Alaptatul-Help Line- (5)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Milly draga felicitari pt. puiul vostru, pt. alaptatul exclusiv si pt. dorinta de a continua!!!
Hai sa iti spun ce stiu: poate sa fie un puseu de crestere(growth spurt)(despre care s-a mai scris aici),reflex de ejectie a laptelui puternic sau chiar ceva din ce ai mancat tu(se pare ca unii bebe reactioneaza totusi la hrana mamei).Sper ca stii engleza:
http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/fussy-while-nursing.html
http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/clicking-when-nursing.html
succes si mult curaj, orice problema are rezolvare; in cazul vostru cu siguranta rezolvarea NU e biberonul !!!

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna seara!
Am o intrebare la voi. Fetita unei prietene are 3 saptamani. Este alaptata exclusiv si inca nu a ajuns la greutatea de la nastere. Gazica manance bine, e vioaie, suge cu putere si nu plange de foame dupa masa. Dar mamica ei e foarte stresata ca nu ia in greutate cat ar trebui. A fost la peditru, i-a spus sa-i faca proba suptului si daca papa bine, cantitativ, dar continua sa nu ia in greutate, sa o treaca pe lapte praf, ca nu e bun lapte mamei. Voi ce pare aveti?
Eu am sfatuit-o sa consulte alt medic, sa aiba multa rabdare si sa nu renunte la alaptat, mai ales ca e are lapte mult.

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_pa spune:

Buna Miilly.
Eu am o fetita de 7 saptamani si de o saptamana de zile am aceeasi problema ca si tine. Din copilul model cu un program f fix a devenit f nervoasa, nu prea mai doarme ziua, iar mesele sunt foarteeeeeeeee lungi si agitate: apuca sanul, suge putin apoi se ineaca se intinde se inroseste, plange. Daca o las jos plange si mai tare. Si uite asaa repetam episodul asta de cateva ori pe zi. Bine macar ca noaptea doarme destul de bine : se trezeste la 3 si/sau la 5 dimineata. Eu m-am gandit ca poate o doare burtica , eu folosesc si tetine de plastic la sani ceea ce favorizeaza acumularea de gaze in stomacelul ei. In plus, din ce am citit astazi in timpul menstruatiei laptele ar avea un gust diferit. Eu am avut ciclu saptamana trecuta deja.
Te rog sa ma tii la curent cu ce mai face bebe al tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Laura 25 spune-i prietenei tale sa gaseasca un dr. care sa incurajeze alaptarea si nu biberonul! E clar cum gandeste omul respectiv si cum o afecteaza pe mama! Vinovat in nici un caz nu e laptele!!!Nu exista nimic mai bun pt. bebe si mai bine adaptat nevoilor lui decat laptele mamei si oricine sustine altfel e dezinformat. Dr. acesta intra in vasta categorie a dr. care nu au fost pregatiti in domeniul alaptarii si nici nu il/o intereseaza sa se documenteze; desi s-au publicat o gramada de studii in ultima vreme. Nu ii contest decat pregatirea in acest domeniu!!!
Deci: sa caute pe cineva care s-o incurajeze si s-o sustina psihic si sa verifice daca copilul e pus corect la san!!! revino cu detalii referitoare la greutatea initiala si la cea prezenta...poate sa fie o eroare de calcul(eu am patit-o)...Cat despre proba suptului pe care am facut-o de cateva ori nu o recomand nici dusmanilor! E f. stresanta si sincer nu mi se pare relevanta.
www.alaptare.home.ro gasesti aici parerea f. avizata a unei dr. neonatolog din Cluj
Scrie ce vesti mai aveti.

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Miillyy si Vali pa, fix aceeasi problema la supt aveam si eu cu fetita mea ( si acum mai avem uneori) iar problema era ca....inghitea aer. Cand face asa e clar : o pun pe umar pana da gazele afara si apoi se linisteste. Uneori le da afara imediat cum o pun pe umar, alteori dureaza putin. O pun iar la san si continuam masa. Ia incercati asta si vedeti cum e, poate aveti aceeasi problema!

my baby, Lara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Vali_pa, suna exact ca problema mea. Noaptea cuminte, suge normal, ziua zici ca se ineaca si plange isteric.Eu nu am menstruatie inca....deci nu e de la asta. In ceea ce priveste aerul, Eseea, la fel procedez si eu, numai ca al meu nu se linisteste nici dupa ce il da afara. Sunt absolut disperata ca mi se rupe sufletul cand il vad ca se inroseste tot si se enerveaza, desi ar manca, saracu'.

Poate ne ajuta o mamica mai experimentata cu chestia asta.

M. si Mihnea Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Scriu si eu aici ca nu stiu unde sa scriu in alta parte. Deci..am o fetita de 1 an si 2 sapt pe care am alaptaat-o din prima zi. De acum o luna, sanul stng nu mai are lapte si o alaptez in continuare cu sanul drept. Numai ca am o mare problema...sanul stang a ramas mic, iar sanul drept e mare ( era putin mai mare si inainte de alaptat, dar acum ptr ca alaptez se vede mai tare diferenta). Asa ca fetelor nu stiu ce sutien sa imi i-au si la ce trucuri sa recurg sa arat si eu normal...mai ales ca plec in 2 sapt la mare, trebuie sa imi i-au costum de baie si deja ma doare capul ca nu stiu cum o sa fac.
Ati avut problema asta? Cum ati rezolvat-o?
Ceva trucuri, sutiene, marci de sutiene mi-ar fi de ajutor.

Poze cu Alexia
http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabyzv23/my_photos

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

Miillyy mamicile cu experienta recomanda rabdarea... o sa vezi ca nu peste mult timp va revenii totul la normal. numai bine! (rabdare pe care incep sa cred ca eu nu am avut-o, si uite-ma acum, la nici 6 luni raman fara laptic, in ciuda tuturor eforturilor mele de a mulge, de a stimula lactatia)

larissa_79 e chiar asa mare diferenta? nu stiu ce sa iti spun, decat distractie placuta!

Laura 25 subscriu la ce ti-a spus mamacangur. laptele de mama e bun! e alimentul perfect pt copil, nu stiu ce au unii medici, sunt dusi cu capul. scuzati limbajul dar asta e parerea mea sincera.

Helenutza + Horia Constantin (18feb2007) =



ALAPTATUL HELPLINE


cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

nu e f f mare..dar pe mine ma deranjeaza!

Poze cu Alexia
http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabyzv23/my_photos

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali_pa spune:

Miillyy cum a fost astazi?
Chiar daca nu a mai plans in timpul suptului de la 12:30 si pana in prezent nu am facut decat sa ii dau sa manace, sa zicem 30 min si dupa aia vreo 30 min pauza pentru ca refuza ea, timp in care sta treaza sau mai atipeste.
ii tot scot aerul din stomacel de vreo 3 ori/ masa insa ce as putea sa mai fac ?
Plus ca Mirunica mea mai are si cate o repriza de sughitat, aproape dupa fiecare masa. Pediatra mi-a zis sa ii dau Espumisan, dar nu vad nici un efect.

Mergi la inceput