Sezatoarea canadiana (52)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Arturicii sunt curioasa sa-ti aud impresiile de la Rigaud. Am fost si noi ieri dar cam batea vantul pe acolo. Noi mergem cu Seba la schi acolo si stiam zona. Era amenajata un fel de expo de arta dar in afara de asta nu am vazut mai nimic. Poate nu am fost noi pe unde trebuie. Si mai si ploua un pic...
In schimb, la intoarcere am luat-o prin Hudson si am dat peste Finnegan Market care se organizeaza in fiecare sambata pana la sf. lui octombrie. Frumos!
Mergem si noi azi la biserica, la Sf. Nicolae, langa Atwater, la parintele Vasiliu. S-au mutat de anul asta intr-o biserica mare si tare frumoasa.

O duminica placuta la toata lumea,
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melody spune:

ange, eu am samples, asa cum am mai spus, dar este mare, adica are multe foi, daca ai fax acasa, iti pot trimite prin fax.
Si pt partea franceza a Canadei, nu stiu,pt ca e diferita legea.
Deci, just let me know daca vrei sa iti trimit sample, asa cum il am si in manualul de la scoala: Wills and Estate. ( nu stiu daca am mai spus pe aici, eu tocmai am terminat Paralegal spcialty in Iunie, anul asta).



Annie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Hello!

Chiar ca frigutz!

Emilly
Am fost la Arena Vaudreuil.
Patinaj liber (adica nu cursuri) au L-V 15:30 - 16:30 si D 13 - 14:30
Intrare adult L-V 1.25 cad, copil 1 cad; D 2.5 cad adult si 1.5 cad copil.

Patine nu se inchiriaza. Erau doar de vanzare (erau niste cutii acolo) cu 5 cad cele 2nd hand. Dar pentru Arturici nici vorba sa aiba. Nu stiu dc poti sa intri fara patine pe gheata; eu as zice ca nu e voie dar dc mai ajung ii intreb.
Oricum, copii de varsta Arturicilor cel putin nu au voie pe gheata fara casca (nu de hockey, poat efi si de bicicleta dar casca sa fie)

Roxana
Noi (adica eu) vreau sa ajung cat de des la o biserica. Am fost acum 2 sapt pe St Croix la Sf Mihail si Gavril. Unde e biserica unde ati fost azi? Daca mergeti si duminica viitoare poate ne luati si pe noi (adica sa ne tinem dupa voi cu masina)

Ref la Rigaud noi am fost intr-un parc si:
- am vazut expo de fluturi (eu speram sa fie vii da erau "impaiati"
- Arturicii s-au plimbat pe ponei
- Ne-am plimbat un pic cu un tren (era cel ce aducea vizitatorii de la gara; ptr ca am ajuns f dim acolo si nenea soferul a ajuns la tren dupa noi - deja Arturicii dadeau cu matura in trenul lui cand a venit el - ne-a luat la o plimbare de 5 minute ca a avut el niste treaba acolo in zona)
- ne-am pozat cu indienii, corturile, etc
- am dat ne mancare la iepuri/capre & co
- am cumparat niste paine (ca la pranz am fost invitati la prietenii nostri) - era un cort maare cu tot felu de standuri cu d-ale gurii
- ne-am jucat in parcul de acolo
si am cam inghetat dar am alergat pe acolo cat am putut de mult.
Am stat vreo 2 ore nu mai mult.


O duminica frumoasa in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Annie,merci mult.esti super draguta.am sa iau problema asta in serios dar astept sa vand casa,sa ma mut la casa noua si apoi sa ne punem ordine in viata
Dar chiar am sa sun in stanga si-n dreapta sa vad cum sta treaba cu testamentul.Mereu imi spun ca noua nu ni se poate intampla asa ceva.Traiesc cu credinta asta.

Emilly,ma ucizi.felicitarile mele.auzi,infirmiera! moamamaa ce tare esti!BRavo.bravo.bravo.
cand incepi munca?

arturici,eu tot la "rona" am vazut chestii deastea de care spui tu cu colace,ancore,marinari,plase,etc.Nu cred ca trebuie sa fie sezon ca sa gasesti.de magazinul de care spui nici nu am auzit.sau nu am dat atentie...

ati vazut ce zapada a dat la Buffalo?
misto.ne paste o iarna!!!!

o duminica placuta.


"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

foto
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=12366" target="_blank">povestea Maiei
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=16811" target="_blank">povestea lui Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Arturicii, se pare ca ati nimerit mai bine decat noi. Noi am fost in statiunea de ski doar, restul nu prea le-am gasit.
In legatura cu biserica, cu cea mai mare placere. Nici noi nu mergem, din pacate, chiar in fiecare duminica dar cred ca duminica viitoare vom ajunge iar. Tinem legatura si mergem impreuna.

Duminica placuta in continuare la toata lumea,
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Buna si de la noi! Am intrat sa va salut, ca nu am mai facut-o de mult. Noi sintem bine, fiecare cum ne stiti, am pus citeva www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">poze noi, daca vreti sa ne mai vedeti. Avem un program destul de incarcat, activitati muulteee si placute si nu sintem inca raciti, dar stiu ca nu vom scapa.

Eu nu am stiut de cei doi romani si rau am facut ca am aflat, ca m-am intristat rau de tot, nici nu vreau sa ma gindesc cum le este celor care au ramas fara ei... Dar si fara sa stiu, ma streseaza de ceva vreme acest aspect, adica ce fac eu fara el, sau el fara mine... La copii fara noi nici nu pot sa ma gindesc, ca mi se face rau imediat. Nu pot sa merg atit de departe... Iar la faptul ca li s-ar putea intimpla ceva copiilor nici atit. Deci, sint foarte interesata de testament si de tot ce trebuie facut ca sa ramina copiii pe miini bune si putinul pe care ul avem lor, fara prea mari alergaturi si probleme. Pina acum nu am facut multe, le-am bagat si eu pe ele in programul de burse pentru studii si punem acolo cit putem, nu foarte mult deocamadata, dar tot e bine decit nimic. Am avut o tentativa de a ne face asigurare de viata, sotul o are, pe mine m-au refuzat din cauza ca nu aveam niste analize facute (ma rog, am facut eu niste declararii sincere legate de sanatatea mea si desi nu era ceva grav, mi-au cerut analize... pe care nici in ziua de astazi nu le-am facut). Dar am ajuns la concluzia ca nu mai putem ramine asa, trebuie sa punem la punct aceste lucruri, ca sa pot dormi linistita.

Deci, daca cineva din Montreal are informatii legate de acest aspect, ma inscriu si eu pe lista celor care au de invatat din experienta altora. M-ar interesa sa aflu ce trebuie sa fac si unde sa ma duc pentru testament (o cale sigura si daca se poate cit mai ieftina), o asigurare de viata buna (sotul are una simpla, ieftina, as vrea sa facem ceva ca lumea; are ceva daca el ramine cu asta si eu fac alta, cu alti furnizori?) Asigurari convenabile, sigure si bune pentru bunuri, pentru furt, foc etc. Si ce mai trebuie facut, ca sa fim in rind cu lumea!?!

Si in alta ordine de idei, am avea nevoie de o firma buna de sunat in Romania, din aia la care nu platesti decit cind si cind vorbesti (citiva zeci de centi pe minut). Voi cum vorbiti, cu care dintre aceste companii?

Si legat de frica de a ramine singura, si mie de asta mi-e frica. Eu ii mai spun sotului cind pleaca undeva sa nu ma lase singura cu doi copii ca vin dupa el si-l bat de nu se vede. Dar adevarul ca ma sperie o asemenea perspectiva. Sotul meu se ocupa deocamdata cam de tot, eu am grija casei si a copiilor (bineinteles ca ne ajutam unul pe altul atit cit ne pricepem si cit putem). Dar asta se invata nevoia e cel mai bun profesor, numai ca nu-mi pot imagina viata fara el... si vineri pleaca in Romania si va sta doua saptamini. Abia astept sa-l vad acasa!!!

Va pup si va doresc multa sanatate! Si sper sa-mi fac timp si sa fiu mai activa, de citit va mai citesc cind apuc, dar nu reusesc si sa scriu, ca intotdeauna se intimpla ceva si trebuie sa ies. Pa!

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 – www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 – www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 – www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

nelia,ma bucur ca sunteti bine.pupici la voi.
vis-a-vis de testament nu am nici cea mai mica idee de cum si unde se face.cat costa nici atat.Si eu astept fetele care au asa ceva sa ne dea detalii.
Noi avem asigurari de viata la "banque nationale"(sotul) si eu la "canada vie".A colegului este mai mica dar este ceva in caz de Doamne fereste.A mea este cat ipoteca casei,deci le ajunge chiar sa ma duca acasa in ro langa tata daca dau coltul
Asigurarea la casa (furt,incendiu,etc) o am la "wawanesa".La masina la "unique"
In curand am sa-mi pun ordine in tot si voi incerca sa fac toate asigurarile la o singura companie.In felul asta zic ei ca ai si rabeuri.
Drum bun lui Octav.sa profite din plin de vacanta ca si asa e cam mica
Daca ai nevoie de ceva indiferent ce pe perioada cand Octav e in tara sunt aici si raspund prezent daca ma suni.
Te duci la scoala? ce ai facut sau ce faci?
numa bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Prompta ca de obicei, Ange. Da, ma duc la scoala, dar mi-e cam greu, ca nu prea se da creierul asta la invatat si il scot greu din problemele casnice si de la copii. De fapt, cea mai mare parte a timpului il petrec inca cu copiii, ca sint pe la gradinita/scoala doar pina la 1, respectiv 3. Asa ma gindeam si eu sa fac, sa gasesc o companie sigura si care sa nu ne ia pielea de pe noi, ca doar pe asta o avem si sa ma asigur pentru tot, sa mai fac si testamentul si apoi voi fi mai linistita. De fapt, dintre toate cel mai tare ma framinta testamentul, si mai precis partea legata de copii, nu mi-e deloc bine gind ma gindesc ca, daca doamne-fereste... sint ai nimanui. Partea nasoala este ca in tara as mai gasi persoane pe care sa le pot indica ca tutori, dar aici... avem citiva prieteni buni, dar au familiile si problemele lor. Ce bine ar fi daca as avea vreo sora mai aproape...

