Studii despre Baby Einstein

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Dar Baby Einstein unde le vedeti, in Romania, la TV sau pe DVD? Fetita mea se uita pe Minimax, nu foarte mult, atat cat are ea rabdare la 1 an si 5 luni, cate 10-20 minute. Sunt aproape mereu langa ea, uneori ii explic ce vede, alteori nu. In rest, citim "baba', 'piti' sau reviste cu 'bebe".Stie multe cuvinte pentru varsta ei, e receptiva si..e a a mea.Sunt curioasa cum ar reactiona la Baby Einstein, dar daca sunt pe DVD mai avem de asteptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medin spune:

Unde gasesc si eu asa ceva? Este film sau joc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Ba uite ca la Miruna e taman invers...de vreo 2 sapt de cand se uita la unul din filmuletele BE, ala cu animale, ca numai ala ii place, a invatat majoritatea animalelor, sa spuna cum se numesc, cum fac fiecare. Si credeti-ma ca m-am chinuit mult si bine cu ea, i le-am aratat pe carticele, i le-am desenat...mai ca n-am stat in cap, si degeaba. Nu zic..ca pe termen lung TV-ul cauzeaza, vad ca nici nu-i mai place sa se uite la el...insa asta cu BE la noi a ajutat mult. 30 minute pe zi, se destinde, vorbeste cu ei...e fericita. Sa vedem cat o mai tine-o

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567608176/" target="_blank">Antalya 2007
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

fetele mele nu se uita la Baby Einstein. nu le-a placut cind erau bebelusi si nu le plac nici acum. pe la un an jumatate erau indragostite de teletubbies. si acum se mai uita din cind in cind. au DVD uri si cer un anumit episod care le-a placutl lor. acum se uita la desene animate disney Classics (le-am cumparat filmele) si la Dora si Diego pe TV. Le plac Cinderella, Mulan, Bambi si Beauty and the Beast. cinta cu personajele, danseaza si au invatat o gramada de cuvinte. eu am observat ca daca nu le interzic TVul nici nu le intereseaza. sint acum la virsta cind vor sa faca tot pe dos ce le propun eu asa ca le las in pace. TVul merge si ele fac puzzle, cu spatele la el. daca il inchid protesteaza. am sa le incerc din nou cu BE sa vedem cum reactioneaza.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

quote:
Originally posted by medin

Unde gasesc si eu asa ceva? Este film sau joc?




Beby einstein sunt o colectie de filmulete pt copii mici, cu tematica( se prezinta intr-un filmulet animalele de langa casa, in altul o ferma, in altul muzica lui Motzard, in altul sunt prezentate culorile, formele geometrice, anotimpurile, in unul se vorbeste despre mancare). eu le-am gasit sub forma de torrente si le-am descarcat de pe net. da o cautare pe net dupa Beby Einstein torrent. Daca nu te descurci, da-mi un PM si iti trimit eu pe mail fisierele torent. Eu am cam toate filmele din colectie.

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Sheannamp, articolul a aparut ieri in Time. Auzind stirea la radio am vrut sa ma documentez ca sa nu scriu prostii. Apoi tot cautand pe net am vazut mai multe articole de-ale doctorului Cristakis (parca asa se cheama) despre bb si TV. Deci nu este numai un articol, sunt mai multe despre cercetarile lui facute in decursul timpului. Poti da si tu o cautare.
Studiul era facut pentru copii pana la 16 luni.
Si am mentionat ca AAP recomanda, nu impune. Fiecare parinte face ce crede el ca e mai sanatos pentru copilul lui.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

www.sonia.as.ro" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by Sheannamp

"Studii recente"!
Asa imi place mie exprimarea asta jurnalistica.......!
Fara o trimitere spre o sursa de incredere, fara un citat exact! Doar o vorba aruncata in vant!
Si vad ca se poarta si in media americana nu numai in cea mioritica!





Cand am citit postarea lui ciuf, mi s-a parut interesanta opinia si am zis sa caut mai multe detalii. Am dat peste mai multe articole, care se refereau chiar la studiul invocat de ciuf si am postat unul dintre linkuri (unde gasesti surse de incredere, numele cercetatorilor - Zimmerman si Christakis si alte date). Deci unde vezi tu vorbe aruncate in vant?



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ciuf, Copiloi, acest subiect precum si informatiile postate de voi sunt extrem de interesante si ma bucur ca ati deschis aceasta discutie.
Rabufnirea mea nu are nici o legatura cu ceea ce ati scris voi ci cu inexactitatile din media (presa, TV), mai ales cele din domeniul medical (despre care imi permit sa vorbesc).
Usurinta cu care unii isi permit sa emita idei pe care altii nici dupa anii multi de cercetari nu sunt capabili sa o faca ma inspaimanta. Iar faptul ca cuvintele scrise sau rostite de un jurnalist sunt mai credibile uneori decat cele ale unui medic este chiar periculos.

In cazul de fata, cine citeste cu atentie citatele (respectiv afirmatiile celor doi medici) realizeaza ca intre a interzice cu desavarsire vizualizarea filmuletelor baby einstein si a lasa copii sa se uite ore intregi, singuri la ele este o mare, foarte mare diferenta.

Eu una am fost si sunt intotdeauna adepta moderatiei. Vad ca si AAP (desi sunt recunoscuti in lumea medicala ca au opinii extrem de rigide si chiar, poate exagerate, comparativ cu europenii) nu isi permite sa impuna ci doar recomanda.
Asa ca, voi continua sa ii las pe baieti sa se uite la baby einstein si sa ma bucur si sa invat alaturi de ei.
Sanatate multa!

PENTRU UN COPIL MAI SANATOS SI MAI INTELIGENT


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Un grup de cercetatori de la University of Oslo (cea mai veche insitutie de invatamant din Norvegia) condus de Trine Syvertsen a facut un studiu similar si a ajuns la concluzia ca studioul lui Zimermann e o aiureala.
Concluzia cerceratorilor Norvegieni este ca orice metoda de educatie este binevenita atata timp cat nu reprezinta un exces.










Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Aici articolul de care vorbea Ciuf:
www.time.com/time/health/article/0,8599,1650352,00.html" target="_blank">http://www.time.com/time/health/article/0,8599,1650352,00.html


Recomandarea este fara TV pina la 2 ani (de nici un fel)...

citat:
"the research team found that with every hour per day spent watching baby DVDs and videos, infants learned six to eight fewer new vocabulary words than babies who never watched the videos. These products had the strongest detrimental effect on babies 8 to 16 months old, the age at which language skills are starting to form. "The more videos they watched, the fewer words they knew," says Christakis. "These babies scored about 10% lower on language skills than infants who had not watched these videos."

"This growing evidence led the Academy to issue its recommendation in 1999 that no child under two years old watch any television."

Desigur e o recomandare, nu o impunere...pentru un copil mai sanatos si mai inteligent.

Anamaria

"I used to be Snow White, but I drifted."

Mergi la inceput