Piticlonti de iulie-august 2004 (231)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Leeloo - Giulia face orice sa se poata spala pe maini sau sa stea in vana o ora. Ingrijitoarea de la gradi a spus ca se cere la pipi, dar cand e acolo spune ca doar se spala pe maini


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Stefan e incintat si pentru ca asta e primul cuvint invatat si pe care-l spune foarte bine - acum e in faza de generalizare asa ca imi arata peste tot "apa"...

Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004) Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Mey am scris un mesaj kilometric pe care l-am pierdut ca nu bagasem parola bine!! Offff...

Inteleg ca avem o noua colega, bine ai venit!!

am fost la analize, am hb 7,2g sunt fericita, a crescut 1g, poate mai creste un gram pana nasc, desi sincer nu inteleg deloc mecanismul, am stat 2 luni la 5,5g, alte doua la 6,2g si acum hopa inca un gram in plus, fara sa schimb nimic din medicatie sau din alimente. Doamne ajuta!!

Septilin e produs de Himalaya (cei ce produc si Liv52), este din plante si arata cam naspa. Eu ii spun lui Victor ca e de ciocolata si el ma crede saracul... mi-a spus ca "nu e prea buna ciocolata asta", eu ii zic "alta n-am", el: "biiineee".

Uite ca m-a lovit cheful sa ma laud cu ce face el la gradi. In primul rand vreau sa va spun ca in primul an de gradi nu scoteam nimic de la el, nici un detaliu, nimic, nimic!!

Acum... alta poveste, imi relateaza cu lux de amanunte cum se lupta el la gradi, ce mananca, cat mananca, cu cine mai e prieten si cu cine nu, cine i-a dat mancare ii ziua respectiva si daca i-a placut, imi mai si canta in germana cate-un cantecel (eu nu pricep nimic), saptamana trecuta mi-a spus ca "Luminita are contractii" si "e bolnava" (una din educatoare) eu ma ingrijorez ca are fata ceva, ma interesez si cand colo ei se jucat de-a doctorul, fi-miu era doctorul si o consulta, verdictul a fost "cred ca ai contractii" ..radea tipa cu lacrimi, apoi mi-a explicat in detaliu cum e cu familia si cu membrii familiei, noi acum avem 3 membri in familie, dar in curand vom fi 4, apoi cu activitatile matematice nici mie nu mi-a venit sa cred, dar stie sa adune si sa scada pana in 5 folosindu-se de degetele de la o mana ca de o numaratoare... e absolut fantastic la gradinita, eu nu as fi reusit sa il invat atatea lucruri in mod sistematic. Singurul lucru pe care nu il face si eu nu am de gand sa-l oblig, nu are rabdare sa coloreze cu creioanele colorate, mereu este atras de ceva mai dinamic, mai in viteza, nu sta la colorat desi majoritatea colegilor lui prefera activitatea asta. a... si mai e ceva haios, e dreptaci la mana, dar stangaci la picior...acum mai nou vrea si la fotbal, i-am spus ca il duc la primavara...

Cat despre muci si raceli... la mine primele 6 luni de gradi au fost foarte grele (dar au fost de la 1 an si 3 saptamani pana la 1 an jumate) apoi am intrerupt juma' de an si l-am reinscris toamna trecuta. Toamna trecuta nu a mai avut probleme cu racitul si vad ca si toamna asta a fost de bun augur. Eu una am ajuns la concluzia ca imunitatea copilului tine de genetica si cu asta basta, mai putin de alaptat sau de alte minuni, Victor saracul a fost alaptat o saptamana si gata si aia cu mari scandaluri si uite ca nu e mai bolnavicios fata de altii, dimpotriva...


Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

neata
Bravo pt copii studiosi..care stiu sa citeasca..stiu sa si socoteasca! Eu am o singura consolare..cind am inceput clasa I...nu stiam nimic

Despre raportul la gradi...mey...nimanui nu-i place sa dea acest raport...nici acum nici mai tirziu...Apropo de asta zilele trecute...Luca se plingea ..de durere de burtica...si mi-a spus ca a mincat prea mult "for tummy Luca" ...la intrebarea ce? Raspunsul a fost neasteptat: ketchup

Liz bine ai venit la noi...te asteptam cu povesti despre gradinita...sa stim si noi cum este prin Turcia...ar fi foarte interesant..

Ioana ce gospodina esti mami! Mai plinge Maria?
Alice tare bine este sa nu gatesti..sa stii...Am slabit juma de kg..

Roxa eu tin Nutrisystem...nu este o dieta stricta..papi tot chiar si ciocolata...tot...cantitatile sint mici...dar f divers (pun pic grasimi, un pic fructe.vegetale, proteine si carbohidrati..deci f echilibrata dieta)

Dana..eu astept ceva poze...
Gabi 2 ore si 10 minute??? Wow..asta da record! Si lui Luca iii place mult joaca cu apa...Ce progrese a mai facut Stefan?
Cristalinule bestiala faza cu banana! Sanatate multa!
Adela...super..avea dreptate copilul are doua manute!! Sanatate si voua...
Irina cam rarut...da este f posibila imbolnavirea copilului in prima saptamina, pt ca expunerea la microbi este diferita...microbii sint diferiti...Ce-ai facut la examen?
Carmen...nu poti ruga invatatoarea sa-ti dea scris temele...fara sa stie Ionu...

edit..Daria,daca revelatia te-a ajutat sa-te simti mai bine..sa bem pt revelatie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Neatza!

Mi-a plecat copilul are la gradinita (saraca, de obicei ajunge prima sau a doua la gradinita), iar copilul mic bazaie un pic.

Septilin ii dau si eu, la recomandarea pediatrei si a unui dr. ORL. Cite 5 ml seara si dimineata, timp de 3 luni.

Fug la Matei, sper sa revin,

Pupici,
Andrea de Stefania (13.08.2004) si Matei (04.09.2007)
Poze Stefi mai vechi si mai noi
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241" target="_blank"> O poveste despre o raza de soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata!
la noi ca de obicei cu gradinita, a fost ok, cand am zis ca plec a inceput plansul....l-am lasat asa. cica ieri nu a mai plans, sper ca si acum sa ii treaca rapid.
Andreea cum sunteti? si Patrick ajunge printre primii la gradi, cu toate ca nu ajungem mai devreme de 8.10.
ma ustura ingrozitor gatul in continuare asa ca il indop cu de toate. azi noapte m-am autoexilat pe canapea pentru ca pe la 4 l-am gasit pe Patrick dormind in patul nostru si nu am vrut sa stau langa el, sa-i transmit ceva. am dormit bustean
o zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Neata! Am inceput in forta o alta dimineata, traficul a fost bulversant (mi-e si frica sa ma gindecs cum va fi diseara!), dar ieri am fost la coafor asa ca azi sunt in tone mai bune...
Kim - pai nu prea am ce progrese sa-ti mai spun - deocamdata stagnam...
Andries - pai lauda-l pe Victor, de ce nu? Mie mi se pare uimitor ce fac copii in ziua de azi - eu cred ca la virsta lor eram mult mai "naiva" ca sa nu spun altfel...A si bravo pentru rezultatul la analize!

Ma duc sa vad ce ma asteapta la birou...


Gabriela si Stefan David (8 Iulie 2004) Poze

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Lizi bine ai venit, sa-ti traiasca voinicul! Sa ai o sarcina usoara!
Te asteptam la taclale.

Daria, asteptam pana cand simti tu ca e momentul sa ne spui...

Eu am venit acilea sa-mi pun tarana-n cap! De cand nu mananca asta mica si am inceput serviciul eu descopar ca am inceput sa o cert mai mult pe Maria.
Pe motiv de zgomot, evident. Ea incepe sa bazaie una-doua daca vrea ceva si nu i se da imediat iar eu vad rosu in fata okilor pen' ca o trezeste pe aia mica!
Nu e drept, stiu, pen' ca noi o invataram asa, dar si de gaza aia mica mi se rupe sufletul.

Asa ca azi dupa ce am trimis-o plangand la gradinita (unde nu mai putea de bucurie ca se duce, o tinuram acasa 2 zile pe motiv de muci) pentru ca am certat-o si a mai primit si una la fundulet ca facea fitze din ce in ce mai mari...m-a apucat jalea...ca nu sunt o mama buna, ca nu am rabdare si-mi sare tzandara repede ...
Nu e ea ingeras (azi dimineata a venit dupa mine in chilotzei la ea in camera unde era geamul deschis ...fatzaia din fund si striga..."nu pec, nu pec! sa ma vada soarele!") dar tot ma apuca jalea.

Asa, spusei ce am pe suflet! Acu ma duc sa fac contracte...poate-mi trece :).
O zi frumoasa tuturor!

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Buna dimineata.
Mey, Giulia mea dimineata e foarte cooperanta, se lasa imbracata, frezata si isi pune ghiozdanelul si valea, rupe usile


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Victor a mancat ieri la gradi supa de rosii (am uitat sa le readuc aminte ca el nu prea mananca rosii ca e mai alergic de felul lui) si ieri seara a facut kk cu legume. Dar a facut frate nu gluma, cred ca un kil a scos din el. Asa ca azi a plecat la gradi cu borcanul de orez in geanta si cu o cutie de ceai de menta. Plus oala intr-o punga, ca daca-i vine nu apuca sa se urce pe wc. Sper sa-i treaca cu regim si sa mai si bea ceva ceai sa se hidrateze.

am fost la doctor ieri seara, era mai bucuros cand a vazut si el niste analize pe trend ascendent. Iar mi-a dat sperante ca-mi face cezariana, ca eu i-am spus ca macar copilul sa-l vad scos intreg si nu pe bucati . Bb2 are cca 2-3 saptamani intarziere in greutate, adica fata de 2,3 kg cat ar cam trebui sa aiba are cca 1,9kg, mi-a spus ca probabil va ajunge la 2,5kg daca eu voi manca si ma voi odihni in continuare, l-a verificat pe la toate organele si cica e ok, partea mai haioasa este ca desi e ramas in urma fata de varsta gestationala, capul e cum trebuie, adica de 34 saptamani. Se pare ca organismul uman e f destept si directioneaza toate resursele intai catre cap si organe interne si apoi ce mai ramane merge la maini, picioare si alte chestii care mai pot creste si dupa nastere. Cica mai ales la gemeni si tripleti se observa fenomenul asta. Una peste alta eu ma bucur si sper sa ajung la termen fara mari probleme.

Si deja imi caut femeie la copil (si la mine ca si eu o sa fiu o lesinata dupa nastere), off cum gasesc eu o tanti care sa vina la un nou nascut?

Andries

Mergi la inceput