Miresele anului 2006 (77)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Neata si de la mine!
Aly...merci de cafea si ma sa ii la curent, ca acu sunt curioasa care o mai fi regula...
Kitzy, ma bucur ca ti-a placut rezultatul, asta conteaza pana la urma
...eu una am avut parul lung pana pe mijlocul spatelui si m-au tuns ai mei la 10 ani desi eu nu vroiam si cred ca am ramas cu sechele ...dupa aia pe la 18 ani m-am tuns eu din proprie initiativa ca ma saturasem sa il tot aranjez, si dupa mi-a parut rau
...si acum ma mai satur de el cateodata...dar ma abtin sa actionez sub impulsul nervilor cauzati de bigudiuri sau placa de intins, ca parul meu are o tenta de ondulat
...si inca o treaba, mie nu imi place sa merg la coafor...nu stiu de ce, nu pot sa explic...asa ca m-am dotat cu toate cele...imi pun parul pe bigudiuri mari pentru volum si apoi il intind...
Gio, mie atat de mult imi plac copii...cred ca o sa-l rasfat pe nepotelul meu mai tare decat cumnata-mea.


You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.



Noi 2...
...si o clipa din viata noastra!

www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Gio si eu ma bucur ca-i vineri, azi dimineata cand a sunat ceasul am avut impresia ca abia ce ma culcasem . Asa ca abia astept maine si poimaine sa dorm si eu putin mai mult, mai ales ca e si sotziorul acasa, ca weekendul trecut a fost de serviciu si m-am trezit si eu odata cu el.

Oana normal ca te tin la curent. Si eu de mica mi-am tot dorit par lung, dar abia cand am crescut mai mare m-au lasat ai mei sa-l cresc, cica sa fiu capabil sa-l intretin. Nici mie nu-mi place sa merg la coafor, inainte cand nu eram tunsa in scari imi tundea mama varfurile, acum mai mult pentru asta merg la coafor, in rest si eu mi le fac toate singura: vopsit (bine, pentru henna ar fi greu sa merg la coafor), suvite, freze.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Aly asa culoare faina ti-a iesit cu hena? eu puteam pune pariu ca esti vopsita cu vopsea!!!

De care folosesti? Amanunte...


You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.



Noi 2...
...si o clipa din viata noastra!

www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Folosesc henna frantuzeasca (nu mai stiu acuma laboratoarele) nuanta Auburn (sunt mai multe nuante de roscat, un brunet si ceva blond, dar ala cred ca numai pentru blonde, avand in vedere ca nu are amoniac si decoloranti). O fac pasta cu ceai negru si cafea (intotdeauna pun si un galbenus de ou, face bine la par) si o intind pe par (mai degraba prietena mea care ma vopseste), pun o punga, prosop si dorm asa (avand parul lung nu rezist sa stau cu el, ca devine foarte greu din cauza vopselei si ma doare gatul dup-aia). Dimineata ma clatesc doar cu apa si pun blasam pentru protectia culorii. Cu sampon ma spal a doua zi.
Totusi trebuie sa stii ca nefiind vopsea, ci nuantator, trebuie timp ca sa ajungi la o culoare faina. Eu ma vopsesc asa deja de ani buni (cred ca sunt si 7-8 ani), tot asa am vazut nuanta la o colega si mi-a placut enorm, evident ca la mine n-a iesit din prima asa, dar pe masura ce te tot vopsesti, henna intra in firul de par si culoarea se fixeaza. Imi place pentru ca e naturala (desi recent am citit pe un site ca n-ar fi chiar 100%, insa deocamdata la noi nu gasesc praf de henna efectiv) si pentru ca nu se vede asa tare diferenta la radacina, a fost cand nu m-am vopsit si 6 luni (cand am fost plecata in State) si a fost ok.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Aly, te-am intrebat ca inca din liceu am inceput sa ma vopsesc roscata...asa imi trebuia mie, nu pot sa iti zic de ce...ma rog, adolescenta...si am continuat de-a lungul facultatii pana acum 2 ani
...cand m-a lovit brusc ideea ca ar trebui sa folosesc ceva fara amoniac...si am trecut pe L'Oreal Casting, crema nuantatoare...e misto dar dureaza doar 4-6 saptamani
...si asta nu ar fi o problema, ca folosesc acum exact culoarea mea naturala...asa ca de fapt obtin doar un luciu mai mult...dar mi-au aparut cate fire "norocoase" ca sa nu le zic albe...si crema mea se duce repede drept pentru care trebuie sa o folosesc lunar si scrie si pe prospect ca nu da decat o nuanta culorii
...ma gandeam ca hena tine mai mult, de asta te-am intrebat
nu te uiti sa imi spui ce marca folosesti...ma bate gandul sa imi iau cand ma duc acum acasa si sa ma fac
mai auzisem si o poveste ca hema prinde doar pe parul natural
eu nu m-am mai facut devreo 2 luni asa ca garantat a iesit toata culoarea din el
dar nu te-am intrebat ce era mai important un castaniu/saten exista?
hai ca ti-am facut capul calendar


You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.



Noi 2...
...si o clipa din viata noastra!

www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Nici eu nu merg la coafor decat pt. tuns. de aceea, cand ma tund, odata la 6 luni, o fac la unul bun de tot, chit ca dau 90 roni pe un tuns, spalat, intins.
Mi-am luat placa, dar tot nu iasa ca la salon. dar ce sa fac...
problema e ca nu ma prea pricep eu bine nici la intins cu peria, pus pe bigudiuri si alte chestii. de aceea nici nu-l aranjez prea des, ori il las ondulat, ori il intind putin.
de vopsit acasa ma fac si singura, tot cu L'oreal, dar nu mai stiu de care, una la vreo 35 roni.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze Marco, filmulete Marcowww.dropshots.com/ioana_purdea" target="_blank">(1),www.dropshots.com/giova2" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)
nunta noastrawww.youtube.com/watch?v=wKLkV7KmSYQ" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Oana henna nu prinde pe parul cu tratamente chimice (vopsit cu vopsele din astealalte) asa ca e bine sa nu te mai faci cu nimic o perioada. Apoi mai e o chestie, henna nu acopera firele albe. Asta nu inseamna ca nu le coloreaza, ci ca nu iese o culoare uniforma, ca la vopsele chimice. Fiind un nuantator, culoarea rezultata prin vopsirea cu henna este f. mult influentata de culoarea naturala a parului. De exemplu, pe un par blond, nuanta pe care o folosesc eu ar iesi un rosu-vulpe, ceva f. deschis. Prin urmare si firele mai deschise la culoare vor avea o nuanta mai deschisa. Pe mine chestia asta nu ma deranjeaza deloc, mie imi plac suvitzele, si chiar ma ajuta ca de decolorat suvite decolorez rar, fiind oricum mai deschise la culoare si la urmatoarea vopsire ele vor ramane mai deschise decat restul parului.
Din pacate nu mai am vopsea acasa (ultima am folosit-o inainte de nuntile din vara asta), dar ce noroc ca s-a inventat google-ul . asta este vopseaua. Sunt cateva nuante, dar cum eu sunt fidela nuantei folosite nu m-am uitat cu atentie la altele. Stiu ca este 'brown', la penultima achizitie m-am trezit cand am deschis cutia ca pe plicul dinauntru scria 'brown' in loc de 'auburn' cum scria pe cutie. M-am dus cu ea inapoi si am inlocuit-o (bine, cu un mic truc: am cumparat alta vopsea atunci si dupa ce am iesit din magazin, am zis ca asta e cu probleme, altfel nu cred ca mi-ar fi inlocuit-o, ca eu o cumparasem cu ceva timp in urma, in ideea ca nu conteaza daca o am 'pe stoc').


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

quote:
Originally posted by Giova

Nici eu nu merg la coafor decat pt. tuns. de aceea, cand ma tund, odata la 6 luni, o fac la unul bun de tot, chit ca dau 90 roni pe un tuns, spalat, intins.
Mi-am luat placa, dar tot nu iasa ca la salon. dar ce sa fac...
problema e ca nu ma prea pricep eu bine nici la intins cu peria, pus pe bigudiuri si alte chestii. de aceea nici nu-l aranjez prea des, ori il las ondulat, ori il intind putin.
de vopsit acasa ma fac si singura, tot cu L'oreal, dar nu mai stiu de care, una la vreo 35 roni.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze Marco, filmulete Marcowww.dropshots.com/ioana_purdea" target="_blank">(1),www.dropshots.com/giova2" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)
nunta noastrawww.youtube.com/watch?v=wKLkV7KmSYQ" target="_blank">



Gio, ce placa ai?
eu sunt la a doua
cu prima nici mie nu imi iesea ca si la coafor...acu insa sunt experta...plus ca iti trebuie solutia aia pentru placa, fas-fas de la wella care e ca un fel de fixativ si ajuta sa iti ramana parul drept mai mult timp

la coafor si eu sunt tot asa...nu-mi pare rau de bani, ca nu merg prea des...decat la tuns sau la un aranjat daca am nu stiu ce eveniment...da de la nunta am fost de 3 ori numas sa imi tunda varfuri
si cand vad unele femei ce le place sa stea la coafor...eu le invidiez ca n-am rabdare deloc, mai citesc si vreo 2-3 reviste si tot ma plictisesc


You don't love a woman because she is beautiful, she is beautiful because you love her.



Noi 2...
...si o clipa din viata noastra!

www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voicu_bebi spune:

salut fetele...nu am mai intrat cred decat am avut nunta anul trecut...ce fecti am vazut ca unuele fete au ramas insarcinate...felicitari...kitzy ,si celorlalte fete...sarcina usoara si sa aveti un bebei frumosi si sanatosi....
de Raza ce mai stiti...ce face bebele? ce fete mai sunteti aspirante la titlul de mamica ? va pup

19 august 2006!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

voicu_bebi, kitzy a pierdut sarcina. de raza nu stim nimic, de mult nu a mai dat pe-aici.
Oana am placa ceramica de la Brown, scrie pe ea ca e profesionista, dar tipa de la coafor mi-a zis ca daca nu am luat-o din salon sau din mag. specializate pt. par nu e. eu am luat-o de la mediagalaxy. cica ori nu e destul de fina, ori nu incalzeste bine, din cauza aia imi iasa parul cu aspect de matura. am si protectie pt. placa, un car de bani am dat pe ea, de la mag. specializat.
Tu ce placa ai?
am mai avut una, dar nu era ceramica, am luat-o chiar la inceput din Italia. acum e la sora-mea.
Aly si eu m-am facut mai demult cu Henna, e buncxa ca hraneste parul, dar e groaznic la pus in cap si dat jos. toata lume ase uita ciudat, la ce plante am eu in cap.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze Marco, filmulete Marcowww.dropshots.com/ioana_purdea" target="_blank">(1),www.dropshots.com/giova2" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)
nunta noastrawww.youtube.com/watch?v=wKLkV7KmSYQ" target="_blank">

Mergi la inceput