sa-i cer sa nu?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns women13 spune:

Dupa ce v-am citit cu ardoare, trag o concluzie personala:
recunoastere = unic avantaj - o potentiala pensie alimentara;
liniuta = multiple dezavantaje legale.

Cat despre gura lumii si cutarica invatatoare sau educatoare sau profesoara, vecini, rude etc. Eu am o vorba : cand imi vor hrani ei copilul, ori vor veghea noptile langa el, ori, ori, ori, stiti voi mai bine decat mine, mamicilor de aici ATUNCI sa se exprime pro sau contra. As musca cu dinti de leu din cineva , care chiar asa fiind , cu liniuta ar intrazni sa-mi jicneasca copilul pe tema aceasta. RESPECT foarte mult mamicile, dar mai ales pe cele singure. Da' ce mai suntem pe vremea lui Ceasca , cand familia, chiar daca sotia era omorata in bataie si copii traumatizati sau batuti, sa ii tinem legati , ca asa zicea atunci codul familiei. Ptiu drace !!! Evoluam sau nu. Eu stiu ca in strainatate mamicile singure cu copii sunt extrem de respectate si ajutate de societate si legi. Mai mult or fi si pe la ei rautati, dar nesemnficativ mai putine , ca la noi. De mamica depinde , cu cat aplomb pune problema, atunci cand conjuncturile o cer. Sincer, daca as avea o astfel de situatie, linie as pune, iar daca viata sociala a copilului meru ar fi pusa in pericol de vreo cutarica educatoare i-as promite ca o sa fac tot posibilul sa nu mai profeseze. Copilul este cel mai important si cum il educi cu privire la acea liniuta asa va intelege. Daca tu vezi liniuta aceea , ca pe o neimplinire asa va intelege si copilul. Iubirea ta pentru copil e mai presus de acea liniuta. Si vorba fetelor de pe aici, daca intalnesti un om al lui Dumnezeu si vrea sa fie copilul lui si fizic, si material, si legal, si moral ??? Ce faci atunci , cand poate descoperi ca tatal ce tine loc de liniuta si atat, iti va cere foloase materiale daca vrei ca el sa renunte la drepturile parintesti. Stiu ca o sa te doara, dar ce face el este teatru ieftin si ma repet ca o mamica de aici , daca stie cumva termenul acesta si tocmai de aceea , face ce face, ca sa it distraga tie atentia. Casca ochii !! Sincer iubirea lui e fatarnica si vis-a-vis de tine si de copil.
Inchei prin a va spune ca am o prietena, care pe vremea lui ceasca, a luat o astfel de decizie si a trecut liniuta. Povestea e lunga si urata, prin cate a trecut femeia aceasta. a ramas fara loc de munca, etc. Astazi acel copil cu liniuta , e vorba de o fetita superba, este studenta, la a doua facultate la Paris, este curtata de firma Ferrari pentru nu stiu ce job. A terminat cu 19 din 20. Pentru cei ce fac studii in Franta se stie ca e o nota extrem de mare. Ce importanta a avut liniuta aceea pana la final ??? Ca o chestie, o sa va spun, ca la vremea aceea mama ei era capitan in Politie. A fost data afara si a cusut cu acul si si-a crescut fetita. Astazi este colonel, a fost reabilitata dupa '90. A suferit enorm pe vremea aceea, dar a facut sa fie bine pentru fetita ei. Nu mai suntem pe acele vremuri.
Frunte sus si asculta ratiunea mamelor de pe aici.
Toate cele de sus sunt scrise de o femeie, care nu este mama, dar isi doreste foarte mult. NIMIC pe lumea asta nu m-ar determina sa fac orice altceva mai presus de interesul copilului meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinush spune:

