Studii despre Baby Einstein

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eu consider ca nu este bine sa fie lasat copilul in seama televizorului dar totodata consider filmuletele BE,BB,Baby Newton,etc.nepretuite daca sunt prezentate limitat in timp si alaturi de cineva care sa-i interactioneze cu imaginile si comentariile facute cu atata grije.
Fondul sonor este minunat, cu muzica clasica, dar nu numai si acomodeaza copilul cu muzica de calitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Noi nu ne-am uitat niciodata la Baby Einstein, mereu le-am considerat prea saracute de informatie.Noua ne place insa Little Einsteins, pe Disney Channel, care sunt foarte frumoase cu aventuri prin diferite tari si informatii despre muzica clasica, arhitectura, pictura, mie mi se par super, de aici a invatat copilul meu de DaVinci, de turnul din Pisa, etc.




Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

eu cred ca studiile respective se refera la copii care stau toata ziua la cresa sau la gradinita - cum se intampla mai peste tot in occident. in multe din aceastea avand multi copii in grija nu au timp sa le vorbeasca mult si se axeaza mai mult pe securitate. cand il iei acasa seara daca il mai lasi 2 ore la tv si apoi il culci, normal ca are intarzieri in vorbire.

ceea ce nimeni nu "studiaza" este ca toti copiii dati la cresa de mici vorbesc mai tarziu decat cei tinuti acasa cu mama sau bona. insa in multe tari cresa e unica solutie.

nu va spun asta din supozitii ci din comparatii intre copiii de varsta Laurei de aici din Belgia si cei din Romania pe care ii cunosc. Laura e mai avansata la vorbire decat multi copii chiar si mai mari ca ea, in conditiile in care ea e bilingva, dar foarte in spate fata de copiii prietenilor din Romania.

editez ca nu vrea sa dau impresia ca a da copilul la cresa e un lucru rau - mie imi place mult cum se dezvolta un copil in societate de mic. mie orice fel de intarziere nu mi se pare grava - e doar o chestiune de timp pana prinde din urma. nu a vazut nimeni om mare care sa mearga inca deabusilea, sa nu vorbeasca, sa bea apa din biberon, etc

mie personal Baby Einstein mi se pare pentru copii foarte mici, Laura se uita cu placere la orice e cu animale (documentare, desene animate), se mai uita la Dora the explorer - astea chiar mi se par dragute ca sunt interactive si cer copiilor sa vorbeasca, sa sara, sa prinda stele - dar nu cred ca sunt traduse si in romana, noi le vedem in olandeza. Si noi incercam sa interactionam cu ea cand ne uitam la desene, cantam impreuna cantecele din Jungle Book si mergem prin casa ca elefantii, ne speriem cand il prinde scafandrul pe Nemo si mai ales, identificam animalele din desene si in realitate "iaaa uite, pesti, ca nemo" si abia asteptam sa vina primavara sa mergem la Zoo sa ii aratam toata "distributia" din Jungle Book

Inca ceva, aici in Belgia nu se recomanda TV mai mult de 30-maxim 60 de minute pe zi dar nu exista limita inferioara de varsta ca interdictie. Si se accepta ideea ca jumatate de ora de TV a copilului iti poate cumpara timp pretios seara cand ajungi acasa de la servici si trebuie sa le faci pe toate in acelasi timp.
Dar toti zic acelasi lucru - nu abuzati!



Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Initial m-am panicat cand am inceput sa citesc acest topic. In afara de faptul ca ma panichez usor, m-am gandit: Ce-am facut??? chiar pe la 8 luni am inceput sa-l pun pe David cu fata la monitor la filmuletele BE. Problema este ca eu nu prea i-am 'tradus' ce se intampla pe acolo pt ca eram cu spatele la monitor si ma straduiam sa-i strecor cate o lingura de mancare - si ziceam saru'mana ca s-au facut filmuletele astea altfel copilul meu n-ar fi mancat nici firmiturile pe care i le strecuram astfel. Au reprezentat asul din maneca pana cand l-am intarcat (la 1 an si 5 luni) si atunci a descoperit si el placerea de a manca si nu a mai fost nevoie de ele. Le-am redus cu bucurie pt ca incepuse deja sa ma sperie fenomenul de vraja pe care-l aveau asupra lui: cand rula un astfel de filmulet nu mai auzea si vedea nimic asa ca acum doar daca protesteaza f tare la taiatul unghiutelor le mai punem la tv. Ce sa zic? nu stiu cat de exacte sunt studiile care s-au facut si cat de usor ne putem incadra in vre-o categorie sau alta - fetita prietenei mele (de aceeasi varsta cu David) care a vizionat aceleasi filme si in aceeasi cantitate, vorbeste de rupe, in timp ce David nici mama nu mai vrea sa spuna...o fi de la filmulete???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

quote:
Originally posted by blackpanterro

Noi nu ne-am uitat niciodata la Baby Einstein, mereu le-am considerat prea saracute de informatie.Noua ne place insa Little Einsteins, pe Disney Channel, care sunt foarte frumoase cu aventuri prin diferite tari si informatii despre muzica clasica, arhitectura, pictura, mie mi se par super, de aici a invatat copilul meu de DaVinci, de turnul din Pisa, etc.




Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner



Si David e fan Little Einstens...avem si ceva dvd-uri cu ei!!!


Cred ca e usor de intles ca un copil inteligent va fi un copil care interactioneaza si gaseste solutii reale a unor pb reale, si nu cel care memoreaza dvd-uri intregi si replici din desene animate...
Nu stiu de ce le trebuie un studiu sa isi dea seama de asta

Ar fi simplu cu dvd-urile...nu i-am mai duce la gradi/scoala/parc, doar i-am pune la tv cu imagini de la gradi/scoala/parc cu altii copii care se joaca si nu i-am mai baga in seama decat la pupicul de noapte buna!!!! Nici nu am stii ca avem copii...va fi si mult mai ieftin si vor creste cat am bate din palme
In plus de asta...vor fi si genii!!!!!




“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.

Sinzi, Radu si David psihologul
:
varsta, poze, Disneyland 2008
Mami si tati


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Incep prin a spune ca Dudu este un vorbaret. De la varsta de 1 an, ne uitam impreuna sambata si duminica dimineata la Boom Hope - similar BE, cu desene scurte (maxim 5-10 minute), simplu desenate, cu putine personaje. Nu are rabdare sa se uite prea mult, de regula se joaca cu vreo jucarie si isi mai ridica din cand in cand privirea cand incepe vreun desen / show favorit.

Cand spun "ne uitam impreuna" inseamna ca ii explic ce se intampla la TV, facem cu manuta personajelor, ne luam la revedere de la ele.

De exemplu, unul din programele favorite este un show in care, timp de 5 minute, mamici cu pitici participa la o sesiune de joaca pe perechi, fie cu cuburile, fie cu pernuta, fie cu palmele, in timp ce moderatoarea canta ceva vesel. Este foarte incantat sa facem si noi exact ca la tv, este ca un fel de gimnastica de dimineata.

Alt show preferat este cel in care desenam cu ajutorul palmelor: avem o tablita magnetica, pe care incercam sa desenam si noi ca la tv.

Nu contest studiile si nici nu fac reclama, vreau doar sa subliniez o idee care s-a mai spus, aceea ca atata timp cat nu se abuzeaza si parintele este implicat, anumite emisiuni la tv ii pot ajuta pe copii sa isi dezvolte anumite abilitati.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)
Uite ce mare am crescut...
O raza de speranta...sau cum a venit pe lume Tudor

www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput