prima iubire la gradi. cum sa reactionez?

prima iubire la gradi. cum sa reactionez? | Autor: crissandrada

Link direct la acest mesaj

Andrada care are 4.4 ani e indragostita lulea de un coleg din grupa ei. El o pupa pe obraz, isi pune mana peste mana ei si " o tine mult timp acolo" (asa spune Andrada), ea il pupa pe... gurita.
Cum sa reactionez? Ce sa ii spun? Ce sa ii explic?

Crisssi Andrada (12.09.2002)
‘Fiecare om ce-mi iese in cale imi e superior intr-o anumita privinta. De aceea, invat de la fiecare trecator’ - Emerson

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Pai e putinel delicata situatia....si trebuie mult tact si rabdare...si cred ca ar trebuie sa aveti o discutie ca intre fete...la un nivel de 4 anishori...
Eu l-am prins pe fi-miu,era grupa mare,inghesuind o fetita in dulapior,s-o pupe....in rest se jucau amandoi mai mereu,se tineau de manute daca mergeau undeva si stateau unul langa altul pe scaunele...A trebuit sa ii explic ca fetitele nu trebuie bruscate si inghesuite in dulapior,ca fetitele sunt delicate si ca daca vrea sa ii dea un pupic Andradei intai s-o intrebe daca ii permite...Nu stiu cat a inteles mafiotul meu din discutia avuta,cert este ca s-a mai potolit o vreme....
Mult succes|!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana si
Ea e TOYO...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu i-as spuna ca poate sa-l sarute, dar nu pe gurita. Pe obrajor, cum o saruta el pe ea.
Educatoarea ce zice cand ii vede?

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

prima mea mare iubire a fost la gradinita!!! ne zucam de-a dallasul...eu eram pamela, iar el era bobby :))) offff, cat am tinut la mariusica, inocent, normal...
numai ca soarta crunta mi l-a luat....s-a inecat la aproape 6 ani. si acum sufar cand imi aduc aminte.
fiica-mea de aproape 4 ani este indragostita lulea de un pusti din parc, cu care e prietena de 2 ani...sufera cand el pleaca la tara, intreaba mereu de el, a fost geloasa pe surioara lui mai mica (acum o adora, a inteles ca nu e rivala ei;)).ce e culmea, este ca nu accepta "dragalasenii" de la alti pusti...e fidela:)

alina si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Eu zic ca o sa-i treaca in mod natural daca o lasi sa se manifeste asa cum simte. Mai tarziu va descoperi alti copii si interesele i se vor diversifica inevitabil. Daca intervii si-i interzici ceva care este absolut inofensiv, poate ii vei strica niste momente fericite, de simpatie si afectiune cu un alt copil. Ca doar nu-ti imaginezi ca e ceva periculos acolo...


Portugalia 2006: http://family.webshots.com/album/557164596AdFMgt
Eu si sufletul meu pereche: http://family.webshots.com/album/557167184hBwWJt

_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

acum sa intreb si eu: daca baietelul meu - care intamplator are prieteni mai apropiati doar baieti - si care este foarte afectuos de felul lui - il mai ia pe unul in brate??? ar trebui sa imi fac probleme ???(bebele meu are 2 ani si 3 luni). Parerea mea ca nu - ca oricum nu isi dau seama ce fac la varste asa de fragede si va veni si timpul cand le vom putea explica mai pe intelesul lor - sper). LA fel, nici in locul tau nu mi-asface nici o grija - daca voi acasa o pupati pe gurita .. cum sa ii explici ca este altceva??? ca trebuie sa faca diferit??? Mai greu cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Si baiatul meu de cinci ani are o prietena la gradinita, in varsta de patru ani. Nu stiu daca se pupa, nu cred, se imbratiseaza (dar asa se imbratiseaza cu toti copiii), au dansat impreuna la gradinita si fiecare zice ca celalat e "best friend". Am fost impreuna la film si fetita a incercat sa il pupe :)) Fi-miu a insirat pana acum toate fetitele, ba vorbea numa' de Carmen, ba numa' de Noor, acum de alta, Jordan :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

quote:
Originally posted by roxi2004

acum sa intreb si eu: daca baietelul meu - care intamplator are prieteni mai apropiati doar baieti - si care este foarte afectuos de felul lui - il mai ia pe unul in brate??? ar trebui sa imi fac probleme ???(bebele meu are 2 ani si 3 luni). Parerea mea ca nu - ca oricum nu isi dau seama ce fac la varste asa de fragede si va veni si timpul cand le vom putea explica mai pe intelesul lor - sper). LA fel, nici in locul tau nu mi-asface nici o grija - daca voi acasa o pupati pe gurita .. cum sa ii explici ca este altceva??? ca trebuie sa faca diferit??? Mai greu cred.



Roxi,la varsta baietelului tau inca nu isi da seama care e fetita si care baiat...poate isi imagineaza ceva in capsorul lui,dar pentru el toti sunt copii,inca nu sunt departajazi in sexe...eu nu vad nici o problema in faptul ca este afectuos si cu baieteii....mai ales ca asta e si o chestie de la voi din casa,banuiesc ca sunteti pupaciosi...(b.t w.....si noi la fel)

Ana-Maria,mami deAlex&Luana si
Ea e TOYO...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Si eu am fost indragostita in clasa I.Mare iubire!Numai ca eram foarte rezervata,a fost vorba de o iubire secreta.Alte vremuri,avind in vedere ca intriga se petrecea acum 33 de ani.
Deci , mie mi se par minunate manifestarile lor.Nu mi se pare nevoie de o prea mare abordare a subiectului,mai ales ca exista reciprocitate.Eu zic sa-i lasam sa-si manifeste liber afectiunea ai daca sinteti pe faza filmati.Vor fi amintiri nepretuite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissandrada spune:

Asa ma gandeam si eu sa nu bag prea mult in seama aceasta idila dar m-am gandit dupa aceea cum sa ii explic ca cu un copilpe care il stie sau e de varsta ei nu e nimic rau dar sa nu permita sa fie mangaiata si pupata de altii mai mari. Stioti voi ce vreau sa zic. Adica sa nu creda ce e ceva normal, dar nici sa se interiorizeze prea trae si mai tarziu sa aiba probleme. nu stiu daca intelegeti...

Crisssi Andrada (12.09.2002)
‘Fiecare om ce-mi iese in cale imi e superior intr-o anumita privinta. De aceea, invat de la fiecare trecator’ - Emerson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

UFFFFF, ca am si eu o dilema asemanatoare, dar nu am avut curaj sa scriu, ma gandeam ca o sa par nebuna de legat!

fetita mea n'are nici 3 ani si deja pupa tot ce prinde...de sex masculin. daca are intre 7-20 ani face o adevarata pasiune subita, cu lipit de picioare ,luat in brate, pupat(daca ajunge) ,efectiv trage de ei. de baieti. nu de aia mici.

ca sa nu mai spun ca l-a pupat ieri pe tasu cu gura deschisa,efectiv s-a repezit asa la el, da ati citit bine, ca asa a vazut la tv(care,ca se uita numai la minimax)


nu stiu, incep sa-mi fac probleme.eu stiu ca e scris in gena noastra sa umblam dupa sexul opus....dar nici asa!

de exemplu am fost la nasu la onomastica si, la un moment dat, a aparut un baiat de vreo 18 ani, care a bagat-o putin in seama. vreau sa spun ca din moment ce l-a vazut, nu a mai interesat-o nimic. incerca efectiv sa se catere pe el,il pupa, il strangea in brate, ii arata ca are par frumos si il intreba daca-i place cum si-l prinde...


Nu stiu ce sa fie....ma gandesc sa fie oare faptul ca noi, parintii suntem oarecum...mai pupaciosi si nu ne ferim de ea?! d'apoi cum sa ne ferim de ea, ca doar stam cu ea in casa?!

ALEXIA,2 ANI ,7 LUNI
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput