Deserturile Nataliei

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Mie mi-a placut tortul BUBURUZA!

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Mie imi plac toate!

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/album?.dir=/2c7b

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

torturile alea sunt facute in casa?????????ooooooo si mie abia imi ies niste prajiturele amarate

noi doi
nunta noastra
luna miere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

pentru toate torturile si prajiturile . Sunt super aratoase si cred ca iti lasa gura apa .
Dar as avea rugamintea sa-mi spui din ce e facut tortul BUBURUZAde a iesit asa rotund , bineinteles cand ai timp . Si asa cum au mai spus si alte fete , intr-adevar ai avea mare cautare daca ti-ai deschide un laborator de cofetarie , si de ce nu chiar o patiserie-cofetarie . Esti intr-adevar super talentata.
Mai asteptam si alte poze ca ...,ti-ai dat seama ...

ANA-ANDREEA 10 MARTIE 2000
PAULA-CEZARA 20 DECEMBRIE 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Se vede ca ai talent,ai imaginatzie,ai rabdare.

Tortul ala buburuza e de nota 10!!!
Ne scrii si noua in amanunt cum l-ai facut?Si ornarea....cum ti-au iesit antenele alea de ciocolata?

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Va scriu o rulada care noua ne place la nebunie .


RULADA CU AROMA DE VANILIE

BLATUL :

- 5 oua
- 70 gr zahar pudra
- 1 pachet zahar vanilat
- 35 gr cacao
- 2 linguri bune de faina alba
- 1/3 praf de copt stins cu putin helas

Galbenusurile se freaca cu praful de copt,cu pachetul de zahar vanilat si cu cacaoua.
Albusurile se bat spuma tare cu zaharul pudra,iar la urma se adauga pe rand cele 2 linguri de faina .
In galbenusuri se adauga compozitia cu albusurile,atent,mestecand foarte usor.
Se pune pe o tava unsa in prealabil,dar tapetatacu faina .
Se coace la foc iute fara a se deschide cuptorul , aproximativ 8-10minute.
Se rastoarna pe un prosop umed si stors,cu care se ruleaza in lung pana se raceste.

CREMA

- 180 gr unt(fara apa)
- 150gr zahar tos
- 2 plicuri zahar vanilat
- 1 lingurita cacao
- 1 plic budinca de vanilie
- 250 ml lapte nefiert

Untul se freaca spuma cu cele 2 plicuri de zahar vanilat .
Plicul de budinca se pune in 50 ml lapte si se amesteca bine pentru a se topi cocoloasele , apoi se adauga cele 150 gr zahar tos, care se pun in restul de 200 ml laptecare a fiert . Se amesteca la foc mic,pana se obtine o crema ca o smantana tare .
Dupa racire i se adauga treptat spuma de unt pentru a nu se taia.
Se desface blatul din prosop si 80 % din crema se intinde,iar 20 % din crema se freaca cu o lingurita cu varf de cacao , care se pune in mijloc,dealungul blatului . Se aseaza pe o foaie de celofan umezita cu apa . Se ruleaza dealungul si se pune la rece , aproximativ 8-10 ore.
Cand se despacheteaza pentru servire se poate orna cu frisca .

POFTA BUNA !!!


ANA-ANDREEA 10 MARTIE 2000
PAULA-CEZARA 20 DECEMBRIE 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Natalia,multumesc si eu de retete,pozele tale arata delicios.ieri am facut si eu brownies pe care am readaptat-o si eu in functie de ingredientele disponibile:-)si a iesit buna,dar data viitoare vreau sa fac reteta exact cum o faci si tu.



...if you know what I mean.(proverb american :-D)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Fetelor, multumesc mult de aprecieri.
O sa va povestesc in detaliu, numai ca peste citeva zile, ok? Zilele astea o sa fiu cam ocupata, dar cum ma eliberez, apar pe aici si va informez.
Ortansa, ma bucur ca te-a atras reteta si ai pregatit-o. Continutul ei a fost adaptat si de mine, caci a fost o reteta americana si avea niste cantitati cam neobisnuite pt. Romania. Chiar azi vreu sa fac din nou aceasta prajitura. O sa incerc sa-i mai fac niste poze.

------------------
Numai bine,

Natalia

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Multumesc mult pentru retete, o sa le incerc cu siguranta (desi sunt la cura)...
Ma intereseaza in mod deosebit tortul Barbie, caci fii-mea cea mare vrea un astfel de tort la ziua ei (in aprilie, mai e timp), cum il faci sa stea asa, ca o fusta si sa nu alunece? Ce are in interior? Cum ai reusit sa faci trandafirasii, ca am incercat si eu din pasta de lapte praf si nu am reusit sa o fac nelipicioasa si tare...
Bineinteles ca ma intereseaza toate retetele tale, please...

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si jumatate) si Ramona (3 ani si 5 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

In ciuda avertismentului datam intrat totusi pe link,desi sunt la o oarecare cura de slabire..cica
arata super buburuza si trandafirasii sunt foarte interesanti,cum i-ai facut?

Speranta moare ultima!
Valentina
poze

Mergi la inceput