CUCUIELE - cum le tratam?

CUCUIELE - cum le tratam? | Autor: mama_lui_alex

Link direct la acest mesaj

Mai dragelor,
Am nevoie de ajutorul vostru..
Ieri am reusit sa-mi fac un cucui de toata frumusetea..

M-am aplecat sa ridic ceva, fereastra era deschisa (a impins-o un pic curentul) si m-am ridicat fix in coltul ferestrei...Nu pot sa va spun ce "corn" cucuiet am...Alex. mi-a cantat ieri toata ziua "trei iezi cucuieti..."

Asta e chiar o "problema" relativ frecventa ...mai ales la pitici..ieri mi-am dat seama ca nu stiu cum se trateaza o astfel de buba...
Am stat vreo 15 minute cu primul pachet de carne congelata care mi-a iesit in cale...dar cucuiul e mare si frumos ...

Cum faceti...exista vreun unguent miraculos??

Aseara mi-am dat cu singurul inflamator care era prin casa - DICLOFENAC GEL - azi dimineata vad ca "buba" si-a redus la jumatate dimensiunile...Altceva nu am stiut ce sa fac..sau cu ce sa dau..

Imi amintesc ca atunci cand eram copil si faceam cucuie (multe...si frecvent...), mama imi punea un banut sau lama cutitului si ma apasa f. tare (frectionand in acesalsi timp)...imi amintesc ca ma durea...mai rau decat cucuiul in sine..Este asta ceva bun...nu stiu de ce..dar aa zgandari cucuiul prin apasare sau frictionare puternica...parca nu-mi suna a bine ( e ca si cum ai masa o entorsa...)

Cum faceti...?!
Pupici,
mama_lui_Alex

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

eu am sunat dr mea dupa ce bebele meu a cazut din pat facandu si un cucui de toata frumusetea ; iei miez de paine si l inmoi in vin rosu si l pui pe cucui face minuni crede ma

stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

crema cu arnica!

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

quote:
Originally posted by ligia13

crema cu arnica!

Eu si Raducu (22.04.2005)



Subscriu!!


Dragostea e oarba, dar casatoria ii reda vederea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Lasonil sau echivalent.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Hepathrombin, gel. Cu asta il dau si pe iedutzul meu cind mai trage cite un cap de dulap sau mai stiu eu pe unde.

Gabitza si nazdravanul Andrei-Stefan (25.05.05)
Andrei 0-5luni | Andrei 6-10luni | Andrei 11-12luni | Poze noi cu maimutzica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Crema cu arnica cu se numeste...Chiar asa??!!..Cumparam...ca-i bun la casa omului:))CUM II ZICE EXACT?

Lasonil, hepathrombin...astea's antiinflamatoare printre altele, nu?..
Daca eram acasa, aveam (cel putin lasonil..)

Multumiri de la cucuieti,
mama_lui_Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

painea inmuiata in vin rosu sau cartoful crud sunt bune pt vanatai. pt cucuie ceva de metal, rece (sau gheata) tinut la "locul faptei", dar imediat, ca apoi nu mai are efect

mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

si io credeam ca intrebi ceva pt. bebei

Gheata multa imediat dupa lovitura si crema cu tataneasa


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiss spune:

exista si o varianta homeopata, Arnigel, cu 7% arnica! este un gel care penetreaza f usor prin piele, si se recomanda pt: contuzii, echimoze, oboseala musculara....mie mi l-a recomandat farmacistu, si l-am si folosit la cucuiele lui fi-mio, din frunte, care in mod normal ar fi trebuit sa devina vinete, dar n-a fost asa! mi s-a parut f bun!

la toate


mami de pui (23 sept 2004)

poze cu noi

"Fericirea e alcatuita din lucruri marunte!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

N-am precizat: Lasonilul ni l-a recomandat pediatra pentru un cucui din frunte al fetitei mele, vechi de aprox. 6 luni, care nu mai era vanat, dar se simtea locul tare si umflat la palpare. Acum stiu lectia si ii dau imediat ce il capata, nu mai astept cu lunile, pentru ca nu se mai retrage complet.
Pusul lingurii sau compreselor reci pe cucui nu prea functioneaza, o doare si nu ma lasa.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62868" target="_blank"> un baietel diabetic de 1 an

Mergi la inceput