Piticlonti de iulie-august 2004 (231)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Neatza !
Mey, io-s binedispusa azi, are si mersul fara de masina beneficiile lui, hahaaa ! Asa ca am "fentat" traficul de la suprafata si am luat metroul si tare bine a fost, am facut si o mica plimbare pin la firma, e asa de frumos in dimineata asta in Bucuresti !
Gabi, ce mai face sora ta ?
Olivia, ai dreptate cu treaba cu gatitul ! Acu daca tu ai slabit negatind, tare as vrea sa ma ingras si eu daca fac de mincare ! Din pacate, nu functioneshte inca metoda asta, da mai incerc !
Andries, felicitari pentru reusitele lui Victoras la gradi ! Si pentru ascensiunea miraculoasa a hg !!
Cristalina, ! Rabdare si ... tutun ! Sanatate fetelor !!
Daria, apoi asteptam revelatia in varianta mesaj privat !! Sau .. telepatic !!
Roxi, sanatate !!
Noi aseara am fost la "bile" iar, si da-i criza de bocete pe copilul meu cind sa plecam de acolo, ca el nu vreaaaa, mai staaaa si nu pleaca nicaieri !! Dupa ce i-am explicat frumos ce si cum, am ajuns acasa si pina ce a adus florin plasele in casa, alte bocete, unde e tatiiiii ?? vreau sa vinaaaaa !! In cinci minute mi-a mincat toata rabdarea pe care o aveam (asa ca draga Cristalina, ma alatur tie !!), dar a scapat de data asta doar cu admonestarile, explicatiile si ignorarea !
Sint pe aici ... o zi buna va doresc !

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Si LA MULTI ANI Ancaaaaa !! Sa fii sanatoasa si iubita si fericita alaturi de toti cei dragi tie !! Te pup cu drag !

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speel spune:

neata.Io-s matinala ca sa nu uit cumva vreun detaliu.Acu ca am informatii proaspete.So,ieri am avut si noi prima sedinta cu parintii.A inceput la 8 seara.Ne-am dus frumusel la sedinta,am intrat in clasa....foarte frumos ornata cu frunze si bostani,masutele lipite iar pe masute.......pahare pentru sampanie,aperitive,de tot felul si dulciuri.Noh,zic am nimerit in alta parte.Au venit si doamnele si a inceput sedinta.Cu un toast foarte reusit al doamnei si o cupa de sampanie.dupa sampanie doamna ne-a spus ca urmeaza jocul preferat al copiilor nostri.adica pe un fond muzical trebuia sa dam o minge de la unul la altul iar cind se oprea muzica cel in mana caruia se afle mingea trebuia sa vorbeasca despre el si copilul lui cite ceva.Asa am aflat cine sunt parintii colegilor lui Ricardo si cite ceva despre copii.A urmat o ..nu stiu cum sa-i spun...doamna l-a numit un studiu despre vorbire,exemplificat cu planse despre etapele vorbirii de la 1/2 an pina la sase ani.Foarte interesant a fost sa aflu ca in medie un copil de trei ani are un bagaj de 1500 de cuvinte.......ups,aici suntem in urma.Ricu cu toate trei limbile nu ajunge la asa o cifra.Urmeaza 4 ani cu 3000 de cuvinte iar in final 6 ani cu 5000 de cuvinte.Ca televizorul nu dezvolta vorbirea ba din contra blocheaza asimilarea de noi cuvinte,copilul devine izolat .Cel mai mult se pune pret la ei pe jocul prin vorbire.Limba germana este o limba grea,cu o gramatica foarte complicata,asa ca 25% din copii de sase ani nu vorbesc corect.De aceea ne-a rugat foarte mult sa vorbim copilului cit putem de mult,orice facem sa explicam in cuvinte simple,povestile sunt foarte importante la virsta lor,trebuie sa le citim povesti zi de zi.Asa,doamna are o metoda foarte originala,incepind din luna decembrie toata jucariile din clasa si din curte pleaca in vacanta pentru trei luni.Ne-a explicat ca odata cu vacanta jucariilor,conflictele dintre copii se diminueaza considerabil,jocul se bazeaza pe creativitate si imaginatie,povestesc si explica ce vad pe diferite planse,carti,pliante speciale.
Luni copii sarbatoresc sarbatoarea marului,vor servi la gradi diverse dulciuri cu mere iar apoi merg la o livada de meri pentru restul zilei pina seara la sase.So,imi inchipui ce v-a fi pe capul fermierului,deh tre sa le pregateasca si doua mese in ziua aia.
Deci vreau sa v-a spun ca am plecat de la sedinta absolut impresionata am zis ca trebuie sa v-a impartasesc si voua experienta inedita de altfel si pentru mine.
m-a duc sa-mi beau cafeaua si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

ANCA
Sunt prin zona pe ef faiv ...


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Dana, minunat ce povestesti tu !! Ce bine ca mai exista astfel de locuri pe planeta, unde la sedinta cu parintii nu se sta doar citeva zeci de minute in care fiecare isi noteaza cit are de dat la fondul clasei, la reparatii si la inlocuirea usii de la intrare, ca e veche si trage curentul !?

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

la multi ani, anca!
iti doresc multe zile senine si fericite pe masura sufletului tau, alaturi de cei dragi tie!

...anii cei mai buni sunt cei care-or sa vina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speel spune:

Roxa,sanatate multa.
Oliv,ce poze sa-ti arat?
la gradi tot nu am ajuns dotata cu camera.Ca uit mereu.
Daria,m-a bucur ca au inceput revelatiile!asta inseamana ca tot raul e spre bine.
Lizi bine ai venit la noi.Asa un loc caldut si fetele-s tare faine cu siguranta o sa te simti....ca acasa.
Cristal si eu am momente cind clachez si nu am doi mititei.String tare din dinti si astept ziua cind v-a intelege si plodu meu ca nu se obtine ce doreste intotdeauna cu tipete si batutul piciorului in podea.ca e durere vreau sa-ti spun si in ultimul timp chiar o durere extrema.
Andries,eu fara probleme cu sarcinile si am nascut numa pisoi.Serban a avut 2750 iar ricardo 2950.dar nu m-am mirat de nici unul,eu sunt slaba si slaba am fost si gravida cu amindoi.iti doresc din suflet sa-ti fie bine si sa nasti usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speel spune:

Vai Alice,daca-ti spun ca eu tot asteptam sa vad .....bani cind cer??????????????Intrebam pe Mario mereu,da bani nu ne cer,ca deh,copilul mai serveste inghetata si prajituri iar eu in factura tot 26 de euro platesc.Nu regasesc nicaieri costurile extra.Plus ca singura rechizita ca sa zic asa a fost un dosar in care se string operele de arta ale copilului iar la terminarea gradinitei parintii primesc rodul muncii copilului din trei ani de gradi.Atit.Si costumatia pentru noroi,daca incepe ploaia sa-i poata echipa pentru joaca in mocirleala.In rest copilul vine acasa cau periuta si pasta de dinti frumos ambalate,fructe foarte des,merg in drumetii,excursii si nimeni nu cere nici un chior.eu tot asteptam facturi imbogatite,dar aceeasi valoare vine in fiecare luna.
pe serban l-am dus la gradi doar o luna ca venea acasa in fiecare zi batut.Nu asa soft...capu spart,buza sparta,niste cucuie impresionante.Doamnele mergeau in sala de mese la cafele si copiii isi spargeau capurile singuri in clase.Asa ca a mers direct la scoala.Cred ca de la luna aceea de gradi i se trage si acum mare fiind izolarea de ceilalti copii.poa sa spuna cine o vrea ca nu e asa insa chestiile astea de maltratare lasa urme adinci pentru tot restul vietii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speel spune:

Carmen cum mai e cu Ionut?Stii,nu te superi daca vin cu un sfat ca sa zic asa.Daca intra in categoria celor mai aerieni eu zic sa-l ajuti macar la inceput cit poti si cit iti permite timpul.Si sa nu te enervezi ca nu rezolvi nimic.Sora-mea toata clasa intai a sunat colegii copilului sa intrebe temele ptr. ca nepota-meu habar nu avea ce teme are.si ea se enerva de numa,tipa si urla la copil si nu a reusit decit sa inhibe copilul.Ptr. ca ajunsese la capatul puterilor.......a dat la psihologie...de risu curcilor.Anul asta termina si spune ca abia acum a inteles ca greseala a fost foarte mare vis-a vis de comportamentul ei fata de copil.Acu....nu tre sa dai si tu la psiho....da sa stii ca cu calm cu rabdare si cu consecventa poti sa rezolvi problemuta.Ca nu e o problema,e abia la inceput si mi se pare normal sa fie nitel debusolat.in timp o sa intre in ritm.pupicei multi.....si apoi ce atita scoala soro?la cit e de frumos ionu tau rupe inima la vreo milionara si s-a scos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

la multi ani Anca!!! sa fii sanatoasa si fericita, sa ai parte numai de bucurii!!! [
Dana is speechless, ce sa mai zic. de unde vin atunci banii gradinitei aleia? banuiesc ca au ceva sponsorizari sau alt tip de fonduri. oricum este superb ceea ce zici tu, imi pare bine ca macar la altii este asa. iar ideea cu plecatul jucariilor este mirifica.
multumesc de urarile de sanatate, sper sa fie ok.
Alice nu-i asa ca e mai bine din anumite puncte de vedere cu metroul? exceptand aglomeratia...e mijlocul de transport ideal.

Mergi la inceput