Deserturile Nataliei (5)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

tb sa se unfa folie bine,dar mare atentie la unul folosit,fiinca daca contine multa apa, e posibil ca aluatul sa se tranga putin.Eu una am facut cate 4 foi odata.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

au mai ramas 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Multumesc Natalia pt raspuns.
Eu am cumparat ciocolata Kandia amaruie. Pana la urma aseara nu am mai facut crema pt ca nu am gasit la mine in cartier frisca Dorna asa ca astazi trebuie sa fac si crema si foile.


http://community.webshots.com/user/tinisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Natalia, fetelor, ajutati-ma
cum trebuie sa fie aluatul pt foi ca al meu este cam moale...nu stiu ce sa fac...mai pun faina?

http://community.webshots.com/user/tinisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

Alexia - nu stiu daca te mai prind la facut foi dar oricum indraznesc sa-ti raspund. La mine aluatul a fost putin mai moale ca smantana deasa.

-------------------------------
ce mari suntem

Bucate
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alexia, imi pare bine ca te-am lamurit (pe PM gasesc mai repede intrebarile).
Lucia, merci de interventie.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Tort cu prune uscate

Blat:
2 oua
1 pahar zahar
250 g margarina topita
2 linguri miere
2 linguri smintina
1 lingurita bicarbonat de sodiu
2 pahare faina (cam 300 g in total)
1 pahar de nuci

Crema:
500 ml frisca
zahar dupa gust
100 g prune uscate

Blaturile:
Ouale se bat cu zaharul, se adauga, mierea, smintina, bicarbonatul si margarina topita, se amesteca bine, apoi se incorporeaza faina. Se coc 3 blaturi intr-o forma unsa cu unt si tapetata cu faina, la foc mediu (maxim 180 grade). Atentie sa nu se arda, blaturile se coc relativ repede: cam 10-12 minute.

Crema:
Se bate frisca cu zaharul. Se spala prunele uscate si se dau in clocot citeva minute. Dupa ce s-au racit se taie bucatele mici care se pun in crema (fara simburi ). Se pot marunti cu blenderul.

Se ung blaturile cu crema. Blatul de sus se poate unge cu crema fara prune. Se orneaza dupa gust si posibilitati. E bun de mincat deja dupa 3 ore.

Observatiile mele:
- eu am folosit unt in loc de margarina
- la crema am folosit iaurt de fructe, intrucit nu aveam smintina in casa, dar vroiam neaparat sa fac tortul
- nuci nu am pus deloc
Blaturile ies foarte pufoase si moi. Prunele din crema dau tortului un gust special si o nota acrisoara foarte potrivita. Blaturile s-au imbibat cu crema extrem de rapid, deja peste citeva ore intre ele ramasesera doar bucatelele de prune, iar tortul in sine a devenit mai inalt.

Poza tortului este aici.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Multumesc mult fetelor, le-am dat de cap pana la urma numai ca mi-au iesit putine (doar 8 foi), dintre care pe primele 2 le-am stricat si ma bate un gand cand ajung acasa dupa masa sa mai fac un rand din jumatate de compozitie pt ca am crema suficienta(am facut din 700 ml si 200 g cioco).


http://community.webshots.com/user/tinisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alexia, e ok sa-ti iasa 8 foi, atit scrie si autorul retetei originale ca trebuie sa iasa. Cred ca circumferinta desenata de mine a fost nitel mai mica, de aceea mi-au iesit 10. Daca mai faci citeva, dint-o jumatate de portie, eu zic ca e perfect, ca tot ai facut mai multa crema.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Nataliaam facut trufele din reteta de la tort si de data asta ,din motive obiective de vointa mea le-am facut cu ciocolata de menaj ,TRANSILVAsi au iesit excelente ,si s-au intarit bine .Doar ca au avut un alt gust fata de cele pe care le-am facut la tort fiindca ciocolata a fost cu lapte ,nu amaruie .

Iustina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Stinu

Nataliaam facut trufele din reteta de la tort si de data asta ,din motive obiective de vointa mea le-am facut cu ciocolata de menaj ,TRANSILVAsi au iesit excelente ,si s-au intarit bine .Doar ca au avut un alt gust fata de cele pe care le-am facut la tort fiindca ciocolata a fost cu lapte ,nu amaruie .

Iustina



Iustina, pai e super asa, inseamna ca exista si ciocolate de menaj bune. Eu am incercat cu 2 sortimente si mi-a iesit aiurea, plus ca s-au plins si alte fete, de aceea am avut toate motivele sa nu o recomand in prepararea tortului cu trufe.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput