sa-i cer sa nu?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
Originally posted by Luna1

Rufus drepturile nu le da doar judecatorul ci si legea care spune ca fara acordul celuilat parinte nu poti scoate copilul din tara, nu-i poti face pasaport, si multe alte decizii importante de care inca nu m-am lovit insa cand am citit m-am ingrozit.



Te contrazic, dar nu o fac ca-mi place...Singurul care decide in problema pasaportului sau a iesirii din tara este tutorele, adica aici parintele caruia ii este incredintat copilul (daca, fireste, e numai unul). Sunt in aceasta situatie, fata mea cea mare imi este incredintata mie iar mama ei nu-si poate spune parerea in acest caz.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinache spune:

multumesc tuturor pt.raspunsuri!
inteleg ca daca ma hotarasc sa-i cer sa recunoasca copilul, ar fi bine sa cer judecatorului o hartie prin care copilul imi este mie incredintat si in felul asta n-o sa am nevoie de acordul/semnatura lui pentru nimic legat de copil (pasaport, iesiri din tara).
alina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by Rufus

quote:
Originally posted by Luna1

Rufus drepturile nu le da doar judecatorul ci si legea care spune ca fara acordul celuilat parinte nu poti scoate copilul din tara, nu-i poti face pasaport, si multe alte decizii importante de care inca nu m-am lovit insa cand am citit m-am ingrozit.



Te contrazic, dar nu o fac ca-mi place...Singurul care decide in problema pasaportului sau a iesirii din tara este tutorele, adica aici parintele caruia ii este incredintat copilul (daca, fireste, e numai unul). Sunt in aceasta situatie, fata mea cea mare imi este incredintata mie iar mama ei nu-si poate spune parerea in acest caz.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Rufus imi poti da mai multe detalii pe PM eventual cum ai obtinut custodia totala daca a fost nevoie de ceva special? Mersi. Eu sunt in sit in care depind de el dar poate imi dai o portita de iesire, te rog. Acum doi ani nu exista legal din pacate.

Luna 28 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelise Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Luna, pentru stabilirea definitiva in alta tara impreuna cu copilul e nevoie de acordul tatalui. Insa pentru excursii in strainatate, decizii privitoare la copil, nu e nevoie decat de acordul parintelui caruia i-a fost incredintat.

Eu sunt de parere ca Alinache sa faca in asa fel incat sa-i fie recunoscut copilul. Asa cum spunea si Fausta, e dureros pentru cel mic sa nu aiba un nume trecut in certificatul de nastere. In cazul copiilor cu parinti divortati, decedati, e altceva, numele apare in cerificat, chiar daca parintele respectiv nu mai e prezent in viata copilului. I se poate povesti de catre mama despre el, dar despre o liniuta... ce poti povesti? Copiii sunt rai, ar trebui sa ne gandim cum sa facem suferinta copilului cat mai mica. Alinache nu are nici o garantie ca acest tata, prezent acum in viata lor, nu se va casatori si nu va disparea din viata copilului lui peste cativa ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by alma

Luna, pentru stabilirea definitiva in alta tara impreuna cu copilul e nevoie de acordul tatalui. Insa pentru excursii in strainatate, decizii privitoare la copil, nu e nevoie decat de acordul parintelui caruia i-a fost incredintat.

Alma acum un an si jumatate am avut deschis proces de incredintare a minorului, pentru ca tatal biologic mi-a zis clar ca el nu-mi semneaza nimic. In conditiile in care la vama mai iesisem o data cu copilul (avand o procura data de biologic dupa ce ma milogisem de el DOAR PT EXCURSIE). La vama iti cere aceasta procura pe care ti-o opreste. Aceasta procura trebuie sa specifice destinatia exacta si scopul calatoriei.

Atunci mi-au zis trei avocati de renume ca putem sa incercam asa, cu proces, sa-l SPERIEM (nu plateste pensie ca nu am solicitat iar atunci in plangere am cerut si pensie alimentara) insa tot ei mi-au spus ca de fapt el trebuie sa revina la sentimente mai bune si sa semneze caci judecatorul clar nu va dicta o sentinta care sa-mi dea voie sa plec din tara cu copilul. Norocul meu e ca nu a vrut sa plateasca deci a semnat cand a primit citatia si asa am renuntat la proces. Insa acum eu nu mai vin cu copilul in Romania de frica.

Deci lamuriti-ma si pe mine care e treaba legal, caci eu m-am lovit de ce am scris mai sus.



In cazul copiilor cu parinti divortati, decedati, e altceva, numele apare in cerificat, chiar daca parintele respectiv nu mai e prezent in viata copilului. I se poate povesti de catre mama despre el, dar despre o liniuta... ce poti povesti? Copiii sunt rai, ar trebui sa ne gandim cum sa facem suferinta copilului cat mai mica. Alinache nu are nici o garantie ca acest tata, prezent acum in viata lor, nu se va casatori si nu va disparea din viata copilului lui peste cativa ani.

Imi cer scuze dar eu tot nu pricep de ce o liniuta sau un nume schimba perceptia unui copil fata de absenta parintelui. Ca e mort, fugit in lume, denaturat etc, el e la fel: ABSENT. Iar pe copil nu-l intereseaza situatia pe hartie ci cea sufleteasca. Inar faptul ca ar fi putut sa aiba liniuta in certificat nu ma putea opri cu nimic sa nu-i povestesc fiului meu despre tatal lui daca doream. El a existat oricum. In fine, e doar parerea mea de Stan Patitu', de intrebari in ultimile doua luni "pe mine de ce nu ma cheama ca pe voi? cum o va chema pe fetita din burtica", parere de femeie care se simte incarcerata si santajata, de mama care s-a saturat sa-si bata un nimeni joc de copilul ei. Nu vreau sa mai intru in amanunte dar povestea e lunga.



Luna 28 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelise Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Alinache,
eu nu cred ca este atat de important daca are copilul liniuta sau nu in certificatul de nastere. Poate fetele au dreptate si daca nu te vezi intr-o relatie de lunga durata cu el atunci e mai bine sa pastrezi drepturile asupra copilului ca sa te scuteasca pe viitor de probleme si de alergat dupa el. Ce mi se pare mie trist in povestea ta este felul cum stai si astepti atentia lui , el conduce si face regulile in relatia voastra. Daca vrea sa vada copilul vine si tu te bucuri, daca vrea sa-l recunoasca bine, daca nu, tu nu il 'deranjezi' cu aceasta problema. Draga mea, ai un copil si trebuie sa fi puternica, pune piciorul in pragul acestei relatii si fa tu regulile. Este inadmisibil sa nu contribuie la cresterea copilului, pe mine nu m-ar interesa mofturile si tantrumurile pe care le-ar face, este adult si trebuie sa participe macar financiar la cresterea copilului. Spui ca aveti o relatie amicala pe care nu doresti sa o strici. Tu speri ca va fi mai mult? Eu zic sa te gandesti foarte bine ce vrei de la el, pensie alimentara, recunoasterea copilului, o anumita implicare in viata copilului, ce astepti de la relatia voastra si sa-i spui clar ca sa stie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Eu tot nu inteleg cu poate pe cineva sa faca fericit liniuta, mie asta imi pare ca mama nu stie cine este tatal. Daca stie cine este tatal este normal sa isi asume consecintele faptelor.

Pe de alta parte acum termin facultatea si pe diploma va sta scris frumos initiala tatalui.


www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Eu una nu inteleg, cum adica vine se joaca, il spala, il hraneste dar a sarit peste primul pas care este recunoasterea copilului?! Si chiar mi se parea de bun simt ca acest lucru sa vina din partea lui fara sa i-l ceara cineva.
Daca atunci cand ai ramas insarcinata ati hotarat de comun acord sa aveti acest copil mi se pare firesc sa nu mai existe "liniuta", daca tu ai luat decizia de a avea copilul de una singura ..poate de aici vine "liniuta".
Copilul se pare ca este pentru el o activitate extra de tipul: am chef vin si-l vad n-am chef sunt absolvit de orice responsabilitate.
Cred ca ideal ar fi sa discuti cu el si prioritar este binele copilului. Nu vad de ce recunoasterea ar trebui sa-l sperie; in definitiv nu doare...este doar un pas inainte in relatia lui cu acest copil.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Poate ca el se comporta asa frumos cu copilul pana trece perioada "declaratiei"...si nu ai rezolvat nimic ...deci daca va vrea, chiar si dupa o discutie cu el tot va veni sa-si vada copilul.
Trebuie sa incerci sa-si asume si el ceva responsabilitati...nu numai de gura lumi.


Ali19+ Enrico 7ani
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari111 spune:

Buna
Nu vreau sa dau buzna si sa atrag atentia asupra problemei mele dar am nevoie de niste sfaturi in ce priveste o problema asemanatoare.Sunt divortata ,am o fetita de 2 ani,si in sentinta de divort spune ca "imi este incredintat copilul spre creste si educare" fara nici o referire la tatal copilului ,,,,absolut nici o referire.Eu inteleg prin aceasta ca am custodia copilului totala.
Intr-o luna urmeaza sa ma casatoresc cu o persoana din Germania si vreau sa ma stabilesc acolo.Ii pot face copilului domiciliul acolo fara vre-un acord din partea tatalui? Daca am custodia totala a copilului tatal este decazut din drepturi?Precizez ca eu am mai iesit din tara cu copilul dar presupun ca stabilirea domiciliului este alta poveste.....Cine ma poate ajuta va rog cu niste sfaturi avand in vedere ca sunt presata de timp si nu stiu cat de binevoitor ar fi fostul meu sot daca i-as spune despre acest lucru?
Multumesc anticipat!

Mergi la inceput