Ce mai gatesc japonicile.(5)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

buna dimineata japonici
am venit la semnat condica si apoi fugla treburi
astazi la noi e vremea mai frumoasasi e numai buna de
va pup si va doresc o zi placuta si spor la treburi

POZICI NOI LA bucatarie
Mami si ingerasul EMILy.2005.01.06
0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timi_melinda spune:

OCRIS mi-am scris reteta de ebichili si chiar in seara asta am sa o incerc , tocmai azi cand eram in pana de idei ... mersi mult , maine am sa intru sa va zic cum a iesit .
Pupici si o zi cat mai frumoasa tuturor

[URL=http://good-times.webshots.com/album/557356798IdXxoI][/URL]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

DEVY am o rugamite la tine , daca esti draguta sa mai scri o data reteta de bezele( am cautat-o dar nu dau de ea )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

halou gagici,

Anca tare bine suna reteta ta,mai ales ca acum eu numa' castraveti,daikon si rosii as manca.Am doua intrebari:ajipon este aceeasi chestie cu ponzu?ala care se foloseste si la nabe?si apoi suri goma este ulei de susan?ca nu stiu.

Dolphinuta hai ca incerc sa imi amintesc reteta,nu o mai stiu exact:

2 albusuri,zahar ochiometric,esente(depinde de ce gust vrei sa ii dai,eu am pus suc de lamaie natural si au iesit f bune),si optional coloranti.
Preparare:bati albusurile bine bine spuma,adaugi cate putin zaharul,cand l-ai adaugat pe tot,bati bine bine pana cand se topeste zaharul,apoi adaugi esentele si colorantii,mai bati o data si te opresti.Pui o cratita pe foc cu apa,o lasi sa dea in clocot,si dai focul mic,castronul in care ai facut compozitia sa fie cam cat cratita,sa nu atinga apa.Apa sa fie la vreo 10 cm,conteaza aburii.Pui castronul deasupra si amesteci continuu pana compozitia se intareste putin,poate sa fie si mai tare putin ca atunci se fac mai repede la cuptor.Cand am lasat-o mai moale,a durat mai mult la cuptor.
Bagi compozitia pe o manusa si faci forme potrivite intr-o tava data cu ulei si faina.Le bagi la cuptor,la temperatura scazuta.Eu parca le-am afcut la 150 grade,cam o ora.

Sabina Y.12+

japonia prin ochii unui amator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

DEVY merci mult , astazi ma simt cam obosita asa ca sigur maine o voi prepara ca mi-a ramas albusuri de la CUIBUL DE VIESPI care l-am facut azi.POZA AICIiar reteta am luat-o de pe alte meleaguri, www.reteteculinare.ro/forum/discutii/cuib_de_viespi-1402/" target="_blank">AICI RETETA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Ocris am inteles...multumesc mult, maine ma apuc sa intreb pe fiecare...pupici

vacanta Filipine
vavanta Brasil
19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

dolphin ce frumos ti-a iesit cuibul de albine
cum a fost la gust?yami yami o sa incercam si noi
pop dulce si noapte buna la toate japonicile

POZICI NOI LA bucatarie
Mami si ingerasul EMILy.2005.01.06
0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shian spune:

Buna japonici.
Astazi am facut ciorbita de vacuta, snitzele din piept de pui cu garnitura de cartofi prajiti si salata de rosii cu castraveti,iar ca desert, inghetata(cumparata).
Voi ce-ati mai facut bun?
Devylla,ajipon este o combinatie de otet cu shoyu,cred ca este acel ponzu de care ziceai tu.Si pentru ca mi-ai adus aminte,daca-ti place mai acrut, poti pune in salata si putin otet.
Suri goma...este "pudra" rezultata din zdrobirea semintelor de sesami(goma).Se gaseste gata facuta,sau o poti face tu in vasul acela cu zimti...suribachi parca-i zice...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

waw shian ce bunatati ai facutsi sotul tau papa???
noi in seara asta am facut katsudon si ca otumami am facut nimono (satoimo)si bineinteles supica de misosi ca desert am avut clatite umplute cu gem de visine..
cam asta a fost
ce bine de fetele ca soti mai mananca si din bucataria romaneasca...daca ar papa si samurasul meu mi-ar fi mult mai usor cu gatitul..azi o fasola,maine o ciorbadar nam sanse
va pop o seara buna

POZICI NOI LA bucatarie
Mami si ingerasul EMILy.2005.01.06
0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pineapple spune:

nikole am cautat si eu odata tarate. Am gasit intr-un shop mai cochet cu produse alimentare la raftul cu faini, aveau o colectie bogata acolo, inclusiv malai , se numeste gurahamu kona deci faina graham, si la explicatii scrie faina de grau macinata mare. Nu e tarate, ca alea sunt numai coaja, dar se apropie. Eu am luat-o pentru paine, e buna, si mai folosesc uneori si pentru masti de fata.

Dolphin am vazut ce bunatati si ce bentouri frumoase faci

Daca ati vorbit de salata, eu in seara asta fiind singura am mancat o salata mare de rosii, daikon, ceapa noua, tofu, cu dressing de otet, ulei, maioneza, sare. Combinatia tofu rosie mi-a amintit de casul romanesc...

Mergi la inceput