Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (20)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Multumesc mult pentru idei. Uitasem cu desavarsire de crema de branza.Voi face crema de branza cu frisca.Oare ajunge un singura pandispan de portocale? Ma gandisem sa coc doua.Imbrac tortul in frisca si pun figurinele doar inainte de servire, cum m-ati sfatuit.Multumesc!

Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Camelia, un blat dintr-o portie intreaga (adica din 6 oua) iese cam de 1.3 kg. Adauga crema si ce mai pui in el si vezi cit de greu iti iese, daca iti ajunge.

Alina, gateste ce prajituri vrei tu, nu te lua dupa mine. Ca eu salivez si-mi trece.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Neata!
Ieri cu asa o sarbatoare am bucatarit cate ceva.Am facut pui cu ciuperci si smantana, vafe belgiene si....minitort, inventie personala!
Sa-mi spuneti cum vi se pare!
http://good-times.webshots.com/photo/2212015690102353462FMMHcp

Numai ca am avut o problemuta cu frisca.Aveam vegetala Hulala si nu prea s-a inchegat ea!I-am pus niste lapte si zahar!Trebuia altfel?Ca pana la urma la aia roz i-am adaugat o budinca de vanilie dar parca tot era cam moale!
Help!
Pupici!

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Alyna, ce tortulet roz Puteai sa pui 2 intaritoare de frisca si sigur se inchega. Pe mine m-ai terminat cu vafele alea . Eu n-am aparat si de cand caut....

Azi ma apuc sa fac trei checuri, compozitia pandispanului cu portocale.
Naty, oare imi ajunge daca fac din 6 oua sa umplu 3 tavi? Au 30/11 dimensiunea, nu sunt f. mari.

Oana 30+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alyna, imi place f. mult tortul tau, e asa roz si asa romantic! Cu siguranta ti-ai incintat jumatatea, nu-i asa?
In frisca hulala nu trebuia sa adaugi lapte. Eu cind am mai preparat-o, am batut-o simpla, fara sa-i adaug ceva in ea (este deja indulcita) si mi-a iesit de fiecare data batzoasa. Din cite stiu eu, se adauga putin lapte in frisca deja batuta si asta numai daca e prea tare. Ma bucur ca te-ai incumetat sa faci si vafele, ti-au iesit ca la carte! Apropo de vafe, am incercat recent sa le fac din aluat de la prajitura cu miere (reteta e in lista), au iesit bestiale, crocante, aromate, doar ca un picut cam prea dulci. Data viitoare o sa micsorez cantitatea de zahar. Iti recomand sa le incerci si tu, daca tot ai aparat.

Oana, eu zic ca 3 tavi ajung perfect. Sa stii ca am facut poze la prajitura aia improvizata, dar nicidecum nu ajung sa le descarc din aparat, poate diseara, insa nu promit...
Aparat pt. facut vafe gasesti in orice magazin de electrocasnice, pe linga sandvish-makere. Mie fetele mi-au luat din TCM, dar recent am vazut eu personal in Media Galaxy, de vreo 3 feluri.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Bubu, Balbina, sar'na de sfaturi!Si ma bucur ca v-a placut inventia mea!Chiar am impresionat audienta!
Voi incerca si wafele alea de care imi spui balbina dar deocamdata....ma pregatesc pt petrecerea surpriza a sotului meu de sambata viitoare!
Sper sa am timp sa fac tot ce mi-am propus si sa incant prietenii!Sper si a nu fi nevoita sa-i spun de surpriza dar in ultima instanta........asta e!
Deja fac lista de cumparaturi!
la bucatarese

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4a6d3bdb13f907e3635902&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">SARBATORI

DAVID
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Alina,ce tortulet simpatic! pana la urma ai ales varianta cea mai simpla si cea mai draguta.
Cu atatea retete pe prima pagina sunt convinsa ca-ti vei incanta musafirii cu ceea ce vei alege.

Natalia,is scumpe aparatele alea?

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Miha, hihi, te-am intrigat, ha? Nu costa scump, cam 50-60 ron, maxim 100, dar ala cred ca e aurit.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Nati, vazusem si eu la un mom. dat aparat de vafe, dar era scump...
Doar doua checuri ies din 6 oua, nu merg 3.

Oana 30+ cu bb Stefan
si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Am facut si eu savarine azi! Foarte bune, dar prea dulci pentru gustul meu. Data viitoare o sa micsorez drastic cantitatea de zahar din sirop. Uitati poza. Iar asa a aratat prajitura mea improvizata pentru ziua indragostitilor, am promis Oanei ca fac poza.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput