Prajituri si torturi (2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Criss, n-ai auzit de suhaida? Ma mir! Se vinde sub forma de trunchi de con:crema de ciocolata fina imbracata in glazura de ciocolata , invelita in folie si la noi costa 1 ron.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

E cineva din Moldova-Noua. Sunt nascuta in orasul asta si mi-e tareee dorrr de el....

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Criss, n-ai auzit de suhaida? Ma mir! Se vinde sub forma de trunchi de con:crema de ciocolata fina imbracata in glazura de ciocolata , invelita in folie si la noi costa 1 ron.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)




Chiar n-am auzit de aceasta denumire. Dar am sa incerc tortul, cu siguranta.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

Veronica sa stii ca am incercat aseara sa pun pozele dar nu am reusit, nu stiu cum sa fac.Poate imi spui tu.caut reteta de la 'greta garbo'!!o ai tu cumva?de ani de zile caut reteta asta si nu o are nimeni.bunica mea o facea dar n-am apucat sa o iau de la ea...duminica placuta tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Matiz, pai pui linkul unde ai pus pozele...unde le-ai descarcat. Daca le ai pe webshost, copiezi linkul de sus din bara si tot asa....
Vreau poze, vreau poze!!!!!

N-am reteta de la greta garbo dar poate o au fetele. Fetele, dati reteta cu prajitura Greta Garbo

Criss, pune si reteta ca atunci cand schimb capitolul o s-o pun in index prajitura de vaca si bezea. Deci toate pozele cu retete puse aici vor fi trecute in index pe prima pagina impreuna cu autorul normal.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns borzasimo spune:

Matiz asta e reteta?
GRETA GARBO
500gr faina, 200gr untura,1 ou, drojdie cit o nuca in putin lapte, se framinta un aluat din care se fac 4 foi cit de subtiri se pote,se unge tava se pune o foaie se unge cu gem apoi se pune nuca + zahar si se continua pina la ultima foaie,se lasa sa se odihneasca 1/2h,apoi se inteapa cu furculita si se coace la foc mic deasupra se presara zahar praf sau se pune glazura. va pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns borzasimo spune:

Hildegard superbi trandafiriiiiiiii, cred ca iesti o persoana deosebita,numa un om deosebit poate sa faca asa lucruri deosebite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

Borzasimo multumesc pt reteta dar din cate imi amintesc eu bunica punea si o crema,nu era doar cu gem.?nu am mai mancat de 15 ani prajitura aia ,tot ce stiu e ca imi placea la nebunie si vreau sa o fac si eu.parea mai complicata din cate imi amintesc.
Pozele le-am descarcat in calculator si tocmai asta incercam sa fac acum.eu la capitolu pc info s.a,m,d nu excelez sorry.ma gandeam acu daca sa copiez locul unde le-am pus in calculator?daca reusesc va pun si niste poze cu mine si cu mati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Matiz, trebuie intai sa-ti faci cont, care e gratis pe un site, cum e webshots, photobucket...acolo sa pui pozele intai si dupa aceea poti pune aici. Nu poti pune aici pozele direct din calculator.

Borzasimo,multumesc de aprecieri. M-am emotioant!

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard


Criss, pune si reteta ca atunci cand schimb capitolul o s-o pun in index prajitura de vaca si bezea. Deci toate pozele cu retete puse aici vor fi trecute in index pe prima pagina impreuna cu autorul normal.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)




Prajitura cu branza de vaca si bezea.

Pentru aluat avem nevoie de urmatoarele:
300g faina
1 praf de copt sau o lingurita bicarbonat de sodiu
3 linguri zahar
150 g margarina
1 galbenus de ou
smantana cat cuprinde (2-3 linguri)
Se face un aluat care se intinde si se pune intr-o tava unsa cu margarina si tapetata cu faina, si se pune in cuptor, dar nu trebuie coapta de tot.

Peste aluatul semicopt se pune crema de branza.
1 kg. branza de vaca
3 galbenusuri
200 g zahar
3 plicuri zahar vanilat
coaja rasa de la o lamaie
100 g ztafide
o budinca de vanilie amestecata cu 50 ml lapte.

Dupa ce ati pus crema de branza, puneti tava la cuptor pana se intareste putin crema, (de fapt se leaga de la budinca).
Apoi scoateti din nou tava si puneti deasupra bezeaua din 4 albusuri cu 10 linguri zahar.

asa arata
http://good-times.webshots.com/photo/2495729100102224540hFyIdz

Criss si Alex

Mergi la inceput