sa-i cer sa nu?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alinache spune:

nu se pune problema de vreun "rau" pe care sa-l faca dupa recunoasterea copilului, poate eventual de suparare (ca se face cum vreau eu ) sa nu mai vina sa vada copilul!
nu poate sa-si asume responsabilitatea cresterii unei pisici daramite a unui copil. categoric, nu-l va vrea pt.el!
chestia cu pasaportul copilului, daca tre sa-i cer acordul, nu e o problema! noi vb aproape zilnic, suntem in relatii amicale!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Alinache nu te-a judecat nimeni stai linistita. Eu doar ti-am expus situatia mea. Nu vorbesc de rau ci pur si simplu poate sa dispara si tu sa alergi dupa el. Sa trebuiasca mereu sa il cauti, sa depinzi de el etc.

Rufus drepturile nu le da doar judecatorul ci si legea care spune ca fara acordul celuilat parinte nu poti scoate copilul din tara, nu-i poti face pasaport, si multe alte decizii importante de care inca nu m-am lovit insa cand am citit m-am ingrozit. E normal ca un parinte adevarat sa aiba drepturi insa mai sunt si uscaturi, nu toti sunt ca tine.

Luna 28 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelise Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:

Eu nu cred ca un copil cu liniuta in certificat va fi deranjat de asta in copilarie... cred ca pana spre adolscenta e posibil chiar sa nu aiba habar ca are liniuta... si atunci altfel ii explici cum stau lucrurile. Ca n-are un tata in viata lui... asta e altceva, o va observa din primii anisori, vazand ca multi alti copii au tata si el nu. Cum am mai spus, nu liniuta aia nenorocita e adevarata problema.

Alina, mai exista si varianta sa ceri apoi custodie totala, si atunci n-o sa ai probleme cu acordul lui in diverse situatii.

Ameera si Sara
"Only when the last tree has died and the last river been poisoned and the last fish been caught will we realise we cannot eat money." (Cree Indian Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fausta_ro spune:

Alinache, sa dea Dumnezeu sa nu ajungi niciodata sa trebuiasca sa ii justifici copilului tau de ce el este diferit de ceilalti copii. Si cel mai tarziu te va intreba cand va intra la scoala. In fiecare an scolar, copiii sunt intrebati numele parintilor si locul lor de munca, pentru scrierea catalogului. Gandeste-te ca asta se va intampla in clasele primare, cand ii va fi greu sa marturiseasca acea liniuta din starea sa civila. Apoi in perioada pubertatii, cand oricum copiii incep sa puna probleme de comunicare. Realizezi ce va fi in sufletelul lui?

Parerea mea este ca ar trebui sa pui interesul copilului tau mai presus de menajamentele fata de o persoana care chiar nu le merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Fausta una este sa intrebe numele parintilor si alta este liniuta din certificat. Crezi ca daca un tata isi recunoaste copilul si apoi dispare din viata lui va stii mai bine copilul ce sa raspunda la scoala in clasele primare? Crezi ca el stie neaparat liniuta din certificat?

Ma deranjeaza prejudecatile astea mai ales ca sunt intretinute si sustinute. De ce e diferit un copil cu liniuta de al tau? Sau de al meu care nu are liniutza?

Vrei sa-ti spun eu ce e si mai greu de explicat? Faptul ca pe mine ma cheama x si pe el y, faptul ca are un tata undeva in lume ce l-a recunoscut dar caruia nu-i pasa de el, faptul ca sotul meu pe care il considera tata (nu stie ca nu e tatal lui biologic) doreste sa-l adopte si nu poate, faptul ca va avea o surioara pe care o cheama x ca si pe noi insa el ramane y. Noroc cu societatea de aici si am vorbit la scoala sa-i schimbe numele formal in x ca noua caci deja era afectat. Insa legal si pt Romania el e y.

Ar fi bine sa inteleaga toata lumea ca asa cum ne percepem noi copiii asa se pecep si ei. Daca noi ii privim altfel doar ca au o liniuta in certificat (vai saracu') el se va considera altfel si va fi altfel pt toata lumea.



Luna 28 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelise Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:

Luna, ai perfecta dreptate!

Ameera si Sara
"Only when the last tree has died and the last river been poisoned and the last fish been caught will we realise we cannot eat money." (Cree Indian Proverb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fausta_ro spune:

Luna1, nu prea ai inteles ce am vrut eu sa spun. Nu are nicio importanta ce va raspunde copilul; are importanta ce va simti el cand va trebui sa spuna ca, potrivit actelor de identitate, el nu are tata. Pe de o parte se va simti diferit de ceilalti copii, pe de alta parte va trebui sa si raspunda unor intrebari legate de o situatie de care nu este el vinovat. Iar copiii pot fi foarte cruzi, uneori chiar fara voie.

Probabil ca daca nu stie de acea liniuta, o va afla, cand va intra la scoala, daca nu mai devreme.

Eu sunt convinsa ca te deranjeaza aceste prejudecati, din pacate ele exista. Poate mai putin acolo unde esti tu, dar in Ro ele sunt bine inradacinate.

Cu ultima ta fraza sunt de acord, cu un singur amendament: ar fi valabila daca "noi-ul" acela generic si copilul sau ar trai sub clopot de sticla si nu intr-o societate reala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Fausta nu stiu ce varsta are copilul tau dar al meu are aproape 6 si nu stie ce e ala certificat, iar invatatoarea nu va anunta in clasa "copii el are liniutza in acte". Plus ca exista legi care dau dreptul la intimitate. Deci cu ce e el mai altfel decat al meu fara liniutza dar care nu-si cunoaste tatal? Sau decat unul cu parinti divortati? Sau cu tata decedat? Sunt situatii normale in viata si daca noi le-am privi cu normalitate asa ar face si copiii nostri. Macar ei sa scape de prejudecati.



Luna 28 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelise Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fausta_ro spune:

Fetita mea implineste 13 ani peste trei luni, este in clasa a VI-a. Din punctul meu de vedere, copiii sunt toti la fel, indiferent cati tati au trecuti in certificat sau oriunde.
Or fi existand acele legi care dau dreptul la intimitate, or fi existand si in Romania, but who cares? Cate legi exista si nu se aplica? Poti baga pumnul in gura tuturor celor cu care intra copilul in contact?
Eu un lucru tot incerc sa subliez: aceste prejudecati exista si fac ca situatii de genul celei expuse de Alinache sa devina extrem de dureroase pentru copil. Si am facut-o in ideea de a o determina pe prietena noastra sa puna in balanta viitoarele suferinte ale copilului versus menajamentele fata de un barbat care nu a facut un gest elementar fata de copilul sau, acela de a-l recunoaste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Fausta eu am inteles ce zici tu insa cand vine vorba de ce e bine pt copilul meu (spre ex o vacanta in turcia fara sa ma milogesc de un neom) nu ma intereseaza prejudecatile. Iar faza cu who cares de legi, d'aia nu le respecta nimeni ca who cares. Normal ca nu bag pumnul in gura tuturor care intra in contact cu copilul insa pot sa le reamintesc tuturor care intra in contact cu certificatul lui ca exista legi care il protejeaza. Asta daca vreau sa-i ascund, insa pot foarte bine sa nu-i ascund nimic, iar daca va intreba, cand o va face ii explic cu dragoste ce s-a intamplat.

Crezi ca-i putem proteja de toate? Fiul meu a venit ieri suparat ca i-a zis un englez ca el e nascut in alta tara si nu e ca el. Ce era sa fac? Sa mint? Sa-l iau p'ala la omor? Nu, i-am explicat si gata. Fara a da o importanta mai mare faptului decat o avea.

Mai bine un tata prezent dar neexistent in certificat decat unul absent dar trecut cu cerneala pe o coala de hartie. Si zic asta dupa ce am fost hartuita pana in ziua nuntii mele de "tatic" ca nu-mi da semnatura ca asa vrea el sa nu ma marit. Dupa ce m-am chinuit sa-l localizez binenteles. Un om care nu e interesat de copilul lui.

Fiecare face ce vrea dar doar gura lumii nu e motiv de trecut un nume in certificat.

Luna 28 sapt+
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623" target="_blank">Adelise Raluca
www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036" target="_blank">Cosmin

Mergi la inceput