Albinute si bondari de martie-aprilie 2007 (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Am aparut si yo ca ciperca dupa ploaie(pe la noi a pluat)

Apa platan-am fiert-o niciodata.O folosim pt lapticul praf dar si pt baut.Chiar ii place sa bea apa, si cateodata trage asa cu pofta din bibe, de chiar zic ca-i era fetei sete rrrau.Cel putin pe caldura, prefera apa lapticului.

Roxanicieu am curatat ieri incalzitorul de bibe. Am pus un plic de sare de lamaie(ca la otet nu m-a dus capu') si am pus apa in el si-am incalzit bibe in continuare.S-a curatat calcarul.Insa, acu' va intreb si yo, cum sa procedez sa scot calcarul din fierul de calcat?Pun apa cu otet?Da' cat otet?Dau fierul pe maxim?Luminati-ma, va rog.

Pt intalneala de pe 1iulie, daca mergem la terasa La tramvai, acolo o destul de bine, ca e sub niste copaci barosani ...Sa dea Doamne-Doamne sa nu fie ff cald.

Tzuna, iti trimit reteta pe PM. Se face ff usor,mai mult dureaza aranjatul piscoturilor.In 10 min e gata!!Ma apuc s-o scriu.

Carmen si Teodora Ioana ,8 martie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenefr spune:

Ma scuzati de greseli, da' n-am putut vizualiza textul ca sa-l pot corecta...

Carmen si Teodora Ioana ,8 martie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmi78 spune:

Mersi Roxanici, stiam ca era scris undeva in urma dar cum trebuia sa plec repede nu am avut timp de cautari, le-am cumparat ,a zis sa-i duc si reteta de la dr, am ajuns acasa si am zis hai sa-i mai mulg odata sa vad cat mai iese, si a iesit mai mult ca ieri adica 50 de la amandoi ; asa ca mi-am facut 2 l de ceai si mai asteptam sa vedem, eu as mai vrea sa -i dau dar oricum ea nu se mai chinuie sa traga pt cateva picaturi nuami daca ii scot eu;

tot incearca si Timeea sa se intoarca pe burta de pe spate si cu putin ajutor reuseste dar asa de tare se arcuieste de spate inclusiv capul de ma sperie cand vad;

La multe luni si ani, bebelusilor nascuti pe 20!!!!



Kmi & Timeea - 4 martie 2007
PAPUSICA NOASTRA -2luni
TIMEEA LA 3 LUNI
TIMEEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

eu cu calcar din fierul de calcat inca nu am avut probleme pt ca pun apa din centrala, adica de la apa calda, care trece prin filtrul de dedurizare.
Filtru de cafea nu practicam, dar tare buna ideea voastra cu otetul!
Doina da-i sa suga cat de des cere, in cateva zile se va adapta productia.
Si stau eu sa ma gandesc, sigur exista medicamente care induc lactatia, pe baza de oxitocina, prolactin, etc. Intreaba medicul, poate merge. Bea mult lapte, apa, ia niste calciu, berea nu ajuta!
Pastilele antialaptare se numesc BROCRIPTIM parca, daca am gresit vreo litera iertati-ma ca sunt aproape 3 ani de cand am folosit, dar cititi bine efectele secundare . Stiu ca se dau si pt femei cu probleme de sterilitate, asa ca probabil trebuie sa va protejati mai bine sa nu faceti vreun fratior albinutei/bondarului.
EDIT - daca incepeti sa luati pastile anti-alaptare NU MAI E VOIE SA DATI BBLULUI SA SUGA.
Tzuna copila mea mai mult de 100 ml nu e chip sa manance la o masa si cred ca are acum peste 6 kg. e drept ca mananca des, mai ales dupaamiaza mai tarziu mananca la 2 ore, 2 ore jumate.
Si lanoi e foarte cald, 28-30 grade in casa, am toate ferestrele spre soare, ma duc chiar acum sa iau ventilator ca AC nu am curaj inca, poate la anu'.


Diana, mami de Julie 14.11.2003 si de Rianna 15.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmi78 spune:

apa plata stiu si eu ca nu se fierbe, daca incercati veti vedea ca ramane dunga alba pe ibric, pt ca ea este deja tratata si contine si minerale, eu folosesc Izvorul alb de la Dorna, voi?

mi-am adus aminte: voi in ce pozitie le dati bb-lor sa manance din biberon?

Kmi & Timeea - 4 martie 2007
PAPUSICA NOASTRA -2luni
TIMEEA LA 3 LUNI
TIMEEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

1 Iulie e duminica,nu?
Vreti sa n eintalnim pe la 9-10 dimineata?Credeti ca e mai bine pentru copii?
Propuneti.Noi venim cu masina cu tati.
Acum iesim afar ca nu mai dormim de cald simaraim tare.
O seara linistita si noapet fara probleme

Marta mamica fericita de baiat si Victor-Mihai 12.03.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

a, vroiam sa va spun cum am facut la ultima plimbare, cand stiam ca vom sta mai mult. am luat lapticul din frigider in cutia aia termizolanta (e captusita cu spuma de mare, nimic sofisticat) si cam cu o jum de ora inainte sa ii dau sa manance am pus biberonul la incalzit pe pielea mea , adica pe burta si l-am tinut acolo (era intre mine si ea ca eram cu marsupiul). si s-a incalzit destul. dar daca aveti apa calda prin preajma puteti sa il incaziti ca oamenii la apa calda, nu ca mine .

Diana, mami de Julie 14.11.2003 si de Rianna 15.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

quote:
Originally posted by kmi78

mi-am adus aminte: voi in ce pozitie le dati bb-lor sa manance din biberon?


in oricare, inclusiv in marsupiu, ca oricum nu ii dau biberon prea des.
Apa plata, tot de la dorna si noi, sau borsec, nu avem exclusivitate cu niciunii.

Fetelor, care folositi sau ati folosit scutece Happy, sunteti multumite de ei? Au elastic la brau si mi se par ca stau mai bine, din alea de la Pampers ii tot iese, ba o treaba, ba cealalta. Am luat cativa sa-i testez si am vazut ca nu se opareste de la ei, desi parca tot pampersul e mai bun la capitolul asta. Dar ce sa fac daca oricat de atenta as fi cand i-l pun i se tot lasa, ca se misca mult?? Asa cu elastic la brau stau mai bine si nici nu trebuie sa-i pun mai strans de frica sa nu se lase, sau sa-i pun body sa-i tina.

La multi ani! tuturor bbeilor nascuti in 20


Diana, mami de Julie 14.11.2003 si de Rianna 15.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Kmi mie cea mai buna pozitie pentru dat la biberon mi se pare pe picioare, usor intinse din genunchi.

Nu stiu daca m-am facut inteleasa. Stau in sezut si imi ridic picioarele din genunchi la un unghi potrivit de ascutit, ca sa nu stea nici prea pe spate dar nici prea dreapta. Pozitia in brate, ca la alaptat, mi se pare obositoare.

Valentina cu bebe Mariuca (25.04.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Gabdyd de unde ai luat cutie termoizolanta? Pastreaza temperatura, adica daca pui laptele cald va ramane cald sau trebuie sa il pui rece?


Valentina cu bebe Mariuca (25.04.2007)

Mergi la inceput