Puncte negre pe dinti - copil 1.6 ani

Puncte negre pe dinti - copil 1.6 ani | Autor: bumpi

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
Fetitei mele in varsta de 1.6 ani i-au aparut niste pete negre pe incisivul superior. Initial a fost doar un punctulet negru care s-a extins pe dinte la baza gingiei, iar azi am observat ca i-au aparut si pe dintele de langa. Am fost si la stomatolog, dar mi-a zis sa stau relaxata ca oricum sunt dintii de lapte si ca probabail i-am introdus ceva nou in alimentatie.
Nu am folosit biberon deloc, nu a mancat si nu mananca dulce, o spal pe dinti, deci nu stiu care ar putea fi cauza. Stiu insa ca nu as vrea sa ma un copil cu dinti negri pana la dentitia definitiva.
V-ati cinfruntat cu asa ceva si ce solutie ati gasit?
Va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Melania 14 spune:

Buna,

nu m-am confruntat cu o asa problema dar nu mi se pare normala atitudinea stomatologului .Adica lasa-i asa ca oricum vor cadea .....

Am o cunostinta a carui baietel pe la 2,5 ani avea problema asta , erau afectati dintii de jos, parca,dar sincera sa fiu nu stiu ce masuri au luat.Oricum a frecventat stomatologul si acum e Ok.Parerea mea e sa cauti alt stomatolog cat despre alimentatie .... mi se pare o explicatie superficiala.



Melania (14.01.2005) si mama Nico


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Buna, Bumpi!
Al meu baietel de 2 ani si 4 luni are aceiasi problema. Am fost cu el la 2 stomatologi, primul mi-a zis ca sunt carii de biberon (desi nu aratau ca niste carii, ci doar erau puncte negre pe dinti), iar al doilea mi-a spus ca e "materialul prost". Adica, din cauza lipsei de calciu, dintii au o structura mai... poroasa, lucru ce atrage depunerile alimentelor si formarea acestor depozite. De atunci am inceput sa-l spal zilnic pe dinti si vreau sa-ti spun ca de pe dintii de sus s-au curatat petele COMPLET. Mai are, inschimb, pe dintii de jos, aceleas depuneri, insa in urma periajului zilnic, chiar si de 2-3 ori pe zi, i s-au mai curatat vizibil. N-ai ce-i face, asta este structura lui osoasa, cel mult ii poti suplimenta cu calciu, eu asta voi incepe de luna asta. Insista cu periajul zilnic si te vei convinge de efecte! Succes!
Elle_seb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelaf spune:

buna mamicilor as dori si eu un sfat va rog
baietelul meu are 1 an si 4 luni si sper sa nu semene cu mine la dantura caci eu sunt cum se spune varza" as dori sa incep cu spalatul pe dinti
cum se face mi-e o mamica in parc mi-a spus ca ii strege dintii cu tifon doar in fiecare zi.
Ce fel de periuta i-mi recomandati si bine inteles ce pasta speciala cred adecvata varstei lui.
Va multumesc mult si multa multa sanatate ingerasilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Bumpi, s-ar putea sa fie genetic. Intreaba stomatogul sau pediatrul de Zimaflour. Parerile sunt impartite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivighe spune:

Pana la 3 ani nu se recomanda pasta de dinti pt ca copilul nu stie sa scuipe si o inghite,ceea ce este periculos datorita continutului de fluor al pastei de dinti care prin ingestie poate determina fluoroza dentara.Il poti spala cu periutza fara pasta pt a-l obisnui cu spalatul pe dintzi si il poti sterge si cu tifon.Ideea e sa indepartezi depunerile de pe dintzi...daca i-ai sterge dupa fiecare masa ar fi super.De asemenea se recomanda ca dintii sa fie curatzati din mometul aparitiei(chiar daca copilul are un singur dinte in gura ,acela trebuie curatat)DE la 3 ani(sau din momentul in care esti sigura ca poate sa scuipe) il poti spala cu pasta de dinti pentru copii,o cantitate de marimea unui bob de mazare.Pana la 7 ani se recomanda sa spele parintii copilul pe dinti pt. ca acesta oricat s-ar stradui nu reuseste sa faca un periaj corect(nu au o coordonare foarte buna)
Si inca un sfat...nu gustati mancarea copilului cu linguritza cu care urmeaza sa manace el,nu bagatzi suzeta lui in gura in ideea de a o curatza si apoi o dati copilului,nu-l pupatzi pe guritza...si alte chestii de genul asta(cu atat mai mult daca avetzi carii,parodontoza,tartru).La nastere guritza lor e sterila...n-are nici un microb...ea se contamineaza ulterior(prin toate chestiile pe care le baga in gura ei),dar streptococul mutans(cel consideart a fi cel mai al naibii in aparitia cariilor) il ia de la parintzi.


poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/vivighe/my_photos
filmulete www.dropshots.com/vivighe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

David are niste pete negre la baza dintelui. Stomatologul mi-a spus ca nu sunt carii, ci sunt resturi de mancare care se depun pe marginea dintelui ...
Solutia este spalatul pe dinti, chiar si de 3 ori pe zi...

La noi dispar si apar cum uitam sa periem o zi sau doua!!!!



Fiecare dimineata e un nou inceput

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Ati dat cumva copiilor zymafluor sau alte produse cu continut de fluor?
Am citit undeva ca aceste pete pe dintisori, ar putea iesi din aceasta cauza.

Editez!
Iata ce am gasit pe net:
"Fluorurile nu sunt periculoase in cantitatile in care sunt in apa, dar in cantitati mai mari ele pot deveni toxice. Gradul de toxicitate depinde de greutatea corpului. O doza letala de fluoruri pentru un copil de 3 ani este de 500mg, iar pentru un copil cu varsta mai mica, cantitatea este mai mica. Este necesar sa nu se tina la indemana copiilor produsele ce contin fluoruri ca pasta de dinti sau apa de gura. In cazul in care copilul a inghitit unul din aceste produse este necesar consultul medical de urgenta.
Excesul de floruri in perioada de maturare a dintilor poate determina producerea de pete pe dinti (fluoroza). Majoritatea petelor sunt albe, desi uneori pot parea maronii.
- fluoroza se produce in primii 8 ani, cand smaltul(stratul extern) dintilor este in formare.
- fluoroza nu este daunatoare. Medicul dentist poate in unele cazuri sa albeasca dintii pentru a indeparta petele, sau sa introduca anumite rasini care sa le acopere".

www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivighe spune:

Fluoroza nu prea apare la dintii de lapte.Am mai scris despre flour si pe la alte topicuri,daca dati un search mai gasiti si alte informatzii.

Aveti aici diverse imagini cu fluoroza dentara in diferite grade...asta ca sa vedeti ca e grava de fapt,pt ca fecteaza structura dintelui...si orice zice ca face doc acolo tot tratament se cheama

http://images.google.ro/images?q=dental+fluorosis&hl=ro&btnG=Caut%C4%83+Imagini


poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/vivighe/my_photos
filmulete www.dropshots.com/vivighe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

Cand eram mica toti dintii mi s-au macinat din lipsa de calciu .Cand mi-au crescut dintii definitivi erau ok iar la 13-14 ani am observat ca incepusera sa mi se negreasca .

Am inceput sa ma spal des pe dintii ,iar dupa periajul cu pasta am continuat odata cu sare ff fina ,cea grunjoasa zgarie smaltul ,si odata cu bicarbonat de sodiu ,intaresc gingiile si albesc dintii.

In cazul de fata este prea micut ca sa folosesti sarea ,dar poti sa incerci cu bicarbonat de sodiu.Ma gandesc in loc de pasta si clatiti bine dintisori.
Merele au un rol ff important pt circulatia sanguina din gingii
Cautati la anticariat cartea ,,dinti frumosi si sanatosi'',este ff utila .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi-ha spune:

Am citit studii recente in care se spune ca ,de fapt ,responsabila de carii nu este lipsa fluorului ci a calciului si ca ,intr-adevar,o doza mai mare de fluor duce la aparitia petelor negre[sau maronii]pe dinti[s-a remarcat o explozie de astfel de pete in California].Se recomanda fluor doar in zonele in care apa nu are un continut suficient de fluor.[nu in Oltenia ,spre exemplu,unde apa este bogata in fluor].

Medicina asta merge pe bajbaite.Piramidonul,care era panaceu universal cand eram eu copil,a disparut cu totul.Cine stie ce or mai descoperi si despre zymafluor.

Pt spalat pe dinti exista periute ,dar si paste de dinti pt 0-3 ani.eu am folosit asa ceva pt copilul meu[inclusiv pasta de dinti] si pana acum[3 ani] e absolut totul in regula.

Mergi la inceput