Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (20)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Salutare!
Duminica a fost ziua mamei,sambata programasem sa fac un tort si o prajitura,cum insa planul meu n-a corespuns cu al sotului,am fost intai prin oras cu treburi si apoi ,seara pe la 7 m-am apucat sa fac una-alta..Am facut blatul ptr tort si asteptand sa se coaca rasfoiam vechiul meu caiet de retete...cautand inspiratie si o reteta de prajitura ..rapida si delicioasa.CA sa nu mai spun ca nici ce fel de crema sa fac ptr tort nu stiam .
Am gasit o reteta care se numea Marocana,insa aveam doar materiile prime,si inceputul de tehnica preparrii..si amintirea ca cine mi-a dat reteta mi-a spus ca e bestiala..se topeste in gura .
Buuun...hai sa vedem,7 albusuri,300 gr de zahar,12 linguri nuca ,una de faina...se bat ,spuma,zahar..nuci..HOPAA...se fac foi care se coc 1 ORAAA!!! HAit,asta nu e rapida.
DAr ce sa fac,imi intrase "pofta" in cap..Si da-i inprovizatii..
La crema iar,galbenusuri+zahar+unt se pun pe foc si se amesteca continuu....si cu cacaoa ce fac ca pe la inceput scria ca se pune cacao in crema..??

Ia spuneti,voi v-ati fi apucat de prajitura?
La ora 8 seara?FAra reteta completa...doar ptr-ca v-ati amintit ca cineva spunea ca e "bestiala"?
Ei bine,eu am facut-o!

Si da,e bestiala(dupa o zi se topeste singura in gura)cu cateva improvizatii -ca sa nu coc cate 1 ora foile si ca sa incerc sa completez modul de preparate a cremei-crema care mi-a iesit cam multa ,am folosit si la tort..in amestec cu nuca..siiii,uite asa mi-am petrecut eu seara si noaptea de sambata!

Si acum punctul culminant!
Mi-am adus aminte de o reteta pusa pe aici..tot o praji cu foi de albus batut cu nuca..si m-am apucat de cautat prin retetele de pe prima pagina...prajitura mea "marocana" e aproape aceeasi cu prajitura "sumenghi" a Alynutei..Ha,Ha,singura diferenta e ca la crema,dupa ce am fiert-o eu am pus inca o bucatica de unt(de'h,la mine se oprea reteta la amestecat incontinuu...) si ea pune lapte praf.
Am hartia cu reteta "marocanei" de vre-o 5 ani prin caiet,iar persoana care mi-a dat-o ,a tinut-o si ea cativa ani ..ca si mine,acum i-a venit randul si probabil ca am s-o mai fac ,e foarte buna.

Poze si reteta pun deseara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Alyna, dragut ti-a iesit tortuletzul. Si eu stiu ca in frisca nebatuta nu se pune lapte, doar intaritor si zahar pudra (daca nu e indulcita) si numai dupa ce e batuta deja.

Adriana sunt multe praji asemanatoare. Uite, de exemplu, eu aveam o reteta de la cumnata-mea, foarte asemanatoare cu 'o noapte la Venetia', foarte mici diferente. Pentru vulcanul de ciocolata am 2 retete, cu diferente minore. Totusi, la foile de la Sumeghi eu cu siguranta nu coc 1 ora/foaie si nu fac 3 foi, doar doua.

Natalia chiar aveam programata o praji fara cioco saptamana asta . Sper ca o sa iti placa.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/2271715174/in/set-72157600636179296/" target="_blank">Cheesecake cu portocale www.bbcgoodfood.com/recipes/3430/nobake-orange-cheesecake" target="_blank">Sursa
Pentru blatul de biscuiti:
15 biscuiti digestivi (aprox. 140 gr.)
6 lg. unt (eu am folosit 50 de gr. unt)
Se zdrobesc biscuitii, se adauga untul topit si se formeaza baza prajiturii (eu am folosit o forma cu fund detasabil de 26 de cm tapetata cu folie alimentara - m-am chinuit putin cu intinsul, as zice ca ori sa folositi o forma mai mica putin, ori sa folositi pe la 160-170 gr. biscuiti). Se da la rece pana se prepara crema.
Crema dupa reteta originala:
400 gr. crema de branza
coaja de la 3 portocale
200 gr. mascarpone
100 gr. zahar praf
3 lg. lapte
184 ml. frisca (continut mare de grasimi)
Se amesteca bine cu o lingura de lemn toate ingredientele, mai putin frisca. Frisca se bate si se adauga si ea in compozitie amestecand incet. Crema se pune peste blat si se raceste cel putin 4 ore in frigider).

Crema asa cum am facut-o eu:

450 gr. crema de branza (Almette cu smantana - 3 cutii)
250 gr. mascarpone
100 gr. zahar praf
2 plicuri coaja de portocala Finesse de la Dr. Oetker (nu mai folosesc coaja de portocala/lamaie)
3 lg. lapte (parerea mea e ca se poate renunta la lapte)
200 ml. frisca (32%)
1 intaritor frisca
Crema de branza, mascarponele, laptele, zaharul, esenta de portocala le-am batut bine cu mixerul la viteza mare pana au capatat o consistenta cremoasa (de la Tiramisu am prins obiceiul de a 'bate' bine mascarponele). Am adaugat la final amestecand la viteza mica frisca batuta cu intaritorul. Inainte de a o pune peste blat am pus in ea portocale pregatite astfel: am facut un sirop din 100 ml. apa si 100 gr. zahar in care am fiert cam 25-30 de minute aprox. 400 gr. portocale decojite si cateva felii nedecojite. Am scurs apoi siropul (cam 2 linguri din acest sirop le-am pus in blatul de biscuiti pentru aroma), bucatile de portocala decojita le-am pus in crema, restul le-am folosit la ornat. Acuma, chestia asta nu mi-a reusit chiar cum as fi vrut eu. In primul rand, siropul ajungea jumatate (adica din 50 ml. apa si 50 gr. zahar) sau chiar putea fi mai dulce (75/100 gr. zahar la 50 ml. apa) si nu trebuia sub nici o forma sa decojesc portocalele pentru ca s-au sfaramat la fiert.
Puteti vedea si www.flickr.com/photos/9684774@N08/2271717626/in/set-72157600636179296/" target="_blank">sectiunea.
Sotzul meu a zis ca surclaseaza cheesecake-ul clasic (care era pana acum pe primul loc), este o prajitura super fina si teribil de usor de facut. Ca o nota personala, as spune ca merge foarte bine facuta si cu alte fructe: lamaie (renuntat la lapte, folosit 2-3 plicuri de aroma de lamaie Finesse de la Dr. Oetker si eventual 1 lg. zeama daca mai trebuie), visine (confiate sau din dulceata), capsuni, fructe de padure, dar nu stiu daca as recomanda sa fie crude fructele.





Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by Alynutza

Adriana sunt multe praji asemanatoare. Uite, de exemplu, eu aveam o reteta de la cumnata-mea, foarte asemanatoare cu 'o noapte la Venetia', foarte mici diferente. Pentru vulcanul de ciocolata am 2 retete, cu diferente minore. Totusi, la foile de la Sumeghi eu cu siguranta nu coc 1 ora/foaie si nu fac 3 foi, doar doua.





Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.[/font=Comic Sans MS]

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year





PAi Alyna,eu nu zic ca nu sant retete asemanatoare...eu zic doar ca ,daca eram o secunda mai isteata sau neuronul meu ar fi functionat la ora aceea tarzie din noapte..:),nu m-as mai fi chinuit cu reteta neterminata ci as fi facut sumenghi..fara batai de cap si fara improvizatii!!
Pana la urma n-am copt nici eu o ora la o foaie(am facut 4).
Apropo..nu pot vedea poza prajiturii..poti te rog s-o pui inca o data?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

GAta,nu mai trebuie,am vazut poza..
O intrebare..crema se intareste ,seamana putin cu ciocolata de casa?

Si o rugaminte,ai undeva reteta la prajitura cu foi de napolitana?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Adriana nu prea am inteles la care crema te referi, aia de prajitura cu napolitana sau cheesecake? Instinctul imi spune ca la aia cu napolitana: da, se intareste exact ca la o cioco de casa.
Uite si reteta:
Prajitura cu foi de napolitana
Blat:
5 albuse
9 lg. zahar
2 lg. faina
100 gr. cocos

Se bat albusele spuma, se pune pe rand zaharul, apoi faina si cocosul. Se coace intr-o tava intinsa (de preferabil cat e foaia de napolitana).

Crema:
300 gr. zahar
5 galbenuse
250 gr. margarina/unt
250 gr. lapte praf
2 lg. lapte
2 lg. cacao

Se freaca zaharul cu galbenusele si se pune direct pe foc mic amestecand bine pana se topeste zaharul. Se adauga margarina si laptele lichid (crema fiind tot pe foc). Peste crema asa fierbinte se adauga prin cernere laptele praf si cacaoa si se omogenizeaza. Prajitura se cladeste: o foaie de napolitana, crema, blatul de cocos, crema si foaie de napolitana. Crema se pune fierbinte, altfel se intareste si este greu de intins.

Credeam ca am mai scris-o pe aici, dar se pare ca nu. Evident ca eu, impatimita a ciocolatei, am pus mai mult de 2 lg. de cacao, e boala mea. Ultima data am facut crema cu unt, a iesit perfect. Daca iei foi de napo din alea mai mari, te avertizez de pe acum ca o sa te chinui putin cu intinsul cremei.






Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Mmm, ce de bunatati ati mai facut!
Nati, savarinele le am si eu pe lista, imi cam fac cu ochiul. Dar mai iau o pauza de prajitutit...ce bine arata si praji improvizata!
Ma cam uit la pungile cu visine din conge si as face ceva...dar nu stiu ce...
Am vazut in Selgros si zmeura, capsuni si fructe de padure, la pungute, congelate!

Adi, cem-am amuzat cu "marocana". Asteptam pozici!

Alynutza, cheese-ul arata beton!

Oana 30+ cu bb Stefan
si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, ai fost haioasa rau cu peripetiile tale cu prajitura. E clar ca un profi ca tine a putut sa o scoata cu brio la capat.

Alina, super cheeasecake, si ce simplu se face! Am retinut ca se face fara gelatina, imi si imaginez finetea umpluturii. S-a notat.

Oana, ce mai poti face cu visine? Poate coltunasi, daca ai chef sa te poraiesti cu ei.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Oana fa cheesecake-ul cu portocale, numai in loc de portocale pune visine fierte in sirop o jumatate de ora.

Natalia sa stii ca e joaca de copii. Si iese o chestie atat de fina...


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Azi este ziua sotului meu si ne strangem in familie.
M-am apucat sa fac un tort cu iaurt si ananas si mai incolo
voi face pizza.
Grosul va fi sambata la petrecerea cu prietenii!

Va multumesc ca mi-ati admirat minitortul de valentine's Day!

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alyna, la multi ani sotului tau! Si succes la gatit! Mmm, pizza, e unul din felurile mele preferate, mai ales cea pe care o fac eu (modesta de mine )

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput