Albinute si bondari de martie-aprilie 2007 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Doina poti incerca sa iei Trigonela si Nutrinatal,cate 3 pe zi din fiecare,le gasesti la Plafar,la mine au functionat mai bine decat Galactogilul,eu beau si 2 litri de ceai pt stimularea lactatiei.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karra80 spune:

tzuna sunt cereale la humana fara lapte cu fructe uite aici http://www. bebelusultau .ro/detalii.php?cod=HU07
sper ca nu ma baga astia la reclama.....

si sunt si la milupa http://www. bebelusultau .ro/subcat.php?categorie=Cereale%20si%20piureuri&marca=Milupa

fara spatiu
Carmina de MARIA CRISTINA 8 martie 2007

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=28e484a970e514144a5d21" target="_blank">comoara mea mica
www.onetruemedia.com/shared?p=28e4816245397340f2cea6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">asa ma distrez eu cu mami
www.youngnutrition.net/member/tickers/75683/ticker2.png%22%20border=%220%22%20%3E%3C/a%3E" target="_blank">Asa creste puiutul meu

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Andraaaa is back!

Kmi, e pe undeva scris numele prin capitolele anterioare dar din ce retin tb reteta de la medic; sper sa nu vb prostii....

....bromcriptin era parca

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

Caldura mare, monsher! Nu mai vrea copilul sa manance, ma lupt cu ea de o ora sa stea la san. Trage putin si apoi rade la mine sau studiaza prin jur. Si de maine va fi si mai cald, cred ca trecem la fotomodele.

La multi ani, Rebiana pentru ieri!
La multe luni Eliana de Paula75, Maria Bianca de Raldi, Gabriela de Lili_q, Dragos de Ddana, Maria Miruna de Valide si Arianna Vanessa de [b]Lauramar! Ce de sarbatoriti azi!

Am facut o pauza de scris, in sfarsit a papat si ea putin si a adormit. Nu stiu ce o sa ma fac cu ea, ca nici apa nu vrea, nici ceai, nimic. Si daca face mofturi si la lapte... Dar vad ca nu e singura careia ii scade apetitul de la caldura.

Imi cer scuze, din nestiinta si eu am pus doua poze la albumul de trei luni, iar acum nu mai stiu sa sterg una dintre ele, nu gasesc optiune. Stie cineva cum se face?
Am si eu de calcat, nu mai stiu cine zicea de asta, dar ce, imi vine? Tot imi gasesc altele de facut. Abia astept seara sa se mai duca soarele si sa ies la plimbare. In general iesim intre 7 si 7.30.
Aseara i-am pus rochita, ia priviti ce draguta sunt.

Revin mai tarziu.

arissa - mami de Maya(18.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Mady multe luni inainte lui Razvan si nopti cat mai linstite. Baietelul si mamica rabdatoare.Vei vedea ca pe masura ce trece timpul se schimba si programul, stomacul lui va retinemaimult si somnul va fi mai profund.Victor si acumare ziel cand nu doarme cu orele si are chef de chitaiala iar cand oboseste da in plans asa ca o tin pe "d-na Suzi" la indemana si cu rabdare il ajut sa "suzineasca" cum zicem noi pana adoarme.
Azi de exemplu nu a dormit vreo 4 ore si nu mai stiam ce sa fac asa ca l-am pus pe burta sa se oboseasca si ce crezi, a dat afara surplus, a facut si kk si a scos si mucineii.Dupa ce amschimbat pampers si am curatat nasul a adormit fericit pe o parte bineinteles.
Ioanaradu distractie placuta.Si noi aveam invitatie la o nunta pe 30 iunie la unrestaurant Prestige parca dar din motive financiare sarim peste eveniment.
Nickol_f noi am facutvaccinul de 2 luni la 2 luni si 15 zile si nu e nici un bai.Am pus supozitor Novocalmin ca-i crecuse temp la 38.3.
Tzuna de abea asteptam intalnirea.Va fi dupa ora 17 casa se mai racoreasca.
Carmenfr noi venim toti 3 ca e duminica si profitam sa fim impreuna.Asa ca rezervare pentru 3mici sau mari .
Apa fiarta si racita de la chiuveta asta abaut Victor in premiera luni pentru ca eram in masina cu treburi si scancea de cald iar ora mesei era dupa 2 ore.A baut cam fara entuziasm aprox 20 ml si intr-adevar a facut mai usor dar si mai apos kk.
Ela perne din acelea am inteles ca se gasesc si la Miniblu;avea cineva in spital cand am nascut si mi-a zis.
Ane2200 tare faza cu vampirasu si cu alaptatul Pai cum sa nu mai poti alapta? Surorile mele au alaptat panala 1 an si 3-4 luni si pot sa-ti spun ca nepoatele mele aveau cate 4-5 dintisori si tot a mers treaba.
1 IULIE - IOR - ORA 17.30-18
ELYANE
CARMENFR
TZUNA
PAXELA
MARTUTZA
VAL
IUNITA??? Unde esti? Nu ne mai vrei?...Daca te-am suparat cu ceva scuze.
Tzuna noua ne-a recomandat ceai de menta sau chimen cu anason sau baby drink.Smecta e prea tare acum.Victor a facut moale ca albusul de ou crud si de 2-3 ori/zi si am adt baby drink 2 zile cate un plic si s-a redus la 1 scaun/zi
Ma duc ca maraie domnu si acu 10 min era cu picioarele peste gratelele de la pat cu gambele in afara si capu in directia opusa celei in care l-am pus asa ca trebuie pazit sau cobor patul cu inca un nivel.
Bine ai revenit Andra.

Marta mamica fericita de baiat si Victor-Mihai 12.03.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Fetelor, dar harnice mai sunteti azi!
Eu sambata si duminica stateam singura pe forum si ma plictiseam si acum nu mai prididesc cu cititul.
Sa incep si eu cum se cuvine:
La multe lunisoare si anisori plini de flori pentru sarbatoritii zilei de azi!
Pentru 4 lunisoare felicitam pe Eliana-Ioana de Paula75!
Pentru 3 lunisoare felicitam pe Maria-Bianca de Raldi, Gabriela de Lili_g, Dragos de Ddana si Miruna-Maria de Valide!
Pentru 2 lunisoare felicitam pe Arianna Vanessa de Lauramar!


Ela, mamica de Thea-Ioana - 26 martie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Pana la urma i-am pus supozitor, ca incepea sa ii creasca temperatura... n-a ajuns inca la limita, dar ... preventiv... ce nu stiu ce as fac: i-a declansat un kk (desi tocmai facuse, chiar am asteptat pana l-a facut) si a dat afara jumatate din supozitor... sa il las asa, sa ii pun altul?

Si alta problema: a mancat la 1:30 si de atunci nimic... atipeste, se trezeste, dar nu pare ca i-ar fi foame imediat se fac 4 ore, nu prea facea de-astea inainte... sper ca e doar efect al vaccinului si sa revenim la normal deseara...

Uf, greu cu vaccinul asta...

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iunita spune:

intru si eu repejor ca ne doboara caldura si ne cam maraim.

doina.todor5 litri/zi mi se par cam multi. asistenta din maternitate zicea ca mai mult de 2-3 litri nu ar fi bine ca mai dilueaza din laptic. 150g/sapt iar nu mi se pare fooarte putin pentru ca din cate stiu eu ritmul de crestere dupa 3 luni nu mai e acelasi ca la 1 luna...zic si eu...

tzuna Maria este deranjata la stomac sau a facut normal? smecta stiu ca se da pt diaree.... mi se pare cam drastic. eu as incerca ceiut de menta 1plic/150ml apa. mai bine o hidratezi decat sa o constipi...

scutecul de noapte eu nu i-l mai schimb de la 1 luna ca de atunci doarme toata noaptea. cand se trezea noaptea, daca era prea plin il schimbam dar pe intuneric, fara prea multe miscari. adica dat jos si pus altul ca oricum e mai bine decat sa stea cu cel murdar pe ea. problema mea e alta, ca scutecelul ei este aproape uscat de cand a dat caldura. ziua e ok... dar noaptea... cred ca daca o tine tot asa pot sa o las fara pe o paturica absorbanta...e o idee buna?!

1 iulie venim si noi dar daca vreme o sa fie ca acum la 17.30 e ingrozitor de cald...sau ploua!!!! simt ca iau razna... cand sa ies din casa incepe sa ploua.. azi am zis ca ies si daca ninge!

sosetute noi nu mai purta de vre-o 2 saptamani sau chiar mai bine... dar avem un mare stoc primite de la nasha...

sigur mai aveam ceva dra ma maraie bubulina. a, da... Martutza... noi am fost plecate o perioada si acu ne-a toropit caldura... iar seara pe la 8.30 ba a plouat ba adormit pitica..deci papa plimbare.

Si Iarina mananca mai putin din cauza caldurilor..max 120ml de la 150-160ml.zi... si culmea.. acu refuza si orice alt lichid..desi inainte manca mai mult si baga si un ceiut ceva... cine sa o mai inteleaga.... va pupam..mergem sa exersam noile sunete "bu" "me" (as is meow) "ca" si cateva variante de "ghe".

are mama o fetita frumusica foc...Iarina-Maria 01.04.2007
buburuza mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

cineva intreba de factura mea la lumina, in jur de 3 milioane vine , suma variaza ca odata e din burta odata citit si tot asa, dar recunosc, nu fac economie, las mereu un bec aprins noaptea pe hol in caz ca Silviu merge la toaleta sau se sperie de vreun vis, calculatorul merge non stop si etc....

Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze, poze2006, Poze printesica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene spune:

Buna tuturor
Am mai aparut si eu... Sa stiti ca va citesc regulat dar cand sa scriu mai apare cate ceva...
Vestea cea mare: de saptamana trecuta am primul nepotel (si primul verisor al Alexandrei). Intre ei sunt 3 luni 1/2. Va dati seama ce va fi anul viitor pe vremea asta! Il cheama David si desi e cam micut, va recupera el, ca e mare mancacios :)

In rest nu prea avem noutati prea multe. Ca toata lumea ne vaitam de caldura. Pe afara iesim dimineata, dupa 10 cand se trezeste printesa, si pana pe la 12, dar stam la umbra. Seara ne plimbam de pe la 6-7 pana cel tarziu la 9, cand ne intoarcem acasa, facem baita si la 10 dormim deja.
Cu mancatul nu sunt mari modificari, nu am ajuns inca la 700 ml/zi, desi de cateva zile seara a inceput sa pape chiar si 160 la o masa ceea ce e o mare realizare. Dar asta numai inainte de culcare, in rest ne rezumam la 100-120, sa ne pastram talia de manechin.
Scutecul nu il schimb noaptea. Mai ales ca acuma doarme de la 10 la 6 dimineata si nu vreau sa o trezesc.
suc ii dau de morcovi de la 2 luni si un pic pt ca nu facea caca regulat. Acum e ok dar mi-a spus asistenta sa continui sa ii dau, pentru vitamine, cum nu ii mai dau de la san. Am incercat si cu portocale dar vomita dupa el si nu ii mai dau.
Saptamana viitoare ma mut cu ea la ai mei la casa, la Lugoj, ca e mult mai racoare. Asa ca o vreme nu o sa mai pot nici sa va citesc. Asta e, pt puiul mic ne despartim si de tati o vreme, si o sa ne vedem numai in weekend, dar decat sa sufere de cald si sa manance si mai putin decat acuma....

Karra si eu am fost cu ea la Dr. Ilie. Intr-adevar e foarte rabdator si pleci optimist de la el. Mi se pareau mie cunoscute sfaturile pe care ti le-a dat, ca si mie mi-a spus cam la fel. Eu am fost acum o luna si mi-a zis sa nu ii dau mai mult de 100 ml la o masa, acum am ajuns la 120. O sa incerc mai un pic si cu 160 cum ai scris tu. Poate asa perseveram!

la toate!


Anca, de MARIA ALEXANDRA - 28 februarie 2007


Mergi la inceput