PRAJITURI - VERONICA

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Hildegard, sa nu te supeii ca intervin, dar am si eu o sugestie pt Prajitura Fanta si anume sa fie insiropat blatul. EU am facut-o fara sa-l fi insiropat si sincer am fost dezamagita, cu toate ca era buna pe ansamblu, dar nu "se legau" straturile de crema cu blatul. Cred ca se poate insiropa chiar cu fanta.

Succes la bunataturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Ioana, eu nu l-am insiropat. Asa am reteta. Mie mi-a iesit ok.
Imi pare rau ca nu ti-a iesit.


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lapte de pasare


Ingrediente:

Lapte - 800 de ml; zahar - 150 de grame; 3 oua; vanilie; coaja rasa de la o lamiie.

Intr-o cratita se fierbe laptele, apoi se ia de pe foc si se lasa pe marginea plitei. Se separa galbenusurile de albusuri. Intr-un vas, galbenusurile se amesteca bine cu 100 grame de zahar, cu putin lapte fierbinte, cu vanilia si coaja de lamiie rasa. Se continua amestecarea, adaugind cite putin din restul de lapte. Vasul se tine circa 5 minute pe foc mic, amestecind compozitia continuu, ca aceasta sa nu se afume.

In alt vas se pune apa la fiert. Intr-un castron se bat albusurile spuma, apoi se adauga 50 grame de zahar si se bat in continuare pina ce se topeste zaharul. Din aceasta compozitie se ia cite putin cu o lingura si se pune in apa clocotita (astfel ca sa revina pentru fiecare persoana 4-5 bulgari de albus.). Dupa citeva clocote, se scot si se pun in compozitia pregatita.

Laptele de pasare se lasa sa se raceasca, apoi se serveste in castronase.

Pofta buna!!



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Talida_s spune:

Hildegard - in primul rand felicitari pentru toate bunatatile...

Am si eu o rugaminte daca ma poti ajuta - printre pozele tale am vazut si ceea ce tu numeai "O Noapte la Venetia". Arata atat de bine si ma intrebam daca ai putea sa ne dai reteta. iti multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Buna ia ma bag si eu in seama. Mai intru sa vad ce bunatati a facut Veronica.Talida, "o noapte la venetia ", am gasit-o in prajiturile Nataliei.Veronica daca prajitura Fanta e cea care o fac si eu cu un blat cu cacao, branza, si apoi fanta cu budinca, apoi sa stii ca si eu o insiropez. Ca-mi place mai mult asa. Da desigur, asta depinde de gustul fiecareia. Mie de ex imi plac prajiturile f. dulci. asa ca eu rastorn blatul pe o tava cu zahar pudra, il insiropez, si abia apoi cladesc prajitura. Desigur ca apoi se mananca doar cu lingurita.Numai bine, si cat la mai multe retete!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

"O noapte la Venetia" nu apartine Nataliei ci Lacri SM (si c ao coincidenta e vecina mea de bloc) care a postat-o acolo.
Dar ce conteaza, nu!
Retetele sunt retete cine vrea le face cine nu, nu.


O NOAPTE LA VENETIA



Blat:

6 albusuri se bat cu 6 linguri de zahar,100 gr.nuca de cocos,5 lingurifaina.
Se pune in tava unsa.
Peste el se pune un blat din 4 oua,4 linguri zahar,4 linguri faina,1/2 praf de copt,2 linguri cacao(la acest al doilea blat se separa albusurile de galbenusuri, se bat albusurile cu zaharul se adauga apoi galbenusurile pe rind,iar la final se adauga faina amestecata cu cacaoa si praful de copt).
Se coace. Iese o prajitura cu doua blaturi. Arata de parca s-au copt separat. Dar nu, ele se coc impreuna. Nu vor fuziona, n-aveti frica.
Blatul se raceste si optional se poate insiropa depinde cum iese la fiecare (reteta e fara sirop).

Crema:

6 galbenusuri,150 gr zahar,5 lg lapte se fierb pe abur.
Rece se amesteca cu un pachet de unt.
Deasupra se pune:
glazura de ciocolata (eu am topit o ciocolata de 100 gr cu 50 gr unt si 2-3 linguri de lapte.

poza aici


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Veronica, scuze pt. confuzie. Dar intr-adevar, reteta e reteta, si cine doreste o face de oriunde. Eu am o versiune a prajiturii "o noapte la venetia", numita "Cocosata". Cand o sa am timp am sa o postez aici. Am facut-o de multe ori, e cu foi cu cacao ,in loc de blat. E intr-adevar deosebita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

silvana, baga mare

hai cu reteta ca sunt curioasa.

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Veronica, esti o dragalasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Nicole, m-ai facut sa

multe si multi de la mine

tu cum stai cu capitolul "Bucatarie"?

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput