shopping in Barcelona

shopping in Barcelona | Autor: J G

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
Desi am citit topicurile despre Barcelona nu am gasit nimic despre locuri unde sa fac cumparaturi. Voi vizita Barcelona pt 2 zile 3-5 ian. Oare au si ei reduceri in acea perioada?
Multumesc!

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

JG, in primul rand magazinele de pe centru, unde sigur vei ajunge. gasesti toate marcile internationale dar si cele spaniole care au preturi mai mici decat in alte tari ca Zara, Mango,Pull and Bear, Bershka, Stradivarius, Massimo Dutti (preferatul meu ), Springfield(pt barbati),Adolfo Dominguez, astea imi vin in minte la ora asta.
Depinde ce vrei sa cumperi.
Sa sti ca aceste magazine le vei vedea pe marile bulevarde, Avenida Diagonal, Paseo de Gracia si altele si e important sa sti ca pretul este la fel peste tot, indiferent de locatia magazinului, ma refer la cele spaniole amintite.

Mai sunt magazinele El Corte Ingles, un fel de mall-uri mai de lux, mari, unde gasesti de toate, si cam toate marcile internationale sunt prezente, este un loc mai scump.
Si din astea sunt mai multe in oras, este unul mare chiar in Placa Catalunya, un fel de punct 0 al orasului, de unde pleaca si autobuzele turistice, mai este unul tot mare cum cobori din Placa Catalunya spre catedrala gotica, pe Carrer Portal de L´Angel, dar in oras sunt mai multe,ai sa le vezi, sunt cu verde.

Dar avand in vedere ca stai asa de putin, o varianta ideala zic eu, sunt centrele comerciale, adica un fel de mall,(spaniolii nu zic mall ci centro comercial), si asa faci economie de timp.

Iti recomand cu toata caldura Gran Via 2, e in afara oraslui, langa Ikea, e mai nou si foarte frumos, are un interior elegant ca de palat, e foarte mare si gasesti multe magazine cu spatii generoase, Zara, Mango, H&M, unde mi se par foarte frumoase si ieftine aici lucrurile de copii, etc, toate sunt acolo, si multe altele.
Include si un centru Carrefour si cinematografe, restaurante, locuri de joaca, etc.

Mai este apoi Maremagnum, chiar in port, cum ai ajuns la capat pe Rambla la mare. Si acolo sunt magazine, restaurante, dar asta nu este asa de mare, nu sunt chiar atattea magazine, e mai mult de promenada fiind situat in mare si se trece pe un pod mobil, imprejurimile sunt spectaculoase.

Pe Avenida Diagonal mai este un centru Lilla, si asta e mare si frumos.
Mai sunt si altele( Glories, Diagonal Mar) dar eu la astea de mai sus am fost asa ca daca mai vrei detalii ti le dau cu placere.

Din pacate reducerile incep in 7 ianuarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Multumesc mult Carlin, un raspuns super, mult mai mult decat ma asteptam!

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Am fost ieri la Barcelona, stau la 100 de km, aveam de cumparat unele chestii, adica sotul mai mult dorea, eu sunt cam racita, asa ca am mers direct cu masina la un centru comercial sa nu ma plimb pe afara, si am ales Diagonal Mar, ca tot nu am fost niciodata, plus ca sotul voia si la electronice.

Asa ca si asta e o idee pt un loc de cumparaturi, este in partea de nord, la capatul Bulevardului Diagonal, unde este un complex cu hoteluri, zona rezidentiala si acest centru comercial, are de toate magazinele,restaurante, etc, este mare, are suparmarket Alcampo, si Media Markt(un magazin imens de electronice) in aceiasi incinta ceea ce e foarte bine, e aproape de mare si acuma e decorat foarte frumos cu scoici si stele de mare, combinate cu decoratiunile de sezon.

Se poate ajunge cu mai multe linii de autobuz, tramvai, cat si cu linia galbena de metrou si se coboara la statia El Maresme Forum.
Depinde si in ce parte a orasului stai si care iti pica mai bine, dar cu metroul ajungi relativ usor de oriunde.
Eu sunt mai familiarizata cu Gran Via2 ca e in partea de unde intru eu in oras dinspre sud, plus ca e in zona aproape de aeroport si cand mergeam sa astept pe cineva imi era mai la indemana sa ma opresc, dar si Diagonal Mar mi-a placut foarte mult.

JG, iti doresc distractie placuta la Barcelona si spor la cumparaturi!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Multumesc mult Carlin. Vom sta intr-un hotel aproape de piata Catalunya.
Cred ca voi merge in aceste 2 zile sa caut si la intoarcere (ca de acolo decolam inapoi) merg direct sa cumpar ce mi-a placut - asta ca sa profit si de reduceri.
Imi place foarte mult Barcelona desi nu am vazut decat cate putin. Si daca as putea m-as duce si la Montserrat, am fost acum 2 ani... ce frumusete! Dar nu cred ca voi avea ocazia de data asta.
Merci inca o data!


J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

JG,cu multa placere.
Daca stai aproape de Plaça Catalunya, ai nenumarate magazine in jur, pe toate strazile care pleaca din aceasta piata.
Chiar pe strada care pleca de langa cafeteria Zurich din piata e o parfumerie mare Sephora, si un Zara mare si mai multe magazine.

De asemenea tot in Pl Catalunya este un magazin oficial al FC Barcelona, asa ca daca ai de luat ceva suvenir pt cei pasionati de fotbal gasesti de toate de la tricouri la obiecte mici, pixuri, breloc, etc. care sunt mai acesibile la pret.

Daca ajungi inapoi in Barcelona dupa 7 ianuarie, ai sa prinzi din plin reduceri, la haine mai ales dar nu numai.
Un fenomen care l-am mai observat eu aici, e ca la reduceri apar mai multe haine decat erau inainte, si alea reduse evident.
La Zara, Pull and Bear, si altele reducerile sunt substantiale, inclusiv la Zara Kids, si asta la preturi care sunt oricum mai mici ca in Ro.
La Pull and Bear, imbacaminte casual, look urban, de ex.pe eticheta apar preturi din mai multe tari,este si in Ro in Plaza Romania, eu mi-am luat recent o camasa sport alba, cu 9,95 euro, pretul in Ro era de 59.90 RON.
Asa ca iti doresc spor la cumparaturi si sa iti iei cat mai multe chestii faine!

Centrele comerciale pot fi o solutie daca ploua de exemplu, lucru care se intampla foarte rar, si atunci ploaia nu tine mult.

In 6 ian e o sarbatoare foarte mare in Spania, Los Reyes Magos, atunci toate magazinele vor fi inchise, dar probabil vor deschide duminica urmatoare. In 6 vor fi niste procesiuni prin oras si spectacole impresionante in port cu aceasta ocazie.

Sa ai o calatorie de neuitat!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Foarte utile informatiile de mai sus!
M-ar interesa si pe mine, daca puteti sa ma ajutati cu niste informatii suplimentare:
1. Care este perioada reducerilor de iarna ( cand incep - cand se termina )?
2. Cum este clima in Barcelona, in luna februarie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Reducerile de iarna incep in 7 ianuarie, (sau depinde cum pica, prima zi lucratoare dupa 6 ian, mare sarbatoare, anul asta au inceput luni in 7 ian)si dureaza pana in februarie teoretic, dar practic cam pana la sfarsitul lui ianuarie, pt ca pe masura ce se vand colectiile de iarna, se inlocuiesc cu noile colectii, asa ca degeaba scrie in magazin ca reducerile tin pana in 14 sau 28 februarie, ca in prima saptamana din februarie nu prea mai ramane mare lucru.

Clima in februarie, o medie de 10-13 grade, ziua mai cald, mai ales daca e soare, poate ajunge la 15-16 grade, iar seara si noaptea mai rece 8-9 grade. Ideea e ca e mai umed si daca e vant pare mai frig, decat temperatura afisata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Carlin21 Multumesc frumos!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Sa intrebati unde se bea un vin bun...un orar de muzeu...nu se poate...dar pentru cirpite orice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

quote:
Originally posted by Guestus

Sa intrebati unde se bea un vin bun...un orar de muzeu...nu se poate...dar pentru cirpite orice



Acestea le stiu deja ...


Mergi la inceput