Alaptatul-Help Line- (5)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

vali_pa, azi a fost un pic mai bine. Tot cam de pe la pranz nu a mai plans, dar eu am schimbat pozitia de alaptat - il alaptez culcata + il influenteaza cred si vremea de afara (am observat ca al meu copil e meteosensibil - cand e vreme de ploaie e si el mai calm, mai somnoros). Dar si noi toata ziua am stat cu tzatza in gura. Eu incerc sa ma inarmez cu rabdare cum ne zic fetele pe aici. A, am observat de asemenea in guritza lui de vreo cateva zile 2 puncte pe cerul gurii - arata ca 2 cosuri albe fixate pe piele. Ma gandeam ... oare nu cumva il deranjeaza astea cand suge?? Am discutat cu pediatrul si mi-a recomandat glicerina boraxata si sa incerc sa i le indepartez .... (asta nu prea mi-a reusit ca sunt destul de inaccesibile).

M. si Mihnea Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_pa spune:

Buna Miillyy.

In sfarsit am reusit sa dorm bebita si iata cum: am asezat-o pe burtica (ai grija sa nu faci asta imediat dupa masa ci doar dupa vreo 15-30 min de la masa, depinde cat a mancat). Daca plange in continuare mai mult de 5 min inseamna ca in ziua aia nu merge trucul asta, dar daca in 5 min se potoleste il vei gasi dormind cu siguranta.
Am folosit de cateva ori metoda asta, dar nu stiu de ce in fiecare zi imi tot fac probleme ca poate nu a mancat suficient si intarzii aplicarea ei. Atata vreme cat faci chestia asta ziua, cand oricum il supraveghezi mult mai atent nu exista pericolul de moarte subita.
Legat de vreme, cand a fost ff cald in casa eu i-am facut si 2 baite pe zi, este adevarat ziua mai mult un dusulet sa o racoreasca si cateva zile a mers, dar dupa aia nu a mai contact faza cu dusul.
Legat de punctuletele albe glicerina da rezultate (fol glicerina boraxata cu nistatin) . Avand in vedere localizarea punctelor nu poti folosi coada unei lingurite infasurata in compresa sterila, asa ca te sfatuiesc sa te speli f bine pe maini infasori degetul in compresa sterila, aplici putina glicerina pe compresa si il stergi in gurita. Aplicarea trebuie sa se faca inainte de masa si nu dupa pentru ca bebelusul tau va varsa tot ce a mancat. Daca punctele persista mai mult timp, e posibil ca ciupercuta sa fie localizata si pe sanii tai, asa ca dupa fiecare alaptat te speli si te dai pe sani cu putina glicerina.
Eu i-am curata gurita Mirunei de cand am adus-o acasa si tot ii mai apar ciupercutele astea, tot apar si tot dispar - cred ca temperatura ridicata favorizeaza aparitia si extinderea lor.
Oricum nu intarzia sa ii faci tratamentul pentru ca ciupercuta se poate extinde f rapid si ii poate cauza dureri.
Acum ma apuc sa ii fac ceaiul de galbenele (o spal inca cu ceiut) si sa imi fac exercitiile - VREAU SA SLABESC 5 KG PANA LA BOTEZ, si nu prea mi-a mai rams mult timp (5 saptamani).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

vali_pa ,merci mult pentru informatii. O sa incerc si eu trucul cu burtica.
Referitor la ciupercutza, crezi ca e posibil ca asta sa fie cauza pentru care bebe plange la san ?? Eu o sa insist cu glicerina si o sa am grija si cu spalatul sanilor ... (uff, nu stiam ca e atat de pacatoasa chestia asta).De asemenea, am inteles ca e foarte bun si bicarbonatul de sodiu ( un varf de cutit de bicarbonat la un pahar apa fiarta in prealabil)- aplicarea se face la fel ca si cu glicerina.
In legatura cu slabitul ... si eu trebuie sa ma apuc de exercitii ... ca m-am ingrasat 20 kg in sarcina si am ramas cu 10!!!.Cura de slabire nu se poate in timpul alaptarii, nu ?? Macar fara paine, seara mancare mai "light"??



M. si Mihnea Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

quote:
Originally posted by Miillyy

vali_pa si eu trebuie sa ma apuc de exercitii ... ca m-am ingrasat 20 kg in sarcina si am ramas cu 10!!!.Cura de slabire nu se poate in timpul alaptarii, nu ?? Macar fara paine, seara mancare mai "light"??



M. si Mihnea Gabriel



Exercitii cu grija, mai ales cele pt piept si brate. Si celelalte exercitii tot cugrija, efortul fizic nu prea favorizeaza productia de lapte. Incearca pilates in loc de aerobic.
Cura de slabire ai voie, insa ai grija sa mananci totusi de 3-4 ori pe zi portii mici, putine calorii, multe vrdeturi, fructe, zarzavaturi. carne slaba, dar din alea care sunt permise in timpul alaptarii. Nu uita de muuulte lichide.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Va multumesc pentru raspuns. Fetita a avut 3kg si un pic (nu stiu exact). Am inteles ca s-a dus din nou la doctorita in cauza cu orarul de masa al fetei si cantitatile aproximative pe care le papa (cu proba suptului) si i-a spus ca nu manaca destul ziua. Asa ca i-a recomandat sa nu renunte la alaptat, dar sa-i dea si supliment de lapte praf. Ma rog ... mi se pare cam aiurea recomandarea, dar mai mult decat sa-i dau un sfat mamicii, nu am ce face. Nu imi e o prietena prea apropiata, asa ca influenta mea e f. limitata.

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_pa spune:

Miillzz, eu stiam de bicarbonat pentru tratarea bubitelor de pe corp generate de caldura. Nu as da in gurita bebelusului cu asa ceva.
Mirunica mea a fost astazi un copil exemplu, am putut sa fac ce am dorit eu, chiar am prins un somn de vreo 2 ore la pranz, mi-am facut si exercitiile (30 min)cu toate ca dupa aia m+am cam scapat la ingheata.
In sarcina eu am luat 15 kg asta in conditiile in care jumatate de sracina m-am abtinut de la orice chestie nesanatoasa si am mancat branzeturi si fructe. Oricum la nastere am dat jos doar 5kg pt ca si bebita mea a fost neasteptat de mica 2900 g si 54 cm, dar a luat 10.
Acum manac branya, carne, incerc sa renunt la dulciuri.
Daca scap de astea 5 kg redevin cum am fost o data si voi fi iarasi cu moralul sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Miillyy, vali_pa asa am patit-o si eu cu Cristina! Stataea la sin si o ora la o masa. SUgea un pic, apoi o ridicam sa dea aerul afara, apoi o asezam iarasi, si tot asa pin era satula. Si se poate suprapune peste aerul inghitit si un puseu de crestere, asa ca va doresc multa,multa rabdare.
Cristina mea are 7 luni jumate si e o experta in suptul la sin:)))
In 3-4 min goleste sinul si e broboane de sudoare pe frunte, va dati seama ce mult munceste , dar de adormit adoarme numai cu sinul in gura.Asa ca merita efortul, toata rabdaea din lume, sa iti vezi mai tirziu copilul multumit si fericit dupa un supt copios.
Multa sanatate si crestere mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulush spune:

Va invit sa vizitati un link interesant cu videouri foarte utile:
http://www.ammehjelpen.no/asp/infofilmer.asp

Va doresc vacanta frumoasa si numai lucruri bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by paulush

Va invit sa vizitati un link interesant cu videouri foarte utile:
http://www.ammehjelpen.no/asp/infofilmer.asp

Va doresc vacanta frumoasa si numai lucruri bune!

Multumesc mult pentru link.Mie imi este tare util!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

quote:
Originally posted by Laura25

Va multumesc pentru raspuns. Fetita a avut 3kg si un pic (nu stiu exact). Am inteles ca s-a dus din nou la doctorita in cauza cu orarul de masa al fetei si cantitatile aproximative pe care le papa (cu proba suptului) si i-a spus ca nu manaca destul ziua. Asa ca i-a recomandat sa nu renunte la alaptat, dar sa-i dea si supliment de lapte praf. Ma rog ... mi se pare cam aiurea recomandarea, dar mai mult decat sa-i dau un sfat mamicii, nu am ce face. Nu imi e o prietena prea apropiata, asa ca influenta mea e f. limitata.

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)




Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni



Laura25 recomandarea e tipica pt.unii dr. din pacate.Simt ca ma infurii cand vad cu cata usurinta prostesc unii mamaicile tematoare.Lapte praf ca supliment= mai putin lapte de mama!!!! Corpul intelege ca nu e nevoie sa produca mai mult lapte si uite asa se intra intr-un cerc vicios din care ffff. greu se mai iese.
Arata-i cunostintei tale site-ul de care am mai scris; e in romana, e f. accesibil, de absoluta incredere si scris tot de un dr. ! Asta ar trebui sa o linisteasca .Eu am printat raspunsurile de pe forum si ce am crezut de cuviinta de pe net pt. o vecina(are un Bb de 6 sapt.)sau copiaza pe un CD site-ul.Fa-i acest bine si indrazneste, in cel mai rau caz primesti un refuz, in cel mai bun...vei vedea un BB si o mama fericita!


http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput