Dulciuri fel de fel...(2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

ba da,sigur.mie mi se pare putin alambicata,dar a meritat efortul.

Boston Cream Pie

pt crema patisier(sau cum ii zice)

varianta originala:
-1/4 pahar(50 grs.) zahar tos
-3 galbenusuri mari
-20 gr.(1/8 pahar) faina
-3 linguri amidon
-300 ml lapte
-1 lgt. vanilie
sau varianta simpla:un pachet de budinca de vanilie

pt. pandispan:
-5 oua mari
-3/4 pahar zahar
-vanilie
-1/2 pahar faina
-inca 1/4 pahar faina
-1 lgta. praf de copt
-un praf de sare
-3 linguri lapte
-2 linguri unt
-1/8 lingurita zeama de lamaie(hahah)

Glazura de ciocolata:
120 gr ciocolata
120 ml frisca lichida
1 lgta. unt

Crema
Se mixeaza zaharul cu gabenusurile.Se cern faina si amidonul.Se incorporeaza in galbenusuri.Se fierbe laptele,apoi se adauga galbenusurile peste lapte.Se fierbe la foc mic,amestecand continuu,pana crema se ingroasa.

Pandispanul
Se incalzeste cuptorul la 170 gr C si se unge o tava cu diam de 23 cm..

Se separa 3 oua.Cele 3 galbenusuri se adauga peste 2 oua intregi si se lasa deoparte,acoperite.
Se amesteca faina,praful de copt si sare.
Laptele si untul se pun intr-o craticioara pe foc,pana se dizolva untul.Se ia de pe foc si se acopera.se lasa deoparte.

Cele 3 galbenusuri+2 oua se bat usor.Se adauga 6 linguri de zahar si se bat in continuare la viteza maxima,aprox. 5 minute.Se adauga vanilia si se incorporeaza.

Albusurile ramase(de la cele 3 oua) se bat spuma,se adauga zeama de lamaie si restul de zahar.Compozitia rezultata se adauga succesiv peste compozitia de galbenusuri ,se amesteca usor,apoi se incorporeaza faina in 2 etape(mai intai o juma de pahar iar apo sfertul-hahaha).In mijlocul aluatului se varsa laptele cu untul topit si se incorporeaza cu grija(nu se bate cu mixerul).Jumatate din compozitie se varsa in tava si se coace.Cand e gata se scoate pandispanul si se coace in aceeasi tava si cealalata jumatate de aluat(daca aveti 2 tavi identice,treaba merge mai repede,se pot coace amandoua odata).
Blaturile se racesc.

Glazura de ciocolata,
Se pune frisca pe foc,untul si ciocolata rupta bucatele.Se omogenizeaza.

Crema se intinde pe unul din blaturi,se aseaza si al doilea blat,apoi se glaseaza cu ciocolata.

Pofta buna!

pare complicat,ma doare si mana de atata scris,dar e buna,finutza,molicioasa,savuroasa:-D




www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">"An apple a day"&www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">"Prima comuniune",
cele mai importante clipe ale vietii mele.
O poveste cu "Mere verzi"



I've gt DC under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Ortansa , ce bine arata !!!

eu azi am vazut un tort de mere, i-mi palce ca se face repede si-mi iese sigur



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil


Bucatareala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Ortansa, ce pormta ai fost...multumim
catutza bun tortul cu mere

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ieri am facut Choux a la creme serviti va rog

monica

Prajituri si papa bun
Prajituri si Papa bun 1
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Am si eu nevoie de un sfat : vreau sa fac un tort eu dar nu stiu ce blat...va fi o crema de ciocolata, iar blatul ma gandeam sa fac un pandispan din 6-8 oua .O sa il coc in tava rotunda si as vrea sa il tai in 3.

Ma ajutati cu retete ceva? credeti ca va fi bun cu blat pandispan? merci anticipat



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil


Bucatareala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Catutza blatul simplu merge cu crema de ciocolata, de ce sa nu mearga. Reteta de pandispan simplu cred ca o stii (eu fac o lingura de zahar si una de faina la un ou).
Foarte bine cu crema de ciocolata merge si blatul cu nuci.
8 oua, 10 lg. de zahar, 12 lg. nuci macinate, 2 lg. pesmet cernut, 2 lg. faina. Se bat albusele tari, se adauga zaharul si se mai bate putin, apoi se adauga galbenusele. La final se adauga nucile, faina si pesmetul care se amesteca prin rasturnare.
Daca ii bagi si un sirop cu rom rezulta o chestie dementiala.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alynutza

Catutza blatul simplu merge cu crema de ciocolata, de ce sa nu mearga. Reteta de pandispan simplu cred ca o stii (eu fac o lingura de zahar si una de faina la un ou).
Foarte bine cu crema de ciocolata merge si blatul cu nuci.
8 oua, 10 lg. de zahar, 12 lg. nuci macinate, 2 lg. pesmet cernut, 2 lg. faina. Se bat albusele tari, se adauga zaharul si se mai bate putin, apoi se adauga galbenusele. La final se adauga nucile, faina si pesmetul care se amesteca prin rasturnare.
Daca ii bagi si un sirop cu rom rezulta o chestie dementiala.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.



Alina , blatul de nuci chiar nu il stiam, deci am salvat reteta merci inca oadata!



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil


Bucatareala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Catutza cu placere, sper sa iti foloseasca reteta. Din blatul de nuci, un blat de bezea, crema de ciocolata amaruie si crantz (nuci caramelizate si apoi taiate marunt sau date prin robot sa se marunteasca) era tortul meu preferat cand eram mica.
O alta combinatie excelenta ar fi cu visine: blat de nuci, crema de cioco si visine (pe care le poti baga fie in crema daca sunt confiate sau din visinata, fie cateva tavalite prin faina in blat).


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Two years now, and he's still Mr. Perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Vai Alinutza ce pofta mi-ai facut cu prajitura cu visine

monica

Prajituri si papa bun
Prajituri si Papa bun 1
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Alynutza , lamureste-ma te rog cu e metoda asta prin rasturnare...

La final se adauga nucile, faina si pesmetul care se amesteca prin rasturnare

trebuie neaparat sa incerc si eu tortul asta al tau cu nuca, bezea si crema de ciocolata



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil


Bucatareala

Mergi la inceput