Alaptatul-Help Line- (5)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Miillyy, dar ti-a zis doctorul ce-s cosurile alea albe in cerul gurii?

Helenutza, este un topic chiar acum deschis la Parintii intreaba in care o mamica se plange ca puiul ei nu mai mananca nimic la 9 luni, dupa ce a inceput diversificarea la 4 lui, desi a fortat introducerea solidelor si bebe a facut diaree si alergii si tot tacamul. la 3 luni stomacul bebelusului nu e echipat sa accepte nimic altceva decat lapte, iar bebelusii alaptati exclusiv incep diversificarea la 6 luni, nu mai inainte.oricine orice ar zice, fara suparare. are destul timp sa se obisnuiasca cc cu toate gusturile din lume. cat despre sucuri, inainte de un an nu se recomanda absolut nici un suc, nici macar apa la bebelusii alaptati. iar daca mama insista sa-i dea suc, nu mai mult de 100 ml pe zi, din fructe care nu-s prea acide, deci nu citrice de exemplu.

Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as īntoarce-n chaos...
*********
Rugati-va pentru Diana si Sonia * Alaptatul Help-Line * Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
*********
mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Buna tuturor.
Eu am nascut acum 4 saptamani 2 gemeni;i-am nascut prematur,la 27 saptamani si 3 zile.Ei sunt inca in spital;eu ma mulg si le duc lapticul la spital.Ma mulg din 3 in 3 ore si scot la 400-500 ml pe zi.
As vrea sa va intreb la cate ore este recomandat sa ma mulg?Sa continui din 3 in 3 ore?

Bianca
http://community.webshots.com/user/ayumi118


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

AYUMI sa iti traiasca puii, sa fie sanatosi si sa ii vezi repede mari! cu ajutorul lapticului tau vor recupera repede. pererea mea e sa mulgi cat de mult si de des poti ca sa ai mult lapte

conchita eu stiu ce spui tu. stii ca opiniile difera, ambele curente (cel pro si contra diversificarii) au argumente bune. eu am ales asa pt copilul meu. pana acum a fost bine. sunt singura ca am facut corect ceea ce am facut, asa cum sunt convinsa ca tu, alegand alapatat exclusiv pana la 6 luni, ai facut ce era cel mai bine pt Sonia.

Helenutza + Horia Constantin (18feb2007) =



ALAPTATUL HELPLINE


cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Fetelor, va multumesc TUTUROR pt raspunsuri. O sa fac exact cum mi-am propus, aveam nevoie doar de confirmari cred. Diversificarea poate astepta. In plus, cum a spus si Helenutza, simt ca bb a mea nu e pregatita pt nimic altceva acum, in afara de lapticul meu. Se vede ca ii place f mult si ia f bine in greutate. In plus, nici eu nu sunt deloc pregatita sa ii dau altceva, ma si ingrozeste putin gandul asta.. Ne e bine asa cum e acum.

my baby, Lara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by Eseea

Fetelor, sa vedeti intamplare! Fetita mea are 3 luni si jumatate! Am fost alaltaieri la dr, are 6400 gr si 62,5 cm ! A laudat-o dr ca e perfecta, a luat minunat in greutate ( la nastere a avut 3000 gr). E alaptata exclusiv la san ( asta si datorita voua ), eu incantata dupa laudele dr intreb : " Deci diversificare la 6 luni, da?! ". La care dr cica : " Ei, dupa vaccin ( la 4 luni adica ), o sa incepem cu suculetz de fructe! ". Eu socata : " Ce suculetz, din moment ce a luat asa bine in greutate? Stiu ca la bb alalptati exclusiv la san, diversificarea incepe la 6 luni! " Ea cica suculetz nu inseamna diversificare, ci doar hrana solida. Eu f nedumerita. Imi zice : " Doamna, puteti incepe la 6 luni, daca asa vreti neaparat, dar o sa pierdeti toate vitaminele din fructele de vara!".

Pai fetelor eu ma gandesc asa : daca nu avea vitamine destule nu crestea asa frumos si nu era perfect sanatoasa, nu?! Nici nu ma gandesc sa-i dau "suculetz"! Vreau sa alaptez exclusiv pana la 6 luni si apoi sa incep! Daca ma mai enerveaza dr asta cu suculetzul ei.......o sa-i zic sa-mi faca o schema de la 6 luni, daca vrea, daca nu, dr mai sunt destui..Oricum, habar nu am ce schema are ea, eu parca nu as incepe intai cu fructele, cred ca sunt prea acide, as incepe cu legumele..mai vad eu..

Ce ziceti de chestia asta, am inebunit io??? Dar chiar am ramas socata, nu ma gandeam ca imi va zice sa incep diversificarea la un bb alaptat exclusiv, de la 4 luni! Mi se pare mult mult prea devreme!!

my baby, Lara



Sa cresteti mari in continuare!A luat ffff bine in greutate fetitza ta si numai datorita lapticului tau care contine vitamine si minerale, chiar mai mult decit in toate fructele laolalta.
Pe cind era Maria mica,avea 2 luni jumate, facusem aceeasi greseala:sa ascult dr de familie si sa incep scu suculet de fructe.Si incet, incet Maria s-a obisnuit cu biberonul, mai ales ca ii dadeam si completare lapte formula, ca deh....credeam ca nu se satura. Si atunci mi-am zis: gata, la al doilea copil nu mia ascult de dr, ma informez si alaptez exclusiv pina la 6 luni si apoi incepem diversificarea.
Si asa am facut. SI iata acum Cristina are aproape 8 luni si o alaptez in continuare, la cerere. Inte timp mi-am schimbat si medicul de fam, acum e barbat si nici nu isi da cu parerea. Constata ca e bine dezv cea mica si are peste greutate, si ma lasa in pace, ba chiar imi zice sa fac cum cred eu de cuviinta. Asa ca asculta-ti instinctul matern, asculta de mamicile cu experienta de la ALPATATUL-HELP LINE/si va fi bine, att ptr tine cit si ptr fetitza ta.
Va pupam si sa cresteti mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

ah, noua ne recomandase la 3 luni diversificare SI completare, desi i-am explicat doctoritei ca am lapte destul, ba mai pun si deoparte.

din fericire nu am facut asa; am mers pe instinctul meu de mama si pe informatii medicale din surse mai sigure..am inceput diversificarea spre 6 luni..si am continuat doar cu alaptatul la san..si uite ca mateiutu meu creste de n-are nicio treaba.

ayumi, sa creasca mari si sanatosipuiutii tai! nu sunt experta pe tema asta, dar cred ca e ok un ritm de muls la 3 ore...

conchita, sunt placut surprinsa sa vad ca stii aceleasi teorii pe care le stiu si eu despre alaptare..tu din ce surse stii?

millyy, imi pare rau, dar chiar nu stiu ce sa iti spun despre problema ta.

helenutza, spor la alaptat in continuare!




meg,dematei(9.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Lavinia, multumesc de raspuns, si eu vreau sa alaptez cat mai mult posibil.

my baby, Lara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYUMI spune:

Va multumesc pentru sfaturi.Bebelinii sunt bine;Ryuji a avut niste probleme dar acum este bine.
Eu ma mulg din 3 in 3 ore;am laptic, scot cam 60ml-70ml la un muls.
Bebelinii sunt inca micuti,adica 1100 g si 1250 grame;ce credeti ca nu ar fi bine sa mananc?Sa nu le provoace gaze sau mai stiu eu ce?Va intreb asta pentru ca unul dintre baieteii se constipa foarte des;asa mi s-a spus.

Bianca
http://community.webshots.com/user/ayumi118


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

NU MAI VREA sub nici o forma sanul drept.Adica suge un pic si il lasa din cauza ca nu mai vine cum ii venea pana acum vreo saptamana jetul de lapte...Ori nu mai e asa mult lapte ori ...nu stiu...insa nu suge de loc din el.Suge numai din stangul in jur de 60-80 ml (ii fac proba suptului),deci suge doar atat din stanga si fiindca nu se satura trebuie sa ii dau completare si sa mulg sanul drept din care scot destul de putin: cam 30-40 maxim.Stiu ca daca ar suge el ar scoate mult mai bine insa ...
CE SA FAC? sa ii dau comletare in continuare? sa ma mulg la dreptul?sa ii dau cu biberon sau cu lingurita? habar nu am...Imi e mila sa il las nemancat,in speranta si ambitia ca va suge si din dreptul.Am uiat sa zic ca nici macar cand e infometat rau nu suge din dreptul..... si e si cam slbabut,a fost si cu rubeola acum o saptamana ....Haide, va astept cu sfaturi.
Uneori ma gandesc ca 6 luni jumate poate e suficient,poate o mai ducem pana la 7 luni si poate e destul...Fetita a supt 1 an si 3 luni ,insa la e a fost alta poveste...

Sfatuiti-ma!!!

31 Ianuarie 2007+ Mimishoru'(07 aprilie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Draga Ana,

Stiu ca unii bb dezvolta o preferinta pt. un anume san.Am mai vazut mesaje asemanatoare cu al tau pe aici.Cred ca trebuie sa ai rabdare si sa nu te descurajezi, in mod sigur problema asta are solutie. Cea mai proasta "solutie" ar fi sa renunti la alaptare.
Nu vorbesc din experienta proprie( Mariuta noastra suge la 1.3 luni fara pb. la ambii sani) asa ca iti trimit ceva :
http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/back-to-breast.html
http://www.lalecheleague.org/llleaderweb/LV/LVOctNov99p99.html

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput