contractii nedureroase

contractii nedureroase | Autor: aylin_tarcan

Link direct la acest mesaj

dragute fete! avand in vedere ca observ ca nimanui nu ii e prea clar cand trebuie sa ia in serios contractiile nedureroase, deschid acest subiect. sper sa ne lamurim.

ce e identificat este ca aceste contractii se manifesta printr-o incordare a uterului (burticii), astfel incat devine ca un pietroi. ele normal trebuie sa tina pana intr-un minut, maximum 2.

dar cate pe zi pot fi considerate nepericuloase si normale? cat de frecvente pot fi?

de asemenea, impreuna cu cateva dintre colegele mele, traim un fenomen: se intareste o parte a burticului, cam cat un pumn, care, la fel, trece. sa fie tot cotractie?

cine vrea sa isi dea cu parerea...spuneti cum aveti voi si cel mai bine, si ce v-a explicat doctorul.

Aylin, 22+

pozici

atat de mari suntem

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Sa veeedeeeem... Cand am contractii nedureroase simt ca efectiv intreg uterul se strnge asa, ca un pumn care se inchide incetul cu incetul. Senzatia e oricum pe toata burtica, nu doar pe o parte. Mi s-a intamplat si mie cand eram foarte relaxata sa simt ca partea dreapta s-a facut ghem si era mai tare decat restul burtii. Insa nu avusesem deloc senzatia aceea de tensiune cu care eram familiarizata. De aceea cred ca donsoara impinsese funduletul mai la vedere (sau capusorul, cine stie!) Am mangaiat-o si am stat un pic e vorba cu ea si dupa o vreme s-a mutat...

Lia S25 Miruna Demetra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobi spune:

am intrebat-o si eu pe doctora despre acest tip de contractii ( cand toata burtica se face pietroi) - si mi-a explicat ca sunt contractii nedureroase, care pregatesc uterul pentru nastere.... dar, ele creaza presiune asupra colului. mi-a zis sa-mi imaginez ca uterul e ca un balon si atunci cand apasam pe balon, interiorul lui intra sub presiune si are tendinta sa iasa, apasand pe deschidere. asa ca pentru a preveni aceasta presiune a colului mi-a recomandat preventiv dimineata si seara cate o nospa. daca tot voi avea mai mult de 3-4 pe zi, trebuie sa maresc doza de nospa.

Andreea 30+ Vladut
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Initial creeata de aylin_tarcan


de asemenea, impreuna cu cateva dintre colegele mele, traim un fenomen: se intareste o parte a burticului, cam cat un pumn, care, la fel, trece. sa fie tot cotractie?

cine vrea sa isi dea cu parerea...spuneti cum aveti voi si cel mai bine, si ce v-a explicat doctorul.




Ala e un fundic, un capsor sau un spate de copil.

Andreea mamica lui Filip Stefan
Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Am intrebat-o si eu pe doctorita si mi-a spus ca atata timp cat nu se strange toata burta ci doar o parte, inseamna ca e doar bebe care face gimnastica si nu contractie. Contractia este cand se intareste toata burta. Eu pana acum pot spune ca nu am avut deloc contractii, pt ca la mine se intareste numai in partea de sub burik si daca vb cu ea sau pune tati mana, imediat da un picior si fuge.

26+ Denisa Maria

poze cu noi + poze cununie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

buuun, deci am lamurit care e contractie si care e capsor/fundulet, spatuc!

multumim fetelor pentru descrieri si pentru raspunsurile doctorilor!

3-4/zi si marita doza? ooooffff, pai la mine depasesc 5/zi!

cine a mai avut, cate pe zi si sub ce tratament?

Aylin, 22+

pozici

atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

ce 3-4 mey, ca io acum la a doua sarcina am contractii de la 4 luni. In timp au devenit din ce in ce mai putin nedureroase. Ma exprim asa alambicat pentru ca nu sunt nici dureroase dar nici nedureroase nu mai sunt. Asa la limita extrema intre discomfort puternic si durere. Si am avut zile in care am avut si toata ziua, nici sa vreau n-as mai fi putut sa le numar. Le-as fi pierdut sirul. Luam 2 pastile de no-spa si ma lasau o ora doua si apoi iar ma luau. E adevarat ca asta a fost in zilele de mare zbucium. Daca stau pototlita nu mai patesc asa, dar nici nu cred ca ma limitez doar la 3-4 contractii pe zi.
Dar m-am gandit si eu ca atatea contractii, atata antrenament pe uterul meu nu poate avea efecte bune asupra colului. Noroc ca ma apropii cu pasi vertiginosi spre 36 de saptamani si o sa-mi faca controlul pe masa si o sa-mi zica atunci in ce stare e colul.

Andreea mamica lui Filip Stefan
Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Ma inscriu si eu printre cele cu contractii dar se pare ca din pacate eu la am cel mai devreme de pe la 14 15 sapt si nu prea trec cu no spa. Deci eu cu tratament si am mai multe de 3, 4 pe zi si simt ca mi se intareste burtica f jos si asta ma sperie (din fericire sunt nedureroase)Mie doctora mi-a spus ca indiferent daca se intareste toata burtica sau doar o parte tot contractii sunt ca bebe se strange si el o data cu uterul.Andreea nici nu stii ce bine m-ai facut sa ma simt vazand ca tu ai ajuns la 36 sapt atunci trag si eu speranteSi acum o intrebare voi luati utrogestan sau gravibinon sau amandoua ca eu simt ca imi face bine.(in afara de antispastice)Myral20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Andreea indraznesc daca nu te superi sa-mi spui si mie secretul ca am citit ca nici la tine nu au avut efect no spa ai mai luat altceva ai stat la pat? La prima sarcina nu ai avut contractii? Scuze ca te bombardez cu intrebari.Myral20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by aylin_tarcan

3-4/zi si marita doza? ooooffff, pai la mine depasesc 5/zi!

cine a mai avut, cate pe zi si sub ce tratament?

Aylin, 22+

pozici

atat de mari suntem



Aylin, cred ca eu am batut ieri toate recordurile! De duminica seara am inceput sa am contractii nedureroase mai pronuntate, dar m-am gandit ca vor trece peste noapte! Da' de unde! M-am trezit cu burtica bolovan si asa a tinut-o toata ziua. E suficient sa ma intorc de pe o parte pe alta ca sa se intareasca iarasi. Antispastice fac injectabil de 3 ori pe zi, incerc sa stau cat de nemiscata pot, in sensul ca ma foiesc prin pat doar daca a trecut jumatate de ora de la ultima contractie. Ma consolez cu ideea ca cel putin nu ma doare nimic. Programare la gine am abia maine! Ce ma fac???

Lia S26 Miruna Demetra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Buna, fetele! Eu am nascut deja. Si au am avut si gravibinom (mai la inceputul sarcinii)si no-spa 3/zi si scobutil supozitoare si utrogestan intravaginal 6/zi si catre sfarsit, cand se intetisera contractiile, gynipral o jumatate la 6 ore. O multime! Nu mai aveam gaura prin care sa nu bag ceva. Si a fost ok.

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata

Mergi la inceput