Sezatoarea canadiana (52)

Sezatoarea canadiana (52) | Autor: ange

Link direct la acest mesaj

poftiti va rog

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ange spune:

mi-ati facut frica vorbind atat despre testamente,succesiuni,imputerniciri...
de fapt de cand am aflat de cei 2 romani nu fac altceva decat sa ma gandesc ce as face eu singura pe lume cu 2 copii mici sau ce ar face copii mei fara mine
Treaba cu testamentul si asigurarile de viata trebuie lutate in serios.Cine are info si stie cum se procedeaza rog sa ne scrie;in felul asta invatam una de la alta si poate rand pe rand ne apucam de facut testamente chiar daca nu avem averi vorba Irei.Averile mele cel putin sunt copii .

Emily,sa inteleg ca faci scoala de infirmiere?
parca m-as apuca de scoala si nu stiu de care

podeanu,da.la banca mi-a spus ca trebuie sa facem (adica sotul) cerere de credit ipotecar pt. ca eu nu am munca si in momentul in care rambursez imprumutul pe care-l am eu(casa e a mea,pe numele meu) se inchide.Alt imprumut nu cred ca-mi vor da pt. ca nu prezint garantie la banca (nu am munca0 asa spun ei
Asa ca a facut colegul.acum asteptam raspunsul si apoi dupa ce am preaprobarea pun casa in vanzare.
hai ca te-am ametit

In curand,adica intr-o luna va fi ziua de nastere a Maiei.Vrea petrecere in pijama.Vrea ca toti invitatii(copii) sa vina de vinerea seara ,sa doarma la noi si sambata la pranz sa vina si parintii.Balamuc total Nu i-am spus nici nu dar nici da.
Voi ati organizat astfel de petreceri pt. puradeii vostrii?
Chiar nu stiu ce sa fac.

oana,suna tare bine ce ne-ai spus.la ce companie te-ai asigurat?Dar studiile Antoniei cu banca le-ai facut sau tot prin vreo firma de asigurari?

o seara buna tuturor.


"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

foto
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=12366" target="_blank">povestea Maiei
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=16811" target="_blank">povestea lui Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Uraaaaaaa, a venit weekendu' si la cotdinej .
Adicatelea nu chiar, ca sunt toata numa in creioane colorate, aptibilduri si markere sclipicioase - imi pregatesc orele pe saptamana viitoare ca sa scap. Intr-o ora maxim termin.

Imi doresc tare mult o imprimanta cu laser, sau nu's cum ii zice, dar as vrea sa schimb cartusul cat mai rar posibil. A vazut cineva vreo oferta ? Am nevoie sa imprim mult, ca imi scot partituri de pe net si nu e deloc rentabila cea normala, careia ii schimb cartusul saptamanal.

Ange, pai ce sa faci, imbraci copiii in pijama si pui niste gustarele, organizezi ceva jocuri de societate, ori un DVD bun, ceva, si lasi fetele singure in camera, sa nu stai pe capul lor, cam asta ar fi ideea. Dimineata o iei de la cap, ca la nunta.

Eu weekendu' asta o sa vegetez, mi-am inchiriat deocamdata Ocean's eleven cu Brad Pitt si o sa ne rasfatam sub patura cu popcorn si fursecuri. Vreau sa dorm, sa mananc si sa prestezun pahar din sticla de vin rosu care zace de asta vara la frigider, sper sa nu se fi acrit.

Sofia deseneaza o barbie pe carticica...alene, cu gesturi in rallentando, de parca i-ar fi diminuat cineva cu telecomanda tempo-ul. Am dat drumul la caldura, a venit iarna...Mi-am cumparat 2 colectii noi de piese pentru pian, pe care mi le doream de mult, si Sibin mi le-a furat, numai el le studiaza. Adica pe noi ne apuca studiul simultan, e un sindrom contagios, o stare patologica a familiei noastre. Functioneaza si in cazul auditiilor, fix cand vreau eu sa ascult un CD, ii trazneste pe toti melomania.

Nu stiu daca v-am povestit, sau am scris mail acasa, ca ma incurc, daca ma repet imi cer scuze. Intr-o zi, in timp ce aveam lectie de vioara, aud o tiganeasca cantata cu foc in localul vecin. N-am mai avut stare pana la pauza, am zis ca nu-i adevarat, va dati seama, in Canada cineva sa predea muzica romaneasca pt vioara. Era un coleg de-al meu, quebecois, care e innebunit dupa gen si impartasea din bucuria lui si elevilor sai. Cand a inteles ca-s romanca mi-a dat si mie o partitura.... am inteles ca la Archambault sunt colectii intregi de muzici romanesti/tiganesti, numai ca am sa mai fac o pauza cu cheltuielile. Toate bucuriile astea ma costa sute de dolari, si acum vine craciunul si...o sa fie dezastru cu Sofie.

Ma'c la lectiile mele, sa scap odata. We placut tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Ira, esti fenomenala cum povestesti! Felicitari!!!

Ref la Sofia ta, da-mi si mie telecomanda aceea ca sa o activez si la Arturci ca m-au zapacit. Nici in cada nu stau! Alearga, sar, chiuie! Asta le e starea naturala.

Ange Noi suntem prea mici asa ca Yann si Philip nu au (inca) decat dorinta sa cante La Multi Ani!
Asa ca nu avem cum sa iti impartasim din experienta noastra. Dar iti tinem pumnii sa iasa asa cum va doriti!


Azi am fost la patinoar si s-au amuzat teribil 2 antrenoare de noi si m-au inteles de ce vreau activitati sportive pentru ei. Le-am intrebat pe ele cum e cu cursurile din pacate cica numa dupa 3 ani (ei in ianuarie implinesc) e recomandat sa ii invete un prof dar ca pot sa ii pun pe patine si sa intru pe gheata cu ei. Si imi recomanda patine de hockey - nu stiu care e motivul.

Vazand reprezentatiile fetelor pe gheata, erau niste fatuci care mai faceau si cate o saritura, Arturicii au declarat ca vor si ei sa zboare ca fetele alea.

Patine am gasit numa la Intersport cu 50 cad perechea desigur. La Canadian Tire erau cu 35 dar erau fix nr lor si nu erau de hockey.
Vindeau si ei la patinoar patine cu 5 cad dar va dati seama ca marimea 7 nu aveau (deja ca vroiam 2 e lux).


Intrebare:
Unde gasesc magazin cu decoratiuni NAVY? Adica ceas in forma de ancora, oglinda in forma de colac de salvare si alte variatiuni pe tema?
Eu am piticul sa le decorez camera in acest stil dar mai mult de pestisorul Nemo nu am gasit... A, am gasit azi 2 tablouase la dollarama; la ca magazinele de tablouri nu au.
Va rog, dati-mi idei ca de o luna caut si degeaba..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Apai draga mé, io obosesc si numa cand iti citesc mesajele despre arturicii tai, darmite sa fiu in locul tau...cred ca as umbla cu perfuziile dupa mine.

Io p-a mea o las sa-si faca de cap, am inlaturat tot ce-ar putea fi periculos pt. ea, am cumparat mobila neagra ca sa nu ma enervez, si cu asta basta. Acum pune apa plata Naya la florile de plastic, sa le creasca, ce poate fi rau in asta ? Poate doar ca florile nu sunt in vaza ???, da' ce mai conteaza ? Mai nasol a fost cand a lipit aptibilduri d-alea lipicioase rau pe ecranul TV de mi-a luat o saptamana sa le scot ca sa pot vedea si eu ceva. Important este sa scapam cu totii cu viata din acest sport extrem corespondent al meseriei de parinte, si in rest...dumnezeu cu mila.

Oh, mi-am amintit, à propos de mobila, am cumparat de vreo luna o canapea si o causeuse de la Brick si astia nu mi-au livrat-o nici acum, desi de platit platesc la ea. Ati mai auzit de asa ceva ? E nasol ca n-avem nici unul din noi timp sa mergem sa-i intrebam, si cu roboti la telefon eu nu vorbesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Arturicii si eu i-am decorat camera lui Seba cu chestii navy. Eu i-am cumparat mai multe asta-vara de la Rona, nu stiu daca mai au acum, ne mai fiind sezonul, dar oricum poti incerca. Eu i-am luat un set de rame cu ancore si plasa de peste, o ancora mai mare din lemn pe post de cuier, am mai gasit cand am fost la Knowlton, langa Magog o cutie alba de pus pe birou cu niste ancore si plasa pe ea si uite asa, s-au mai adunat.
Ira, sa stii ca si noi am patit-o cu cei de la Brick. I-am comandat lui Seba un pat csre avea si niste rafturi intr-un capat. Rafturile au venit stricate si patul avea kitul de instalare de la un dulap. Rafturile ni le-au schimbat peste vreo 3 zile dar pentru kitul de instalare a patului am asteptam cred ca vreo 10 zile si asta dupa ce sunam aproape in fiecare zi si .... Oricum am zis ca a fost ultima oara cand am luat ceva de la ei. Ah, si prima data cand le-au adus, ne-au sunat ca o sa vina intre 13 si 16 si au venit la 9 seara.

Sa va impartasesc si voua vestea cea buna, bebele din burtica este fetita!

Numai bine va doresc,
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Roxana felicitari pentru bebitza! Am vazut ca se va naste in febr! Nu mai ai f mult! (Yann si Philip sunt nascuti intr-un sfarsit de inuarie)
Sanatate multa!

Ira
Asa as vrea sa stau si eu relaxata la nazdravaniile si agitatia lor...
Numa ca pentru asta trebe sa ma mut in cort!
In Bucuresti o aveam sub noi pe sora mea & co dar aici avem un nene & co ce ne bate in tavan cand facem galagie...
Asa ca de dimineata de la 7 cand se trezesc....pana la 20 cand se culca.. Noroc ca in timpul saptamanii merg la garderie dimineata dar in weekend de-abia astept sa se faca ziua sa disparem din casa ca or vrea si oamenii aia sa se odihneasca.


Maine le-am promis ca mergem sa vedem indieni! E Festivalul culorilor la Rigaud si vreau sa dam o fuga pana acolo. Parca vad ca ii supervizam de la 8 pana la 10 cand incep actiunile pe acolo, asa cum am facut la Safari de-am ajuns cand nici animalele alea nu isi luasera micul dejun.

Somn usor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

ira,Roxana,asa fac cei de la "brick? bine.nu e regula generala dar se intampla.trebuie sa fi categorica cu ei ca altfel stai luni de zile si-ti astepti un scaun
Eu mi-am luat masinile de spalat de la ei.Mi-au spus ca mi le livreaza dupa Craciun si eram prin noiembrie.Le-am spus ok merci ma duc la altii ca doar nu sunteti singurii cu masini de spalat.A doua zi le-am avut la usa

ieri a fost sarbatoare...ati stiut?!eu nu...si am spalat
mana sus care dintre voi merge duminica la biserica

A! fetele din Toronto nu organizati si voi o intalnire inainte sau dupa Craciun? De Craciun mergem la niste prieteni la Toronto.
Aaaaaaaaaaaaa si mi-am gasit finut(a)
Stiti ca va disperasem ca vreau finut.
Am fost sunata de o prietena de la To.care mi-a spus ca e burtica si ca ne vrea de cumetrii.Am "murit" de bucurie.Asa ca de Craciun merg sa-mi vad finutul(in burtica evident)
Abia astept.Va fi al 3-lea copil al nostru

bey ce frig e afara...brrr...

o duminica placuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

quote:
Originally posted by arturicii

Azi am fost la patinoar si s-au amuzat teribil 2 antrenoare de noi si m-au inteles de ce vreau activitati sportive pentru ei. Le-am intrebat pe ele cum e cu cursurile din pacate cica numa dupa 3 ani (ei in ianuarie implinesc) e recomandat sa ii invete un prof dar ca pot sa ii pun pe patine si sa intru pe gheata cu ei. Si imi recomanda patine de hockey - nu stiu care e motivul.

Vazand reprezentatiile fetelor pe gheata, erau niste fatuci care mai faceau si cate o saritura, Arturicii au declarat ca vor si ei sa zboare ca fetele alea.

Patine am gasit numa la Intersport cu 50 cad perechea desigur. La Canadian Tire erau cu 35 dar erau fix nr lor si nu erau de hockey.
Vindeau si ei la patinoar patine cu 5 cad dar va dati seama ca marimea 7 nu aveau (deja ca vroiam 2 e lux).



Ioana unde ati fost la patinoar?sa inteleg ca de acolo nu se pot inchiria patine?cit e ora? parintii intra si ei cu patine?

multumesc mult pentru!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

uitati ce am gasit eu:

http://www.justice.gouv.qc.ca/english/publications/generale/success-a.htm

http://www.justice.gouv.qc.ca/english/publications/generale/testamen-a.htm

cred ca saptamina viitoare caut un notar, tutorii ii avem asa ca noi o sa ne facem testamentele in curind...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

ange am terminat scoala de infirmieri, sunt proaspat licentiata

Sa-ti traiasca finuta!!

ce friggg e afara....brrr!!

Mergi la inceput