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 – www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 – www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 – www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

A vazut cineva filmul what women want cu Mel Gibson ?
Ma obsedeaza o scena geniala, nu-mi revin din ras de aseara
opriti-maaaaaa
deci tipul capatase la un moment dat in urma unui accident puteri paranormale sa citeasca gandurile femeilor
si de aici numa situatii amuzante, intamplari hilare
milioane de panseuri debile interioare cumulate din neuronii neobositi ai femeilor, care se revarsa peste tot scenariul

asa, bon. La un moment dat personajul principal se pierde pe niste stradutze din NY, in cautarea unei colege
ploua groaznic, noapte demoniaca
si se intalneste si incearca un dialog cu o baba chinezoaica care nu vorbea engleza, dar care ii indica zambind senil directia drumului cu indexul
si se opreste omul nostru o clipa sa-i citeasca gandurile chinezoaicei (deh, defect profesional)
geniala scena, trebuie s-o vedeti
ei bine timp de 20 de secunde chinezoaica nu s-a gandit la nimic, mai frate, nici cel mai mic gand chinez nu i-a trecut prn cap, am crezut ca fac criza cardiaca de atata ras, un zambet din ala imobil care sa nu emane nici cea mai mica emotie, cruuuunt

ohhhh, nici acum nu-mi revin de ras

deci am vazut oceans' 11, e un film foarte bun, mai ales ca se termina in stil american, yessssss, uite d-aia iubesc io america, e continentul care nu ucide niciodata speranta si happy end-ul.

Apai sa ma duc sa-mi intind oasele, ca maine iar incepe nebunia.
Noapte buna, Canada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Ange, cand veniti mai exact in Toronto? Noi plecam la Blue Mountain, dar poate daca stati mai multa vreme incropim ceva. Speranta mea e sa nu sfarsesti prin a ma vedea doar pe mine, si poate pe CataD care stiu ca n-o sa ma abandoneze...

Nelia, noi sunam cu g3telecom (9/min), personal sunt foarte multumita. Iti incarci un fel de cartela cu care suni de oricunde (asta era foarte important la mine ca sa pot suna si de la serviciu). In ultimul timp ma suna unii de la Call Select, m-au asasinat cu telefoanele, sunt neobositi (ma suna de doua ori pe seara ca ne au in baza de date de doua ori :)) si au pret mic: 6.9/min oricunde in Ro. Asa ca acum ma gandeasc sa-mi mut long-distance cu astia sa am g3telecom ca varianta de serviciu.

Melody, imi trimiti si mie foile alea de zici ca le ai? Ca la mine paranoia e in floare, in fiecare zi ma gandesc ca ce bine ca sotu' merge cu autobuzul, macar pe el sa-l aibe copilul.

Mie nu-mi vine sa cred ca vine iarna... am cunoscut o tipa din Iordania care mi-a zis ca ea n-a scapat de depresia de iarna pana nu s-a apucat de yoga. Cum n-am de gand sa ma apuc de yoga...raman cu depresia.

Ira, am si eu o intrebare. Nu stiu cum e la Montreal, dar aici toata lumea isi da copilul la pian (sau pian si vioara), asa incat incep sa ma simt nelinistita ca-s o mama denaturata si nu educ copilul multilateral. Copilul meu are 5 ani (e baiat) nu stiu daca e talentat sau nu, banuiesc ca nu (ce sa iasa din doi ingineri fara imaginatie), dar ma gandeam ca poate ar trebui sa-l duc totusi sa ia niste lectii. E la varsta potrivita, sau deja am pierdut startul? Nu vreau sa fie pianist de concert (oricum e mult prea lenes pentru asta), ci mai degraba sa-si descopere (eventual) un hobby care sa-l ajute in viata sa treca peste nunumaratele mizerii care ne asteapta pe toti.

Mergi la inceput