tinctura de propolis

tinctura de propolis | Autor: CRISCOSTY

Link direct la acest mesaj

Buna seara! Am nevoie si eu de un sfat, va rog. Ne dau mereu de furca oxiurile, am incercat mai multe tatamente cu zentel, dar .....nimik Acum se pare ca iar avem probleme si doctorul ne-a recomandat tictura de propolis, 10 pic/ zi in 2 doze, cate 5 pic de 2 ori pe zi, 10 zile pe luna. Eu sunt un pic cam nelamurita, nu stiu daca este bine sa ii dau la varsta lui tictura. Precizez ca am intrebat de 2 ori daca este bine sa-i dau si mi-a spus ca nu este nici un fel de probleme.

Va multumesc ptr. raspunsuri!




Crys si Dany(30 ianuarie 2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Eu ii dau Ameliei care are doi ani si o luna. Si ii dau de mai mult timp.
Daca nu vrei sa ii dai tinctura care e cu alcool, poti sa ii dai propolis Glicolic, fara alcool. Dar atunci nu mai e tinctura. Am din ambele in casa. Acuma ii dau din ala Glicolic ca il accepta mai bine( cu miere ii dau).Ala cu alcool e mai ciudat la gust( acuma ca e sezonul rece luam toti trei in fiecare dimineata).


Lilia si Amelia(26.09.2004)

poze


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Ai grija cu propolisul!Al meu copil e alergic, si dupa o singura capsula de imunoroyal junior (care contine produse apicole!) s-a umplut de flecme si de muci, ca si intr-o raceala!!!! Doctorita a zis ca bine ca nu a facut soc anafilactic!!!!!!Mare prudenta in administrare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali2000 spune:

Tinctura de propolis e un bun dezinfectant.Si eu i-am dat baietelului mea care s-a nascut si prematur(1.750 kg.)si nu a avut nici o reactie.Probabil ca sunt cazuri si in care copilu e alergic dar rare si trebuie sa ii dai doza mai mica daca nu i-ai dat niciodata si il urmaresti(exact ca la capsuni cand ii dai prima oara).Eu ii dadeam in ceai si cu putina miere.Mie mi-a spus tatal meu de propolis care are astm si sa stii ca functioneaza si este si natural.
Succes!!!Si sanatate multa!!!!
Vali si Sebi(3 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISCOSTY spune:


Va multumesc ptr. raspunsuri. Am incercat sa ii dau azi dimineata, dar nu a vrut deloc, mi-a zis ca nu-i bun, eu i-am pus pe zahar, asa ne-a zis medicul. Varianta cu ceaiul nu este valabila la noi, Dany nu mai bea ceai de pe la 1,5 ani. Va rog sa imi mai scrieti din experienta voastra in administrarea tincturii.

Crys si Dany(30 ianuarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Mie la Plafar mi-au spus ca pe zahar isi pierde efectul. Nu stiu de ce. Dar eu ii dau cu miere. Intr-o lingurita de miere ii pun numarul de picaturi necesar.Amelia nici nu stie ca are si propolis. In plus mierea are efect pozitiv, mai bun decat zaharul.

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISCOSTY spune:



Azi i-am pus in suc, dar sigur am sa incerc si in miere. Sper sa-i ajute, am citit ca este f. buna tinctura de propolis.

Sanatate la copilasi!

Crys si Dany(30 ianuarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISCOSTY spune:



Am uitat sa va intreb....oare are ceva daca ii dau cele 10 picaturi deodata, este cam greu sa ii dau cate 5 picaturi, dat fiind faptul ca sunt asa de greu de administrat? Voi cate picaturi daca copilasilor vostrii?

Crys si Dany(30 ianuarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Tinctura ii dadeam cate 5 picaturi, nu mai mult o data ca asa scria pe sticluta. Nu stiu daca e contraindicat sa ii dai 10.
La Propolis Glicolic cate 10 picaturi.
Acuma am spart sticluta.. tr sa merg maine sa iau alta

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

si eu ii dau lui Dominic, 2 ani si 6 luni, echinaceea cu tinctura de propolis care e facuta cu glycerina, si nu sint probleme, singura problema ar fi in caz de alergii, sau utilizare prelungita. eu fac pauze intre cure, si numa pe periodata iernii, e drept ca-i dau numa de 1 luna si ceva

Flavia +8, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISCOSTY spune:



Cred ca am sa ma chinui sa ii dau cate 5 picaturi, sper sa reusesc sa ii dau 10 zile E tare rea la gust, cum sa vrea? Mie mi-a zis doctorul sa ii dau 10 zile pe luna, timp de 3 luni. Sper sa avem rezultate bune, sa nu mai avem probleme cu oxiurile.

Crys si Dany(30 ianuarie 2004)

Mergi la inceput