PRAJITURI - VERONICA

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Mie imi aducea matusa mea din Germania, ca facea des drumul asta....normal la noi nu se gaseste dar sa ma gandesc cu ce putem inlocui. nu m-am gandit la asta...
Reteta o am din Germania, normal....


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

CREMA PENTRU FOI DE NAPOLITATNE

-2 cani zahar se topesc pe foc
-se adauga o cana de nuca taiata cu cutitul
-se aduga jumate pachet unt sau margarina si un galbenus d eou si se amesteca pana se omogenizeaza
-se intinde de-a lungul pe foi
-compozitia trebuie sa fie calda
-cantitatile vi le alegeti voi.
-eu fac cu cantitate dubla sa iasa mai mult.


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Briose

-2 cani de faina, 1 3/4 cani de zahar, 4 albuse (eu am pus ouale intregi, a iesit ok si asa), 2 linguri praf de copt, 1 cana lapte, 125 gr unt, zahar vanilat, afine sau orice alte fructe ( chiar si zmeura, cirese din compot).
Amestecati toate impreuna si turnati (3/4 din forma numai pt ca vor creste si dau pe dinafara, ca la mine) in forme de briose (din hartie ca-i mai practic).
-Coaceti 30 de minute la foc potrivit.
-Se pudreaza cu zahar


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Veronica mersi de pont,in weekendul asta mi-am propus sa fac un dobos. Sa vad ce timp oi avea, avand in vedere ca lucru si sambata.Iti zic luni daca l-am facut cum a iesit.Merci oricum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasol spune:

vero-ai cumva reteta la alba ca zapada,?ca io am o gramada,dar cam diferite,ma gandeam ca tu dak tot faci prajiturele ai una buna,ty,pupici

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gogosica_lu_solo/my_photos
anasol si david-andrei(06.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Silvana, si eu mi-am propus sa fac ceva....fac si poza, dar problema e ca nu stiu ce!!!!
Dobos nu fac....

anasol,stai sa caut...stiu ca am. am s-o scriu imediat.



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

ALBA CA ZAPADA I

Necesar pentru foi:

10 linguri de ulei
10 linguri de zahar
2 oua
faina cit cuprinde( cu aproximatie cam 0,500 gr)
i lingurita cu virf de amoniac

PT CREMA :

1 pachet de unt 200gr
1/2 l lapte
200gr zahar
1 lamiie
gris

separat un borcan de gem de caise de 300gr

si acum la treaba intai foile:

Se amesteca zaharul cu uleiul si ouale intregi bine cu o lingura de lemn pe urma se toarna treptat din faina si se introduce si amoniacul, se obtine un aluat tare dar nu virtos ca sa poata fi modelat cu sucitoru se lucreaza bine pina se omogenizeaza totul ca aluatul sa devina fin si in tot acest timp se lucreaza cu faina alaturi
se imparte in patru si se intinde cu sucitorul pina la marimea tavi (cam 40cm pe 28,30 cm)si se coc pe fundul tavii.
Mentionez ca inainte de a fi bagate la cuptor este bine sa fie intepate din loc in loc cu furculita pt a nu se umfla ca se aseaza greu unele peste altele, sunt niste foi tari ca o scoarta de copac

CREMA

Se freaca untul cu zaharul spuma (pt usurinta folositi zahar farin adica pudra) cu mixerul tot pt usurinta.
Din lapte si gris se face un gris cu lapte fiert (dupa ochi puneti gris) mai moale, sa nu il faceti prea tare, daca se greseste se mai inmoaie cu lapte ulterior putin si se lasa sa se raceasca.
Se unesc cele doua creme dar pt a nu se taia se pune untul in grisul cu lapte putin cite putin pe principiul maionezei ca doar este grasime si multa de o data se taie, iar daca se taie nu-i bai ca grisul din lapte mai mascheza, se rade lamiia se pune coaja in crema si se si stoarce toata zeama.

Unirea prajiturii:

Se ia prima foaie se pune jumatate din crema, se aseaza a doua foaie se pune gemul de caise,se ia a treia foaie se pune cealalta jumatate de crema si apoi se pune a patra foaie.
Se lasa pina a doua zi.

Rezultatul:
- o prajitura inaltuta cu o crema pufoasa (pentru ca grisul da pufosenia) si foile inmuiate.
Este o prajitura fina.


Alba ca Zapada II

Aluat:

2 oua, 9 linguri zahar, 9 linguri lapte, 9 linguri ulei, 3 pliculete zahar vanilat, sare, 1/2 lingurita amoniac; Crema: o cana lapte fiert, 6 linguri faina, 1 1/2 cana de zahar, 1 pachet margarina

Coca se imparte in trei si se coace pe fundul tavii. Pentru crema: o cana de lapte se bate cu
6 linguri faina, dupa care se pune in laptele fiert, se adauga 1 1/2 cana de zahar si 1 pachet margarina. Se da jos de pe foc si se lasa sa se raceasca. Se adauga esenta de rom. Se umplu blaturile.

Alba ca Zapada III


Pentru crema: 1/2 lapte, 3 linguri faina, 1 pachet margarina (Unirea), 300 gr. zahar pudra, o lamiie mare. Pentru foi: 3 oua, 5 linguri zahar pudra (100 gr.), 5 linguri ulei, 2 linguri lapte,
1 lingurita amoniac nestins, un praf de sare, faina pentru o coca nu prea tare (cca.400 g.)
Mod de preparare
Crema: 1/2 lapte si 3 linguri de faina se amesteca si se pun intr-un vas pe foc, amestecindu-se cu telul pina se obtinem o pasta care se desprinde de pe tel, dupa care se lasa la racit. In acest timp se freaca un pachet de margarina cu 300 gr. zahar pudra peste care se adauga pasta rece. Se rade o lamiie pe razatoarea cu ochiuri mici, se stoarce de zeama si se adauga coaja si zeama in pasta de mai sus.
A doua zi, se taie prajitura in patratele sau romburi si se serveste pe platou. Dupa preferinta, se pune cacao intr-una dintre foi (cea din mijloc).

ALBA CA ZAPADA IV
Pentru foi:
- 100 gr. zahar
- 100 gr. unt
- 100 gr. lapte
- 1 ou
- o lingurita de amoniac
- zeama de lamiie
- faina cit cuprinde.
Pentru crema:
- 500 gr. lapte
- 5 linguri de faina
- 400 gr. zahar pudra
- 200 gr. unt
- 2 prafuri de vanilie
Se freaca bine zaharul cu untul si se adauga laptele, o lingurita de amoniac stinsa cu zeama de lamiie apoi faina cit cuprinde. Aluatul se imparte in 3 parti si se coace pe fundul tavii.
Pentru crema se amesteca laptele cu faina si se pune pe focul mic pina se ingroasa, apoi se da la rece. Apoi zaharul se freaca cu untul si vanilia. Se amesteca cu prima crema.
Se pune crema intre foi si se presara zahar pudra deasupra.



Faci care vrei tu.



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasol spune:

vero-multam-esti o dulce

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gogosica_lu_solo/my_photos
anasol si david-andrei(06.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Ciambella Bologna


400 g faina
250 g zahar
100 g unt
125 ml lapte
2 oua
1 lingura de apa
coaja rasa de la o lamiie
1 plic de praf de copt ( 16 g) vanilat ( sau vanilie suplimentar )

Se inmoaie zaharul cu apa si se freaca impreuna cu untul pina devine spuma, se adauga ouale , laptele si coaja rasa de lamiie. Se incorporeaza faina amestecata de preferinta cu praful de copt pina e amalgamata bine . Se varsa intr-o forma unsa cu unt si faina . La cuptor la 180 grade pt cca 50 min.



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Ciambella cu urda ( sau brinza de vaci )

300 g faina
300 g urda ( brinza de vaci )
300 g zahar
3 oua
20g unt
30 g zahar *
coaja rasa de la 1 lamiie
un pliculet de vanilina ( 1 virf de cutit , sau 1 plic de zahar vanilat )
1 plic de praf de copt
se amesteca brinza cu zaharul, galbenusurile de ou, vanilina, untul la temperatura camerei, coaja rasa de lamiie; se adauga faina amestecata initial cu praful de copt . Se bat albusurile spuma si se adauga la aluat ( amestecind de sus in jos ) . Se unge forma cu unt si faina , se toarna aluatul si se presara peste cele 30 g zahar * . Se da la cuptor la 180 grade pt cca 50 min.


COSULETE CU NUCA

Ingrediente:
- 500 g faina
- 250 g unt/margarina
- 6 galbenusuri
- 6 albusuri
- 300g zahar
- 100 g zahar pudra
- 1/2 pac. praf copt
- 1 ls smintina
- 300 g nuci macinate la alegere
- 150-200 g matmelada,gem
Decor:
- ciocolata-la alegere,care se poate topi pe baie de aburi si cosuletele se pot decora dupa dorinta sau se introduc cu suprafata in aceasta ciocolata topita,dupa care se poate la fel introduce cu suprafata cu ciocolata in:
- nuci prajite si zdrobite,
- nuci prajite,zdrobite si putin caramelizate,
- in ciocolata razuita la alegere(lapte,amaruie, alba)
- in fulgi de cocos,
- decor de bombonele colorate etc.....

Mod preparare:
Aluat:
Se freaca margarina/untul,galbenusurile, zaharul pudra si smintina pina se omogenizeaza bine,se adauga faina amestecata in prealabil cu praful de copt si totul se framinta impreuna.
Aluatul obtinult se intinde pe o suprafata infainata cu care am captusit formele de Minimuffins cu o grosime de 3-4 mm. Si se taie rondele cu care se imbraca formele dorite.

Umplutura:
Albusurile de ou se bat intr-o spuma tare adaugind treptat cele 300g de zahar si nucile macinate.
In fiecare forma de aluat se pune cite 1 lingurita de marmelada /dulceata si se umple cu spuma de albusuri cu nuca.
Cind sint gata se pun la copt ca.15-20 min. la o temp. de 170-180°C,dupa care se scot si se lasa la racit pe un gratar de bucatarie si se lasa asa sau se decoreza dupa preferinta.



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput