: cred ca suntem singurul bondarel fotomodel, restul sunteti albinute finute A, si 69 cm.

magdutah: vad ca azi e ziua ta de serviciu pe ... interesanta treaba cu sapunul si alergiile... Eu recunosc ca am folosit de la inceput gel de dus si sampon, pana acum chiar de la 3 firme, si din fericire de la nici una n-are nimic. Am avut si eu ceva emotii ca are o piele aproape transparenta si foarte sensibila la factori mecanici (daca ati vedea ce genunchi rosii are de la tarat... si ii dau pantaloni moi de bumbac)

Bun, va las, ca am de ... Oare de ce n-au facut un emoticon si pentru calcat, ca aia e cea mai acuta problema a mea acuma?

, si sa dati de veste care mergeti pe la Baby Expo, Noi o sa mergem maine sau duminica, sa vad cum imi conving sotul.

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iunita spune:

Buna dimineata mai spre pranz asa...!

La multi ani Arthur de ElenaGiulia,Maria Teodora de tzuna,Maria alexandra de Selene,Vlad de cria_bv!

iaca am si eu ceva timp sa mai stau la o poveste cy voi... Iarina ma solicita din ce in ce mai mult si daca la asta mai adaugam si treburile casei..s-a zis cu timpul meu.

Progrese: se taraste soldateste. eu am denumit taratul ei stilul sharpe-fluture. isi ia un maare elan si apoi pe coate, pe genunchi, cu capu in slatea, cu fundu in sus si da-i viteza. se bataie pe picioare cat e ziua de lunga si baraie din gurota de ma face sa mor de ras. si isi ia la fel o foaaarte mare viteza si brbbr si hatz-hata si brbr si dupa aia da-i si urla. cred ca zice" opriti-maaaaaaaa!!!!"

Regrese..sau ma rog... nu mai zice nici tata nici mama decat daca e suparata in schimb balmajeste pe limba ei acolo de nu am eu timp sa le scriu.

si acu mai la subiect:
(pregatiti pepenii..ca rosii am)

calirea care ne-a innebunit de cap: sunt foarte de acord cu principiul numai ca mai am un pitic: trebuie sa ne calim copii dar tinand cont de zona si clima aferenta: ne indreptam spre o clima tropicala ! temp de 40 g la umbra.. ierni mai calduroase.. si atunci.. eu pt care "mare frig" o pregatesc. daca acu o las la 18 grade cu maneca scurta..la vara cand or fi 35 in casa..ce ii fac? deci ... eu o urmaresc sa nu ii fie prea cald, sa nu transpire dar nici nu o las sa aiba mainile sloi.

diversificarea. o alta maare problema. Si eu consider ca e in spre binele copilului sa se faca cu lingurita pentru ca ajuta la dezvoltare lui ulterioara. nu e ok ca la 8-9 luni sa pape tot din biberon. Dar cred ca trebuie facuta nici cu pasi mici, nici cu pasi mari, nici cu lula la... ci.. DUPA CUM DICTEAZA COPILUL. Nu mi se pare nimic rau in a-i da supa in biberon o perioada si apoi sa se treaca la lingurita. pt ca airasi consider ca pana la 7-8 luni ar trebui sa primeasca si altceva in afara de lapte. si daca " ii dau lapte ca nu vrea nimic altceva...." nu e vina copilului.

ddana aia cu bla-bla e tare de tot. Iarina ma face sa rad cand, din varii motive eu dau apa la soricei si ea radeee... si cu gurita hap hap sa "bea" apa.

bicky e prea devreme pt peste. du[a 8 luni. si ma bucur ca ai revenit la formula. chiar daca e mai economicos si mai simplu sa dai lapte din comert nu este in avantajul copilului. Din punga de lapte ai putea sa ii maia daugi in piureurile de fructe si /sau legume. Garsa nu AM FOST....

elpower dragaleste mama draga copilu'!!!! una e sa stai cu ea in brate non stop, sa nu poti sa faci un pipi si alta e sa o smotocesti. eu o iau cate 10-165 min, ne plimbam in brate prin casa, pe afara la fel o iau pe genunchii mei si admiram peisajul... si nu etse un copil care cere in brate. ceeea ce ma face sa scriu si

programul
8.30 mananca, apoi tzushti in pat la jucarele timp in care eu fac supa, spal vasele..diverse. pe la 9.30 -10.00 cand termin treaba iau piciul, ne tavalim o leaca pe jos, mai tzup in pat, ne mai pupacim, mergem sa radem cu "bebe din oglina", mai ne lalaim si p'acolo.. si pe la 10.30 innapoi in pat. 15 min canta, se chitaie blabla.. ma duc la ea, o pupacesc si somn usor. pe la 12.30 face ochi, mai discutam un pic, ii maid au o hjucarie, mai hata-hata pe genunchi , miorlaie si ii fac s apape. asta pe la ora 13.00. dupa aia pe jos la joaca sau iesim afara. daca e in casa ma mai joc cu ea, mai o las singurica.. trece timpul. daca incepe sa scanceasca ii explic ca e degeaba. dupa ce se pototleste o iau la o plimbare rpin casa. la 15-16 in functie de cati licurici a mancat in ziua aia 10 min de dagalit, leganat si adoarme. la 17.30 mai mancam o data si dupa aia... program de voie. vine tatai, o mai zdrangane si el... mai vin eu, mai o jucarie, mai un pic in brate la smotocit... daca am noroc pe la 8 adoarme 1 ora. la 9.30 baita , la 10 manarea, pupatul regulamentar so somn pana a doua zi. The end. (MAMA CATE FACEM!!!)

ElenaGiulia sanatate sotului! te asteptam sa revii cu vesti bune!

karla32 hai ca asteptam dintisorul. ai pregatit cadoul?

loradin daca ii dai fructe cu cereale, mar cu biscuite, si biberon cu cereale de dim de ce ii ami dai si seara TOT CU CEREALE? adica mie mi se pare cam prea mult. daca nu iii dai cereale seara nu iti doarme bine? oricum... cam multe cereale...(ma repet,stiu)

Si da, Doctorul Poenaru e SUPER! vroiam sa merg la dumnealui sapt asta dar e plecat la un simpozion.

trimit p'asta si mai scriu

are mama o fetita frumusica foc...Iarina-Maria 01.04.2007
buburuza mea
ruza buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Sar'mina pt raspunsuri!
Bagai si mina si se simte!
Si ieri cind a mincat supica, pe care o serveste cu lingurita de inox ca e mai adinca si leorbaie mai bine, am simtit eu ca ma zgiria ceva pe creieri si zic "sa vezi ca a iesit"! Dar daca nu m-a lasat sa ma uit mai tirziu am uitat. Deci are si Tudor un dintisor!!!!

Il trec in tabel ca fiind iesit ieri!

Da' nu s-a dus nimeni la Baby Expo? Nu spuneti impresii?



Gabi mama lui Tudor (1.03.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madmat spune:

buna dimineata am ajuns si eu cam tarziu pt dimineata dar mousa este obisnuit rau nu sta singur deloc.
la multilunisoare pt sarbatoriti te astaz.
fetelor mersi pt parola dar ier nu mai am avut putere sa stau pe net astaz promit ca pun pozele lui mousa.

matilda[mama lui mousa][03.04.2007]

Mergi la inceput