Mamici de pepenasi de iulie august 2008 (94)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Lori sa-ti traiasca voinicul David Andrei, sa fiti amandoi sanatosi...si refacere cat ami rapida!!


...cred ca urmatoarea e Kimmy .. asa cred eu...

...eu imediat o sa ma mai bag la un dus rece...ca nu se mai poate altfel...cred ca intr-o ora pleaca si muncitorii..ca nu mai suport sa mai tin tricoul si pantalonii scurti pe mine...

...ma bucur tare mult pt Teodora...sper din inima sa fie bine in continuare...de fapt...din ce in ce mai bine...Doamne AjutA!!!

..imi doresc sa inceapa sa ploua si la noi....vreau si eu nori...si ploaie...

Cami 36s+, cu ???????

pustai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

Salutic mamicute,

Bine ati venit pe lume pepenasi, sa cresteti mari si sanatosi. Refacere grabnica tuturor feritelor mamicute!

Am venit si eu cu vesti: bebe va veni pe lume pe 3 iulie. Initial stabilisem cu medicul ca pe 2 dar apoi era prea aglomerat, mai erau 3 cezariene atunci asa ca am ales 3 si medicul poate. Este joia, Robert s-a nascut tot joia ca si mine de altfel

Bebe are capul sus si dr s-ar fi incumetat chiar sa-l intoarca, desi mi se spusase ca nu s-ar mai baga nimeni dupa cezariana. Nu am vrut eu insa si am ales cezariana. Desi paream hotarata initial acolo am mai stat sa ma gandesc, clar ca o nastere normala mi-ar surade. Medicul spune ca m-ar lasa sa nasc normal numai in cazul in care totul ar merge struna, la cel mai mic semn tot m-ar taia asa ca pana la urma am spus cam cu jumate de gura ca facem cezariana si basta. Ce-o vrea Dumnezeu de acum. Programare aeste facuta, sange de analize si semnat de hartii am treminat. Pe 2 seara ma prezint la spital si voi sta acolo peste noapte. sotul va veni dimineata si sper ca de data asta sa fie prezent la nasterea copilasului lui. Data trecuta a fost totul asa de precipitat ca nu l-au mai luat si pe el la operatie

Va pupicim si incerc sa mai citecs si eu din urma!

Monica 37+ si Robertel (17.08.2006) care face numai nazbatii

Craciun si Rev

Duminica la munte, Toamna la munte, Mallorca, 1 an, poze mai noi, Süd Tirol, O vacanta minunata, Prima mea drumetie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Buna fetili,

Ne-am intors si noi de la bazin si am papat. Dimineata am fost o fuga la Obor si i-am luat cercelusi Ilincai, nu sunt chiar ce-mi doream, dar altii nu am gasit. Gasiti poze cu ei pe picasa. Se pot purta in doua feluri, cu partea cu pietricele (mai eleganti) sau cu cea cu inimioare (mai casual, asa). Au 1 gram si un pic, au costat 670.000 lei vechi, asa ca nu au fost scumpi deloc.

Acum am dat drumul la aerul conditionat si incerc sa recuperez de citit din urma.
Revin.


Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si in asteptare de Ilinca 37+

AMR 3 saptamani



"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Conservarea laptelui matern

In perioada de dupa nastere laptele matern se formeaza din plin, mult peste nevoile si cerinta bebelusului. De aceea, multe dintre mamici ar dori sa-si poata conserva laptele, pentru a-l putea folosi in cazuri diferite: intoarcerea la lucru, o calatorie mai lunga sau atunci cand va fi necesar.


Daca aveti obiceiul sa va goliti sanii cu o pompa speciala, iata cateva sfaturi pentru a conserva laptele in frigider, daca e consumat in ziua urmatoare, sau in congelator:

- in frigider, trebuie pastrat in biberoane sau in recipiente din plastic, daca va fi folosit in urmatoarele 24 de ore,

- in congelator, nu are importanta ce recipient folositi.

Durata de conservare la temperatura camerei

- colostrul (laptele ce se formeaza in primele 6 zile de la nastere) se pastreaza timp de 12 ore,

- laptele matur se poate tine timp de 6 ore la o temperatura de 25° C si cateva ore in plus la o temperatura mai scazuta ( pana la 24 de ore la 15° C).

La frigider

- laptele matur se conserva 24 de ore intr-un recipient din plastic.

La congelator

- Laptele se pastreaza 2 saptamani in compartimentul de congelare,

- Intr-un congelator separat, in care temperatura este constanta la -18° C, laptele poate fi tinut pana la 6 luni.

Puteti folosi orice recipient din plastic, sticla sau punga speciala pentru congelare.

Incalzirea laptelui

Curatati-va mainile inainte de orice operatie.
Nu recongelati niciodata un lapte care a fost decongelat!
Reincalziti laptele sub jetul de apa calda sau la bain-marie daca a fost congelat.
Atentie:

Nu folositi niciodata cuptorul cu microunde, deoarece distruge anumite componente ale laptelui.




Flory mami de Alex 23.02.2006 si 38+ cu David Gabriel


AMR 9 zile

bebe 2

pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mobriq spune:

Lori, felicitari pt bb David Andrei
dma spui bine cu laptele. Nu se incalzeste la microunde ca se distruge nu-stiu-ce ... de altfel nici formula preparata nu se incalzeste la microunde.
Turtu, asa e , Edi a ratat 04.04.04 cu o zi , dar DPN-ul era 31.03.04 ... acum nu cred sa vina bb mic pe 08.08.08, io as spera pe 18.08.08 , dar si DPN-ul e ok, 16.08.08. Poate vine fetita ta pe 08.08.08 !
Map tinem pumnii pt 3 iulie - saptamana viitoare deja!

Am citit pe babycenter ca tre sa stau cu fundu-n sus cate 15 min la fiecare 2 ore din zi, 5 zile consecutive , ca sa-l conving pe asta micu sa se intoarca ... cam greu sa adopt pozitia asta la servici

Monica 32+ si Eduard (05.04.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

salutare, dragi mamici si bebeii din burtici,
am terminat mai repede azi, asa ca am intrat curioasa sa vad ce mei e pe net.
deja chiar trebuie sa infiintam clubul mamicilor de bebe ANDREI!!!!. e al patrulea consecutiv.
CRIS teoretic...merg si la corectat. dar acolo e mai lejer, in sensul ca ma pot ridica de pe scaun cand am chef, nu trebuie sa stau intr-un loc. eh! mai am doua zile de chin si dupa aceea intru si eu in vacanta in adevaratul sens al cuvantului.
TURTU
DIDI ms. ma gandeam ca iar ma bucur ca o toanta ca il simt si el o fi avand probleem saracutzul...
ce bine ca sunt vesti bune de la SUN!!
foarte utile info date de fete. am notat si eu.


Ruxandra 30+ si Andrei Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa.s spune:

Ma bucur din suflet pentru Sun si Teodora!!!Slava Domnului ca sunt bine!!!

LCazangiu, sa fiti sanatosi, sa cresteti mari si sa intri pe forum sa ne pove!!!Si sa ne arati poze cu Andrei!!!!

Anaxena, eu sunt sigura ca Maria e op dulceata de fata...Si cu lapticul am bagat si eu la cap ce au pove Biri, Flo, Mada ...

Tecky grozavi cercelusii....

Capri, mie imi plac cercelusii Ilincai...Sunt tare delicati

Rontzi, succes maine.O sa fie bine!!!De abia astept mai un pepenas

Boti, saurmana de ideea cu unguentul.Poti sa imi spui care e substanta activa sa stiu aici ce sa cumpar?Citeste daca poti prospectul si daca nu-i prea mare efortul trimite-mi un pm.Cum a fost la banca?

Bujo, multumesc si eu pentru vestile bune despre Sun si Monalac...Bine ca sunt bine!!!

Noi ne pregatim sa plecam la inaugurarea proiectului unui mall...Va mai citesc spre seara

Pup bb-ii, mamicile si burticile

Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi - Matei 21:22


Narcisa (34+)si Vil asteptand o

AMR 6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Am revenit.

Boti si Dana, multam de pontul cu Asocilinul si sprayul cu propolis. O sa incerc sa cumpar si eu.

Turtu, felicitari pentru reducerea de program!

Bujo, multumim de vestile bune despre Sun si Teodora si despre Mona si baietii ei.
Slava Domnului ca e stabila Teodora! Ma rog sa fie totul bine cat mai repede si sa poata merge acasa .

Kimmy, eu zic ca sunt fisurate membranele. Eu in locul tau as da o fuga la doctor. Sper ca asta ai facut deja pana la ora asta...
Edit: esti sigura ca nu mai curge? sa nu cumva sa stai cu membranele fisurate fara sa te vada medicul...

Anka, frumoasa bucataria!

Tecky, si asteptam poze cu hainutele.

Irinuca, vazut poze cu blondina cu burtica mareeee! Frumoase amandoo (si blondina si burtica).

Woooow! Mai avem un pepenash!

Bine ai venit David Andrei! Felicitari Lori!


Ei, si ziceti ca trebe sa bag galerie pentru Rontzy:




Boti, cum merse la banca?

Narci, multumim de parere, da io tot cred ca trebe sa existe si alte modele. Io am in cap nspe variante... Da pe piata, ioc!

Va las ca ma duc sa verific si io bagajul ala de spital inca o data, pen'ca maine facem si noi 38s. Asta ca tot ati pomenit de el .

pup you,

Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si in asteptare de Ilinca 37+

AMR 3 saptamani



"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rontzy spune:

buna!
Irinuca,Teckyce v-ati adus aminte de mine!intr-adevar,maine sunt programata la cezariana la 8,30 dimineata!O sa va trimita sotul detalii dupa operatie!

revin,ca nu am citit decat cateva pagini!

rontzy38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Map iti urez de pe acum multa bafta la cezariana, sa dea DD sa fie totul bine si sa te refaci repede. Si eu o sa fac tot cezariana si sper ca tot saptamana viitoare, abia luni stabilesc data.

Caprioara sunt tare frumosi cercelusii, a meritat asteptarea si cautarea. O sa fie asa de frumusica Ilinca cu ei!!!

Flory multumim pt articolul cu laptele matern, eu l-am salvat in folderul cu info bb.

Rontzy facem galerie, scoatem agitatele [majorate]. Sa de DD sa fie totul in regula , asteptam vesti bune de la sot, iar tu sa te refaci repede iar bb sa fie sanatos!!!



Anna 36+ cu Ioana Maria
AMR 3+ saptamani
vinebarza
bebe
poze

Mergi la inceput