retete de fursecuri care se fac cu forma

retete de fursecuri care se fac cu forma | Autor: Hildegard

Link direct la acest mesaj

Dragutelor, mi-am luat o scula de facut fursecuri, e de inox...si are 20 de forme de tot felul. Deci, bagi aluatul acolo si iti dozeaza bucatile, fara sa te murdaresti. Pui forma care vrei pentru biscuite. E super!!!!
Cine are retete pentru de astea?????


merci

Prajituri


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

E vorba de celebrul pistol de impuscat biscuitii? Daca da .. folosesti orice reteta de biscuiti cu conditia sa nu ungi tava cu nimic, pui pistolul perfect perpendicular pe tava si "impusti" biscuitele .. stai asa inca 1 secunda si pe urma ridici aparatul. Biscuitele ar tb sa ramina pe tava.

reteta asta gasita nu stiu unde pe net deci copiata .. am facut-o eu de Craciun anul trecut:
"Flori de iarna.
Igrediente:
375 g faina
1 lingurita rasa praf de copt
200 g zahar
1 plic zahar vanilat
250 g unt
1 albus
125 g alune macinate
3 linguri zahar pudra"


Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ECMI spune:

Cristina, vreau si eu forma.

Bunica mea imi facea tot felul de biscuitei in toate culorile si formele si fiecare model era insotit de o poveste. As vrea sa fac si eu pentru fetele mele dar nu mai am forma ei.

Imi spui unde ai gasit-o?
Multumesc.

Maria si Ilinca
La plimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ECMI spune:

Of, scuzati, mesajul anterior era pentru Hildegard.

Maria si Ilinca
La plimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Si eu as vrea sa stiu unde ai gasit-o si cit costa....

BRENDA

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Deci, scula am luat-o de la noi de la magazinul cel mare"Ziridava" se cheama...asa cum e Unirea in buc....sau eu stiu c emai e.
Costa 270.000 si e de productie ceha: Made in Praga. TV PRoducts. Biscuit maker.
Maine va pun poza sa vedeti cum arata. nu e scump deloc.

Si are 20 de forme....moama de abia astept sa fac la ele....n-spe mii de modele si forme.



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miris_ spune:

quote:
Originally posted by Hildegard

Deci, scula am luat-o de la noi de la magazinul cel mare"Ziridava" se cheama...asa cum e Unirea in buc....sau eu stiu c emai e.
Costa 270.000 si e de productie ceha: Made in Praga. TV PRoducts. Biscuit maker.
Maine va pun poza sa vedeti cum arata. nu e scump deloc.

Si are 20 de forme....moama de abia astept sa fac la ele....n-spe mii de modele si forme.



de-ale gurii

Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05




sunt f interesata de subiect, si eu ii fac piticului meu biscuiti. pana acum i-am taiat cu formele obisnuite de plastic.
hildegard, cumva vorbesti despre acest produs? http://www.bella-italia.com/cgi-bin/SoftCart.exe/gondola/kitchenware/index10.shtml?E+gondola
stiu ca a fost si la tv reclama cu aparatul asta, nu am gasit altele pe net, am tot cautat sa vad cam ce ai avea tu.

Cristina si Mihnea Stefan

In lucruri simple ma regasesc si cand zambesc si cand traiesc si doar o clipa imi e de-ajuns sa visez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Da, ala e.

o sa pun poze mai incolo

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

hildegard am vazut pozele tale si toate prajiturile par super bune. Poti sa-mi trimiti si mie retele?

Merci

Dumnezeu sa ne ajute la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miris_ spune:

daca asta e aparatul, nu stiu cum de l-ai gasit la pretul asta, deoarece eu l-am gasit la 30 euro. il doresc si eu de mult timp, dar... nu dau atata pe el. ma mai uit pe net, poate-poate il gasesc mai ieftin, sau sa ma duc pe la unirea, l-oi gasi acolo.....
am vazut si eu fursecuri facute cu el, sunt superbe....de le-ai manca :))

Cristina si Mihnea Stefan

In lucruri simple ma regasesc si cand zambesc si cand traiesc si doar o clipa imi e de-ajuns sa visez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Gata, m-am lamurit cu retetele de fursecuri. Mi-a dat mama niste retete traznet.
Am sa vi le scriu si voua.

Dany,
vezi retete pe prima pagina pe forum scrise de mine

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 07.11.05

Mergi la inceput