35-NEGAM inceputul declinului (7)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Aprilce faci dragutza.ce bine imi pare ca sunteti pe-aici.
Si eu am vrut sa patinez, inca de anul trecut dar mi-e urat singura si intr-adevar mi-e cam teama, la cum ma dor toate...aici nu mergi fara casca de protectie nici cu bicileta, e un lucru bun avand in vedere ce ai patit tu, imi pare rau.Din exterior pare incomod dar decat sa iti spargi capul...tare as mai merge si eu, desi n-am patinat din copilarie.

Despre trompa- una e blocata de fibroame cred ( am 5 si f mari, de 4-5 cm) iar cea cu sarcina a fost salvata dar nu mai e in regula totusi, cica se creeaza aderente un urma operatiei.Pe 9 aprilie merg sa fac o sonohisterografie( cam ca HSG dar cu ecografie in loc de radiografie si solutie salina in loc de subs de contrast, am emotii pt ca e dureroasa)Din pacate creste insa riscul de a avea o alta extrauterina.daca o depistam din timp puteam lua un medicament si scapam de operatie si de trauma psihica- ca fetusul era destul de mare.Nu aveam ciclu de 2 luni, stiam ca e neregulat dar nci chiar asa.Am mers la medic si nu mi-a dat nimic, nici test de sarcina nici eco, cica poate e din cauza varstei. Noroc ca am facut un test de sarcina de capul meu( mai facusem unul care iesise negativ, cu 2 saptamani inainte de a merge la medic)si a iesit pozitiv.Cum sunt pesimista din fire si ma gandesc la ce e mai rau-stiind si ca eram gravida cu risc(varsta, fibroame mari), am mers la urgenta,Din fericire m-au primit si asa am aflat dupa cateva zile ca e extrauterina si m-au oprit pt operatie pe 31 Dec.A fost f urat.deci nu se sparsese trompa taietura e mare, laparo nu s-a putut face pt ca nu se vedea bine din cauza fibroamelor mari.Apoi am tot plans, ca am stat 3 zile in spital, la maternitate, si auzeam bebelusi plangand zilnic- ii "chinuiau" sa-i cantaresca undeva pe hol si ce mai tipau...era si cam frig, ei tin destul de racoare peste tot, in sala de operatie degeri, noroc ca in anestetic pun si ceva sa stai cald
Anul trecut am facut o inseminare artificiala si din cauza stimularii cu clomifen si ovidrel am capatat puzderie dechisturi la sani si acum trebuie sa ma controlez la 6 luni sa nu dea in altceva. In Rom, am facut o mamografie si se speriase Dr credea ca am cine stie ce dar erau numai chisturi.Dupa 6 luni, aici, am facut eco si iar erau medtul de rau dar eram si insarcinata si nu stiam..Mi-au prosus si mie sa imi ia lichid din chisturi dar nu stiam daca chiar era necesar si cum va decurge asa ca am zis peste 6 luni daca mai e cazul.cele 6 luni trec in mai asa ca urmeaza o alta eco si o sa am emotii.Bine ca m-am tinut de ei si sunt "in program" adica si-au dat seama ca trebuie sa repe la 6 luni, am cerut asta expres medicului de fam asa cum imi spusesera in Romania.Am un talent sa fac medicii sa ma asculte aici, de fapt sunt singurele persoane cu care vorbesc in engleza.Nu ma las pana nu fac ca mine-asta in cazul in care eu stiu ce vreau, le explic si ii conving.La ultima consultatie la gineco am intrat singura, fara sot, ca sa fie ca o lectie de speakingNoroc ca era si un student cu care am vorbit chestii "extra". despre Canada si invatatul limbii, atunci cand iesea medicul din camera sa-mi aduca trimiterea la sonografie sau la telefon.ce-mi mai merge gura, numai ca as vrea sa vb fara greseli, sunt obsedata.Ei te lauda oricum daca le spui ca esti in impas, cic ce bine vorbestidesi niciodata nu stii daca e adevar sau compliment.Orice- ar fi e destul de incurajator.( am si schimbat medicul ca primul m-a suparat rau -eu fiind in 2 luni fara ciclu si el sa zica ca poate e varsta si sa ma trimita acasa; l -am convins pe med de fam sa ma recomande celuilalt, care m-a operat.cand i-am spus de ce, s-a crucit si m-a ascultat)

Asa mi-a zis si gineco ca minuni mai existaNici nu stiu ce sa mai zic, ce sa mai vreau...e destul de riscant cu fibroamele si cu tot.Iar incep scoala, iar opresc.Intre scoala si bb, ca doar nu poti sa stai degeaba,linistit si sa ai grija de casa


Brendutzy, da-ne si noua regimul , spuneai ca te mentii bine la minus 13...ca-s grasutza bine , dupa operatie am mai luat 2 kg-incep sa nu ma mai incapa pantalonii.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Buna dimineata fetelor!
hai ca incepem sa ne strangem! Da' pe Brenda unde ati mai vazut-o? ca eu nu am mai dat de ea pe nicaieri! Mai activeaza pe aici?
Brenda, daca ne citesti, da si tu un semn de viata!
Arinna, ce pot sa-ti spun? esti o luptatoare, iar viata te pune la grele incercari! Sunt sigura ca vei iesi invingatoare din toatea astea si cu toate visele implinite; pentru ca, viata rasplateste cu varf si indesat pe cei asemenea tie! Stiu prin ce ai trecut inainte, si am citit si ce ti s-a mai intamplat intre timp, de aceea te admir si iti admir tenacitatea si puterea cu care lupti.

April, da stiu ca ai cazut soro, nu gluma! Cum esti acum?
Noi ne-am intors anul trecut in vara deoarece eram plecati cu serviciul sotului si nu puteam ramane acolo.
Andrei e ok. acum merge la gradinita iar din toamna la scoala. S-a adaptat bine, mai ales ca el fiind foarte sociabil , acolo ii lipseau prietenii si suferea foarte mult din cauza asta. Aici e fericit, iar daca lui ii e bine si noua ne e bine!
Desi noua ne-a placut mai mult prin tarile calde, sufeream alaturi de el din cauza ca nu avea prieteni. E greu la varsta lui sa nu ai cu cine sa te joci!
Eu sunt bine, sau aproape, caci din cand in cand ma mai apuca cate ceva. ba nu mai simt tocmai bine, ba ma deprim ca nu am servici si m-am cam saturat acasa, ba una ba alta. dar asa e viata, nu poate fi totul roz in permanenta. mergem inainte.
Va pup si sper sa intregim vechea gasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Laura, multumesc
Despre serviciu...sincera sa fiu mi-ar placea sa stau acasa si sa am bani,ca pe vremea "burghezilor" bogati : sa cant la pian, sa invat limbi strane si sa am grija de copii;mai nou, sa stau pe net, sa am grija de casa, gradina, sa invat lucruri noi intr-o tara noua, sa am o noua viziune asupra vietii.Pacat ca am venit prea tarziu, nu e prea usor sa te adaptezi.Sa discut cu oameni interesanti.
Sa am o cariera numai din pasiune. Aici cine se plictiseste la pensie volunatariaza.Si sunt f multi.Cei tineri la fel, dar mai mult din interes pt ca da bine in CV.As fi putut sa merg si eu dar m-am angrenat in problemele de mai sus si desi nu comunic prea mult cu cei de aici astept sa vina si momentul acesta.De fapt si in Romania eram cam la fel, ieseam foarte rar cu cateva prietene.De serviciu sunt satula ca am lucrat de la 19 ani, apoi facultate si iar serviciu...Aici sunt insa atatea lucruri tentante pt mine ( mai ales ca stam la casa si tot timpul gasesc ceva de luat, pe mine ma las ultima dar pt casa si pisoi pompez) incat simt ca trebuie sa fac rost de bani, mai devreme sau mai tarziu.Un salariu nu e de ajuns totusi, mai ales in ac vremuri de criza, cand unul poate ramane fara serviciu iar celalat trebuie sa tina casa.Cam toata lumea are datorii, ratele la case, scoli iar impozitele si intretinerea casei (reparatii) costa f mult(mereu apare cate ceva)

Ma bucur ca cel mic se simte bine in tara.Bine ca nu a inceput scoala in alta parte, ar fi fost tare bulversat. Tu cum te simti, ti-ai regasit vechile prietene?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Iaca,am venit.O functiona telepatia,sau e doar o coincidenta? Ca brusc ma apucase nostalgia acestui subiect si cand intru,vad ca voi tot scrieti aici de cateva zile.....

Aprilescu,cum ai reusit asa o boroboatza? Macar esti bine acum? Ai grija cu loviturile la cap,sunt periculoase,asigura-te ca nu vor fi urmari! Fetita ce face?

Laura,deci suntem "consatence",bine ai venit in mirificul,superbul,idilicul Bucuresti!

Arinnel,tocmai ma legasem de tine la idoli....Imi pare rau sa aflu vesti asa de triste,dar admir mult la tine forta de lupta si tenacitatea.Si te sustin: nu te lasa! Si daca perseverezi,pana la urma vei reusi,sunt sigura!
La urma urmei,viata asta e plina de surprize,si tocmai cand zici ca ti-ai implinit un vis,poate aparea oricand fatalitatea. Uite aici,un exemplu,tocmai ce am trecut si noi printr-o incercare de genul acesta:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=132160&whichpage=1


Noi.....suntem bine,au trecut sarbatorile si alea 13 kile cu minus nu mai sunt chiar 13,dar o luam de la capat cu verdeturile si se rezolva.
Diana mea ma usuca de bani cu rochii scumpe si urmeaza si concursuri afara din tara,asa ca nu mai stiu pe unde sa scot camasa....
Dar una peste alta,multumesc lui Dumnezeu ca suntem sanatosi,restul....le-om duce incet,incet.


P.S.Ce bine imi pare ca se reia subiectul.....











Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Bine ai venit, Brenduta.Am citit ce a patit sora ta...nu stiam.M-a impresionat foarte mult intamplarea, imi pare tare rau, nu mai am cuvinte.cred ca e tare descurajata , sper ca timpul sa sterga aceasta experienta de cosmar si sa aiba puterea sa incerce din nou.
Eu am incercat sa "pun la spate" ce mi s-a inatmplat, si eu auzeam copii plangand si ma gandeam ca si sarcina mea fusese destul de avansata, chiar in trompa, era VIU.
In final, mi-am revenit cat de cat dar nemaivorbind despre asta...

Cum merge cu masinuta?Si eu vreau sa ma prepar pt testul de trasu, m-am culcat pe o ureche pana acum, oricum iernile nu e cazul sa incerci aici;vroiam sa il dau luna viitoare dar se pare ca implica si autostrada, care pt femei e sperietoare ( mie mi-e teama de viteza si se circula cu 130 la ora frecvent, bine, nu pe prima banda dar ma ameteste numai cand ii vad, plus tirurile enorme , trebuie sa tii bine de volan cand treci pe langa unul, sa nu te vanture)Eu stiam ca se cere autostrada pt al treile test, G full, da acum am citit ca e pt road test, nu mai inteleg nimic dar ma interesez eu.

URGENT trebuie sa slabesc dar din casa nu ma misc de luni de zile in afara cumparaturilor si a unor plimbari lungi pe jos dar f rare.O sa incerc numai cu mancarea...
Ma bucur ca Diana a ramas la fel de ambitioasa.Trebuie sa fie o placere sa o vezi dansand.Mult succes in continuare!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Nu-mi spunesti ca v-ati ascuns iar......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Suntem aici,dar nu vrem sa monopolizam,va mai lasam si pe voi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Stai asa sa strangem vestile in sac.Sa nu scriem prea des ca ne dor articulatiile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Sanatate multa,multa pentru Gabitza! Bine ai revenit acasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

multzam Brenda!
Bine v-am regasit, fetelor! Azi dimineata m-a tras Brenda de maneca si-mi spunea ca iar ati revenit la subiectul babutzelor
Arinna imi pare rau prin ce treci, tin pumnii sa fie totul ok! April, multa sanatate si tie!

Eu m-am intors ieri dupa 3 zile de stat in spital, mi s-a facut conizatie, acum stau cuminte in pat In rest suntem bine, ne luptam cu problemele de cls 1 si 5.
pupici la toti



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput