Piei, ispita.... dulce (22)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ce-ai facut cu ea pana la urma?


monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

Monica iti tr cam 5l lapte pt 1kg branza.
Miha,daca mai ai branzica ,eu am o reteta de minipateuri

200g margarina/unt rece de la frigider
200g branza proaspata de vaci
2 pahare faina

se amesteca branza cu faina apoi cu margarina taiata cubulete mici sau rasa pe razatoare.se formeaza bilute mici care se tavalesc prin zahar sau sare,dupa dorinta.bilutele se turtesc si se impaturesc in doua,se pudreaza din nou si se mai impaturesc odata.se coc la foc potrivit pana se auresc usor.
eu de obocei fac portie dubla.

sau branzoaice simple ori cu marar si ceapa verde,placinta cu branza,pasta de branzica cu verdeata pt sandwici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Laura, am vazut tortul tau masinuta, mi-a placut asa simplu cum e. Chiar ideea cu ornarea e foarte buna, mai ales cind esti in criza de timp. Iese frumos si de efect, iar picii sint super incintati. Tin minte si la tortuletul de 2 ani al lui Vlad, cind primele mincate au fost bomboanele din vagoanele trenuletului de pe tort. Ochii masinutei au venit la fix. Si Vlad al meu e fan Cars. Ultima noastra achizitie a fost un cort cu personaje din acest desen animat.
Am vazut si celelalte bunatati, cozonacul e super, cum zicea si Moni-principesa, cu multa umplutura, taman pe placul meu. La fel si prajitura valurile dunarii arata foarte bine. Daca ai reteta, poate o postezi aici. Imi plac prajiturile cu visine, poate ma incumet sa o fac intr-o zi.

Monica ailalta, eu zic ca ai un motiv serios sa-ti iei o vaca la gospodarie ca sa ai mereu sursa de lapte pentru a face brinza.

Adi, sa-l faci, ca merita. Chinul cu intinsul foilor e doar relativ, daca iti faci mina, chiar decurge repede procesul.

Alina, ce departe esti. Te asteptam sa revii, sa ne incinti cu dulciuri rafinate.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu pentru ieri(fiindca am avut musafiri) am facut o praji cu menta (in forma de tort)...super simpla blat de pandispan cu ciocolata insiropat cu suc de menta proaspata, crema instant de vanilie si deasupra am pus niste patratele de ciocolata After eight(cu crema de menta) este super usoara si racoroasa
pe toate

ps daaa...la o vaca nu m-am gandit

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Monica, ai o fantezie nemarginita, cred ca ti-am mai zis-o de nspe ori. Foare original tortul si ingenios ornat!

Am o intrebare la fete: a incercat cineva sa foloseasca uleiul de palmier la prepararea de dulciuri (cozonaci, prajituri, tortul)? Vorbesc despre uleiul acela care se solidifica la 20 de grade, seamana cu untura. Sint curioasa daca e ceva de capul lui in afara de prajit.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Natalia, ma flatezi dar nu-i ideea mea
aici menta proaspata este la mare moda(si cinste), se beau sucuri de menta combinate cu lamaie verde...se numeste suc verde, se prepara si tortulete cu ea...si am papat si eu atunci cand v-am zis ca am mers la cofetaria naturala, insa in loc de ciocolatzelele pe deasupra avea niste bomboane cu crema de menta

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

buna seara,
Natalia multumesc mult de aprecieri.nici nu stiti cat ma bucura de la maestre ca voi.eu fac dulciuri in casa ,imi ies bune dar cu ornatul stau mai prost.da ma perfectoinez de la voi.cozonacul n-am avut curaj sa-l pozez intreg,era f fain decorat dar din cuza de cuptor nou,pe care nu am stiut sa-l folosesc s-a ars de la inceput deasupra.muream de ciuda plus ca m-a bodoganit sotul ca n-am minte sa fac cozonac de casa.la pasca am acoperit-o de la inceput si-a iesit bine,doar ca n-am mai apucat sa o pozez.
prajitura Valurile Dunarii e de pe culinar,nu mi-a placut glazura ca s-a rupt la taiat, mergea bine cea de la Krem.
reteta http://www.culinar.ro/retete_culinare/gateste/3/140/6868/dulciuri/budinci/donauwelle-valurile-dunarii.htm

ulei de palmier am folosit la galuste,in loc de untura,aveam reteta dupa Sanda Marin cu care nu am dat gres niciodata
LAURA SI GEORGE-STEFAN(22 04 2005)

dar pe care nu o putem folosi si pt copil.au iesit minunate.cred ca merge pt fursecuri si cornute cu untura,pogacele.am gatit si mancaruri,mai putin ciorbe si sunt multumita.

Monica mama imi lasa gura apa.ca intotdeauna f apetisant tortul tau.banuiesc ca e super usor si racoros.

am descoperit si eu cam tarziu ca as avea cine sa-mi aduca lapte caramelizat din Moldova,am vb azi cu fata,dar nu stiu cat sa-i spun sa-mi aduca.cat ar trebui pt una din praji,cea mai bunaevident.

scuzati greselile,nu pot modifica,nu-s ce are calc ca nu-mi permite sa ma intorc.
acum doar ce am terminat un blat de tort cu nuca si pesmet.maine il umplu cu crema de cioco.

Poze:http://s254.photobucket.com/albums/hh109/laurag72/George%203%20ani/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ulei de palmier n-am folosit decat la prajit...
laura, multumim de reteta pentru valurile dunarii
in general retetele pentru prajiturile cu lapte condensat sunt cu 400 gr(mai precis 395 gr) cat are o cutie are termen de garantie destul de mare...

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Salutare!
N-am facut tortul cu miere...insa am facut un tort dupa reteta prajiturii Kinder pinguin(culinar)si a fost foarte bun.Din pacate n-am sectiune ca l-am dus cadou,insa (trebuie sa ma credeti pe cuvant:)) arata foarte bine sectiunea.Mi-a iesit foarte inalt,caci mi-a fost frica sa nu cumva sa nu se bata frisca(care s-a batut foarte bine) si sa nu iasa prea mic,si am mai adaugat un strat de blat si unul de crema ganaj dedesubt,arata cam asa,blat alb,crema ganaj cu ciocolata amaruie,blat negru,crema alba,strat de ciocolata,crema alba,blat negru..

Nati,n-am folosit uleiul de palmier decat la prajit.

LAura,arata apetisanta prajitura ta..

Monica,mmm... de cand caut o esenta de menta sa fac si eu ceva cu menta.Si eu sant fan after eight..menta si ciocolata amaruie..the best!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Cu ocazia asta,m-am invrednicit si am pus poze noi ..am pus placinta olandeza cu mere,cozonaci,baigli,pascuta,cornuri cu rahat,pancake...dca vreti sa le vedeti le gasiti in albumul cu prajituri..

Mergi la inceput