Razvan nu vorbeste!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Multe vizualizari...
Sper ca am reusit sa trag acel semnal de alarma... si sa dau de gandit (macar) multor persoane.

Mi-am dat seama, fara sa exagerez, ca ultimii aprox. 2 ani au fost cosmar... Acum ma pot intelege cu copilul meu , si unii nici macar nu au idee ce inseamna asta.

Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Instinctul de mama e o mare minune si tu esti dovada cea mai clara. Din pacate multi parinti sint ignoranti, comozi, uneori chiar prosti, de ce sa nu recunoastem. Eu am avut la un moment dat in scoala 3 surori care aveau manifestari autiste clare si aveau probleme grave, dar parintii se revoltau cind ne permiteam sa le spunem ca ceva nu e in regula (si erau parinti cu scoala multa si bani multi, dar astea nu-s suficiente ca sa ai grija de niste copii). E bine ca deschizi urechile unora care vor sa auda si ii mai temperezi pe cei care au exemple de genul "Blaga a vorbit la 4 ani".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cristina,
As vrea sa scriu atatea ...le voi insira cum mi vin: te citesc mereu, esti un model de parinte , felicitari pt toate luptele castigate, pentru rabdare si perseverenta si obiectivitate si sa dea DD ca peste ani sa fie totul bine Si multe felicitari lui Razvan, pentru munca enorma pe care o depune si pentru toate realizarile lui

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Asteryaro, m-a emotionat ceea ce ai scris, esti o mama grozava! Mi-au dat lacrimile cand am citit ca Razvan ti-a spus "mama", cu tine e pe drumul cel bun!
Jenny McCarthy, o starleta de la Hollywood care are un copil cu autism, a scris o carte despre afectiunea aceasta, in care povesteste lupta lor cu boala. Eu am vazut-o in mai multe emisiuni tv vorbind despre asta, spunea printre altele ca i-a schimbat copilului dieta si ca ii merge f bine, iar ultima oara cand am vazut-o zicea ca e vindecat, ceea ce stim ca nu se poate in cazurile de autism. Sau poate nu stim bine? Nu cunosc alte amanunte despre cazul lor, dar poate se gasesc pe net.

Sibylle, ti-am citit cateva postari de pe blog, felicitari si tie, depui o munca titanica! Ma gandesc ca micutul tau ar putea avea o intarziere in mielinizarea fibrelor nervoase, ca fiul meu, asta se vede la RMN si inseamna ca din punct de vedere motor e putin intarziat fata de copiii de varsta lui, dar la un moment dat, spre 8-9-10 ani vor disparea diferentele si oricum, lucrand cu el pe sectorul "indemanare" se obtin progrese mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Daria,
.
Culmea, si eu te citesc pe unde te prind.
Multumesc .

Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Teodora ,
iti raspund si tie, dar maine, e prrea tarziu acum si ma cheama Razvan.
O seara placuta tuturor .

Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Denisam, deci de cand are Alex tubuletele in urechi a facut progrese foarte mici la vorbire ? Si pana atunci vorbea foarte bine? Acum te ingrijoreaza felul in care evolueaza ? Si Vladi le are din noiembrie in urechi, dar nu pot spune ca a facut nu stiu ce salt in vorbire.

El pronunta ingrozitor de prost aproape tot ... are sens ceea ce spune, stie vreo 5 cantecele, dar inlocuieste mai toate consoanele cu k, iar vocalele ii ies cat de cat bine. La MERCI spune BABI... deci foarte departe de cuvantul corect. Tubuletele au ajutat doar la faptul ca nu a mai facut otita ... e si asta un mare lucru totusi. E programat pt un test de auz, insa lista de asteptare e f lunga, abea peste cateva luni avem programare. Ne gandim ca poate aude totusi prost si reproduce asa cum aude... cine stie ... ?

Cristina, multumesc pt urari. Sper sa ne putem face copiii fericiti !

Teodora, ar fi bine sa fie asta. Insa ce ma ingrijoareaza e ca retardul psihomotor e cumulat cu retardul de limbaj ... si parca e prea mult totusi ... La voi a fost intotdeana vizibila aceasta intarziere motorie ? L-ai dat la vreun sport sau la vreo activitate care sa il valorizeze ca persoana ?

Mi-as dori sa vina aici parinti care au avut astfel de probleme cu copiii lor, poate chiar parinti cu copii ce au depasit problemele de limbaj ... mie imi pare ca sta timpul pe loc si parca numai eu am un astfel de copil.

Sibylle

http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Vladimir ***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA




www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uta_ciun spune:

asteryaro(cristina) ia legatura cu mari_paun, o mamica DC care s-a zbatut la fel ca tine pt aceeasi problema..fetita ei ema, e mai mare decat razvan, dar face deja ABA de cativa ani

si mari, ca si tine a devenit experta....te poate ajuta cu sfaturi poate, ea are deja o echipa formata care lucreaza 8 ore pe zi

mari si ema sunt in slobozia unde au reusit sa deschida un centru pt copii autisti

subiectul ei este la umanitare "sa ajutam la terapia pt ema"

6+
Asa creste bebe

"Making the decision to have a child...is to decide forever to have your heart go walking around outside your body." – Elizabeth Stone

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Citat:
citat din mesajul lui uta_ciun

asteryaro(cristina) ia legatura cu mari_paun, o mamica DC care s-a zbatut la fel ca tine pt aceeasi problema..fetita ei ema, e mai mare decat razvan, dar face deja ABA de cativa ani

si mari, ca si tine a devenit experta....te poate ajuta cu sfaturi poate, ea are deja o echipa formata care lucreaza 8 ore pe zi

mari si ema sunt in slobozia unde au reusit sa deschida un centru pt copii autisti

subiectul ei este la umanitare "sa ajutam la terapia pt ema"


Uta, felicitari pentru sarcina !
Ohooo, pai le "stiu" de mult timp pe Mari si pe Emma si toata istoria lor.
Noi suntem in Buzau, deci e ceva distanta pana la Slobozia, doar cand trecem la mare (daca trecem ).
In general eu prefer sa nu ma gandesc la centre de zi sau gradi pt. copii autisti, oricum in Buzau nu exista, si poate ca este mai bine. De fapt, este un centru - "Speranta" - dar... no way... Dupa umila mea parere, nu consider benefic sa stea unii cu altii copiii autisti. Dar nu cred ca asta era ideea ta.
Mai, eu experta nu-s , mai am atat de multe de invatat...
O sa iau legatura cu ea, vreodata, candva, sa ne sfatuim, consiliem. Eu cel mai mult simt nevoia unui umar.

Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Natasa

Instinctul de mama e o mare minune si tu esti dovada cea mai clara. Din pacate multi parinti sint ignoranti, comozi, uneori chiar prosti, de ce sa nu recunoastem. Eu am avut la un moment dat in scoala 3 surori care aveau manifestari autiste clare si aveau probleme grave, dar parintii se revoltau cind ne permiteam sa le spunem ca ceva nu e in regula (si erau parinti cu scoala multa si bani multi, dar astea nu-s suficiente ca sa ai grija de niste copii). E bine ca deschizi urechile unora care vor sa auda si ii mai temperezi pe cei care au exemple de genul "Blaga a vorbit la 4 ani".


Natasa, o sa fiu iar lipsita de tact , si-o sa spun iar ca Blaga a suferit de autism, si el si multi altii... din pacate prea putini cunosc acest lucru.
Instinctul nu m-a inselat niciodata pana acum, nici macar la chestiunile considerate banale.


Cristina si Razvan (31.01.2006)

poze (1),(2),(3),(4)

Mergi la inceput