Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (20)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

bits-ule uite asta-i reteta mea pentru
Prajitura(tort) cu branza si fructe

Blat:

Se bat 125 gr unt
cu 60 gr zahar
si 225 de gr faina
(daca fructele de deasupra sunt mere atunci se pot pune cateva nuci pisate in blat si scortishoara) apoi se pune intr-o forma de tort detasabila, se preseaza bine cu mana si se pune la cuptor la foc potrivit pentru 10 min

Crema:

crema de branza 225 gr se bate bine si se adauga treptat
laptele condensat(400 gr) se adauga pe rand
3 oua apoi se toarna incet
125 ml suc de fructe
se amesteca si se pun peste blat
(iese o compozitie moale daca vreti puteti pune si 1-2 linguri de grish) insa lasata putin mai mult in cuptor la foc mic se intareste suficient
Se adauga aceasta compozitie peste blat si se pune la cuptor pentru 45-50 min

deasupra se pun fructe taiate, fie proaspete fie din compot, iar peste acestea se toarna gelatina transparenta
se lasa la frigider cateva ore

desi nu este cel mai reusit din cele care le-am facut pana acum numai pe el il am in poza
Tort cu crema de branza si fructe si O feliutza
gustul este demential nah ca mi s-a facut pofta


monica

Daca doriti sa ne vedeti in concurs ne gasiti www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=23" target="_blank">Intre Flori


mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

cylyche, multumesc de lamurire
pai sunt muuulte praji care nu se framanta pe prima pagina a subiectului sunt muuulte retete ia vezi care-ti face cu ochiul de-acolo eu nu ma mai uit ca mor aici...

monica

Daca doriti sa ne vedeti in concurs ne gasiti www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=23" target="_blank">Intre Flori


mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

Am vazut retelele de la prima pagina ...sunt f multe.M-am gandit ca poate imi recomandati una ,doua ca pana mai uit peste toate retelete incaruntesc.
Monica tortul arata super ,deja imi curg balele ca si lui Edy al meu(lui ii ies dintii).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _giulianna_ spune:



Va dau si eu o reteta, musai sa o incercati. Am mancat de la o colega, am cerut reteta si am facut si eu. Produsul finit arata ca doua fursecuri lipite intre ele cu o crema. Sunt delicioase!

Roata de moara

Necesar:
6 oua
550 g zahar
350 g miez de nuca
untura si faina pentru tapetat tava
1 lingura cu varf de faina
100 ml lapte
2 linguri cacao
200 g unt

6 albusuri se bat tare, dupa care se adauga 350 g zahar si se bat in continuare, spuma tare, dupa care se adauga 350 g miez de nuca
Intr-o tava bine unsa cu untura si tapetata cu faina se pun cu o lingurita mica din aluat portii de marimea unei nuci si se coc la foc foarte mic (ca si cum am lasa la uscat prajiturile, nu se coc la foc iute pentru ca altfel se intind). Cand formele iau culoarea rozaliu-alb se scot din cuptor.

Crema:
6 galbenusuri + 100 ml lapte + 200 g zahar + 2 linguri cacao + 1 lingura cu varf faina se fierb deasupra aburilor pana se ingroasa bine.
Separat 200 g unt se freaca spuma si se amesteca cu crema racita. Din crema mai sus otinuta se lipesc cate 2 forme de prajitura si se trec prin nuca de cocos (in zona cremoasa)

Pofta buna!

17+
Mamica fericita de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

Hmm... Giuliana asta tre sa fie tare buna ,am s-o incerc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

Ma poate ajuta cineva?

Am pierdut o reteta de prajitura, foarte buna, delicioasa chiar. Stiu sa o fac, dar nu mai am cantitatile.
Albusul se bate spuma, se amesteca apoi cu nucile macinate, unt, faina, cacaua si zahar. Se pune in tava si se coace, la foc potrivit, pe jumatate, apoi se adauga galbenusurile frecate cu zahar si se mai tine in cuptor pana se intareste galbenusul(arata ca o bezea). Se taie dupa ce se raceste, altfel se sfarama bezeaua. Nu creste foarte inalta, este foarte fina, dulce si buna.
Are cineva aceasta reteta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by mhldvrc

Ma poate ajuta cineva?

Am pierdut o reteta de prajitura, foarte buna, delicioasa chiar. Stiu sa o fac, dar nu mai am cantitatile.
Albusul se bate spuma, se amesteca apoi cu nucile macinate, unt, faina, cacaua si zahar. Se pune in tava si se coace, la foc potrivit, pe jumatate, apoi se adauga galbenusurile frecate cu zahar si se mai tine in cuptor pana se intareste galbenusul(arata ca o bezea). Se taie dupa ce se raceste, altfel se sfarama bezeaua. Nu creste foarte inalta, este foarte fina, dulce si buna.
Are cineva aceasta reteta?



ASTA e?


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Giuliana,faina reteta ta...Seamana cu cea de Tobite.
Eu doar poftesc la ea acu... Cuptorul meu nu merge la foc foarte mic...


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

miha, incearca sa pui o tava(goala si mai groasa) pe gratarul de jos si astfel prajiturica o sa fie protejata si merge si la foc potrivit


monica

Daca doriti sa ne vedeti in concurs ne gasiti www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=23" target="_blank">Intre Flori


mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Mutumesc de sfat Monica.


Miha,mami de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=1" target="_blank">2 picaturi pline de www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=13" target="_blank">curiozitate

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput