Deserturile Nataliei

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mieke spune:

Natalia,am facut prajitura cu lamiie,o bunatate !am facut-a aseara si astazi e aproape gata.Lapte condensat am luat de la Nestle,in cutie de metal de 397 gr.Cred ca se gaseste si in Romania .Prajitura este extraordinar de buna,jos palaria!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Am intrat pentru putin, ma eliberez vineri si va voi aduce detalii privind decorarea torturilor mele.
mieke, nici nu stii ca ma bucur ca ti-a placut prajitura! Ai cumva si poze?

Tare mi-ar placea sa gasesc laptele ala de la Nestle si in Romania. Eu fac fondantul pentru trandafirasi cu acest tip de lapte si iese grozav. O sa mai caut prin supermarketele mari.
Am facut ieri din nou Brownies Cappucino, fetelor e o nebunie, va sfatuiesc insistent sa preparati aceasta prajitura spectaculoasa! Sa va mai stirnesc cu o poza, poate va conving : http://community.webshots.com/photo/496085899/500249529QMtvFB

------------------
Numai bine,

Natalia

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaM spune:

E ..... cum sa va zic, FARA CUVINTE...
Superbe prajituri si torturi! Felicitari!
Am sa incerc si eu neaparat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mieke spune:

Natalia,as face poze dar nu mai am la ce.Am facut-o aseara pe la 9 si azi dimineata mai erau 4 bucati.Data viitoare o sa fac poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Mey Natalia mey...de ce faci tu chestii de astea?De ce vrei sa duci in ispita un om care se chinuie sa scape de oaresce burti?Am luat si eu reteta,deja imi ploua...cand ma gandesc ... Nu conteaza ca am sa ma fac cat usa Mitropoliei...

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns assa spune:

Natalia pentru retete. Merci!

Assa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Myhaella spune:

Natalia, arata super deserturile tale minunate! Aveam si eu o reteta de brownie foarte asemanatoare (dar cu crema fiarta din lapte si apoi se adauga 1 pachet de unt / margarina si zeama de la o lamaie, glazura era din ciocolata topita) ce era cam pe locul II in preferinte insa cred ca va fi detronata de a ta! Cred ca voi combina cele 2 retete pentru ca mie imi place mult crema cu gust acrisor de lamaie in combinatie cu ciocolata! S-ar putea inlocui si branza Philadelphia cu Ricotta sau Mascarpone, ce zici?

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Buna, fetele, am revenit cu noi retete traduse pentru voi.
Multumesc mult de complimente, ma flatati.

mariussimiuc, eu ma straduiesc sa fac dulciuri mai mult cind am musafiri, si daca e posibil, mai si congelez o parte din ele, ca sa scot cite putin si sa nu ma tenteze mereu.

Myhaella, n-am incercat niciodata sa pun lamiie in crema pentru brownies, dar sa stii ca nu-i o idee rea. Data viitoare o sa incerc. Dar nu schimb crema cu totul, ca mie imi place asta mult de tot.
Cit despre inlocuirea cremei de brinza, Mascarpone e ok, zic eu. De Ricotta nu stiu ce sa zic, nu mai tin minte ce consistenta are, ideea este sa nu se simta particulele de brinza deloc. Ultima data cind am cumparat Ricotta, semana mult la gust cu urda noastra, or, aia nu e cremoasa deloc. In fine, vezi si tu, poate depinde de producator.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Cum am facut tortul Barbie.
Sa va spun mai intii cum am procedat eu, dupa aia cum ar fi fost mai simplu de facut.
Am luat o papusa Barbie dezbracata si i-am acoperit cu folie de plastic din aia subtire, la rola, parul si picioarele. Acestea din urma le-am infasurat in prealabil si intr-un carton subtire, ca sa stea ca intr-un cilindru.
Pentru fusta (tortul prorpiu-zis) am folosit 2 blaturi din comert. I-am micsorat diametrul primului, taind forma dupa o farfurie. Dupa aceea am decupat un orificiu in mijloc, pentru picioarele. Am umplut cu crema straturile primului blat. Cel de-al doilea blat si resturile de la primul le-am taiat cubulete si le-am amestecat cu o crema de unt (e important pentru ca tortul sa-si tina forma, cind se va intari untul la frigider). Urmeaza partea mai complicata. Am pus papusa in orificiul primului blat (partea de jos a fustei) si am inceput sa cladesc in sus masa de cuburi amestecate cu crema, incercind sa-i dau forma de fusta, ajutindu-ma cu miinile. Bineinteles, papusa nu o tineam eu, ca nu aveam cum. M-au terminat picioarele interminabile ale cucoanei asteia, era cit pe ce sa ramina cu fusta cu talie joasa. In fine, am bagat creatia la frigider pentru citeva ore, iar din cind in cind mai corectam formele fustei cu miinile umezile in apa.
(Multa lume mi-a zis mai tirziu ca ar fi fost mult mai simplu daca faceam un tort sub forma de cupola si infigeam in virful lui papusa fara picioare. Uite, chestia asta nu-mi trecuse prin minte, o sa am in vedere data viitoare)
Pentru ornare am folosit frisca vegetala (Hulala) + colorant alimentar. Am bagat frisca intr-un cornet si am spritat bulinute de jur imprejur, incepind de jos. Treaba a mers mult mai repede si mai simplu decit ma asteptam. La urma am presarat pe fusta decor argintiu alimentar, sub forma de bilute. La poale am pus trandafirasii pe care i-am facut cu 1-2 zile inainte.

Trandafirasii i-am facut dintr-un fondant avind urmatoarea reteta:

160 g lapte praf
160 g zahar pudra
200 g lapte condensat cu zahar (am mai scris ce e chestia asta, dar nu mi-e greu sa explic din nou*)
colorant alimentar.
Se framinta fondantul, se rup bucatele din el si se modeleaza diverse decoratii. Se lucreaza pe masa presarata cu zahar pudra. Se pastreaza la rece mai multe zile. Decoratiile se intaresc greu, ceea ce le face mincabile. Sint foarte bune, apropo, au gust puternic de lapte.
Trandafirasii propriu-zisi i-am facut in felul urmator: am luat 5-6 bucatele de fondant, de marimea bobului de mazare. Am intins cu degetul fiecare bucatica intr-o petala subtire, de forma ovala. Se ia o scobitoare si se rasuceste fiecare petala in jurul virfului scobitorii, indoind putin marginea petalei spre exterior. Nu stiu daca explic bine, poate va ajuta poza trandafirasilor de aproape: http://community.webshots.com/photo/496085899/496098557WemzSo. Dupa ce se fixeaza toate petalele, se scoate floarea de pe scobitoare si se taie bucatica de fondant de prisos de sub ea, daca e cazul, ca sa arate mai estetic. Se pune la uscat pe un platou.

* Laptele condensat cu zahar este ca o crema groasa, foarte dulce, cu gust puternic de lapte si absolut delicioasa. Pacat ca nu se produce in Romania, se pot face o multime de deserturi cu ea. Am auzit ca se gaseste in unele supermarket-uri varianta de la Nestle, eu n-am vazut, dar sint curioasa sa stiu daca e asa.
In Europa cu siguranta se gaseste asa ceva, aici in Ro e aproape imposibil, iar pe mine ma aprovizioneaza cineva din Md.



------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Miine va povestesc cum a fost cu buburuza. Azi am facut din nou tort cu jeleuri, il puteti admira aici

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput