sa-i cer sa nu?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Mari111, din cite stiu eu, daca ai custodia totala, nu mai depinzi de tata cu actele copilului. Insa, asta nu inseamna ca el e decazut din drepturi. Are drept la vizita, are obligatia de a plati pensia alimentara. Faptul ca esti tutorele copilului, nu te mai "leaga" de tatal lui, cind ai nevoie sa-i scoti pasaport, sa calatoresti cu el.....si cred ca, ai dreptul sa te stabiliesti cu copilul unde vrei tu.(dar mai pune intrebarea la legislative - poate raspund Marius sau Lona).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

quote:
Originally posted by Mik

quote:
Originally posted by Ameera

Problema nu se pune in felul asta, daca el merita sau nu sa vada copilul, important este ce e cel mai bine pentru copil.. iar copilul merita un tata in viata lui, cu bune si rele.
Alina, nu e prea clar de ce nu vrea sa-l recunoasca sau de ce crezi ca daca ii ceri asta ai putea strica relatiile dintre voi. Insa daca asa stau lucrurile, retinerea ta de a discuta problema e justificata, eu una te inteleg. Chiar daca el este un iresponsabil, neserios etc., daca este mai important ca el sa ramana in viata copilului tau si ai motive sa crezi ca discutia asta l-ar determina sa rupa relatiile cu voi, n-ai de ales decat sa fii diplomata... chiar daca el ar merita un tratament mai dur. Oricum, eu zic ca e de apreciat ca se implica, multi nu fac nici macar atat, si asta e deja un pas inainte.

PS Am fost foarte surprinsa de ce ai scris, nu m-as fi asteptat sa doreasca cineva in mod special sa auda parerea mea... Yagmur din cate stiu eu este extrem de ocupata cu serviciul, probabil ca nu intra prea des pe aici. Oricum, oricand ai nevoie sa discuti cu cineva in situatii asemanatoare cu a ta... noi suntem prin zona.


Ameera si Sara
"Only when the last tree has died and the last river been poisoned and the last fish been caught will we realise we cannot eat money." (Cree Indian Proverb)



Ameera, eu nu sunt de acord ! Copilul merita sa aiba tata si tipul trebuie sa-si asume copilul. Daca n-o face macar sa-i lase in pace.
Un copil cu linie in buletin de care ride invatatoarea si un tip care vine acasa si ii viziteaza ce inseamna in capusorul lui ? te-ai gindit ? Copilul merita un tata din toate punctele de vedere, chiar daca nu sta cu ei. Sa accepte legal copilul mi se pare un minim minimorum.



Mik.


de ce credeti ca invatatoarele sau educatoarele rad de copiii aflati in situatia asta?
mi se pare o idee preconceputa. N-am ras niciodata de un copil aflat in asa o situatie, nici n-am intrebat mama cum a a juns in situatia asta. Am intrebat daca o pot ajuta, si asta in conversatii private, si doar gandindu-ma ca fiind fara sprijinul unui "tata" as putea face ceva fara sa lezes sentimentele mamei sau ale copilului.



Doamne'ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinache spune:

emag,
eu nu vreau ca fetita sa poarte numele tatalui! vreau doar sa nu aiba liniuta la rubrica numele tatalui.
si ca sa nu apara complicatii, m-am gandit sa fac pasaport fetitei inca de pe acum.
dar am alta temere: daca recunoaste copilul si pleaca din tara - el- cum isi da acordul pt.tot ce vreau sa fac legat de copil? si daca am custodie totala am nevoie de acordul lui?
alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Emag , cred ca pentru obtinerea custodiei totale il dai pur si simplu in judecata. Si eu urmeaza sa ma interesez de asta dar dupa ce rezolv alte probleme aici. Imi pare rau ca treci prin ceea ce am trecut (si inca mai trec) si eu, imi pare rau ca nu te-am putut ajuta mai mult (un sfat in plus sau o vorba buna).

Alinache (si eu tot Alina sunt) liniuta se rezolva daca ai rude te treaba. Mi-e mi l-ar fi recunoscut nasul lui de botez daca nu ma razgandeam si il lasam pe tata sa-l recunoasca. Practic oricine il poate recunoaste. Asta daca asa vrei sa faci fata prejudecatilor. Referitor la pasaport degeaba il faci acum ca dupa ce il recunoaste nu poti iesi din tara fara acordul lui oricate pasapoarte ar avea. In plus va avea alt nume deci tb sa schimbi pasaportul,nu?

Daca totusi stie cineva mai mult referitor la custodia totala si metodele de obtinere va rog sa-mi spuneti si mie.

Luna 30 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelise Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Is the final countdown!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

quote:
Originally posted by mari111

Buna
Nu vreau sa dau buzna si sa atrag atentia asupra problemei mele dar am nevoie de niste sfaturi in ce priveste o problema asemanatoare.Sunt divortata ,am o fetita de 2 ani,si in sentinta de divort spune ca "imi este incredintat copilul spre creste si educare" fara nici o referire la tatal copilului ,,,,absolut nici o referire.Eu inteleg prin aceasta ca am custodia copilului totala.
Intr-o luna urmeaza sa ma casatoresc cu o persoana din Germania si vreau sa ma stabilesc acolo.Ii pot face copilului domiciliul acolo fara vre-un acord din partea tatalui? Daca am custodia totala a copilului tatal este decazut din drepturi?Precizez ca eu am mai iesit din tara cu copilul dar presupun ca stabilirea domiciliului este alta poveste.....Cine ma poate ajuta va rog cu niste sfaturi avand in vedere ca sunt presata de timp si nu stiu cat de binevoitor ar fi fostul meu sot daca i-as spune despre acest lucru?
Multumesc anticipat!

mari111



Am sa-ti raspund eu.Am avut aceeasi problema ca si tine si zau de nu mi-a scos peri albi treaba asta.Din punct de vedere al statului Roman (mai ales acum cu noua lege)in conditiile in care copilul iti este incredintat cu sentinta definitiva,poti sa-i faci pasaport sa pleci cu copilul unde poftesti IN EXCURSIE, fara sa ceri acordul tatalui.

Problema se pune atunci cand vrei SA FACI ACTE copilului in tara straina.
E autoritatea straina ce-ti cere in ciuda faptului ca ai icredintarea data de tribunal cu toate sentintele definitive)revin e autoritatea straina ce-ti cere acordul tatalui,nu-i intereseaza ca legea din tara ta iti permite sa faci lucrul asta,ei vor si acordul tatalui.

Cu alte cuvinte legea romaneasca te lasa sa pleci nu-i nicio problema , e legea din tara straina(cel putin cele UE) care-ti cer acordul tatalui cu orice chip,inafara situatiei in care tatal e mort,decazut din drepturi sau...ai liniutza in certificatul de nastere al copilului la rubrica dedicata tatalui.

Pana cand nu ai declaratia de unda verde a tatalui ca lasa copilul sa se stabileasca in strainatate,autoritatile straine NU-TI FAC ACTE LA COPIL.
Poti sa pleci in excursii pe termen scurt,n-o sa ai probleme,problemele incep atunci cand faci acte pt stabilirea in strainatate a copilului.

Din pacate in legea romana a liberei circulatii nu este specificat ca s-ar putea ca statul strain sa-ti cera totusi acordul tatalui (nu-i obligatia stataului roman sa faca avertizari referoare la legislatiile straine) si multi parinti se trezesc cu probleme serioase atunci cand trebuie sa faca actele pt copii:reintoarcere in tara,obtinerea acordului cu toate neplacerile santajele si scandalurile de rigoare.

Mari nu stiu unde esti tu,dar ar fi bine sa te informezi exact la autoritatile de acolo care-i procedura.Eu am patit-o si a fost urat de tot pana am rezolvat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasol spune:

lui nu i-a venit " ideea" asta pana acum?..............ce fel de tata e asta..........,io cred ca, copilul nu merita liniutza in certificat,nu?normal ca tre sa-i ceri lucrul asta,dak nu obliga-l sa-si respecte atributiunile de parinte,.........

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gogosica_lu_solo/my_photos
http://www.dropshots.com/davidsolo
anasol si david-andrei(06.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redi spune:

Buna !
Scuze ca ma bag si eu dar am trecut si inca trec prin probleme din astea din cauza liniutei aleia,si daca pot ajuta ,o fac ...

Alinache ,esti la inceputul drumului cu copilasul ,nu te increde ca si pe viitor va fi tatal asa bun amic ,ti-a dovedit-o cand nu ati mai vorbit trei luni . Ti-o dovedeste zilnic ca inca nu e matur pentru ca de noua luni sarcina plus sapte de cand ai nascut a avut timp sa "digere" daca vrea sa ii poarte copilul numele sau nu si de aia nu intreaba ,nu crezi ?
Tu vrei numele lui in loc de liniuta dar nu vezi ca nu vrea el ?
Nu e datoria ta sa ceri sa il recunoasca ,e datoria lui sa spuna ca "vreau sa fiu tatal copilului" .Tu nu ai ce sa iti reprosezi ,ca nu-i bagi pe gat o datorie in fata vietii e chiar foarte bine .
Te gandesti ca copilaria ii va fi afectata de linia din certificat ?
Mai afectata va fi de numele din certificat si lipsa persoanei care este TATA.Te va intreba de ce ii poarta numele daca el nu-i ?Nu va intelege copilul usor ,ca asa-i viata ,te-a recunoscut tarziu si acum a uitat de tine .
Mai bine o prezenta fara obligatii si "ne oficiala" si sa fie el intrebat de copil de ce TATA nu avem acelasi nume ? Va putea raspunde ?

Pensie alimentara uit-o si bucurate ca vine sa il vada pe copil desi nu s_a hotarat sa creada in suflet ca e copilul lui .Doar daca vrei complicatii inutile si enorme (te asigur) cere-i numele .
In cazul in care il recunoaste ,daca nu ceri decizie definitiva si irevocabila ca este doar in ingrijirea ta ,vei avea nevoie de acordul sau mereu,ca si cum ai fi casatorita .Si acea decizie se obtine prin tribunal si cu acordul sau ,si dureaza intre sase luni si doi ani .Nu e usor de obtinut ,si oricum vei avea nevoie de el ,plus ancheta sociala care e la latitudinea primariei si asistetilor sociali .Cu tot cu decizie vei avea destule complicatii .Degeaba faci pasaport acum daca in certificat va fi apoi numele tatalui .
Intrebi daca el poate decide fara tine ,nu ,nu poate ,dar vrei sa aiba posibilitatea sa o faca ?

Nu forta lucrurile ,lasa timpul sa le rezolve .
Te-ai gandit ca poate maine te casatoresti cu un alt barbat si vei depinde de tatal copilului la orice decizie ,stii cate complicatii pot fi ?
Dar daca el se casatoreste si se face tata iubitor peste noapte si vrea copilul ,si sotia lui sa fie buna sau prea rea cu copilul tau ?
Nu tu esti vinovata de liniuta aia si copilul nu va suferi mai tare decat ar face-o in situatii mult mai complicate .

Poate eu sunt mai pesimista ,dar nu cred in Mos Craciun si nu mi-as face-o cu mana mea desi vad ca tatal nu e copt sa recunoasca propriul copil.Va fi copt destul sa il educe ?

Sper sa nu te superi dar pune in balanta toate avantajele si dezavantajele pe care le poate intalni copilul si gandeste-te bine la viitor.
Lasa mandria deoparte ,si lasa-l pe tatal sa mai creasca ,nu purta tu crucea care nu e a ta !
Redi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
nu se pune problema de vreun "rau" pe care sa-l faca dupa recunoasterea copilului, poate eventual de suparare (ca se face cum vreau eu ) sa nu mai vina sa vada copilul!
nu poate sa-si asume responsabilitatea cresterii unei pisici daramite a unui copil. categoric, nu-l va vrea pt.el!
chestia cu pasaportul copilului, daca tre sa-i cer acordul, nu e o problema! noi vb aproape zilnic, suntem in relatii amicale!

Alina

--------------------------------------------------------------------------------
Editat de - Alinache on 23/05/2007 22:20:22


Iarta-ma ca intervin... nu am trecut prin asa ceva ca sa pot da un sfat. Vreau doar sa-ti atrag atentia ca dupa o anumita varsta copilul nu mai este asa de atasat de mama cum este acum si mai usor de crescut. Riscul ca sa-l doreasca pentru el va exista la un moment dat dupa 4-5 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

am citit acest subiect cap coada. e greu de dat un verdict dar eu desprind un aspect fff important,tipul este ff imprevizibil si instabil din cele citite de mine la acest subiect.

de ce spun asta am retinut cateva afirmatii:
-nu e in stare sa isi asume responsabilitatea cresterii unei pisici, dar a unui copil.
-se plictiseste de nou, deci nu se stie cat il va tine in rolul de tata, etc.

eu spun ca cel mai bine e sa ramna cu liniuta, oricum nu te poti astepta la ceva bun din partea lui(atat timp cand s-a pus problema recunoasterii copilului atunci cand trebuia sa o faca s-a suparat ca nu i-a placut cum i-ai pus problema si banuiesc ca tot tu ai umblat sa faci certificatul de nastere, pt ca dl era "suparat")

nu sti cum se schimba omul in viata asa ca inca o data mai bine cu liniuta, ca daca schimbarea va fi in rau nu vei fi nevoita sa alegi dupa el cu interpolul sa il gasesti pt un banal DA, daca schimbarea va fi in bine ceea ce e de dorit poate sa cera el singur recunoasterea copilului, si sa urmeze toate etapele necesare!

si daca te vei casatori viitorul sot poate sa adopte copilul si sa il treaca pe numele lui fara alta bataie de cap.


Din cele descrise de tine si citind printre randuri eu intuiesc ca el nu a vrut bb-ul, si daca nu l-a vrut asa sa ramana, ca daca soarta asa a hotarat atunci este mai bine, ca nimic nu se intampla degeaba toate au un rost si in cele din urma un scop.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinache spune:

anca_vlad,

tocmai pentru ca e instabil si nu stiu cat o sa-l mai tina episodul "tata" as fi vrut sa inlocuiesc liniuta din certificat!
de umblat dupa el nu stiu daca nu se poate rezolva cu o hotarare judecatoreasca, parca asa am inteles din mesajele anterioare.
iar de casatorit... exclus!

Alina & Serena (18.10.2006)

Mergi la inceput