Naturiste si homeopate (31)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

chivutamonica tu cu ce probleme te lupti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

chivutamonica sa stii ca si pe mine ma apucase un chef sa iau din nu stiu cate si nu m-am putut tine de ele.De cate ori n-am inceput asa , citind de prin reviste cu nu stiu ce ceaiuri pentru hiperandrogenismul meu si celelalte.Am inceput sa le mai cunosc acum , am urmat o buna parte din cele recomandate.Am vorbit cu miki si mi-a zis de-un homeopat din bucuresti la care au mai fost fetele de pe DC si uneia i-a redus CM la 30 zile.Sincer ar fi foarte bine daca ar reusi si la mine , ca la mine se trag multe de la amenoree.
Sfatul meu ia-le mai pe rand si pe parcurs mai schimbi si vezi ce te ajuta mai mult.Eu pentru ceva vreme numai vreau sa aud de tincturi , am luat ceai de cretisoara si coada calului si am facut niste bai de sezut si mi-a venit ciclul la vreme.
Am inteles ca nici ceaiurile astea nu e bine sa le iei prea mult , deja am auzit teoria asta la 2 doctori naturisti.Nu stiu ce sa mai cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Eu am vesti legate de niste plantute:
MUSETELUL (nu se foloseste nici in sarcina si in tratamentul pentru FIV) si Vitex agnus castus.

Echinaceea interfera cu activitatea enzimelor din sperma, deci nu le dati barbateilor!
Ginsengul interactioneaza cu tratamentele cu estrogen, deci nu il luati cand luati estrogen!
Melatonina are ca efecte secundare/ reactii adverse scaderea progesteronului, estradiolului si Lh-ului.

Daca vreti sa cititi mai multe detalii, si despre alte plante, gasiti aici un tabel foarte bine structurat si zic eu deosebit de important de citit (nu prea sunt plante din flora romaneasca pentru ca astea nu le prea studiaza nimeni):
http://www.blackwell-synergy.com/doi/pdf/10.1111/j.1601-6343.2005.00315.x

Va doresc sa va impliniti visele!

De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!
marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

Denisa,imi este si greu sa-ti raspund la intrebarea asta,deoarece chiar acum pot sa-ti spun ca la mine este prob.FSH-marit
Alte probleme majore eu nu am avut,niste chistulete care au disparut si in rest dupa atitea controale sunt bine,problema este ca nu-i de stat atitia ani cu gindul de-a avea bb,trebuie facut cind esti tinara.
Cu plantele ai dreptate ,mai si expira dupa un an,nu mai sunt bune dar eu nu beau decit:ceai de cretisoara si c.soricelului iar pastile iau:VITEX si prenatale cu DHA care mi le-au dat de aici si mi-au zis sa le iau tot timpul,ma intreb si eu cind sa ma opresc,...
C-am asta-i situatia:copii se fac la timpul lor,nu programati...las ca-i facem la anul sau peste doi ani sau,....
si week-end placut
MONI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

chivutamonica le-ai luat tu sau sub indrumarea unui medic naturist?Nu cred ca e asa grav ceea ce ai tu , dar imi imaginez ca iti doresti mult un bebe , asa ca esti nerabdatoare.Cu ziceai si tu nu e cand vrem , Dumnezeu o sa ti-l trimita la momentul potrivit!Nu pot decat sa-ti doresc multa sanatate si fericire alaturi de sotul tau!
P.S:incearca si la un homeopat , dar unul serios ca incep sa ma conving ca marea majoritate sunt amatori in domeniul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

buna
este cineva care a cumparat napraznic din America?stiti de unde?
am vazut ca ii zice Herb Robert dar multi nu au auzit de el
va rog sa ma ajuta-ti si pe mine cu un website
multumesc tare mult


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Buna fetelor, imi pare rau ca nu am reusit sa mai intru. Am avut o perioada aglomerata si in curand vreau sa plec in concediu.
Denisa pt tine : http://www.pcfarm.ro/produs/1401/Ceai-Picioare-usoare. Am citit mai demult o disc pe un alt forum despre excesul de tinctura de marar. O fata spunea sa au inceput sa ii apara vinisoare de sange la glezna iar alta pe sani. Cumva tratam tau homeopat a fost putenic estrogenic? Ai luat in exces estogen? Si eu ma confrunt cu picioare umflate si mai am si pb cu colesterolul rau asa ca sunt in tema cu ac pb. Un alt articol pt tine aici: http://www.servuspress.ro/hd/articol.php?id=1609 . Ceea ce iei tu acum Omega 3 si Vitamina C Plus e f bine. De Detralex nu stiu nimic. Mai cred ca ar fi bun Lioton gel. Te si sper sa-ti rezolvi pb in curand.
Chivutz intradevar , m-am saturat de luat buruieni. Si eu si sotul. Ne-am hotarat sa trecem direct la FIV cu ICSI ceea ce pp o biopsie testiculara inainte. Singrul produs pe care vreau sa i-l mai dau e Multi Maca pt ca altceva nu inghite. Eu iau ceva naturiste dar nu pt infertilitate (capsule de urzica pt intarirea parului si vitamina C Plus cu Flavonizi pt colesterol) . Eu zic sa iei carpiconul pt ca e progestativ si rau nu are cum sa-ti faca. Prod rogestative am vazut ca nu dau pb. Mai stiu ca se ia numai un anume nr de zile din CM dar nu stiu care. (parca Z5- Z15). Cum le spune la vit alea prenatale ca parca ma tenteaza si pe mine. DHA -ul ala e bun pt FSH parca, nu?
Aditza sa inteleg ca o sa ai o fetitza. Wau !.... ce bucurie pe capul lui tati. Si mai e si dansatoare. Sa-ti traiasca si asteptam data de 26 sept (parca asa ai spus nu?)
Rodica eu stiu ca nu se gaseste napraznic in SUA. E o intreaga discutie in arhiva subiectului despre lipsa napraznicului in SUA. Poate te ajuta Chivutza cu un raspuns ca numai ea stie cat a cautat prin magazine prod naturiste .
-ici pt toate natursitele, homeopatele si apicolatele.

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

quote:
Originally posted by bitza037

Drage naturiste si homeopate, am si eu o nelamurire si rugaminte in acelasi timp.Va rog care stiti sa-mi raspundeti si mie.
Iri am luat rezultatele analizelor sotului meu.Spemocultura si clamydia au iesit negative.In schimb a iesit pozitiv rezsultatul de la mycoplasma si ureaplasma, care sunt si rezistente la antibiotice ,in special la Azitrox(antibiotic la care ar fi trebuit sa reactioneze).Urmeaza sa ne ducem cu rezultatele la dr. si sa-i prescrie un tratament, numai ca eu de o luna si jumatate ii dau tratamentul Liviei la care adaug Multi Maca, miere, propolis, laptisor de matca si polen.Rezultatul spermogramei de dupa tratamentul naturist nu-l pot afla decat la sfarsitul lunii iunie ca atunci practic se implinesc cele 72 de zile pentru spermatogeneza.
Intrebarea mea este pot sa continui cu acest tratament naturist fara ca sa spun dr. ca-l ia, si sa-i dau si tratamentul dr.????
Desigur ca nu stiu ce tratamnet ii va da, dar in mod sigur un antibiotic.
Ca parca nu as renunta tocmai acum la trat. fara ca sa stiu daca a influentat sau nu spermograma.
Voi ce ziceti???
daca nu am fost explicita, astept intrebari ca sa va lamuresc.Mulumesc de raspunsuri.




Bitza naturistele nu vor interactiona cu antibioticele dar antibiticele afecteaza . Deci rezultatul spermogramei va fi afectat de antibiotice. Spermograma nu se face mai devreme de 10 zile de la terminarea antibioticelor. Iti copiez un tabel aici cu agenti toxici pentru functia de reproducere a barbatului

Antidepresante triciclice= Scad libidoul
Antipsihotice= Scad libidoul
Spironolactone= Scad formarea de spermatozoizi si libidoul
Betablocante= Scad functia erectil#259; si libidoul
Diuretice thiazide, de ex. furosemida /?/= Scad functia erectila
Blocante de canale de calciu= Scad capacitatea de fertilizare
Colchicina si Alopodinolul= Scad capacitatea de fertilizare
Eritromicina= Scade densitatea si motilitatea spermatozoizilor
Tetraciclina= Scade motilitatea spermatozoizilor
Sulfasalazina= Scade densitatea, motilitatea si modifica forma spermatozoizilor
Nitrofurantoin= Scade formarea de spermatozoizi
Cimetidina= Scade formarea de spermatozoizi
Cyclosporina= Scade formarea de spermatozoizi
Medicamente chemoterapice= Scade formarea de spermatozoizi
Alcoolism= Scade formarea de spermatozoizi
Tutun= Scade formarea de spermatozoizi
Marijuana= Scade formarea de spermatozoizi
Alte gonadotoxine:
Solventi organici= Scad formarea de spermatozoizi
Pesticide= Scad formarea de spermatozoizi
Metale grele: (Pb, mercur, /?/)= scad formarea de spermatozoizi
Radiaii= Scad formarea de spermatozoizi
Caldura, de ex. baia fiebinte prelungita= Scade formarea de spermatozoizi

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

miki-miki ce ma bucur sa vad mesajul de la tine!Ma indoiesc ca tratamentul homeopat , cat a durat 2 luni am luat 2 sticlute diluate , dar n-am idee ca nu mi-s spus cum actioneaza exact.
Eu aveam momente in care simteam picioarele si mainile reci si venele erau uneori destul de evidente , prin coloratia acea albastra.Nu am crezut nici o clipa ca din cauza epilatului voi putea leza capilarele.Uite ca s-a intamplat si am avut niste dureri , de nu le-as dori nici la dusmani.Acum e mai bine numai am asa dureri , dar imi mai apar vinisoare , cred ca voi fi nevoita sa merg la chirurg mai in vara sau toamna , sa le sclerozeze sau cu ajutorul laserului.Iti dai seama ca e inestetic si ca orice femeie imi place sa port fusta.
Am luat Vitamina C Flavonoid de la California Fitness?E ok?M-am dus la plafar i-am zis firma Calivita mi-a dat comanda si a2a zi m-am trezit ca era firma asta.Detralex-ul e intaritor venos si am si Lioton gel.
Sa ai grija cu acest colesterol , eu il aveam mai demult la limita superioara , e destul de pacatos din ce am invatat la scoala.Isi fac efectul vitaminele care le iei pentru par?
Va pup fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_2081 spune:

va rog mult daca puteti sa-mi spuneti si mie, pot sa fac polidin in timpul tratamentului homeopat? eu iau remedii pt. ovare micropolichistice de 1 luna, ma simt foarte bine, dar am uitat sa o intreb pe d-na dr. daca pot sa fac polidin si sa folosesc supozitoare Carpicon.

Mergi la inceput