Prajituri si torturi (2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

Vero o sa razi de mine!azi am facut exercitii de modelare a trandafirilor ...din plastilina lui fecior'miu.maiine il pozez.nu a iesit chiar rau,am priceput in sfarsit cum se modeleaza.pt primul trandafir sunt chiar satisfacuta ,criticul meu de arta(mati) l-a apreciat foarte tare.acu hai sa ma laud si eu.trebe sa mai exerzez sa-mi dau mana.si dupa asta sa incerc pe pasta.cine stie cum se fac gogosile alea pufoase de tot?mie intotdeauna imi ies tari.pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Matiz, am sa fac poze cu cele cutite care le am eu...si cu care intind cremele, finisez si tot. Deocamdata pe astea 2 le am.
De spatula care zici tu...stiu care e, e buna de intins poate crema inauntru in praji, dar de nivelat iti trebuie ceva tare. Pe ea scrie, patiserie, dar nu e buna de itins creme deasupra la tort/prajitura.
pun pozele azi la cutite.


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

Am inteles vero.Astept sa pui pozele sa vad ce cutite ai.ca sa acopar un tort din ce sa fac pasta ca cineva spunea ca asta cu lapte praf se lipeste si e greu.tu din ce o faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matiz spune:

Am o reteta super:se numeste
REGINA MARIA

PT BLAT
-6 Galbenusuri
-8 linguri de zahar
-8 linguri de nua macinata(140 gr.)
1vf cutit de bicarbonat stins cu lamaie

PT CREMA:
-300 gr.unt
-2 galbenusuri
-o farfurie nuca prajita si taiata
-250gr.zahar pudra
2 linguri de nesscafè
pt GLAZURA:

_2linguri unt
-2linguri zahar
-2linguri cacao
-2-3 linguri lapte

gem acrisor/prune sau caise


Cum se face:

Blatul se coace la foc mic un sfert de ora intr-o tava unsa cu unt si tapetata cu faina.In tot acest timp nu avem vaie sa deschidem cuptorul ca sa nu cada blatul.
Se scoate apoi si se lasa sa se raceasca apoi se unge cu un strat de gem,dupa care se pune crema.Peste crema se toarna glazura iae peste glazura se adauga nuca prajita.
e un deliciu
.doar ca nu e recomandata bebestrumfilor nostri din cauza nessului.a s savura cu satul dupa ce adoarme cupilu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Matiz, uite aici cutitele

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Azi am facut o prajitura cu branza de vaca si bezea, foarte buna si aspectuoasa, zic eu.
http://good-times.webshots.com/photo/2495729100102224540hFyIdz

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Veronica, m-am benoclat la Suhaida ta, si am notat reteta. De ani de zile imi povesteste sotzu' de ea, dar io cred ca pana acuma nu am vazut niciodata cum se face (si evident nici reteta nu am avut-o). Tre' sa-i fac o surpriza. La trandafiri nu ma bag, ca sunt sigura ca nu-mi iasa (mai ales din crema) cu sau fara cui de la Wilton. Din fondant am avut o singura creatie, dar fondantul asta de la Wilton mie nu-mi place la gust. Tu il faci singura? Am vazut cateva retete pe internet, dar nu m-am incumentat inca. Ti-am admirat si azi operele si am salivat abundent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

, fa bine si pune niste poze cu tranda ce ai facut tu!
Am pus pozele cu cutitele!
Eu n-ma acoperit niciodata tort cu pasta, de fapt sincera sa fiu am incercat ODATA PASTA DE ZAHAR DAR NU-MI PLACE CUM SE LUCREAZA ASA CA NU MAI FAC SI CU PASTA DE LAPTE PRAF NU SE ACOPERA TORTURI, EU N-AM INCERCAT.
Reteta de Regina Maria o am si eu. E foarte buna. Poate ma incumet intr-un week s-o fac pas cu pas!

Criss, super arata prajitura ta. Felicitari!

Laura, ma bucur ca-ti place tortul suhaida. Fondantul il fac singura da din lapte praf cu miere si e tareee bun la gust, zic eu.
Multumesc de aprecieri!


BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by Hildegard


Criss, super arata prajitura ta. Felicitari!





Merci Veronica. Si suhaida ta arata superrr. De unde o fi denumirea asta ca n-am mai auzit niciodata ?
Am s-o incerc cat de curand si eu.

Criss si Alex

Mergi la inceput
Mergi la inceput