Lista Gradinite - bila alba / bila negra(2)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Citat:
citat din mesajul lui lepadatut

Draga Gargoyle,
La pitiriki am vrea si noi sa mergem.
Eu chiar m-am hotarat ca e aproape de mine.
Garfield mi s-a parut departe si cam ascunsa . Tu te-ai hotarat?



Garfield... nu faceti greseala asta. Am avut copilul acolo in 2006? chiar cand au deschis gradinita-sediul de langa primaria 1. Promit soarele si luna si nu dau nici macar mancare ca lumea la copii. Degeaba se chinuie educatoarele cu copiii, patroanele sunt... de groaza, ca sa nu folosesc cuvinte urate. Au promis germana intensiv, echitatie o data pe saptamana, dansuri, pictura si pian/canto cu profesori in domeniu... in jumatate de an au fost doar de doua ori la echitatie, dansuri au facut doar inainte de serbare de Paste. Germana...cateva saptamani inaintea serbarii de Craciun - a aparut un profesor care i-a invatat niste poezii ca pe papagali... Pian nu au facut caci daca se dezacorda pianul costa 3000 euro acordatul. Educatoarea fetitei mele terminase conservatorul/pian, deci avea cine sa faca cu ei. Dupa amiaza nu primeau mancare si mie imi zicea ca nu vrea fii-mea sa manace... Teapa la bani, calculeaza gresit special. Le demonstrezi cu regula de trei simpla ca au gresit, dar tot ca ele este... Barfesc cu nerusinare copiii si parintii! Fii-mea ii duce dorul doar educatoarei si atat. A fost fericita cand a plecat de acolo!
Va doresc alegeri inspirate si mult noroc!

1) Personal: 2 puncte - educatoarele sunt OK, dar nu suficiente -deci am punctat mai mult lipsa de personal
2) Curatenie: 4 puncte
3) Dotari: 3 puncte
4) Mancare: 2 puncte
5) Activitati in cadrul gradinitei: 3 puncte
6) Activitati extracuriculare: 0 puncte

Total: 14 de puncte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Un acordaj costa in jur de 150 Ron. Stiu ce vorbesc, tot pian am terminat si eu :), deci faza cu 3000 de Euro e prosteala pe fata...

Crinuta si Rayan











Fara Dumnezeu nimic nu e.
concerning your soul


www.muntelesfinteitreimi.ro/Octombrie%202008.htm" target="_blank">Nusfalau

traieste sanatos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Citat:
citat din mesajul lui crinuta

Un acordaj costa in jur de 150 Ron. Stiu ce vorbesc, tot pian am terminat si eu :), deci faza cu 3000 de Euro e prosteala pe fata...


pai tu crezi ca le-am crezut? Ca doar fii-mea venea acasa si-mi spunea ca nu a facut pian ca a zis doamna ca "daca mai apasa pe o clapa ii pocneste capul"! Am mutat-o de la gradinita aceea la una de stat. Acum suntem in clasa I, deci am scapat de gradinite... Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_cristiana spune:

Gradinita 87, Drumul Taberi, strada Valea Calugareasca.
Noi terminam la anul grupa mare pregatitoare C. In cei patru ani am avut aceleasi educatoare si pot sa va spun ca sunt niste persoane de nota 10+. Au grija de copii, le raspud la intrebari pe intelesul lor, discuta cu parintii, ii pregatesc pentru scoala. Mincarea este buna 8 lei/zi. Optionale - ai de unde alege: engleza, desen, dans, psihologie, calculator. V-o recomand cu mult drag
Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

badjoke, crinuta, devoska, va multumim pentru punctaje, am actualizat lista.
i_cristiana, daca vrei ca gradinita recomandata sa apara in lista, te rog acorda note pe fiecare categorie, si descrie fiecare categorie. Multumesc.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_cristiana spune:

Ioana75 m-am conformat. Sper sa va fie de ajutor.
Numele gradinitei: Gradinita 87 "Spiridusii", Drumul Taberei
Punctaj:
Personal 5 puncte:
Educatoare sufletiste, au grija de copii, directoare noua, numita anul acesta din rindul educatoarelor din gradi. Ingrijitoare cu mult bun simt.
Dotari 4 puncte:
Dotarile existente sunt innoite pe parcurs din acest motiv am acordat 4 puncte. Gradinita a fost mansardata.
Curatenie 5 puncte:
Mese 5 puncte:
Noi nu am avut niciodata probleme cu mincarea (intoxicatii, burtica etc) si nici nu am auzit parintii sa se plinga.
Activitati in gradinita 5 puncte:
Vine o trupa de teatru aproape in fiecare saptamina (5 lei biletul);
Au lectii cu:
- pompierii care le explica periclolele la care sunt expusi si cum sa procedeze;
- politia care le explica regulie de circulatie etc. Li se prezinta filmulete pe aceasta tema.
Activitati extracuriculare 5 puncte:
Ai de unde sa alegi materii optionale: arte plastice, calculator, engleza (2 ore pe saptamina), dans, psihologie (jocuri de rol, munca in echipa etc.). Intre 4 si 5 lei sedinta.
* Punctaj total: 29 de puncte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Multumim cristiana.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciubaka spune:

Acum aproximativ un an, cand am inceput cautarile de gradinita pentru baietelul meu, forumul asta mi-a fost de un real ajutor. Experientele voastre au fost unul dintre principalele criterii de alegere pentru mine. Asa ca astazi, vin sa va impartasesc si alegerea noastra.
Am descoperit ca esentiale sunt felul de a fi al copilului si ceea ce vrem noi ca parinti pentru el, valorile pe care dorim noi sa i le transmitem. Ceea ce e minunat pentru un copil, poate fi un factor de anxietate pentru altul, atitudinea unei educatoare poate fi agreeata de un parinte si incriminata de altul. Dovada, punctajele si parerile de multe ori contradictorii care se regasesc si pe acest forum.
Asa ca am sa incep prin a va spune cate ceva despre baietelul meu si despre ceea ce cautam.
Luca este un baietel sensibil, empatic, anxios, extrem de istet, dar care pune totul la suflet, chiar si o vorba mai dura, un ton mai ridicat, o atitudine indiferenta. Este extrem de incapatanat, cu o vointa foarte puternica, vrea multa independenta si libertate, il enerveaza sa stea mereu cineva cu gura pe el. Devine foarte intelegator daca e tratat ca un adult, daca i se explica, daca i se acorda respect si importanta. Daca nu se simte confortabil intr-o anumita situatie, atmosfera, companie, daca se simte agresat intr-un fel, reactioneaza prin nervozitate, agitatie.
Daca se simte bine, este extrem de vesel, de vorbaret, ia atitudine chiar de lider, e foarte intelegator.
Il sperie foarte tare agitatia, violenta, zgomotele foarte puternice, tipetele.
Ce cautam eu: O gradinita cu numar redus de copii (pentru asta ne-am orientat de la inceput spre gradinite particulare, chiar daca e un efort financiar pentru noi), cu o atmosfera calma, atenta, afectuoasa, in care sa pot avea o relatie stransa si transparenta cu educatoarele si conducerea, sa pot spune ce ma nemultumeste pe mine sau pe Luca fara a deranja orgolii, in care sa mi se spuna si lucrurile bune si boroboatele pe care le face Luca, si aspectele educative unde e nevoie sa ajut si eu acasa.(Luca a plecat cu un "minus" ca sa spun asa, datorita faptului ca a vorbit foarte tarziu, spre 3 ani).
Am inceput gradinita in iunie 2008, cand avea 3 ani si 8 luni. La prima gradinita am rezistat doar 3 zile, la a doua 4 luni. Nu o sa spun ce gradinite erau, din considerentele mentionate mai sus. De altfel, sunt doua gradinite mentionate pe acest forum, de care unii parinti au fost foarte multumiti, altii foarte nemultumiti. Noua personal nu ni s-au potrivit. Ca un sfat: tineti cont de modul in care copilul reactioneaza cand merge si cand e luat de la gradi, de modificarile lui de comportament, mai ales daca in mediul lui de acasa nu s-a schimbat nimic.
Si nu va sfiiti sa cautati ceva mai bun. La cea de-a doua gradinita am stat 4 luni mai ales pentru ca ajunsesm sa cred ca nu voi gasi niciodata un loc care sa corespunda asteptarilor mele si ca tipatul la copii e un fel de "boala de neam romanesc". In final, a devenit evident ca trebuie sa plecam, copilul ajunsese sa planga disperat cand il pregateam de gradi si stransesem si eu enorm de multe nemultumiri.
"Intamplarea" a facut ca in perioada aceea, cineva sa ne puna in mana un pliant pentru o gradinita nou deschisa. Cand am reinceput cautarile pentru o alternativa (cu o atitudine extrem de critica si de pesimista) a fost prima gradinita la care m-am dus. (era destul de aproape de casa, preturile erau ok, si mai erau si alte informatii pe pliant care m-au atras).
Cand am ajuns in fata gradinitei, am vrut sa ma intorc si sa plec. E construita in spatele si mansardata pana peste un minimarket. Prima impresie e destul de nefericita din cauza asta, mai ales ca noi veneam de la o gradinita de fitze, cu superlocatie. Dar am zis sa intru totusi, ca nu am ce pierde. Si nu regret nici pana in ziua de azi. Desi am venit fara sa anunt, am fost primita cu amabilitate, cu caldura, ca intr-o casa, fara fitze, fara priviri de sus. Dupa cateva zile l-am luat pe Luca cu mine, sa vada daca ii place. In 5 minute, stia toata lumea din gradinita cum il cheama, Luca a plecat din mana mea imediat si s-a dus prin gradi cu educatoarea, cu doamna de la bucatarie, i s-a dat si putin mar pentru ca a cerut, a povestit la toata lumea de parca se cunosteau de dintotdeauna, s-a jucat. Eu am putut discuta si intreba absolut orice, efectiv m-am simtit de parca intrasem in casa unor prieteni. Cand am plecat de acolo deja hotarasem si eu si copilul ca vrem in gradinita aceea.
Suntem acolo de 2 luni, si atmosfera aceea s-a mentinut. Si credeti-ma am fost atat de critica si de bagacioasa (avand in vedere experientele trecute), incat cred ca am fost tare greu de suportat. Dar m-au suportat. Mi-au raspuns la toate intrebarile. Au tinut cont de toate sugestiile mele. Nu s-au aratat niciodata agasati. S-au purtat extrem de atent, de implicat in momentele inerente mai delicate. Am auzit ceva ce nu credeam ca o sa aud vreodata, si mi-a povestit chiar copilul meu: educatoarea si-a pierdut odata rabdarea si a tipat, dupa care si-a cerut scuze de la copii, le-a explicat ca a gresit si ca de-acum o sa faca tot posibilul sa nu-si mai piarda rabdarea si sa le explice, nu sa tipe.
Pentru ca i-am spus odata directoarei ca sunt multi parinti care nu spun lucruri care ii deranjeaza, de teama sa nu patimeasca copiii lor (in alte gradinite se intampla asta), dupa cateva zile directoarea a facut niste chestionare si o cutie la intrare, si i-a rugat pe toti parintii sa completeze ANONIM formularul in care isi expuneau toate parerile si eventualele critici.
Pentru ca stiu ca va intereseaza si asta, curatenia e impecabila, iar mancarea delicioasa si pregatita in gradinita.
Efectele asupra lui Luca: A devenit mult mai sigur pe el, mai spontan, a invatat cantecele si poezii (inainte refuza), mananca trei mese la gradi (la cealalta refuza sa mearga la masa), vrea sa stea la gradi pana seara, merge topaind la gradi, are un "cel mai bun prieten", o pune pe Ramona (directoarea) sa-i faca cu mana cand pleaca, imi aduce aminte sa-l spal seara pe dinti (inainte il alergam cu periuta prin casa, dar acum asa a invat la gradi ca trebuie sa faca).
Au avut serbarea de Anul Nou: eu m-am abtinut de la comentarii, si am vrut sa aud ce zic ceilalti din familie (niste oameni excesiv de critici, de altfel): toti au fost incantati de spontaneintatea copiilor, de cat de degajati erau (desi pentru multi era prima serbare), si toti le-au apreciat pe educatoare si pe directoare cat de calde erau.
Gradinita fiind deschisa de-abia de 4 luni, sunt multe aspecte care se introduc sau se imbunatatesc, dar ce e important e ca asta se face printr-un permanent dialog cu parintii. i-am spus de multe ori si directoarei (Ramona - si pentru noi si pentru copii), ca sper din tot sufletul sa-si pastreze aceasta caldura, rabdare si disponibilitatea si cand vor fi asaltati de cereri de inscriere.E singura mea teama in momentul asta; sa nu se schimbe. In rest, pentru noi au fost mana cereasca.
Pentru cei care cautati ce-am cautat eu, gradinita se numeste Just4kids. Au site pe net; www.just4reclama ilegala - avertizare
Au inca locuri disponibile.
Ca sa spun si laturile mai putin bune: curticica e destul de mica, dar au un parc curat si pazit chiar vis-a-vis de gradi. Optionalele nu sunt prea variate si in momentul asta axate exclusiv pe sport (au o fundatie de tabere sportive pentru copii, asa ca optionalele sportive sunt super - Luca a facut echitatie), dar am fost intrebati ce sugestii de optionale avem, asa ca in curand cred ca vor aparea si alte variante.
Scuze ca am scris atat de mult.
Inca ceva, gradi e in zona Mall Vitan.
Va imbratisez pe toti si va doresc sa aveti sarbatori minunate alaturi de puiutii vostri.
Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciubaka spune:

Revin cu punctajul pentru gradinita JUST4KIDS din sectorul 3 (poate doriti sa o includeti in lista):

PERSONAL - 5 puncte:
Tot personalul, de la directori, pana la asistenta, sunt extrem de atenti cu copiii si cu parintii, prietenosi, calzi, atenti, afectuosi. Educatoarele nu au voie sa tipe la copii (in caz contrar, la abateri repetate, sunt concediate). Directoarea urmareste foarte atent modul de a se comporta al tuturor persoanelor din gradinita. In general, este o gradinita orientata foarte mult spre crearea unui climat afectuos, cald. Sunt foarte deschisi la orice sugestie, doleanta, chiar critica primita din partea parintilor si tin seama de ele.
Educatia este foarte serioasa, fara insa a forta copii. Eu personal sunt uimita cat i-au deschis baietelului meu apetitul pentru cantece si poezii (si am auzit si alti parinti spunand ca pruncii lor care la gradinitele anterioare refuzau sa recite sau sa cante, aici au ajuns sa o faca cu placere).
In paralel sunt foarte bine educati si in ce priveste bunul simt si curtoazia (de la formulele politicoase de adresare, pana la faptul ca baietii trebuie sa le lase pe micile domnisoare sa iasa primele pe usa).
Se rade mult, se discuta mult, copiii sunt ascultati cand au ceva de spus.
Au asistenta in gradinita, copiii sunt monitorizati dpdv al sanatatii si dezvoltarii fizice, iar baietelul meu s-a imbolnavit foarte putin si foarte usor, desi suntem in plin sezon.

DOTARI - 4 puncte
Am scazut un punct, datorita curtii, care e destul de micuta (se pot juca in ea, dar spatiul nu e prea generos pentru o gradinita). Compenseaza cu parculetul din fata gradinitei, dar bineinteles ca mi-ar fi placut o curte mare care sa le apartina.
Ar mai fi un aspect, care pe mine personal nu ma deranjeaza, dar e posibil ca unora sa nu le placa prea mult, faptul ca, gradinita in sine, e construita prin mansardare. La intrare trebuie sa urci ceva trepte, care din fericire nu sunt in spirala si sunt destul de generoase si de sigure, asa ca eu personal nu am vazut sa se intample vre-un accident pe ele.
In rest, gradinita are tot ce ii trebuie, fara a fi insa o super locatie.
La capitolul jucarii si materiale didactice, la fel, au tot ce le trebuie, fara insa a avea lucruri ultimul racnet in domeniu.
Noi am prins numai perioada de toamna tarzie - iarna in aceasta gradinita, si tot timpul a fost cald inauntru, copiii stateau doar in tricouri subtirele cu maneca lunga. Sa vedem cum va fi la vara.

CURATENIE - 5 puncte
Curatenie impecabila, nu am vazut pana acum ceva ce sa le pot reprosa din punctul asta de vedere.
Mancarea se gateste dimineata, pana la venirea copiilor, apoi totul e aerisit, asa ca niciodata nu miroase a mancare.

MESE - 5 puncte
Se gateste in gradinita, iar mancarea e delicioasa si spun asta pentru ca am avut ocazia de a gusta ceva preparat de ei.
Dimineata se mananca de obicei diverse tartine cu lapte, ceai sau sucuri de fructe, intre mese au o gustare de fructe, la pranz mananca 3 feluri de mancare, supe/ciorbe, mancarica de legume cu carne si desert facut de ei, fara mult zahar. Baietelul meu doar atat mananca, dar cei care raman pana seara mai au o gustare si apoi cina.
Se evita mezelurile, doar uneori li se da sunca de pui de la Aldis parca, daca imi aduc bine aminte.
Mi-a placut ca daca cer inca o portie li se da intotdeauna.
Copiii nu sunt fortati sa manance, dar sunt incurajati cu vorba buna, cu pacaleli, cu laude. Baiatul meu refuza si sa se duca la masa la gradinita anterioara si oricum nu manca nimic, aici nu are nici o problema, parerea mea e ca mananca mai bine decat acasa, chiar daca se mai moftureste si el uneori.

ACTIVITATI EXTRACURICULARE - 4 puncte
Aici mai e loc de diversificare a cursurilor optionale. Dar am vazut ca in curand vor baga cursuri de pian, asa ca, incet-incet se face si asta (au de-abia 4 luni de functionare)
Cursurile optionale sportive sunt excelente, pentru ca gradinita are ca punct de plecare o fundatie sportiva pentru copii, asa ca au legaturi cu instructori foarte buni, iar sporturile care se pot face sunt variate.
Organizeaza tabere pentru copiii din gradinita, ceea ce mi se pare foarte bun, mai ales pentru copiii de la grupele mai mari.
Alte "iesiri" - cele clasice. Pana acum au fost la circ si la teatru.

ALTE ASPECTE
Asigura transportul copiilor pentru cine doreste.
Colaboreaza cu un psihopedagog.
Asigura ei toate materialele didactice.

Cam asta ar fi. Din experienta noastra de pana acum, as spune ca e o gradinita pe care chiar merita sa o incercati.
Am vazut ca nu a fost afisat site-ul lor pe care vi l-am dat in celalalt mesaj (scuze moderatorilor, daca a fost o gafa).
Oricum, e in sectorul 3, pe strada Breaza.

Miruna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciubaka spune:

Am uitat sa pun:
ACTIVITATI IN GRADINITA - 5 puncte
Procesul educational e excelent, joculetele pe care le fac sunt super. Le-am sugerat sa faca si o serie de activitati practice (sa faca cu copiii biscuiti, sa puna seminte de grau la incoltit, sa planteze cate o floare) si au luat in considerare ideea.

PUNCTAJ TOTAL pentru GRADINITA JUST4KIDS: 28 puncte.

Miruna

Mergi la inceput