Am citit si eu tot subiectul ca si eu ma confrunt ca astfel de probleme.
Alinache am vazut ca ai scris ca nu e nici o problema daca ai vrea sa iesi cu copilul sau,sau...ca sunteti in relatii bune.Gandeste-te bine ca nimeni nu-ti garanteaza ca o sa fiti in relatii bune si in urmatorii 18 ani.
Tatal copilui meu nu este roman,fata am conceput-o acolo dar am venit sa nasc aici.A venit aici si a recunoscut-o si eu am acceptat asta in iluzia unei relatii.Urma ca dupa perioada de lauzie (eu am avut complicatii si chiar nu eram transportabila) sa mergem noi 2 acolo si sa traim happy ever after.Si uite-ma tot aici,dupa 7 luni,el a tinut sa-mi precizeze(intr-un context diferit ce-i drept si fara rautate in glas but still...) ca eu nu pot sa ma duc acolo fara acordul lui asa ca sta acolo si o lalaie lejer ca stie ca eu sunt blocata aici.
Asa ca am vorbit cu un avocat sa incep procesul de incredintare si pensie alimentara( pt ca in aceste 7 luni desi suna de cateva ori pe saptamana sa se intereseze de amandoua nu s-a simtit niciodata sa intrebe daca avem ce manca sau nu) si desi am inteles ca o sa dureze ceva cel putin stiu o treaba.
Sfatul meu e,daca te hotarasti sa deschizi subiectul recunoastere,sa pui problema de genul "stii,lumea e rautacioasa si nu vreau sa rada colegii/profesorii de ea ca nu are tata.Asa ca as vrea sa facem o declaratie la notar ca nu am nici o pretentie de beneficii financiare dar doar sa fie asa "de ochii lumii" tatal trecut acolo". Si in hartiile astea ai grija sa para si ca el iti acorda custodia totala.
Asfel nici nu-l sperii pe el cu prea multe responsabilitati ca presupun ca el de asta nu a recunoscut-o pana acum,si nici nu mai are fata liniuta in certificat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Hai mai,da-le incolo de prejudecati!
Fetita mea a avut liniuta pe certificat si nu a simtit nevoia de vre-un numa acolo.Cinci ani am crescut-o singura si apoi cu sotul meu ,barbatul cu care o cresc de cinci ani jumate si al carui nume il poarta acum.Niciodata nu s-a simtit altfel fata de alti copii care aveau un tata pe certificat pentru ca am iubit-o eu cat pentru doi si,cand a crescut mai mare,i-am explicat pe intelesul ei toata povestea,un pic infrumusetand-o.
La gradinita,era grupa mare ,cand m-am dus s-o iau,m-am trezit intr-o zi ca vin doua mamici la mine cu un pachet cum ca le-a spus educatoarea ca fetita mea n-are tata si ca probabil o duc rau si vor sa ma ajute cu un mic dar pentru Alexa.In pachet era un ghiozdanel superb si doua papusi destul de maricele si probabil scumpe .Le-am inapoiat pachetul si le-am intrebat daca o cunosc pe fetita mea si cum au realizat ca "as avea probleme".Cand mi-au vazut comoara cat era de frumoasa,cu codite,si si-au dat seama ca era vorba de fapt despre fetita despre care chiar vorbisera intre ele cat e de cocheta si de curata si frumos imbracata in fiecare zi , s-au rusinat.Nu era vina lor!Cu educatoarea am avut un scandal monstru si i-am cerut sa-si vada de treaba ei pentru ca nu avea nici un drept sa vorbeasca despre situatia mea si ca prefer sa fiu mama singura si fetita mea cu liniuta pe certificat decat batuta zilnic si cu un tata absent sau,mai rau,imbecil.
Da,am avut de tras de pe urma liniutei aleia dar eu si nu copilul meu.
De cinci ani copilul meu are ca tata un barbat care o adora efectiv,care o rasfata la maxim nu ca sa-si plateasca vre-o "datorie" sau s-o "mituiasca" ci pentru ca o iubeste,nu ma lasa nici macar sa ridic glasul la ea,o ingrijeste cand eu sunt prea obosita sau nu sunt acasa,o alinta cand se loveste sau e bolnava,vine cu mine la toate serbarile si sedintele ei si,dupa ce ne-am cununat legal,i-a daruit si numele lui declarand pe propia raspundere ca ii este tata biologic desi nu e si asta pentru ca asa se simte.
Spui ca se poarta frumos cu puiul tau acum dar nu scoate o vorba despre recunoasterea lui ca tata?Atunci nu merita sa-ti mai faci probleme.Daca vrea sa-i devina tata legal si tu esti de acord atunci poate deschide el procedura oricand.Fetita mea are 10 ani si tot n-a fost tarziu.
Rudele si prietenii imi tot spuneau ca "Vai draga,nu te gandesti la copil?Ca trebuie sa apara un tata undeva!" si ce au facut in plus de atat?Atata timp cat rudele,prietenii si cunostintele nu-ti cresc copilul,nu-ti platesc facturile si cheltuielile sa mai taca din gura si sa-si vada de barnele din ochii lor!
Si in caz ca as fi vrut sa plec din tara cum ar fi fost sa alerg dupa mila aluia ?Ia sa ma scuteasca!
Imi cer scuze dar m-am aprins!Ar cam fi timpul sa mai dispara prejudecatile astea!
Gandeste-te la ce-i mai bine pentru tine si pentru copil!Iti e amic acum?Esti sigura ca in doi-trei ani nu se va transforma in dusman?

.............................
Oh once in your life you find someone
Who will turn your world around
Bring you up when you're feeling down
Yeah nothing can change what you mean to me
There's alot that I could say but just hold me now
Brian Adams-Heaven

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

o intanplare.... aveam un colex care avea trecut X in dreptul tatalui. profa de romana il intreaba entuziasmata -dar cum il cheama pe tatal tau?Ca nu stiu prenume cu X,
Va dati seama cu s-a simtit bietul copil.

Lore, mamicutza lui David
http://good-times.webshots.com/album/560900464EBTcPL?vhost=good-times&start=108

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Ce nesimtita!Eu i-as fi pleznit una!

.............................
Oh once in your life you find someone
Who will turn your world around
Bring you up when you're feeling down
Yeah nothing can change what you mean to me
There's alot that I could say but just hold me now
Brian Adams-Heaven

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

nu dati cu pietre... dar oamenii care provin din familii "intregi" nu realizeaza un lucru: copiii cu liniuta in certificat au o viata mult mai echilibrata si linistita decat copiii parintilor divortati care sunt trasi ba in stanga, ba in dreapta, care au suferit in perioada dinaintea divortului din cauza certurilor si a tensiunilor, iar in perioada de dupa divort sufera fiecare de vizitele la celalalt parinte, sau poate chiar din cauza ca celalalt parinte ii neglijeaza, fiecare are de suferit din anumite motiv
Ceea ce vreau sa spun, este ca aceea liniuta nu e chiar asa de nasoala decat un parinte lipsa... voi ce credeti, educatoarele nu intreaba de acel tatic care apare doar pe certificat? Copilul nu simte neregula, daca e intrebat de tata? Macar daca are liniuta, cadrele didactice in general au atat bun simt, sa nu forteze discutiile despre tata cu copilul respectiv.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

in opinia mea problema nu e liniuta -si eu cred ca in conditiile in care exista fertilizare in vitro nu mai poate fi vorba de prejuceati de ev mediu .

Eu zic ca e mai bine cu liniuta decat cu un individ care-si priveste copilul mai degraba ca pe un catel decat ca pe propiul copil
Euzic ca mai degraba poti sa-i creezi probleme daca asa-zisul tata va disparea ca magarul in ceata peste cativa ani , nu ca nu are liniuta in certificat . E mult mai greu de explicat unui copil unede a disparut ,,tatal lui decat de ce nu apare el pe certificat
Dupa cum se comporta , =si disparitia lui de 3 luni e mai probabil sa se plictiseasca de noua jucarie si sa-si gaseasca alta modalitate de petrecer a timpului liber . De copil oricum nu-i pasa -de ce ve gandi despre el sau de ce simte din moment ce nu=l intereseaz sa fie trecut in acte ca TATA
Problema s-ar pune nitelus diferit daca el e casatorit sau incurcat in alta relatie n-a vrut aceasta sarcina dar ai vrut-o tu .
Atunci ar fi ceva de inteles din atitudinea lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otilia_a spune:

quote:
Initial creeata de Alinache

sunt o mamica singura. puiul meu are 7 luni si liniuta in certificatul de nastere. cu "tatal" sunt in relatii amicale destul de bune, in sensul ca vine si se joaca cu puiul, il spala, il hraneste, il adoarme. mai am legal 5 luni pana cand am voie sa-i cer sa recunoasca copilul, dar mi-e teama sa nu stric relatia pe care o avem.
de asta va cer sfatul : sa-i cer sa recunoasca copilul sau nu? eu imi doresc in loc de liniunta in certificat, numele lui. legat de pensia alimentara, la fel, sa o solicit sa nu?
alina




Tu esti convinsa ca relatia asta a voastra (tu si tatal) e o relatie durabila? In cazul in care aceasta relatie nu va mai merge si obtii recunoasterea paternitatii, stii ca nu il poti scoate din tara fara acordul tatalui?
Mai stii ca daca vei dori sa te casatoresti cu un alt barbat si recunoasterea e facuta .... nu ii mai poti da numele sotului decat cu acordul tatalui din certificatul de nastere a lui bebe?
Ba va trebui daca solicita sa ii acorzi dreptul la vizite?
Parerea mea e urmatoarea... ori te cere de sotie si iti ofera sprijin material si moral si ii vei permite sa recunoasca copilul, ori nu te hazarda sa lupti pentru o paternitate care iti poate fi un obstacol in viata. Iar daca e un tip razbunator ... si vei fi cu altcineva... si el e tatal recunoscut ... iti va face zile amare. Din pacate trebuie sa iei in calcul si aceste lucruri dat fiind ca barbatii din Romania sunt de multe ori niste oameni tare frustrati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaxorzeze spune:

Chiar daca nu se refera la subiectul in discutie vreau sa va aduc in atentie si discutie (daca aveti idee) urmatoarea problema: si daca nu sunt de acord ca tatal sa recunoasca copilul, casatorita fiind cu el. Problemele noastre dateaza cu mult inainte de a ne casatori si cu toate astea am sperat ca cu timpul ne vom adapta unul celuilalt si ne vom intelege..numai ca nu a fost asa. Avem deja un copil si mai asteptam unul (probabil ca va intrebati si ce naiba mi-a trebuit sa-l mai fac si pe al doilea daca noi nu ne intelegem - aveti dreptate sa o faceti, dar asta ar fi alta discutie). Toata sarcina nu a facut decat sa creeze atmosfera in casa, sa ma supere, sa caute motiv de cearta din orice, sa ma jigneasca pt orice....intr-un cuvant sa nu am pic de liniste...in conditiile in care ma ocup singura de casa, de primul copil, alerg la gradinita cu el dimineata apoi la sevici, ma zbat cum pot cand se imbolnaveste pt ca el nu se sinchiseste sa aiba grija de el (job-ul permitandu-i sa lucreze de acasa). Data fiind toata situatia asta in care nu am pic de liniste si sprijin ma gandesc serios sa divortez de el. Numai ca pana ar fi divortul sa se pronunte voi naste cel de-al doilea copil. Si vreau sa mai umblu prin instanta pt custodia totala si a acestuia (va trebui sa o fac pt primul) nu vreau sa imi dau acordul pt ca el sa il recunoasca. Se poate acest lucru? Ce implicatii poate avea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Anaxorzeze, din cate stiu nu se poate acest lucru. Copiii nascuti sau conceputi in timpul casatoriei sunt automat trecuti pe numele sotului. POti doar eventual ulterior parca sa ii contesti paternitatea, dar nu stiu daca o poti face tu si inteleg ca oricum nu e cazul.

Alinache, ce ai facut ?
Parerea mea: e de preferat o liniuta in certificatul de nastere. De ce ? Pentru ca nu iti faci un tata cu de-a sila si apoi te va scuti de multe probleme legale ulterioare. Daca peste cativa ani vrei sa pleci in strainatate sa lucrezi ? Nu vei putea fara acordul lui.
Daca peste un an iti gasesti un om bun care sa iti fie sot si tata pentru copilul tau ? Tatal din certificat iti poate face mizerii, pe cand fara, copilul va putea fi infiat de adevaratul tata, cel care il creste.
Liniuta nu mai e demult o problema. Iar numele tatalui biologic il va stii de la tine, nu e nevoie sa fie scris pe un act.

In nici un caz sa nu il pui sa il recunoasca si sa semnezi vreun act la notar prin care spui ca nu ai nici o pretentie de la el, decat daca face si el acest lucru. Si chiar si asa, nu stiu daca in fata legii si drepturilor pe care i le va da aceasta ca tata, actele facute la notar vor insemna ceva.

Daca peste cativa ani se recasatoreste si cere custodia copilului ? Ti-ar conveni ?

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput