Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (34)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns biky spune:

TZUNA, KMI, ANAALINA, precum si celelalte fete COOLUTZ, IUNITA, ANAMANA si altele pe care nu le mai retin , care au fotomodele, si noi avem 6.800 gr la 6 luni....deci suntem destul de multisoarein aceasta situatie, asadar este o greutate care se incadreaza in limite normale....Eu v-as intreba....voi sunteti mai grase? Daca nu, atunci nu va asteptati la copii grasuti!
Caterina a luat in prima luna 1 kg, apoi 800 gr si de atunci 500 gr in fiecare luna. La inceput am fost disperata, dar mai apoi m-am mai linistit citind aici pe forum.

Referitor la lapte, m-am hotarat ieri sa continuam cu Milumil 2....chiar daca aruncam pungi aproape pline....Am ramas pe lapte praf intrucat fiind mai “fragila”, dupa cum spuneam mai sus, macar sa-si ia toate vitaminele din lapte, asta din comert nu stiu cate vitamine are.....In plus de asta, poate nu o sa mai aruncam asa mult din pungi, intrucat eu am din ce in ce mai putin lapte de cand am inceput serviciu..... asta e!

Programul de joaca il face cu cine apuca (mama, tata, bunica, sora), si fiecare are stilul lui. Pe bunica o cam dor mainile si spatele, asadar, se joaca cu ea mai mult pe salteluta tinand-o pe spate, pe burta, in fundulet sau in picioare in functie de moftul ei, dandu-i ocupatie cu diverse jucarii si explicandu-i la fiecare "ce si cum face" iar la monitoi le arata ochii, nasul botul...etc.... Eu ii cant, o dansez, o duc in fata oglinzii si ii explic cat de frumoasa e....jucam “nu-i mama, uite-o pe mama”,"aprindem becul si il inchidem, o gadil, ii perii parul pe care aproape nu-l are, facem gimnastica la maini si picioare (ca atata stiu),o las sa se joace cu lantisorul meu de la gat...si altele pe care pe moment nu mi le amintesc. Al ei tata o plimba dupa-amiaza prin gradina si-i arata florile, i le da sa le miroasa, sa le rupa gen “ma iubeste, nu ma iubeste”, sa alerge in stilul ei (mai mult pe loc) dupa caine, pisica si se distreaza dand mancare la puisori. Andra o imbraca...o dezbraca....o pupa...o strange in brate pana plange. Si noi toti o plimbam prin curte sau in oras in functie de care e mai liber.

Luatul mesei in oras nu e cazul.
Baita ii facem in fiecare seara, in baie in cadita ei, pusa in cada noastra ca sa scapam de aparie....in primele 2 luni cu tarate de grau si galbenus de ou, iar mai apoi cu gel de dus, sau sampon, sau sapun, dar nu in fiecare seara, intrucat pielea lor este foarte subtire si intra repede chimicalele din ele in corp (citisem si eu pe undeva chestia asta) Pe Andra am spalat-o in fiecare zi pana la 2 ani si ceva si cum o lasam o seara nespalata se oparea....a fost un chin! Deci parerea mea nu exagerati cu spalatul....pielea trebuie sa se apere si singura....Mai veniti si voi cu pareri pro si contra!!!!!!

Doarme de doua ori pe zi, o data dimineata si o data mai dupa-amiaza intre 1 si 2 ore pe repriza (se intampla si cate o juma de ora cateodata...dar foarte rar), iar noaptea de la 20 la 6.30 (mai nou)

Ieri a mancat mai mult cu gura inchisa si cu "scena deschisa" (se mai intampla!), dar sper sa nu se repete.Apropo de masa...a dat cineva peste proaspat la copil....m-ar bate un gand, dar nu stiu de care si in ce combinatie sa-l dau , de fapt nici nu stiu daca e permis la 6 luni si o sapt. Astept pareri!



O mamicutza cu 2 fetizte cu fitze : Andra 12 ani si Caterina 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

M-am trezit cu 2 ganduri in cap. Unul dintre ele e:

Multi ani traiasca! Multi ani traiasca! La muuulti ani, Kisstherain999! Sa-ti fie viata usoara is plina de bucurii si impliniri! Te mai asteptam, si pe la noi cu vesti.

Si pentru piticutii nostri care mai adauga azi o lunita in calendarul vietii lor, toate gandurile mele bune se indreapta catre:
Maria Teodora, sa fii sanatoasa fetita scumpa si sa te pui pe papat serios sa-ti bucuri parintii!
Arthur drag si frumos, sa faci nani-nani cum trebuie sa o lasi si pe mami sa se odihneasca, ca mare nevoie are!
Alexia Maria, sa cresti frumos si sa o mai trimiti pe mami sa ne dea vesti despre tine!
Vlad, copilas iubit, sa fii sanatos, cumintel si papacios!


Si ma mai gandeam cum nu folosesti tu, Magdutah, sapun acum, o sa-ti doresti sa existe cel mai frumos mirositor sapun pentru fundulet de copil cand o sa incepi diversificarea si o sa ai de-a face cu bombele "parfumate" din scutec.

Despre program, jucarele si stat cu copilul, cred ca toate avem impresia ca ar trebui sa facem mai multe cu ei, dar ei au, totusi, nevoie si de timp singuri pentru a digera si acumula informatiile noi. A mea, cel putin, asa e. Daca o suprasolicit peste zi, prin asta intelegand ca o iau numai cu mine si ma joc cu ea tot timpul, nici nu-si mai face somnul si devine si nemultumita, in special seara, la culcus. Nu o port in brate cat as vrea, desi ma abtin cu greu, pentru ca, daca o invat asa, sunt constienta ca-mi va fi tare greu. Nu stiu cum ma voi comporta cand ii vor da dintisorii.... Prefer, totusi, sa ma intind in pat langa ea si sa o lipesc strans-strans de pieptul meu. Mai am si scapari, in special in parc, cand imi vine sa o manac si o iau din carut si o dragalesc si ii arat toate cele, dar, de cele mai multe ori, evit sa ma plimb cu ea in brate si stam pe banca. Ce ti-e si cu EDUCATIA asta! Sa nu te lase ea sa-ti dragalesti copilul cat vrei! Sunt suparata pe ea!

Apropos de educatie! Ati citit "Intre parinte si copil"? Dar "Copiii sunt din rai"? Super carti! Mie-mi place ideea asta de educatie pozitiva. Sper sa am intelepciunea sa o si aplic.


pentru tot !

Ela si Thea, darul meu de la Dumnezeu - 26 martie 2007

Poze Thea-Ioana
Thea-Ioana slideshow

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

La multi ani Maria Alexandra, Maria Teodora, Arthur, Alexia Maria si iubitul meu baiat Vlad. Sa fiti sanatosi, cuminti si papaciosi.

La multi ani Kisstherain999 sanatate, bucurii si sa te bucuri de baietelul tau. Chiar ma gandeam la tine ca nu ai mai intrat de ceva timp.

Anne hai la Bv ca e o vreme asa frumoasa.

Gabi la noi de 2 saptamani se vad liniutele in gingie dar inca nu a aparut nimic.

ElenaGiulia multa sanatate sotului tau si bondarelul de 6 luni care mi se pare ca seamana putin cu al meu ca e tot blond cu ochii albastrii si tenul foarte deschis.

Biky carne de peste eu stiu ca pe la 8-9 luni se da si obligatoriu sa fie peste proaspat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:


elpower
si uite si un pupic de la noi ca a fost primul mesaj care l-am citit cand am deschis forumul !!!

La asta nu m-am gandit, ca dupa cum spuneam apun am , dar unul BIO, fara parfum si alte cele ... am si eu "pasarelele" mele in materie. Nu de alta dar sotul face o alergie (citit eczeme) cand se spala pe maine cu sapun obisnuit de zici ca are ... raie ! Si cum voinicelul ii cam seamana fizic, ma gandeam sa nu cumvsa sa ii semene si la piele!

Si ieri imi laudam odrasla ca doarme bine noaptea si se scoala odata in noapte ... Cred ca m-a auzit ca azi noapte s-a trezit mai intai la 1 si apoi la 5 sa ii dau de mancare, iar la 7 s-a gandit dumnealui ca mami si tati ar putea sa se joace un pic si cu ei, nu sa doarma atata

Magda Matei 9.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaanamaria spune:

La multi ani Maria Alexandra, Maria Teodora, Arthur, Alexia Maria , Vlad.

La multi ani Kisstherain999
noi raportam 3 zile de agonie , am facut vaccinul de 6 luni si i-a fost super rau fetei 2 nopti nedormite cu urlete si s-a nimerit sa racesc si eu in acelasi timp deci am avut 3 zile de pomina.

Ana de MIRIAM RIANA(19 martie 2007 18 : 05)
POZE PRINTESA
VARSTA PRINTESEI
www.totsites.com/tot/miriamriana/journal/" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

intrebare, daca aveti timp sa imi expicati si mie ...ca eu la cat am lipsit de aici nu am fost la lectia cu pricina: cum se aseaza pozele asa frumos in text cum faceti voi ... Cred ca intelegeti ce spun, asa-i ? E un cuvintel acolo si apesi si vezi "bondarelul" sau "albinuta". Ca bine spunea cineva, ca asa te mai uiti la poze, decat sa rasfoiesti prin albume ....
Printre altele , eu aseara m-am uitat si la pozele cu bb-ei de 5 si 6 luni. Frumosi toti , sa ii mananci de la o margina !!! Am sa revin cu amanunte tot astazi !!!!
Rusine sa imi fie ca nu stiu ...

Pana ma lamuresc eu cum se face ... am sa trec la pus poze in albume. Dar pana atunci ... daca nu "zumzaie" la voi mititei si aveti timp sa va uitati cum arata Mateiasul-cel nespalat cu sapun va trimit site.ul nostru cu poze

http://community.webshots.com/user/mfoca1

Multi pupici pe obrajori !!!

Magda Matei 9.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:


elpower pai adica sa ii spun lui tati de Mateias ca se poate ca a lui fecior sa faca cacuta care sa miroase mai tare decat acum

L-am schimbat odata in masina si el a iesit din masina ca a zis ca miroase de nu se mai poate ... dupa care a trebuit sa ne dam si noi jos sa aerisim.

Magda Matei 9.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

Neata!
Venim si noi sa ingrosam randul bebelusilor mucosi. Am racit amandoua. Ea are putin febra si putin muci, nu multi, cat sa ne tina treze pe amandoua. Ea a fost mai maraita ca de obicei. Deci o noapte ratata.
La multi ani, Kisstherain! Sa fii sanatoasa si fericita. Si mai intra si pe forum sa ne spui ce mai faci.
La multe lunisoare sarbatoritilor zilei!
Am plecat, revin mai tarziu.


arissa - mami de Maya(18.03.2007)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Gabi78, baga-i dej'tu in gura. Daca te zgarii in ceva e dintele iesit, daca nu, nu. Poa sa fie albicios si sa vezi dintele o gramada de timp pana sparge gingia.

Magdutah, sa stii ca si cele BIO pot avea parfum. Am un sapun made in NZ, fara nasty chemicals si miroase asa frumos a trandafiiiiir ptr poza scrii asa [ url="linkul la pagina ta" ]cuvantul tau [ /url ] Scoti spatiile de pe langa parantezele patrate si gata

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaanamaria spune:

magdutah unde raspunzi la subiect deasupra casutei unde scrie culoare este o alta casuta cu un plic si niste sagetute iar cand apesi pe el iti apare o paginuta mica unde vei scrie cuvantul care vrei sa apara "albinuta" apoi apesi ok si iti apare o alta paginuta unde vei introduce adresa http://community.webshots.com/user/mfoca1


Ana de MIRIAM RIANA(19 martie 2007 18 : 05)
POZE PRINTESA
VARSTA PRINTESEI
www.totsites.com/tot/miriamriana/journal/" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput