contractii nedureroase

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

lia, iubito, iar??? si nu se potolesc nici cu antispasticele alea injectabile? ca tocmai ce renuntasei la ele.....

poate ca ar trebui sa iei niste gynipral o zi-doua pana se mai linistesc.

sa ne zici ce a zis doftorul azi, lia! plsssss

burtica zici ca a fost tare tot timpul?

fetele, eu am doua tipuri de contractii. unele foarte puternice, cand starea de disconfort e groaznica, parca nici nu pot sa respir si parca ma inrosesc la fata, asa simt! presiunea e foarte mare! si altele, pe care nu le percep decat daca tin mana pe burta sau eventual sunt atenta la burta! alea tari tari sunt 2-3 pe zi, alealalte, nici nu pot sa le numar. dar ma gandesc ca daca as fi la serviciu sau pe strada, sau in magazin pe alea nu le-as simti. si probabil ca multe fete nu le percep.

la mine problema e ca nu am colul foarte lung (oscileaza 30-32, sa mai vedem vineri cat e) si contractiile astea l-ar reduce.

oricum, no-spa e litera de lege, desi nu simt ca imi face ceva. parca nici nu as lua, dar cine stie....nici nu as renunta la ele. poate ca fac ceva dar nu imi dau eu seama.

Aylin, 23+

pozici

atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by aylin_tarcan

lia, iubito, iar??? si nu se potolesc nici cu antispasticele alea injectabile? ca tocmai ce renuntasei la ele.....

poate ca ar trebui sa iei niste gynipral o zi-doua pana se mai linistesc.

sa ne zici ce a zis doftorul azi, lia! plsssss

burtica zici ca a fost tare tot timpul?


Aylin, 23+

pozici

atat de mari suntem



Aylinabia maine merg la gine si va povestesc detaliat ce mi-a spus! Am noroc de o dr. foarte comunicativa, altfel m-as fi urcat pe pereti de neliniste. Burtica n-a fost nonstop tare, dar la cea mai mica miscare se intarea. Vad ca azi e o idee mai bine, dar nu cine stie ce. Nici nu mai stiu pe ce parte sa stau in pat, am intepenit toata! Si ce ma surprinde e ca au disparut aproape de tot contractiile dureroase. Abia daca am una pe zi, pe cand astea nedureroase ma dispera. Din cate povestesti tu, eu n-am avut niciuna asa de puternica ca tine, cat sa nu pot respira ca lumea.

Lavinia, ma bucur ca odiseea ta s-a incheiat fericit! Vad ca si tu luai o multime de medicamente si totusi bebe e bine. Eu nu mai iau utrogestan de pe la 20-22 de saptamani (nici nu mai stiu cand am terminat ultima cutie), iar Gravibinon fac una pe saptamana de la S18. Insa de aproape 2 luni fac litice injectabil si ma cam ingrijorasem sa nu-i faca rau bebelinei.

Lia S26 Miruna Demetra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

lia, dar le percepi ca pe o tensiune mare si ca se face burta ghem si tare ca o piatra? sau numai se intareste burtica un pic fara sa simti o tensiune prea mare?

Aylin, 23+

pozici

atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by aylin_tarcan

lia, dar le percepi ca pe o tensiune mare si ca se face burta ghem si tare ca o piatra? sau numai se intareste burtica un pic fara sa simti o tensiune prea mare?

Aylin, 23+

pozici

atat de mari suntem



Aylin, e si o tensiune acolo cand se intareste toata burtica. Dar niciodata cat sa-mi creeze mie o stare reala de disconfort. Ma tem mai mult pentru Miruna - ieri a fost mai activa decat toata saptamana trecuta la un loc, nici nu stiam ce sa cred - ca e fata vioaie si se simte bine, sau e deranjata de contractiile astea prea frecvente. La ultimul eco, in saptamana 23, ni s-a spus ca bebelina e ok, bine dezvoltata si ca pana acum contractiile nu i-au afectat dezvoltarea fizica. Dar stiu eu ce se intampla de acum? Ea creste tot mult, imi imaginez ca are nevoie de tot mai multa libertate de miscare. Ma tem ca "meciurile" astea prelungite de contractii ar putea sa-i faca rau...

Cand am fost internata, gine a pomenit la un moment dat de Gynipral (sper ca am scris corect), daca liticele nu reusesc sa ma calmeze. (N-a fost nevoie de el si nici n-am mai intrebat atunci ce e.) A luat cineva medicamentul asta? Ce efect are asupra mea si asupra bebelinei?

Lia S26 Miruna Demetra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

lia, eu azi am avut burtica tare ca la balamuc. dar nu stiu daca au fost contractii sau a crescut bb si cand se pozitioneaza posterior (spre burtica) normal ca se intareste acolo. oricum, eu o rezolv destul de rapid cu scopantilul, care isi face efectul imediat.

in ceea ce priveste gynipralul, ia uite aici un topic interesant si foarte util. eu chiar o sa ii zic sotului meu sa imi cumpere o cutie de gynipral, sa o am in casa pentru cand o fi nevoie.

http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=65567&whichpage=2&SearchTerms=contractii

Aylin, 23+

pozici

atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Multumesc, Aylin ! Sper oricum sa nu ajungem la Gynipral.

Lia S26 Miruna Demetra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Buna dimineata tuturor! Asa cum spuneam mai sus, inca nu ajungem la Gynipral, a spus medicul ca e cam devreme pentru asta. Mai asteptam cateva zile cu antispastice, poate se linisteste burtica de la sine...

Acu despre contractii. Gine a spus ca nici cele nedureroase nu-s de neglijat, mai ales daca e burtica tare toata ziua. Cateva contractii pe zi sunt fiziologice, sunt normale. Eu am cerut un numar, ea a zambit intelegatoare si mi-a spus ca-i foarte greu de apreciat - ideea e a nu fie din ce in ce mai multe. Adica, daca de obicei ai 4-5, incepi sa-ti faci griji daca de la o zi la alta sunt 7-8, apoi 9-10 etc. Ideea e sa nu se deschida colul si de asta e important controlul periodic la medic.

Cam asta am reusit sa aflu. E mult, e putin... Sper sa ne simtim toate mai bine si sa nu avem nevoie de informatiile astea!

Lia S26 Miruna Demetra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

quote:
Originally posted by liadorian

Lavinia, ma bucur ca odiseea ta s-a incheiat fericit! Vad ca si tu luai o multime de medicamente si totusi bebe e bine. Eu nu mai iau utrogestan de pe la 20-22 de saptamani (nici nu mai stiu cand am terminat ultima cutie), iar Gravibinon fac una pe saptamana de la S18. Insa de aproape 2 luni fac litice injectabil si ma cam ingrijorasem sa nu-i faca rau bebelinei.

Lia S26 Miruna Demetra



Lia eu n-as zice "hop" pana nu ma vad cu bebelina in brate . Da, am avut o perioada urata pana in luna a 5-a, dupa care, usor, usor, am renuntat la medicamentatie, inclusiv no-spa. Cand au inceput contractiile nedureroase nu m-am impacientat - citisem despre ele si stiam la ce sa ma astept. In prezent, insa, ma confrunt cu o problema: se intetesc contractiile nedureroase (am episoade de contractii la cate 2-5 minute, asta inseamna mai mult de 10 pe ora ) si uneori, ca si in ultimele zile, devin dureroase si la fel de frecvente (chiar aseara am avut din 7 in 7 minute ). Astea dureroase nu sunt nici pe departe ca cele pe care le aveam pana in luna a 4-a (ca la alea ma inchirceam de durere, imi dadeau si lacrimile), dar nu trec nici cu no-spa. Ieri mi-am facut o programare la dr abia sapt viitoare si pana atunci am sa-i urmez sfatul - jumatate de gynipral la 6 ore pana s-or mai linisti. A, si in timpul "sesiunii" de contractii bebelina nu misca deloc, saracuta. Abia dupa ce trec, incepe sa dea semne si ea, ma tem sa n-o afecteze prea mult.
Cat depre col, ultima data era de 5 cm, cred ca rezista bine.
Cam asta e odiseea mea cu peripetii. Cineva zicea ca sunt normale si contractiile astea dureroase, dar nu stiu daca sunt normale in masura in care se intetesc la un interval atat de mic de timp. Eh, pana o intreb pe dr mea, stau cu sufletul indoit o saptamana, asta e.

Pupicei si sa aveti o odisee fara probleme

Lavinia-nasica de moflea
burticaLorina Maria 29+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

lia, bravo ca a fost bine la doctor. mai stai un picusor si vezi cum mai e. dar cum mai ziceam, gynipralul nu e nici o nenorocire.

in legatura cu contractiile, asa ma gandeam si eu. ca daca ele se mentin in acelasi numar sau intensitate (atata timp cat nu sunt chiar exagerat de multe) e ok. mai ales ca fiecare organism e unic si reactioneaza in felul lui. imi suna logic si de bun simt raspunsul doctorului tau.

lavinia, mai intai m-am cam speriat cand am vazut cate contractii ai. dar dupa ce am citit ca ai avut si mai si si ca ai si colul de 5, m-am mai linistit. inseamna ca organismul tau nu reactioneaza urat la contractiile astea. daca eu as avea asa, probabil ca ar fi deja travaliul. insa, repet, eu am colul de 3 nu de 5.

in ceea ce priveste bbeul, nici la mine nu misca cand am contractia, ci dupa aia mai schiteaza ceva ceva. deci cred ca e normal sa fie asa.

tu oricum du-te la doctoras si vezi ce mai zice.

eu am citit pe undeva, si mi s-a parut o idee buna, ca gynipralul sa fie impartit asa: acea 1tb/zi in 4 si luat cate un sfert o data la 6 ore. ca sa existe o anumita concentratie in organism tot timpul.

aaa, si mai vroiam sa va zic ca magneziul intr-adevar face f bine la contractii (cel putin la mine, ca oricum e la limita minima). dupa ce iau magne nu mai am contractii.

Aylin, 23+

pozici

atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Aylin si eu imi faceam griji cu lungimea colului, dar daca am vazut ca el se tot lungeste, m-am mai linistit. Concluzia mea e ca fiecare organism reactioneaza diferit. Daca aveam un col de 3 cm si eu stateam pe ghimpi. Cred ca de asta mi-am si permis sa fiu mai nesimtitta si sa mai ies la plimbare sau sa mai trebaluiesc Acuma, ce sa zic, dimensiunea de 5 cm era dupa doar un episod minor de contractii de alea nedureroase. Sper sa nu se fi razgandit intre timp
Tu de care magneziu iei? Pastilute sau praf? Simplu sau cu B-uri?

Lia inseamna ca esti mai bine, ma bucur sa aud/citesc asta

Lavinia-nasica de moflea
burticaLorina Maria 29+


Mergi la inceput