Comori de nov-dec 2004 (148)

Comori de nov-dec 2004 (148) | Autor: mami nov-dec 04

Link direct la acest mesaj


147


Gala puradeilor nostri Gala Sarbatoritilor
P.S. Poze ptr Gala puradeilor nostri se trimit lui fulguletz (aici) iar cele ptr Gala sarbatoritilor lui try (aici sau aici).
Poze ptr www.onetruemedia.com/shared?p=156985e80e4a2e78dcd2f7&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Comorile toamnei 2004 aici

de 33 si 25

Octombrie: 8, adica 6 si 2
1. IrinaA ______________ 20 oct_____ www.nicolae.org/PhotoDeSHop/index.htm" target="_blank">Ioana Maria
2. Camys2000 ________ 21 oct_____ Catalina Nicole
3. Ela2001 ____________ 22 oct_____ Diana Andreea
4. Jasmine ____________ 26 oct_____ Radu
5. Ele _________________ 26 oct_____ Ana Denisa
6. Roserb _____________ 29 oct_____ Mihnea Andrei si Bianca, 5 ani
7. Ncristina ____________ 29 oct_____ Teodora Andreea + Alexia Maria
8. Moss _______________ 31 oct_____ Alexia Stefania

Noiembrie: 34, adica 25 si 9

9.Bits _________________ 1 nov_____ Kenzo Andreas & Amon Mateus
10.Ad_rianna ___________ 3 nov_____ Bianca-Cristina & Tudor-Andrei
11.Diana 2004 _________ 4 nov_____ Andrei
12.Try _________________ 5 nov_____ Alex & Adrian
13.Miria Cristina ________ 5 nov_____ Maria Damiana
14.ylilimic ______________ 5 nov_____ Luca Matei & Adam Cristian

15.for2nity _____________ 6 nov_____ Alexia Cristina
16.Andreap ____________ 7 nov_____ Maria Alexandra

17.Daniela_Sb __________ 8 nov_____ www.onednd.go.ro/_/Danut/main.html" target="_blank">Mihai Daniel
18.Simonacip _________ 10 nov______ David
19.Didutza ____________ 12 nov_____ Daria + Dennis
20.Cassandra _________ 14 nov_____Dragos Andrei
21.Eliza5 ______________ 15 nov_____ Alexandru
22.Aime _______________ 15 nov_____ Vladimir Andrei
23.Omi308 _____________ 17 nov_____ Corina Maria
24.Dama __________ 18 nov_____ David Andrei
25.Miha ___________ 18 nov_____ Robert Andrei
26.Daniella4____________18 nov_____ Alexis
27.miag _______________ 18 nov_____ Roland Vladimir
28. ochi verzi___________ 22 nov_____ Diana
29.Danette ____________ 23 nov_____ Iris Miriam
30.Cristina Serban _____ 23 nov______ Razvan

31.Corina75 ____________ 24 nov_____ Andrei
32.Gandacelu______ 25 nov_____ Ioachim, Ileana, 4 ani si Maria

33.Misticgirl ____________ 25 nov_____ Nicholas Alexandru
34.Dutzi _______________ 25 nov_____ Iustin
35.Miche ______________ 26 nov_____ Darius
36.Ionela Roxana ______ 27 nov_____ Emily si Arisa
37.Paxela_________ 27 nov_____ Silviu Ionut si Ana Delia
38.Florypop ____________ 27 nov_____ Andrei si Rares
39.Onitza ______________ 28 nov_____ Paul Constantin
40.Madachan ___________ 29 nov_____ Edward Florin

Decembrie: 16, adica 10 si 6

41.Fulguletz ____________ 1 dec_____ David Andreas
42.Luminita B ___________ 2 dec_____ Tudor Andrei si Cristian
43.Eveline ______________ 5 dec_____ Andreea Bianca
44.Felis ________________ 6 dec_____ Mihai Cristian
45.Raluca.gabriela ______ 7 dec_____ Maria Alexandra
46.bumbacel ___________ 9 dec_____ Tudor Mihai
47.Mikimi _____________ 12 dec_____ Alexander
48.Monica-Elizabet _____ 16 dec_____ Ruxandra Maria si Alex Valentin
49.OtiliaV _____________ 18 dec_____ Ana-Maria
50.Cecilia C ___________ 22 dec_____ Alexia si Ada
51.Carmen ____________ 22 dec_____ Daria Nicole si Ana Carina, 4 ani
52.Ioana du ___________ 22 dec_____ Bianca Alexandra
53.Viovio ______________ 22 dec_____ Cristiana Bianca
54.Mamaluidavid ______ 24 dec_____ www.babiesonline.com/babies/d/davidel/" target="_blank">David si Naomi Patricia
55.Cookie _____________ 24 dec_____ Sabina Ioana
56.Bobita _______________ 1 ian_____ Amina Ioana si Maria


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

ANDREEA - Formele simple de gastroenterocolite se vindeca prin repaus la pat, aplicatii calde pe abdomen si regim alimentar. In prima zi se poate consuma ceai de sunatoare, supa de legume, zeama de orez.
Din a doua zi, se introduc pastele fainoase cu brânza de vaci, iar din a treia zi-se trece progresiv la regimul obisnuit, evitând câteva zile laptele si cruditatile.
Cazurile mai grave necesita tratament medicamentos.

Daca boala deja s-a instalat, în prima zi regimul trebuie sa fie bogat în lichide, în doze mici si repetate, cu adaos de sare si glucoza si zahar (2,5%). Regimul este format din ceai de sunatoare, supe de orez sau de zarzavat. Aceste lichide trebuie sa compenseze ceea ce se pierde prin diaree si varsaturi. Este necesar sa fie evitate sucurile si fructele citrice si bauturile calde.

In ziua a doua se introduc în dieta pastele fainoase cu brânza de vaci, orez fiert, cartofi fierti si morcovi. Evita mâncarurile grase, fructele cu pielita sau cu seminte, salata verde, telina, alunele.
De asemenea se exclud din alimentatie: laptele, varza si alte legume cu multa celuloza, sosurile, prajelile.
Din a treia zi se revine progresiv la alimentatia normala, evitând doua-trei saptamâni cruditatile si laptele.
Se poate utiliza, timp de una-doua zile, dieta de mere (mere proaspete, date pe razatoare).
Se mai pot consuma ceaiuri calde (de menta, de musetel) si apa de orez. In cazul unei diarei mai severe este necesara o rehidratare orala. Dar tu zici ca deja ii dai niste saruri.

Totusi mai este o formula de hidratare buna:

1/2 lingurita de sare de bucatarierie
l lingurita de bicarbonat de sodiu
1/2lingurita de clorura de potasiu
3 linguri de zahar
Toate acestea se amesteca într-un litru de apa fiarta. Din aceasta solutie copilul va bea 50 ml pe ora, iar daca nu vomita, se mareste cantitatea la 100 ml pe ora.

Apa folosita va fi numai fiarta si racita.

Iar medicamentele sunt cele pe care deja le folosesti plus: Debridad sau ce mai stii ca se mai da in cazuri din astea, adica ce-ai mai folosit pana acum.

Oricum, de baza e regimul alimentar.



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

Andreea, sper ca Maria e mai bine. Ii doresc multa sanatate.

Azi a fost prima zi la servici... dar mai mult m-am plimbat cu hartii asa ca inca nu m-am simtit "inchisa"...
Ufff. am asa o stare agitata... pana o sa ma reobisnuiesc sa-mi petrec ziua la servici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Buna seara

MIHAELA , pup,da s-a distrat de minune! abia astept sa vad pozele cu tunsulica! dar si pe mami!

ANDREAP cum se mai simte Maria?

DANETTE iti doresc multe zile , saptamani, luni senine la locul de munca!!!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

vorbeati de perle ... ascultati aici faza de dat apa la crocodili
iam luat jucariie fetei de agatat pe manerul de la cosuletul auto, si iam zis ca e a lui sora si ca ii da ea voie sa se joace cu ea, ca si el ia dat ei jucariile lui, sa jucat atat de frumos si cand a chitait ea si am luat-o in brate ia zis: "ce bine imi pare sa te vad , uite ma joc cu jucaria ta ca mi-ai dat voie " si a pupato, va da-ti seama ca am udat instantaneu canapeaua
doamne ce poate sa ii treaca prin minte si ce replici
alta astazi am fost sa l iau de la gresa cu ea in brate si a luat-o in brate educatoarea lui care il necajeste mereu ca i-o ia si o duce la ea acasa, cand a vazut-o la ea in brate a inceput instantaneu sa planga " asta e a mea e sora mea , da-mio" aia nimic nu ca e a ei si are si el alta acasa ca asta i-a adus-o barza ei, el si mai rau" e a mea nu e acasa alta asta e sora mea, e Delia, dami-o", nu s-a linistit pana nu am luat-o eu in brate

Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze, poze2006, Poze printesica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cookie spune:

Salutare, mamicute, ne mai tineti minte?

Io-s numai pe fuga, am timp sa deschid calculatorul numai dimineata, inainte sa plec la munca ...iar de scris...Dumnezeu cu mila!
Incerc din toate puterile macar sa va citesc, asa ca-s la curent cu toate noutatile voastre, cu pozicile...nu prea, dar astept sa ma las de serviciu sa vorbesc cu voi, ca tare mai imi e dor!

Am citit ca a nascut Gandacica, sa fie bebelina sanatoasa si norocoasa!

Danette, acomodare usoara la munca!

Andreea, sanatate Mariucai! Sper ca e mai bine fata!

Sabina mea e binisor, e din ce in ce mai obraznica si cocotzata, am ajuns sa negociem diverse chestii, e foarte voluntara si-mi spune tot timpul " NU biau!"
De alaltaieri a facut si ea febra asociata cu diaree de m-a bagat in sperieti ,asa ca ieri am dus-o la o dr. homeopata la care doream de multa vreme sa ajung si am si inceput tratamentul, sper sa fie ok.
Deja febra a disparut, mai avem sa ne luptam cu mancarea de regim pe care n-o vrea si se exprima vehement

Ce sa va mai zic? Copila mea e lesinata dupa trenuletul Thomas, Noddy,pitici si Alba-ca-Zapada, dupa creioane si... etichete! Astea au ajuns moneda de schimb: mami pleaca a bibici a oala a opii(adica la serviciu la scoala la copii) si Sabina e cuminte pentru ca mami aduce etichete... Astfel, copilul meu stie ca tati aduce de la serviciu bani si mami etichete... Ca sa vedeti pe ce muncesc eu...ba chiar si in weekend(vreo trei macar de acum incolo!)

Va pe toate, bineinteles, plec...a bibici!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

'Neata! noi suntem acasica, raciti, tuse si mucisori. m zis ca il duc, dar mi-a fost mila de el si l-am oprit acasa, mai ales ca vrem sa ii facem vaccin sapt viitoare si sper sa il pun pe picioare.
PAXELA ce inimos este Silviu! si cat de mult tine la Delia! am obs ca i=a spus si pe nume, la un moment dat, din cauza fricii ca o ia doamna pe sora, i-a spus Delia! pupam pe fratiorul dragastos.
COOKILINA ma bucur ca ai ami intrat sa ne spui de Sabinutza! si al meu e un mare catzarator si stau cu inima cat un purice ca eu il stiam mai fricos
MONICA te-ai trezit???

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

L-am cantarit pe Paul, a ajuns la 14 kile! si 93 de cm parca.

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Buna dimineata!

ONITZA - Ce vacc. ii faci?
A mea are 16 kg si 100 cm, ba chiar mai mult, dar n-a stat potolita si n-am putut s-o masor cum trebuie. Am sa mai incerc astazi.

Oricum, oamenii ma intreaba de ce la 4 ani nu vorbeste.

Si a mea imi da emotii mai nou. Eu fac treaba prin casa, iar ea isi ia masuta si se suie la fereastra ca sa faca PA la fete, dar nu se multumeste doar cu asta, incearca disperata sa deschida geamul.






Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

MIRIA wow, felcitari pt kilograme si inaltime, stati f bine la capitolul asta!
Paul se urca pe calorifer si deschide singur geamurile! acum chiar nu il mai pot lasa singur!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Vreau sa ii fac vaccinul pt meningita, Hb mi se pare ca ii spune.

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput